Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μισογυνισμός Φετίχ ή ρατσισμός;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Apo _M89#, στις 12 Δεκεμβρίου 2018.

  1. p0ltergeist

    p0ltergeist Regular Member

    εγω παλι εχω παρατηρησει οτι σε γενικες γραμμες παντα το υ ατομο θεωρειται οτι ειναι γυναικα....υπαρχουν και M/s σχεσεις οπου το υ ατομο ειναι ο αντρας...
    ξερω ξερω, σπανιο το φαινομενο για Ελλαδα
     
  2. HooF

    HooF πεισματικά ακοινώνητος

    Καθόλου σπάνιο το υ να είναι άντρας
     
  3. Apo _M89#

    Apo _M89# New Member

    Διαφωνώ..Ειναι αρκετα διαδεδομένο ο αντρας υ.
     
  4. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    Συγγνώμη που επιμένω αλλά σύμφωνα με αυτό που έγραψες μήπως ο τίτλος του νήματος θα έπρεπε να είναι "Η ανωτερότητα του Κ: φετίχ ή ρατσισμός?"
     
  5. Apo _M89#

    Apo _M89# New Member

    Δεν ειναι δεδομένη η ανωτερότητα του/της Κ απέναντι στον/στην υ;Εγώ θέλω να δούμε την αναγκη του/της υ να νιωθει κατωτερα ως υπαρξη..
     
  6. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Τι σημαίνει ανωτερότητα; Σε ποιόν τομέα θεωρείται δεδομένη, και από ποιόν;
     
  7. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Πάρ’ το απόφαση πως δε σου πέφτει ο λόγος
    η γυναίκα πρέπει να `ναι πάντα υπό
    και υποτάξου και εξηγήσου αναλόγως
    σ’ ότι πιω σ’ ότι χορέψω σ’ ότι πω.



    ΥΓ. εκει στο οτι πιω κυλησε ενα δακρυ απο την συγκινηση
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Πολλά δάκρυα, όχι μόνο ένα.
    Ξέχασες τον καλύτερο στίχο μπρε!
    «Απ΄τη σούρα μου την μύτη μου δεν βλέπω»

     
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

     

    υ.γ: πάντως , άμα γκουγκλάρετε "male superiority" αλλά και "female superiority" θα διαπιστώσετε πως η μαλακία είναι γιουνιβέρσαλ . και πάει σύννεφο.
     
  10. Dom_Apache

    Dom_Apache Regular Member

    Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να το θεωρήσω φετίχ.
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    κατ' αρχήν καλώς ήλθατε,

    σε μένα προσωπικά δίνετε την εντύπωση οτι έχετε πολύ συγκεχυμένες σκέψεις γύρω απ' τα ζητήματα που λέτε οτι σας απασχολούν είτε οτι γράφετε πολύ πολύ βιαστικά, στα όρια του «κουβέντα να γίνεται» (αν δεν τρολλαρετε).
    τι σχέση έχει η πολιτική ιδεοληψία της αξιοκρατίας ( αλλά και ανωτερότητας/κατωτερότητας) με τις διαπροσωπικές σχέσεις και την επάρκεια ή την συμφιλίωση ρόλου ή φύλου;
    τι σχέση έχει η ικανότητα να διακρίνεις τα φύλα ή τους ρόλους με την φυλοφοβία ή τον μισογυνισμό/μισανδρισμό;
    πώς συγκρίνονται τα μήλα με τα ραπανάκια για να διαπιστωθεί ανωτερότητα/κατωτερότητα; με ποιό σύστημα «αξίας»;
    ο ρόλος της αράχνης είναι να τρώει μύγες, και της μύγας να την τρώει η αράχνη, στην μεταξύ τους σχέση. ποιά είναι ανώτερη;  

    δεν είναι εντελώς ασυνήθιστο (και σε αυτό το φορουμ έχει εκφραστεί ορισμένες φορές) μιά παρόμοια εκλογίκευση ιεροποίησης του άλλου φύλου από την πλευρά ορισμένων. είτε του ίδιου φύλου από την πλευρά άλλων. συχνά η ιεροποίηση του ίδιου φύλου εκδηλώνει μια δυσφορία φύλου, ενω η ιεροποίηση του άλλου φύλου εκδηλώνει άλλοτε δυσφορία κι άλλοτε απλά μια βιαστική εκλογίκευση της ανάγκης για τον άλλον. το αίτημα τιμωρίας αν δεν είναι χαριτωμένη «φετιχιστική» ή φετιχιστική πρόφαση υπάρχει ενδεχόμενο να χρειάζεται ειδική φροντίδα.
     
    Last edited: 14 Δεκεμβρίου 2018
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor


    Είναι, είναι... γράφτηκε 6 μέρες μετά από σένα και είναι μεγαλύτερός σου 5 χρόνια...
    Όχι πως σημαίνει κάτι αυτό, κάθε άλλο καταπώς φαίνεται, αλλά μην πετάμε και παρόλες για το χάβαλο...