Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μη σεξιστικά παραδείγματα βωμολοχίας (και crossdressing παιχνιδιών)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Winter's Dew, στις 28 Φεβρουαρίου 2017.

  1. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Μιας και στα ανάλογα νήματα που ήδη υπάρχουν, σχετικά με τη βωμολοχία/λεκτικού εξευτελισμού άρχισε να συζητιέται το κομμάτι του σεξισμού θα ήθελα να ρωτήσω ιδέες βωμολοχίας (προς γυναίκα) που δεν έχουν καμία σεξιστική υπόνοια.

    Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα κομμάτι play το οποίο απολάμβανε ιδιαιτέρως ο παλιός μου κύριος.

    Στις περιπτώσεις που επιζητούσε την αντιστροφή της εξουσίας και της δυναμικής εν ώρα σεξουαλικού παιχνιδιού ήθελε και αγαπούσε να ειναι ντυμένος με γυναικεία εσώρουχα και να μετατρέπεται στην "πουτάνα μου" ή στο "κοριτσάκι μου".
    Ο ίδιος δε φάνηκε ποτέ να ντρέπεται ή να νιώθει αμήχανα/άσχημα. Πάντα το απολάμβανε, το λάτρευε και τον έφτιαχνε. Κατά τη διάρκεια αυτής της crossdressing φάσης όλοι οι χαρακτηρισμοί προς εκείνον ήταν γένους θηλυκού.
    Κατά πόσο σας φαίνεται σεξιστική αυτή η συμπεριφορά λαμβάνοντας υπόψην οτι το crossdressing συνοδευόταν πάντα από μία εφήμερη ελεγχόμενη bottom συμπεριφορά (ρόλο);


    Οπότε το νήμα μου εμπεριέχει δύο βασικά σκέλη.
    1. Μπορείτε να μου δώσετε μερικά παραδείγματα βωμολοχίας/χαρακτηρισμών κυρίως προς γυναίκα, που πιστεύετε οτι ειναι "απαλλαγμένα" από σεξισμό?
    2. Κατά πόσο πιστεύετε οτι τα crossdressing παιχνίδια συνοδεύονται από σεξιστικούς συσχετισμούς;
    2α.Αν όντως βρίσκετε συσχετισμό, μπορούμε να έχουμε crossdressing παιχνίδι απαλλαγμένο από κάθε μορφής σεξισμό;
     
  2. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Χμ, λοιπόν:

    1. "Άντε ρε ζώο από' δω χάμω!...", "Μουνί τα έκανες γαμώ τη σου μέσα!...", "Ρε αει στο διάολο μαλακισμένο!...", 'Σάλτα και γαμήσου!...", "Θα φας καμιά ανάποδη και θα φέρεις σβούρες μαλάκω, μη σου γαμήσω!..." κι άλλα τέτοια που δεν περιέχουν κανέναν προσδιορισμό φύλου.
    Βέβαια, δεν προκαλούν, νομίζω, ερωτικούς συνειρμούς, πρόκειται μάλλον για "ξερά" μπινελίκια όταν έχεις τα νεύρα σου και δεν αφορούν συμπεριφορά που έχεις συνηθίσει από ένα φύλο αλλά συνολικά συμπεριφορά που σε εκνευρίζει...  

    2. Προσωπικά δεν έχω ιδέα. Δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά αν και γνωρίζω το ότι σε άλλους αρέσει και καλά κάνουν οι άνθρωποι στην τελική και το γουστάρουν.

    3. ...άλλος...ΔΞ/ΔΑ.
     
  3. bumblebee

    bumblebee Contributor

    -> Μπορείτε να μου δώσετε μερικά παραδείγματα βωμολοχίας/χαρακτηρισμών κυρίως προς γυναίκα, που πιστεύετε οτι ειναι "απαλλαγμένα" από σεξισμό?
    Πουτάνα μου, βρώμα μου, καριόλα μου και όλα τα μπινελικια με το .. μου στο τέλος, ειναι μια λεκτική πρακτική   Ενα δώρο ή μια εξοδος εξομάλυνσης μετα απο ενα σουπερ ντουπερ πλέι, ειναι μια άλλη  
    Και πάει λέγοντας.

    -> Κατά πόσο πιστεύετε οτι τα crossdressing παιχνίδια συνοδεύονται από σεξιστικούς συσχετισμούς;
    Η ερώτηση είναι αν θα το γούσταρε το ίδιο χωρις τα συναφή μπινελίκια...

    -> Αν όντως βρίσκετε συσχετισμό, μπορούμε να έχουμε crossdressing παιχνίδι απαλλαγμένο από κάθε μορφής σεξισμό;
    Μπορούμε.

    υγ : Υπάρχουν πολλά πράγματα στο bdsm που γίνονται για την ευχαρίστηση ή το παιχνίδι και ως εκεί  
     
  4. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Χμμμ... άρα υπονοείς οτι το -μουνί- (γυναικεία γεννητικά όργανα) ειναι κάτι άσχημο;
     
  5. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Α, δεν το σκέφτηκα έτσι. Αντανακλαστικό είναι. Λέγεται πολύ. Όπως και το "κοίτα τον, σαν πούτσα είναι", ένα πράμα.
     
  6. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Η πουτάνα ας πούμε δεν ειναι σεξιστικό;
    Δεν έχει μέσα τον συνειρμό οτι η πουτάνα ειναι κατώτερη; Και αναφερόμαστε σε ένα γυναικείο επάγγελμα στην προκειμένη...

    Για να απαντήσω στην ερώτηση με το βρίσιμο και τον crossdressed κύριό μου, θα πω οτι δεν το είχα επιχειρήσει.
    Το επιζητούσε τρομερά και το αγαπούσε επίσης. Ήθελε να ειναι το κοριτσάκι μου σε αυτές τις φάσεις.
     
  7. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Υποδηλώνει ασυμμετρία, επιφέρει ταπείνωση και ... μας γκαυλώνιιιιιει  

    Το αν είναι σεξιστικό, ποιον ενδιαφέρει ;   Ουτε καν την σεξιστικοποιημένη -ο  
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    1. Θα ήθελα να σου δώσω κάποιο παράδειγμα βωμολοχίας/χαρακτηρισμού προς γυναίκα, που θα ήταν απηλλαγμένο για όλους/ες από σεξισμό, αλλά δεν έχω.
    Μάλλον γιατί θέλω να πιστεύω, ότι στο πλαίσιο παιχνιδιού ( εύχομαι συναινετικού στην προκειμένη ) δεν υπάρχει η βούληση, του να μειώσεις κάποιον/α βάσει του ανήκειν του σ' ένα φύλο. Αλλά - κι αυτή την φορά - ίσως και να κρίνω εξ ιδίων τ' αλλότρια.

    2. Για κάποιους/ες ίσως και τα crossdressing παιχνίδια να συνοδεύονται από σεξιστικούς συσχετισμούς. Για μένα που το "άθλημα" το γνωρίζω καλά ( και δεν το βλέπω σαν παιχνίδι ), δεν υπάρχει κανένας σεξιστικός σύνδεσμος ( πόσο μάλλον απ' την στιγμή που ακόμη και fully ή partially crossdressed, ούτε αλλάζω συμπεριφορά τείνοντας στο bottom. Ούτε οικειοποιούμαι θηλυκές προσφωνήσεις ).

    * Μου φαίνεται ότι με το 2, απάντησα και στο 2α.

    ** Αν το crossdressing play ο παλιός σου Κύριος το λάτρευε και τον έφτιαχνε, δεν βλέπω κανένα σεξισμό στις προσφωνήσεις "πουτανάκι" ή "κοριτσάκι" που ήθελε από σένα.
    Αν ήταν "καθαρό" switching εκ μέρους σας ή service topping που σου ζητούσε εκείνος. Αυτό είναι κάτι, που γνωρίζεις μόνο εσύ και κείνος.
    Πάντως, το crossdressing δεν συνοδεύεται πάντα ούτε απ' την ανταλλαγή ελέγχου, όχι για όλους.  

    *** Γράφοντας, "έσκασαν μύτη" οι τελευταίες σου απαντήσεις στον @Rope-bondage-fan. Αν και όποιος μπορεί, να εισέλθει στο κεφάλι κάποιου άλλου και να διακρίνει τις προθέσεις του,
    τότε μόνο μπορεί να βρει σίγουρες απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα. ( Sorry για τ' ολικό ή μερικό off topic της παρεμβάσεως μου )
     
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    το αν οι λέξεις εμπεριεχουν σεξισμό δεν το γνωρίζω. Θεωρώ πως σεξιστικός μπορεί να είναι ο τρόπος και η συμπεριφορά ενος ανθρώπου με ακριβώς τις ίδιες λέξεις που αν τις εκφέρεις κάποιος άλλος και αλλιώς, κάποιοι θα στάζουν!
    Για φαντάσου τι γίνεται αν σε/με/κτλ πει ο κύριος πουτανα, τσουλα, και οτι αλλο μπορεις να φανταστείς. Όσο πιο υποτιμιτικό, τόσο πιο καυλωτικό για κάποιες.
    Αν όμως στη δουλειά ή στο δρόμο γυρίσει κάποιος και μου πει "κοιτα σαν πουτανα ειναι" θα το μετανοιωσει (για να το πω και ευγενικα).

    Κατ επέκταση και τα crossdressing παιχνίδια. Αν εσυ θες να τον κρίνεις σεξιστικά, θα το κάνεις και χωρίς αυτα...θα το κάνεις και με εναν αντρα υποτακτικο ας πούμε.
     
    Last edited: 28 Φεβρουαρίου 2017
  10. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    σεξιστικες λεξεις.... βωμολοχια... χμμμμ... θα το παρω αλλιως... ποσες φορες δεν γουσταραμε στο κρεβατι μας μπινελικοκαταστασεις και δεν αναφερομαι σε bdsm πλαισια μονο απο το συντροφο μας?! ποσες φορες ενιοτε καποιοι αυτοχαρακτηριζονταν πανω στην ηδονη?! εμενα προσωπικα με βαζω στο θετικη λιστα...
    ομως δεν επιτρεπω και δεν δεχομαι απο κανενα γνωστο η αγνωστο να με χαρακτηριζει χωρις να εχω δωσει εγω το δικαιωμα, αδεια, πατημα και οτι αλλο τελος παντων θεωρειται ως εγκριση για τετοιους χαρακτηρισμους... συναινεση συναινεση συναινεση... δεν υπαρχουν προστυχες λεξεις αλλα προστυχα μυαλα... οποτε θα πω σεξιστικο ειναι οταν μας επιβαλλουν ταμπελες που δεν δεχομαστε απο τα ατομα αυτα...
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εξ αντικειμένου δεν υπάρχει ερώτημα στο νήμα...
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Loool, όχι ρε συ βία, γυρνάς και λες με γλυκιά και αθώα φωνή, είμαι αυτό που δε θα γίνεις ποτέ! ΧαΧαΧα