Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μισογυνισμός στο bdsm. Υπάρχει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 16 Νοεμβρίου 2018.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Είδατε τελικά πως σε κάτι συμφωνούμε;  
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    σε τι έχουμε διαφωνήσει;
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Προς Θεού, σε τίποτα πραγματικά σημαντικό, μην δίνετε σημασία, συνεχίστε το έργο σας ακάθεκτος.
    Και σ΄αυτό συμφωνούμε βλέπετε!  
     
  4. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Νάρκισσοι, ενεργειακοί βαμπίριδες, μισογύνηδες, κλπ κλπ... υπάρχουν? προφανώς και υπάρχουν. και τι να κάνουμε τώρα? μπορεί κανείς να τους αλλάξει? το μόνο που μπορεί κανείς να κάνει είναι να αλλάξει ο ίδιος, ώστε να πάψει να τους μαζεύει γύρω του. αυτό βέβαια μπορεί να είναι μακρά και δύσκολη διαδικασία. επιπλέον, πρέπει να είναι κανείς έτοιμος να αφήσει αυτά που κερδίζει απ' τη συναναστροφή του με τέτοιους...
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    αφού όλοι τέτοιοι είναι. κανένας δεν είναι καλά.
     
  6. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    βεβαίως και είναι όλοι τέτοιοι, γι αυτόν που μαζεύει γύρω του όλο τέτοιους...
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    κάτι αρχίζω να καταλαβαίνω. ευχαριστώ. θα προσπαθήσω περαιτέρω.
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    διευκρινιστικά, καθώς το επεξεργάζομαι:
    εννοείτε οτι κάποιος απολαμβάνει να διαμαρτύρεται επικρίνοντας τους γύρω του ή απολαμβάνει μια αίσθηση επάρκειας ή ανωτερότητας υποτιμώντας τους γύρω του;
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Το ερώτημα είναι ποσο χαρουμενη μπορεί να ηταν τελικά η Μέδουσα...
     
  10. RAIN

    RAIN nefelibata

    Μισογυνισμός.
    Και βέβαια υπάρχει. Στατιστικά μιλώντας σίγουρα και μέσα στο bdsm, απλά καλύτερα συγκαλυμμένο νομίζω και με πιο ελεύθερους τρόπους έκφρασης.
    Για μένα μια μορφή ρατσισμού.
    Είναι η πετριά ότι το γυναικείο φύλο είναι υποδεέστερο.
    Θα μπορούσε το θέμα να ήταν η ανωτερότητα απέναντι στο χρώμα δέρματος, στην εθνικότητα, στο θρήσκευμα. Είναι το ίδιο σκεπτικό.
    Πετριά απλά. Ανεπανόρθωτη και στενάχωρη.
    Ευτυχώς στη ζωή μου δεν αντιμετώπισα τέτοια περίπτωση. Μικρότερη γιατί απλά δεν έτυχε, μεγαλύτερη γιατί μυρίζομαι το θέμα αρκετά γρήγορα και γεια σας.
    Δεν είναι κάτι που μπορώ να διαχειριστώ ψύχραιμα. Κανενός ειδους ρατσισμό. Με οποιο τροπο και αν εκδηλώνεται.
    .................................

    Η επιστροφή σου άναψε τα αίματα.
    Κάτι προκαλείς στην ομήγυρη και δεν καταλαβαίνω τι.
    Αυτό όμως που ξέρω σίγουρα είναι ότι σε ενα δημόσιο φορουμ υπάρχει άπλετος χώρος για όλους.
    Ακόμα και για τους μισογυνηδες.
    Anyway, εγώ πολύ το διασκεδάζω να ξέρεις και αναμένω τη συνέχεια.
    Καλώς ήρθες πίσω.
     
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Ευχαριστώ για την κατάθεση της άποψής σου.
    Συμπαρατάσσομαι σε ό,τι αφορά τον ρατσισμό.
    Σε ό,τι αφορά τα αίματα ναι, κάποια ιδιότητα φαίνεται πως έχω, που το κάνει αυτό, τους τα ανάβει.
    Eγώ πάλι δε νιώθω το δικό μου το αίμα θερμό.
    Μάλλον κρυώνω σήμερα, από το πρωί.
    Δεν αποτελεί ωστόσο επιδίωξή μου, αλλού πρέπει να αναζητηθεί η αιτία γι΄αυτό.
    Μπορεί να με απασχολούν ιδιαίτερα θέματα, δε λέω.
    Αλλά εδώ, σε τούτο το σεπτό φόρουμ, το στραπόν του Μάστερ έχει σπάσει κάθε ρεκόρ συμμετοχής και τοποθέτησης, που δεν το λες και το πιο φλέγον bdsmικό ζήτημα, ο δικός μου ο προβληματισμός πάνω στον -περιορισμένο ομολογουμένως εξ΄αρχής- μισογυνισμό ενόχλησε -πάλι-?
    Πάω λοιπόν για περπάτημα, ένας περιπατητικός διαλογισμός ξεκαθαρίζει πολλές φορές καλύτερα τα πράγματα από ώρες γραψίματος ή συζητήσεων.
    Hasta luego @RAIN , nice to talk to you again! 
     
  12. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor


    Brenda μου θα σταθώ σε αυτό μόνο όπου και θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω,κατά τα άλλα είμαι σύμφωνη μαζί σου .

    Στο Femdom δεν καλείται η γυναίκα να εκπληρώσει ενοχικές φαντασιώσεις των ανδρών που έχουν απέχθεια προς το γυναικείο φύλο, η προς την δική τους ταυτότητα φύλου .
    Είναι σαν να λέμε πως και οι Femdome εχουν πρόβλημα ταυτοποίησης φύλου αντίστοιχα αφού αρέσκονται σε αυτό .
    Οι άνθρωποι αυτοί ουδέ μια σχέση έχουν με μισογυνισμό αφού το ζητούμενο είναι η ταπείνωση από το γυναικείο φύλο.
    Σε αυτή την περίπτωση η γυναίκα είναι αυτή που θα πρέπει να "κατηγορείται" για σεξισμό ενάντια στο αντρικο φύλο .
    Υπάρχουν και οι γυναίκες που τους αρεσει αυτό όσο και να μας φαίνεται περίεργο .

    ΥΠ : Καλώς μας ήρθες πίσω .
     
    Last edited: 18 Νοεμβρίου 2018