Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μια απορία...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astarty, στις 10 Οκτωβρίου 2005.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    η δυσκολία δεν είναι στο να επιβληθώ, η δυσκολία είναι στο να βρώ την διάθεση, την ψυχική δύναμη και (κυρίως) την υπομονή να το κάνω (όντως δουλεύω 25h/d) με τον σωστό τρόπο astarty, με τον σεβασμό και όχι με τον φόβο.

    Το να επιβληθείς με τον φόβο is the easy case, και όταν νοιώθει κανείς πιεσμένος (με την δική μου ιδιοσυγκρασία) η υπομονή ελλατώνεται ιδιαίτερα σε λάθη που επαναλαμβάνονται με δυσάρεστα πολλές φορές για την σκλάβα αποτελέσματα.

    Όχι, δεν λέω στην σκλάβα μου "έχω άγχος για την δουλειά μου, μπορείς να με βοηθήσεις" και έχω κατηγορηθεί πολλές φορές πως δεν μοιράζομαι τα προβληματά μου (δεν έχουμε γεννηθεί όλοι με ένα χρυσό κουτάλι στο στόμα και, ας είμαστε ρεαλιστές, τα περισσότερα προβλήματα έχουν τις ρίζες τους στην οικονομική ανέχεια), εκτός σπανίων εξαιρέσεων, δεν συζητώ τα προβλήματά μου, τα λύνω.

    Όσον αφορά στον χρόνο που χρειάζεται να αφιερώσω, όπως είπα πριν it's a full time job, και ναι βρίσκω αυτόν τον χρόνο ακόμη και δουλεύοντας 25h/d, δεν θα αφιερώσω χρόνο για να ασχοληθώ μέ τα "θέλω" της (εκείνη ωφείλει να ασχοληθεί με τα δικά μου "θέλω" με τον τρόπο που εγώ θέλω) αλλά σίγουρα θα βρώ τον χρόνο ν'ασχοληθώ με τις ανάγκες της.

    Ο "πασάς" σου astarty, έθεσε το θέμα μιας "νέας" κατηγορίας υποτακτικής, αυτήν της "ξεκουράστρας", θεωρώ πως κάθε άτομο που κατατάσσει τον εαυτό του στην κατηγορία "υποτακτικός", θα κέρδιζε πολλά αναλογιζόμενο τι κρύβεται πίσω από τον όρο "ξεκουράστρα".

    Από την μιά μεριά δεν αποδέχεσαι όπως έχεις δηλώσει ξεκάθαρα την 24/7 σχέση Κυριαρχίας/υποταγής και από την άλλη θέλεις τον κυρίαρχιο Κυρίαρχο σε όλες τις εκδηλώσεις της ζωής του (άποψη με την οποία συμφωνώ). Τί σε κάνει να πιστεύεις πως ένα κυριαρχικό στην ζωή του άτομο θα περιορίσει στην σχέση του την κυριαρχία μόνον στον ερωτικό τομέα; (παιγνίδι, όπως το αποκαλείς).

    Προσπαθώ να μην μεταφέρω στις προσωπικές μου σχέσεις τα όποια επαγγελματικά μου προβλήματα, δεν βλέπω τί έχουν να προσφέρουν σε αυτές, ταυτόχρονα όμως απαιτώ από την σκλάβα μου να διατηρεί το προσωπικό αυτό "οικοσύστημα" στην κατάσταση που της έχω εξηγήσει ξεκάθαρα πως θέλω να το βρίσκω (και της έχω δείξει και τον τρόπο να το πετύχει).
     
  2. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: RE: Μια απορία...

    Αστάρτη, για να το γυρίσω κι εγώ στην πλάκα, μπήκες μεν σε ένα BDSM site ως vanilla, μην είσαι όμως βέβαιη ότι θα βγεις από το BDSM site εξίσου vanilla.

    Από την πείρα μου, θα βοηθούσε πάρα πολύ αν άρχιζες να προσέχεις λιγάκι τί εύχεσαι γιατί μπορεί και να πραγματοποιηθεί  

    Δε θα σου είναι καθόλου μα καθόλου εύκολο γλυκιά μου να φας από το πάτωμα και χωρίς μαχαιροπήρουνα ή χέρια αυτό και μόνο αυτό που θα εναποθέσει στα πόδια σου το καθαρόαιμο αρσενικό και θα πρέπει υποχρεωτικά να το φάς την ώρα που θα θηλάζεις.

    Και να πεις και "Σας ευχαριστώ Κύριε" μετά, γιατί στο κάτω - κάτω εσύ ζήτησες κάτι τέτοιο και Αυτός για να σε ευχαριστήσει το έκανε.
     
  3. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    SadalMelik το ποστ σου για το πλεξιμο το βρισκω εξαιρετικα αστειο. Good sense of humour mate!
    "Τελικά τι ψάχνουμε;Master Καθοδηγητή Δάσκαλο Μέντορα ή οι Κύριοι ψάχνουν σκλάβο να στηριχτούν ένα μπαστούνι για να μπορούν να προχωρούν για αυτό εγώ πιστεύω ότι οι πραγματικοί με όλη τη σημασία της λέξης Masters είναι τόσο σπάνιο είδος που ελάχιστες από εμάς θα έχουμε τη τύχη να βρούμε"
    ιoanna οι υπερβολικες σου προσδοκιες και το οτι δεν εχεις ξεπερασει ακομη τον προηγουμενο Αφεντη σου δεν δεσμευουν κανεναν, ουτε σου δινουν το δικαιωμα να αμφισβητεις δημοσιως την υπαρξη Αφεντων η Κυριαρχων και κατα συνεπεια να υπονοεις οτι πολλοι δεν ειναι Κυριαρχοι. Σου ευχομαι να βρεις αυτο που που ψαχνεις αλλα ως τοτε
    keep in mind οτι δεν θα επιβαλεις εσυ προδιαγραφες αλλα θα σου επιβληθουν οι προδιαγραφες Των Κυριαρχων.
     
  4. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: Μια απορία...

    Ευχαριστώ για την ευχή σας Κύριε και είμαι βεβαία ότι οι πραγματικοί Κυρίαρχοι μπορούν να μου επιβάλουν τα πάντα.
     
  5. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    ioanna και Αστάρτη μένω έκθαμβος! Νόμιζα ότι τα έχω δει όλα, αλλά μαρξιστική ανάλυση του BDSM πρώτη φορά βλέπω! (Αναφέρομαι στα αρχικά ποστς, γιατί άργησα να μπω στην κουβέντα)

    Ώστε λοιπόν οι D/s σχέσεις ορίζονται με οικονομικούς όρους; Ο δε Κυρίαρχος είναι κάτι σαν Ζούπερμαν, κανά κρυφό όνειρο του Νίτσε; Ακόμη πιο πέρα, μπας κι είναι ταξική μια D/s σχέση; Πλούσιοι και ανώτεροι Κυρίαρχοι ανασύρουν φτωχούς και κατώτερους υποτακτικούς στο επίπεδό τους;

    Για να καταλάβω: ας πούμε ότι ο σκαφάτος Κυρίαρχος, έρχεται και σε παίρνει με την Μερτσέντες την κάμβρια, καταμετράει 38 ευρώ για ένα δονητάκι του κώλου (κυριολεκτικά) και επιστρέφετε μαζί στο εργοστάσιο εσωρούχων που διαθέτει και όπου οι Σριλανκέζες εργάτριες μόλις μπαίνει πέφτουν και του φιλούν τα πόδια (για να μην πω τίποτα άλλο..). Αυτό είναι, φαντάζομαι, αρκετά εξιταριστικό, και μπορεί να οδηγήσει σε απολαυστικές στιγμές στο κλειδωμένο γραφείο του με τα αδιαφανή τζάμια, γνωρίζοντας κιόλας ότι οι Σριλανκέζες είναι απέξω και ακούνε.

    Κατόπιν, πάτε σε μια καφετέρια για φραπουτσίνο, όπου πέφτει πάνω σε έναν παλιό συμμαθητή του. Αυτός τυχαίνει να έχει γίνει ειδικός στην Κβαντομηχανική και αναπτύσει έναν προβληματισμό για την γάτα του Σρέντιγκερ και το αν είναι ζωντανή πριν ανοίξει η πόρτα του δωματίου που την περιέχει. Κόκκαλο ο σκαφάτος. Βελάζει κάποια πράγματα, αλλά βασικά..... “με λεν’ Θανάση”. Πάει τώρα αυτός; Ξεφτιλίστηκε από Κυρίαρχος;

    Δεν είναι βέβαια ζήτημα μόρφωσης vs. χρήμα. Φυσικά και το παράδειγμα αντιστρέφεται εύκολα: ο κβαντο-μηχανικός που δεν μπορεί να καταλάβει πώς στοκάρεις βαμβακερό του Πακιστάν και το πλασάρεις για Ελληνικό όταν φτιάχνεις τα σώβρακα ώστε να πάρεις και την επιδότηση, περνώντας και τη Μερτσέντες σε εταιρικό leasing ως αυτοκίνητο μεταφοράς εμπορευμάτων – εξ ου και κάμβριο, για να βάζεις κούτες με σώβρακα τη μία πάνω στην άλλη, όπως εξήγησε ένας φίλος έμπορος στη ΔΟΥ του. Μπούφος κι ο κβαντομηχανικός, αποκαθηλώνεται επί τόπου.

    Νομίζω πως η tender lilly έχει καλύψει το θέμα, απλώς δεν άντεξα τον πειρασμό να φωτίσω τους παραλογισμούς της επιχειρηματολογίας σας.

    Ίσως όμως αξίζει να δούμε και τί λέτε πίσω από τις λέξεις.

    Μια κρίσιμη παράμετρος στο κείμενο για την υγιή υποτακτική που ανέβηκε στο site είναι ένα χαρακτηριστικό που αποδίδει στην υποτακτική ψυχολογία: το κέντρο ελέγχου μιας υποτακτικής, μας λέει, βρίσκεται έξω από αυτήν – external locus of control (btw, αυτό είναι η χαρά των ψυχολόγων, al nair, και όχι ο φόβος του φόβου .

    Με αντιθετοαντιστροφή, μπορείτε να υποθέσετε (και μερικές εδώ μέσα από ότι βλέπω να απαιτήσετε) ότι το κέντρο ελέγχου ενός Κυρίαρχου πρέπει να είναι μέσα του (internalised locus of control). Σηκώνει συζήτηση.

    Το γιατί εσείς ταυτίζετε τον έλεγχο με την οικονομική επιφάνεια (και ίσως, γενικότερα, γνωρίσματα της “επιφάνειας”) είναι κάτι που πρέπει να σας απασχολήσει, μολονότι κι εγώ ζω στον ίδιο κόσμο και βλέπω την ίδια τηλεόραση με σας, οπότε σε κάποιο βαθμό σας καταλαβαίνω. Αλλά δεν σας συμμερίζομαι

    Επίσης, είδα να ανακατεύονται στην ίδια πράγραφο οι έννοιες ασφάλεια, διάρκεια και ερωτική επιθυμία – με την ελπίδα κιόλας να στα προσφέρει συνεχώς και όλα ο ίδιος άνθρωπος. Εδώ πια, είστε σε κινούμενη άμμο...

    ΥΓ. ioanna, μήπως θα μπορούσες να κάνεις κάτι με το .sig σου, ας πούμε να το έφτιαχνες σε στήλες; Γιατί πιάνει πολύ χώρο και χτυπάει – νομίζω – κάπως άσχημα, ιδίως όταν τα μηνύματά σου είναι σύντομα.
     
  6. ioanna

    ioanna Regular Member

    Ευχαριστώ Κύριε για την παρατήρηση το διόρθωσα να υποθέσω τώρα ότι ουτε εγώ ούτε η Astarty θα ήμασταν μέσα στις επιλογές σας ;
     
  7. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    ioanna,

    δεν είπα να το εξαφανίσεις το sig, να το σουλουπώσεις είπα - με την καλή έννοια πάντα. Ήταν πολύ όμορφο.

    Απ΄ότι διάβασα, κρισιμότερο είναι το αν θα ήμουν εγώ μες στις επιλογές σας.. Κάτσε να ψάξω λίγο για το Ε9.. Ακόμη καλύτερα (στρέφεται προς την γραμματέα του): "Σήκω μωρή και βρες το Ε9 μου..."

    Dream  
     
  8. ioanna

    ioanna Regular Member

    Κύριε είχα πρόθεση να αλλάξω υπογραφή κάτι ίσως να είναι ασορτί με την μελαγχολία μου και να μου επιτρέψετε να επιμείνω στο ερώτημα μου ;
     
  9. potty65

    potty65 Regular Member

    Ιωάννα, μια καλοποροαίρετη συμβουλή: Μην χάνεις την αυτοεκτίμηση σου. Μην προσπαθείς να γίνεσαι αρεστή για να κερδίσεις τον σεβασμό των άλλων και να γίνεις επιθυμητή. Μην ζητάς συνεχώς συγγνώμη, σεν έχεις διαπράξει κανένα έγκλημα, την γνώμη σου λες απλώς. Το γεγονός ότι δηλώνεις "slave", δεν σε καθιστά κατώτερη από κανένα εδώ μέσα. Να πιστεύεις στον εαυτό σου, και να είσαι σίγουρη ότι θα βρείς αυτό που θες, που ίσως θα είναι και καλύτερο από αυτό που έχασες..
     
  10. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Βλέπω πως είναι κάτι βιαστικό να σου απαντήσω, κάτι που το θες πολύ και μάλιστα τώρα , οπότε από την ιδιοσυγκρασία μου και τον ρόλο μου είμαι υποχρεωμένος να σε κάνω να περιμένεις 

    Η υπομονή, όχι η επιμονή, φέρνει την ανταμοιβή, κατά πως λεν οι παροιμίες.

    H δική μου βέβαια εξαντλείται γιατί έχει ψάξει 7 ντουλάπια και δεν το βρίσκει το Ε9 η ρουφιάνα...

    Dream
     
  11. illusion

    illusion Regular Member

    Είναι ένα χαρακτηριστικό που πραγματικά θαυμάζω στους ανθρώπους, η υπομονή, ίσως γιατί δεν την έχω υπό έλεγχο...όχι τουλάχιστον όσο θα ήθελα.

    illusion
     
  12. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    ~κοιτάζει τη γραμματέα του DreamMaster και σκέφτεται τρόπο να τη βοηθήσει πριν αδειάσει όλη την αρχειοθήκη χωρίς αποτέλεσμα~

    Το βρήκα!!! Ψάξε για το εκκαθαριστικό του 2005!!!