Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 16 Ιουλίου 2008.

?

Μονογαμικοί ή πολυγαμικοί;

  1. Είμαι μονογαμικός/ή.

    207 vote(s)
    36,7%
  2. Είμαι πολυγαμικός/ή.

    143 vote(s)
    25,4%
  3. Δηλώνω μονογαμικός/ή αν και συχνά η ιστορία με διαψεύδει.

    82 vote(s)
    14,5%
  4. Δηλώνω πολυγαμικός/ή αλλά όταν ερωτεύομαι ξεχνώ τί είχα δηλώσει.

    77 vote(s)
    13,7%
  5. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη.

    55 vote(s)
    9,8%
  1. Λέω! λέω!
     
  2. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

  3. de facto πιστευω οτι η φυση μας ειναι η πολυγαμικοτητα. Παρολαυτα οι πραξεις καθοριζουν την απαντηση του καθενος και ετσι ψηφισα μονογαμικος.
    Αναλογα την περισταση καπου χανεις καπου κερδιζεις και μενα το ζυγι μου βγαζει την πρωτη απαντηση εδω και αρκετα χρονια.
     
  4. LemonTart

    LemonTart New Member

    Δύσκολη ερώτηση... παίζουν τόσα πολλά ρόλο. Νομίζω ότι αρκετοί είμαστε πολυγαμικοί για εμάς και μονογαμικοί για τον σύντροφό μας. Εγωιστές δηλαδή. Προσωπικά είμαι μονογαμικός με ανάγκη ποικιλίας σεξουαλικά και μόνο. Συναισθηματικά είμαι μια χαρά με έναν άνθρωπο/σύντροφο πλάι μου. Σεξουαλικά όχι. Χρειάζομαι περισσότερα και διαφορετικά πράγματα κάθε φορά.

    Η πολυγαμικότητα είναι δύσκολη. Πολύ δύσκολη. Η πραγματική εννοώ. Η πολυγαμικότητα συναισθημάτων και όχι ότι δηλώνω πολυγαμικός για να πηδάω περισσότερες και για να είμαι και καλά ξεκαθαρισμένος. Την αληθινή πολυγαμικότητα και τις εύθραυστες ισορροπίες της δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να την αντέξω. Ότι θα μπορούσα δηλαδή να μοιράζω και να ισορροπώ τα συναισθηματά μου για πολύ καιρό.

    Το να πηδάω διαφορετικές και πολλές ενώ είμαι σε σχέση είναι κάτι διαφορετικό. Όχι πολυγαμικότητα για μένα. Αν και ιδανικά θα ήθελα να ζήσω σε ένα μόνιμο τρίο σε φάση συγκατήκοικησης κτλ δεν πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αντέξει για καιρό.
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Σε μεταφέρω από το νήμα της SAP εδώ για να μην βγούμε οφ σε ένα προσωπικό νήμα.

    Αναρωτιέμαι αν καταλαβαίνεις τις προεκτάσεις μιας τέτοιας δήλωσης η οποία ουκ ολίγες φορές έχει γίνει σε αυτό το φόρουμ.

    Δλδ θεωρείς ότι ο έρωτας κι η ζήλια πάνε μαζί? Και αυτό είναι μια κομπλέ κανονική και υγιής σχέση?
    Από πότε έγινε η ζήλια ένα,όχι μόνο φυσιολογικό, αλλά και μάλιστα αναμενόμενο συναίσθημα που πάει πακέτο με τον έρωτα;

    Εγώ νόμιζα ότι οι ερωτευμένοι (θα έπρεπε να) νιώθουν ελεύθεροι και όχι αυτή τη τραγική μιζέρια και αρνητικιλα που κουβαλάει μαζί της η ζηλια. Οχι;

    Αυτό ισχύει και για τα σ ή τα υ;
    Δλδ θα λέει το σ/υ στο Κ "Έλα βρε μωράκι μοοοοοοου τι της έκανες λαικ αυτηνηηηηηηης, αφού εγώ είμαι η σκλαβα σοοοοοοου"

    Αυτή η δήλωση δεν με ενοχλεί ως πολυγαμικη με ενοχλεί απλά ως blanket statement.

    Επισης, το σχόλιο δεν γίνεται απαραίτητα προς εσένα απλά έτυχε να είναι η 5φορα που το διαβάζω.
     
  6. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Εγώ νόμιζα ότι οι ερωτευμένοι (θα έπρεπε να) νιώθουν ελεύθεροι και όχι αυτή τη τραγική μιζέρια και αρνητικιλα που κουβαλάει μαζί της η ζηλια. Οχι;

    Για να ξέρουμε τι λεμε... Ζήλια ειναι " θελω αυτο που εχεις " ζήλια ειναι , " Θα θελα να ήμουν στυην θεση " κάποιου"
    ζηλια σε μια σχεση ειναι , Δεν μοιράζομαι . και γιατί δεν το κάνω ? Για το θέλω ΜΟΝΟ για πάρτι μου.. και γιατί να ειμαι τοσο κακός άνθρωπός που το θελω μονο γι παρτι μου ? Γιατί ετσι Γουστάρω . Α

    Από πότε έγινε η ζήλια ένα,όχι μόνο φυσιολογικό, αλλά και μάλιστα αναμενόμενο . φυσιολογικό ειναι μόνο οτι μας βολευει ? Δυο φασίστες υπάρχουν στην ζωη . στην ζωή , που το μονο δεδομένο ειναι οτι καποια στιγμη θα ψοφήσεις .Ένας ειναι ο έρωτας, ο αλλος το "Εγω " μας. "" Δλδ θεωρείς ότι ο έρωτας κι η ζήλια πάνε μαζί? Και αυτό είναι μια κομπλέ κανονική και υγιής σχέση? " Δεν ειπα αυτο. Αλλα παλι, κανονικη σχεση ειναι " στα αρχιδια μας γενικα " βολευει φορες.. γεγονος.

    τραγική μιζέρια και αρνητικιλα που κουβαλάει μαζί της η ζηλια ,τι να σου πω... Οτι καυλώνω μέχρι τρίχας οταν ξέρω οτι το θηλυκό δίπλα μου ζηλεύει και θηλύκια γατα που με πλησιάζει ? Γουστάρω . +- Α.
    Δλδ θα λέει το σ/υ στο Κ "Έλα βρε μωράκι μοοοοοοου τι της έκανες λαικ αυτηνηηηηηηης, αφού εγώ είμαι η σκλαβα σοοοοοοου" αυτο ειναι καθαρα οπτικη σου . Δεν μπορω να εχω γνωμη. Ελπιζω να σε κάλυψα . Αν οχι. εδω ειμαστε. καλο απογευμα
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Μπεσα στο λέω, δε κατάλαβα Χριστό.

    Αλλα ρώτησα και εντελώς αλλα απάντησες και δεν είναι να εύκολο να ξεχωρίσω τα δικά μου από τα δικά σου στα παραπάνω.
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

  9. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    απαντησα ανα προταση σου .. για να καταλαβεις. Χωρις να πω ακυρες αμπελοφιλοσφιες που αποφευγω..
     
  10. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @Μυθοπλαστης

    λες:

    1) Για να ξέρουμε τι λεμε... Ζήλια ειναι " θελω αυτο που εχεις " ζήλια ειναι , " Θα θελα να ήμουν στυην θεση " κάποιου"
    ζηλια σε μια σχεση ειναι , Δεν μοιράζομαι . και γιατί δεν το κάνω ? Για το θέλω ΜΟΝΟ για πάρτι μου.. και γιατί να ειμαι τοσο κακός άνθρωπός που το θελω μονο γι παρτι μου ? Γιατί ετσι Γουστάρω . Α

    Τι σχέση έχει η ζήλια που νιώθουν οι έξω με τη ζήλια μέσα στο ζευγαρι;
    Αν μιλουσες για τη ζήλια εκτός ζευγαριού τι σχέση έχει αυτό με τον έρωτα μέσα στο ζευγαρι; δλδ άμα βγεις έξω με μια γαμω τις συνοδους και πάλι δε θα ζηλεύαν οι γυρω; θα έπρεπε να την αγαπάς για να σε ζηλεψουν;


    Λες

    2) φυσιολογικό ειναι μόνο οτι μας βολευει ? Δυο φασίστες υπάρχουν στην ζωη . στην ζωή , που το μονο δεδομένο ειναι οτι καποια στιγμη θα ψοφήσεις .Ένας ειναι ο έρωτας, ο αλλος το "Εγω " μας.

    Δεν καταλαβαίνω που κολλάει καν αυτό.
    Εσύ είπες ότι ο έρωτας είναι αυτός που πάει πακέτο με τη ζήλια κ ολα τα άλλα είναι άλλα λόγια ναγαπιομαστε άρα το θεωρείς φυσιολογικό. Ως τέτοιο το παρουσιάζεις. Εγώ σε ρώτησα γτ είναι έτσι, και απάντησες το παραπάνω. Άρα άκρη δεν βγάζω.

    Λες

    3)Δεν ειπα αυτο. Αλλα παλι, κανονικη σχεση ειναι " στα αρχιδια μας γενικα " βολευει φορες.. γεγονος.

    Δεν καταλαβαίνω απλά.

    Λες

    4) Οτι καυλώνω μέχρι τρίχας οταν ξέρω οτι το θηλυκό δίπλα μου ζηλεύει και θηλύκια γατα που με πλησιάζει ? Γουστάρω . +- Α.

    Σου απαντώ ξανά τα του 1.

    Λες

    5) αυτο ειναι καθαρα οπτικη σου . Δεν μπορω να εχω γνωμη.

    Δεν ήταν η οπτική μου σου έκανα μια ερώτηση όσων αφορά στο πως αντιλαμβανεσαι τη ζήλια εντός D/s μεταξύ του ζευγαριού όταν αυτή προέρχεται από το υ μέλος. Αν δεν μπορείς να έχεις γνώμη σε αυτό έχει καλώς αλλά αν δεν έχεις καλύτερα τότε και να μην γίνονται blanket statements.

    Αν από την άλλη όταν μιλουσες για έρωτα κ ζήλια που πάνε πακέτο μιλουσες για ζήλια από τους εκτός του ζευγαριού τότε δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει αυτό είτε με τη μονογαμια ή την πολυγαμια ή με το bdsm γενικά.
     
  11. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    θα τα παρουμε απο την αρχη.....
     
  12. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    @MauveDelastrange
    το πλήρες κείμενο σου

    Σε μεταφέρω από το νήμα της SAP εδώ για να μην βγούμε οφ σε ένα προσωπικό νήμα.

    Αναρωτιέμαι αν καταλαβαίνεις τις προεκτάσεις μιας τέτοιας δήλωσης η οποία ουκ ολίγες φορές έχει γίνει σε αυτό το φόρουμ.

    Δλδ θεωρείς ότι ο έρωτας κι η ζήλια πάνε μαζί? Και αυτό είναι μια κομπλέ κανονική και υγιής σχέση?
    Από πότε έγινε η ζήλια ένα,όχι μόνο φυσιολογικό, αλλά και μάλιστα αναμενόμενο συναίσθημα που πάει πακέτο με τον έρωτα;

    Εγώ νόμιζα ότι οι ερωτευμένοι (θα έπρεπε να) νιώθουν ελεύθεροι και όχι αυτή τη τραγική μιζέρια και αρνητικιλα που κουβαλάει μαζί της η ζηλια. Οχι;

    Αυτό ισχύει και για τα σ ή τα υ;
    Δλδ θα λέει το σ/υ στο Κ "Έλα βρε μωράκι μοοοοοοου τι της έκανες λαικ αυτηνηηηηηηης, αφού εγώ είμαι η σκλαβα σοοοοοοου"

    Αυτή η δήλωση δεν με ενοχλεί ως πολυγαμικη με ενοχλεί απλά ως blanket statement.

    Επισης, το σχόλιο δεν γίνεται απαραίτητα προς εσένα απλά έτυχε να είναι η 5φορα που το διαβάζω.

    Και τώρα ανα παράγραφο .

    Δλδ θεωρείς ότι ο έρωτας κι η ζήλια πάνε μαζί? και Απαντώ. Ναι. πανε μαζι. Στο δικο μου μυαλό πανε μαζι... Μια απο τις αρχες που πιστεύω στην ζωη μου. Ειναι η ισσοροποια. Τα καλά και τα άσχημα καθε " πακετου" και οχι ΔΕΝ πιστεύω σε ουτοπίες. Αυτη ειναι η απάντηση Μου. και οχι " κάποια " απόλυτη αλήθεια.


    " Λογια σου ¨Και αυτό είναι μια κομπλέ κανονική και υγιής σχέση? και απανταω . Κανονικη και υγιης σχεση ? δεν υπαρχει τιποτα απο τα δυο. σχεσεις υπαρχουν. Στον κοσμο . στους ανθρωπους. ( ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ )

    Λογια σου " Από πότε έγινε η ζήλια ένα,όχι μόνο φυσιολογικό, αλλά και μάλιστα αναμενόμενο συναίσθημα και απανταω
    Η ζηλια εχει καταβολες απο την εποχη που ανακαλυψαν τις λασπη... Φυσιολογικο έγινε , θα το πω και ας μου βγαλουν τα ματια και φαω αποκλεισμο απο το φορουμ.. Οταν λεμε φυσιολογικο το μαζοχισμο.. σε χαλάει αν πουμε φυσιολογικό την ζηλια ?

    απαντησε..

    Λογια σου " Εγώ νόμιζα ότι οι ερωτευμένοι (θα έπρεπε να) νιώθουν ελεύθεροι και όχι αυτή τη τραγική μιζέρια και αρνητικιλα που κουβαλάει μαζί της η ζηλια. Οχι; " Απαντάω. Εγω νομιζα οτι οι ερωτευμενοι παίρνουν επιδότηση απο το κράτος 200.000 ευρω τον χρονο.. Δεν θεωρω ουτε φυλακη ουτε μιζερο να με ζηλεύει η θηλύκια μου . Θα υπαρχει προβλημα αν δεν το κανει. ( αποψη μου )
    Και τα περι D/s εμπλοκης , και μιας και δηλώνω φανατικός οπαδος . Να ζηλεύει ναι ... να κανει σκηνές οχι...
    λες "Δλδ θα λέει το σ/υ στο Κ "Έλα βρε μωράκι μοοοοοοου τι της έκανες λαικ αυτηνηηηηηηης, αφού εγώ είμαι η σκλαβα "
    σοοοοοοου" Λεω απλα ΟΧΙ .
    Όσο για τα " περι κουβερτας " αυτο που λεγανε στο χωριο μου" σκεπαζεις τα σκατα με σεντονι " ακομα σκατα μενουν.. συμφωνω Δεν αλαξα ποτε τιποτα, γιαν α χωρεσει στον μικρο κοσμο μου.