Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μια απορία...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astarty, στις 10 Οκτωβρίου 2005.

  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    RE: RE: Μια απορία...

    Σουτ εσυ προλεταριε. Θελεις και Domilikia. Ποιος νομιζεις πως εισαι?
     
  2. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    ε μα με αυτα που ακουω σημερα!!!
     
  3. illusion

    illusion Regular Member

    Η κακή οικονομική κατάσταση και η επαγγελματική ανασφάλεια επηρεάζουν νομίζω τη ψυχολογία όλων σε μια σχέση , είτε ειναι Dom είτε sub.

    Ωραίο και ιδανικό θα ήταν βέβαια να έχει τη δυνατότητα και να μπορεί κάποιος σε μια σχέση να αναλάβει τα έξοδα και των δύο αλλά δεν νομίζω ότι είναι και το πρωταρχικό στοιχείο που ψάχνουμε.

    Αν ήταν έτσι τότε ψάχνουμε για sponsor και όχι Dom ή sub ή οτιδήποτε άλλο ψάχνει ο καθένας δε ξέρω....
    Ιδεα: Κωνσταντίνε μήπως να έβαζες άλλη μια κατηγορία στο profile Looking for: Sponsor

    Illusion
     
  4. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Νομιζω οτι η ταυτιση της ικανοτητας Κυριαρχιας με την οικονομικη επιφανεια καποιου δημιουργει εναν ιδιομορφο κοινωνικο ρατσισμο.
    Συχνα ατομα με μεγαλς ευθυνες οπως διευθυντικα στελεχη αντρες και γυναικες (συνεπως καλοπληρωμενα)ζητουν ως ατισταθμισμα την ολοκληρωτικη απωλεια των ευθυνων αυτων με την μορφη της υποταγης.
    Δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες για εντοπισμο Κυριαρχικων ανθρώπων ουτε χορηγουνται πιστοποιητικα γνησιοτητας παρολο που αντιλαμαβανομαι πως υπαρχει μια ολοενα αυξανομενη ζητηση για αυτους ειδικα απο την πλευρα υποτακτικων γυναικων με την εννοια του Μεντορα και του δυναμικου ατομου.
    Συμφωνω πως ατομα που δεν εχουν το κουραγιο να διεκδικησουν τη ζωη τους και να την διαμορφώσουν με τους δικους τους όρους ειναι απιθανο να ειναι Κυριαρχικα. Επισης ατομα που βρισκονται στο οριο της επιβιωσης η της εντονης οικονομικης στενοτητας θα ειναι πολυ απασχολημενα με το να προσπαθουν αν επιβιωσουν οποτε δεν θα εχουν το χρονο και την ενεργεια που χρειαζεται μια D/s η Μ/s σχεση για να ευδοκιμησει. Οπως καθε ανθρωπινη σχεση και ακομα περισσοτερο μια D/s σχεση χρειζεται χρονο και οιανθρωποι που καταληγουν να τρεχουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ για να τα βγαλουν περα απλως δεν μπρουν για λογους καθαρα πρακτικους. Οι τυποι των σχεσεων που ανηκουν στον χωρο μας χρειαζονται διαλογο , ενδοσκοποηση , και μεγαλα ψυχικα αποθεματα. Αυτη ειναι ισως η πραγματικη πολυτελεια που προυποθετουν. Χρονο , δυναμισμο , αφοσιωση και να μην αποσπαται η προσοχη σε καθημερινα trivial θεματα που αναδυουν μιζερια και μικροαστικη αντιληψη αντιμετωπισης της ζωης. To bdsm ειναι πανω απ ολα υπερβαση .... παντου
    Και τελος οι απαιτησεις για πολυτελη εστατορια κλπ τα βρισκω υπερφιαλα και εντελεως επιφανειακα μια και καλλιστα μπροει να υποδηλωνουν αναγκη εντυπωσιασμου και ανασφαλειας. Σε τελικη αναλυση ομοως απο την στιγμη της υποταγης τα θελω της υποτακτικης η ακομη περισσοτερο της σκλαβας πρσαρμοζονται και συχνα ταυτιζονται με τα θελω του Αφεντη. Συνεπως οι οικονομικες φαντασιωσεις σας δεν δεσμευουν τον Κυριαρχο η Αφεντη σας αλλα οι φαντσιωσεις των Τελευταιων δεσμευουν απολυτα εσας για να θυμιθουμε λιγο και τους ρολους του καθενος.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    <bows @ DeSade, wings & smiles> Πάνω απ' όλα χρόνο, ειλικρινές και βαθύ ενδιαφέρον και απόφαση να το ζήσει κανείς αγαπητε. It's a full time job.
     
  6. illusion

    illusion Regular Member

    Συγχαρητήρια DeSade για την τοποθέτηση σου στο θέμα. Εμένα τουλάχιστον με καλύπτει απόλυτα.

    Illusion
     
  7. ioanna

    ioanna Regular Member

    Ωραία λοιπόν ας υποθέσουμε τα παρακάτω:

    1. Πηγαίνοντας να επισκεφθείτε τον Αφέντη σας στο χώρο δουλειάς του τον βρίσκετε να τον κατσαδιάζει ο εργοδότης του

    2. Ενώ είστε σε session χτυπάει το κουδούνι και η σπιτονοικοκυρά του τον απειλεί με έξωση γιατί της χρωστάει 3 ενοίκια

    3. Κατά την διάρκεια μιας εξόδου σας όταν ένας από το παραδίπλα τραπέζι σας κοιτάζει προκλητικά αυτός σας λέει έλα μωρέ μη δίνεις σημασία αντί να του ζητήσει το λόγω

    4. Στο sex shop που πάτε να ψωνίσετε τον ακούτε να κάνει παζάρια με την πωλήτρια

    5. Όταν χαλάσει το αυτοκίνητό του αντί να καλέσει ταξί σας βγάζει έξω με το μετρό

    Πως νοιώθουμε για αυτό τον Αφέντη;
     
  8. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    ioanna μηπως φτιαχνεις τις ερωτησεις ακριβως οπως τις θελεις? Προσωπικα μου εχει τυχει το 1, το 3 και το 5. Τι αποψη εχεις για εμενα? Να ασχοληθω με το πλεξιμο?
     
  9. ioanna

    ioanna Regular Member

    Αν και δεν ρωτούσα εσάς Κύριε SadalMelik αλλά υποτακτικούς σας ευχαριστώ που απαντήσατε , όχι να μην ασχοληθείτε με το πλέξιμο και αλίμονο αν έβγαζα συμπεράσματα μόνο από αυτό .
    Να τολμούσα να ρωτήσω πως νοιώσατε όταν σας συνέβηκαν το 1 το 3 και το 5 ;
     
  10. potty65

    potty65 Regular Member

    Ιoanna αν διαβάσεις προσεκτικά το post του DeSade, κανονικά δεν πρέπει να έχεις αυτές τις απορίες. Επί των ερωτημάτων σου, απαντώ συνοπτικά με βάση πάντα όπως τα βλέπω εγώ:

    1. Τον Αφέντη σου δεν θα τον κατσαδιάσει κανένας εργοδότης όσο χαμηλά και αν είναι στην ιεραρχία, διότι από την προσωπικότητα του και όχι από την θέση του, εμπνεέι σεβασμό σε όλους.

    2. Δεν υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει σε άσχετη ώρα η σπιτονοικοκυρά, γιατί δεν της έχει δώσει τέτοιο δικαίωμα. Και να της χρωστάει, θα του το υπενθυμίσει, διακριτικά χωρίς να τον προσβάλει και χωρίς να διαταράξει την ζωή του.

    3. Τον λόγο δεν τον ζητάς για ψήλου πήδημα, εκτός αν είσαι κομπλεξικός. Εσάς τις γυναίκες σας αρέσει να βλέπετε τους άντρες να πλακώνονται για χάρη σας, αλλά μην περιμένεις απ' τον αφέντη σου να επιβεβαιώσει το εγώ σου και να θρέψει την ματαιοδοξία σου.

    4. Στο sex shop καλά θα κάνει και κάνει παζάρια. Δηλαδή τι θα πει, επειδή είναι Αφέντης είναι και κοροϊδο, ή πρέπει σώνει και καλά να κάνει τον μαλάκα για να σου πουλήσει μούρη?

    5. Εννοείται ότι θα πάρει το μετρό Ιωάννα και ξέρεις γιατί? Γιατί αυτός που ονομάζετε εσείς "κυρίαρχο", δεν έχει καμία ανάγκη να παραστήσει κάτι που δεν είναι για να σε κατακτήσει. Εχει από μόνος του τα αρχ....α να το κάνει χωρίς τα δεκανίκια των χρημάτων, του ονόματος και δεν ξέρω εγώ τί.

    Εγώ ειδικά παρόλο που είμαι εύπορος, όταν βγαίνω με γυναίκα που τα προσέχει όλα αυτά, επειδή εκτός από το ξενέρωμα που παθαίνω, συν τοις άλλοις εκνευρίζομαι κιόλας, και στο μετρό θα την βάλω και το παζάρι θα το κάνω και όλα αυτά που δεν της αρέσουν θα υπερτονίσω, για να καταλάβει και ποιός είναι το αφεντικό. Σωστά?
     
  11. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: Μια απορία...

    Θα σου μάθω εγώ  Με βελονάκι όμως ε; Δεν ξέρω πολύ καλά με βελόνες!

    Πέρα από την πλάκα όμως για μένα η ioanna έχει δίκιο. Είναι πολύ δύσκολο να αντισταθμίσεις καθημερινά γεγονότα που συμβαίνουν και ρίχνουν την κυριαρχία σου. Δεν λέει κανείς πως είναι ακατόρθωτο αλλά χρειάζεται κόπος και χρόνος.
    Έχω παραδείγματα στο μυαλό μου και εξέφρασα αυτήν την απορία.
    Φίλος Master από μια αλλαγή στην επαγγελματική του καριέρα άφησε την σκλάβα του χωρίς να επικοινωνήσει μαζί της για ένα μήνα.
    Κάποιος άλλος Dom παράτησε την δουλειά του επειδή βαρέθηκε και έμεινε κρεμασμένος οικονομικά.
    Μην το παίρνετε προσωπικά αγαπητοί μου κυρίαρχοι. Αυτά υπάρχουν στο χώρο.

    Και για να ξαναγυρίσω στην πλάκα...είμαι ΘΗΛΥΚΟ καθαρόαιμο και προτείμω να έχω δίπλα μου ΑΡΣΕΝΙΚΟ καθαρόαιμο, το αρσενικό που θα μου φέρει την τροφή στα πόδια μου για να φάω ενώ εγώ θυλάζω το παιδί του. Πρωτογόνη; Ίσως. Αλλά μου αρέσει 

    Αστάρτη
     
  12. ioanna

    ioanna Regular Member

    Κύριε potty65 δεν διαφωνώ με όσα λέτε απλά ρώτησα πως νοιώθουμε όταν συμβούν όλα αυτά ή ορισμένα από αυτά εσείς μου λέτε τουλάχιστον για τα δυο πρώτα ότι δεν συμβαίνουν και εγώ ρωτάω αν συμβούν πώς νοιώθουμε;