Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μπι Χάπι!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady in Corslet, στις 2 Αυγούστου 2017.

  1. lexy

    lexy .ti.va.

    @Lady in Corslet
    ναι, είμαι ενήμερη.

    Προτείνω και εσύ και οι σύντροφοί σου να μην παραμείνετε στην όποια "ικανοποιητική πρώτη εικόνα" και να ενημερωθείτε, επίσης, από εξειδικευμένο ιατρό.

    *κατανοώ - δεν συμμερίζομαι - την "υπεράσπιση" της θέσεώς σου ωστόσο επιμένω πως φρόνιμο θα ήταν να επαναδιατυπωθεί το ερώτημα της εισαγωγικής ανάρτησής σου. Φιλικά, οπωσδήποτε  
     
  2. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Δεν κρίνω σκόπιμο να αλλάξει η διατύπωση για τον εξής απλό λόγο... Γιατι αφορά τα συμπεράσματα μετά την χρήση και κατ' επεκταση περιλαμβάνει την όποια συμβολή γιατρου στην εξίσωση.
    Είναι εντελώς άλλο το θέμα!
    Επίσης αναφορικά με τα σκευάσματα που θεωρούνται συμπλήρωμα διατροφής αλλά έχουν άμεση επιδραση στη στυση έχω τουλάχιστον ένα κατά νου που να θυμάμαι ποιο είναι, το χρησιμοποιήσαν 2 διαφορετικοί άνθρωποι και είχε ακριβώς την ίδια επίδραση.
     
  3. mandragoras

    mandragoras Regular Member

    Με καθε καλη προθεση:
    Το γεγονος οτι ξέρεις δυο διαφορετικους ανθρωπους δεν σημαίνει οτι ισχυει απολυτα το ιδιο σε ολους τους ανθρωπους. Υπαρχει ειδικος τροπος για να αναγαγεις το δικο σου συμπερασμα σε ενα πιο γενικό κανονα κ μαλλον δεν ειναι της παρουσης.. Αρα υπαρχουν σοβαρες πιθανότατες αυτο που πιστεύεις ειναι λανθασμενο. Μπορεις να θετεις την ερωτηση οπως εσυ κρίνεις, προφανώς, μα δεξου κ τουλάχιστον με θετικη διαθεση την οποία προτροπη κ τουλάχιστον ψαξτο.. 
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Όπως και να έχει, είναι κρίσιμο ζήτημα η διατύπωση "το χρησιμοποίησαν κάποιοι και λειτούργησε", που είναι η αιτία των μεγαλύτερων προβλημάτων των "αυτοθεραπειών", ειδικά εκείνων που θεωρούνται ασφαλή λόγω της εξίσωσης "φυτικό ίσον ακίνδυνο".
    Αυτό γιατί οι παραγωγοί φυτικών συμπληρωμάτων κάθε είδους δεν αναγκάζονται από τη νομοθεσία να περιγράφουν στην συσκευασία ούτε παρενέργειες ούτε κινδύνους από αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα. Για σκευάσματα δε που πωλούνται μέσω διαδικτύου, και φυτικά, η κατάσταση είναι ακόμη πιο ανεξέλεγκτη, ειδικά για προϊόντα που προέρχονται από την Κίνα.
    Επίσης, όπως αναφέρει η @lexy, δεν υπάρχει φυτικό συμπλήρωμα που αποδεδειγμένα να προσφέρει βελτίωση της στύσης. Αυτά τα προϊόντα μπορούν να έχουν - προφανώς - μια επίδραση πλασίμπο, εξ ίσου αποτελεσματική με φαρμακευτική αγωγή, αν το πρόβλημα έχει ψυχολογικές ρίζες. Αλλά η δράση δεν οφείλεται οργανικά στο συμπλήρωμα.

    Δεν μπορούμε οι ίδιοι να ξέρουμε αν υπάρχει μια ανεκδήλωτη πάθηση. Μη διεγνωσμένος διαβήτης, υψηλή πίεση, καρδιακά προβλήματα και άλλα είναι καταστάσεις που αλληλεπιδρούν επικίνδυνα με αυτοσχέδιες αγωγές.

    Οπότε η αναφορά σε γιατρό είναι αναγκάια σε κάθε περίπτωση - @lexy rules!  
     
  5. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Βρε κορίτσια... Είδατε πουθενά να αναφέρω ότι "δεν χρειάζεται κάποιος να συμβουλευτεί γιατρο για να λάβει σκευασμα"?
    Παίζουμε με τις λέξεις?
    Σε αυτό το νήμα η ερωτησή μου έχει να κάνει με το βίωμα της χρησης όσων έλαβαν τέτοιου είδους χάπι! Πως να το πω πιο απλά και κατανοητά?

    ΠΧ
    Κάποιος μπορεί να πει: "Ρωτησα το γιατρο μου, μου ειπε ότι μπορώ να πάρω πήρα και είχα στυση μέχρι την άλλη μέρα το πρωι" Δεκτό και κατανοητό
    Κάποιος μπορεί να πει: "Πήρα αυθαίρετα ένα σκεύασμα που μου έδωσε ένας φίλος και δεν είχε καμία δράση πάνω μου" Επίσης δεκτό και κατανοητό!
    Κάποια μπορεί να πει: "Χρησιμοποιήσε ο συντροφός μου κατόπιν συνεναισης γιατρού και μετά είχε ταχυπαλμία, πονοκέφαλο και φλόγωση στο πρόσωπο" Απλή ολοκληρωμένη και to the fuckin' point απάντηση!

    Αλλά στο "Έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ χάπι για την στύση? Με ποιο μείνατε πιο ικανοποιημένοι? Είχατε παρενέργειες? Και αν ναι ποιες?" η απαντηση "Πρεπει να πάτε στο γιατρο για το χ,ψ, κλπ" Δεν αποτελεί απάντηση στο θέμα!
     
  6. Elune

    Elune Priceless

    Σωστά τα λες. Εδώ το νήμα είναι συγκεκριμένο. Αν το θέμα μας είναι" ότι δεν πρέπει να γράφονται αυτά γιατί μπορεί κάποιος να πάει να πάρει χάπια χωρίς έγκριση γιατρού" είναι δικό του θέμα. Δεν είμαστε νηπιαγωγείο, απευθυνόμαστε σε ενήλικες, προφανώς. Οχι σε παιδιά που μιμούνται...

    Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
     
    Last edited: 4 Αυγούστου 2017
  7. έχω την εντύπωση πως θα μου φαινόταν λίγο προσβλητικό.
    δε σηκώνεται ο Γιακουμης;
    δε πειράζει, βρε αδελφέ, θα βρούμε κάτι άλλο να κάνουμε.
     
  8. Elune

    Elune Priceless

    Γιατί προσβλητικό;
     
  9. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

    Δεν χρειάζομαι τέτοια χάπια...

    ...ακόμα...   /SPOILER]
     
  10. Verana

    Verana New Member

    Ρωτάμε πάντα τον γιατρό μας!

     
     
  11. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Χωρίς συμβουλή ιατρού και συνταγογράφηση.
    Εκτός βέβαια αν θέλουμε να προσαρτήσουμε έναν πιο "οικογενειακό" ρόλο στον οικογενειακό γιατρό.

    Η εμπειρία μου λέει ότι τέτοιου είδους σκευάσματα δεν πρόκειται να σου την σηκώσουν αν δεν σου σηκώνεται για κάποιον λόγο, βοηθούν μονάχα αν το επίπεδο στύσης και η διάρκεια δεν είναι τα επιθυμητά.
    Ιδιαίτερα χρήσιμα για σεξ αγγαρείας.

    Κάτι που δεν καταλαβαίνω είναι ο διαχωρισμός μεταξύ φαρμακευτικού σκευάσματος και φυτικού. Όλα χημικές ουσίες είναι με την μόνη διαφορά ότι το φαρμακευτικό σκεύασμα έχει κάποια μελέτη, ερεύνα και πειράματα από πίσω του και γνωστοποιημένες παρενέργειες. Γιατί κάτι το φυτικό να θεωρείται πιο αθώο και ασφαλές ?

    Και μιλώντας σχετικά με ασφάλεια, σίγουρα υπήρξαν κάποια περιστατικά που κάποιοι αποδήμησαν ευτυχισμένοι εις Κύριον αλλά από την άλλη πιστεύω ότι ποτέ ένας φαρμακοποιός θα έδινε ένα πραγματικά επικίνδυνο σκεύασμα ελαφρά τη καρδία χωρίς συνταγή αναλαμβάνοντας αποκλειστικά την ευθύνη.
     
  12. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Και όμως τα δίνουν... Τα έχει αναρτημένα και ο ιατρικός συλλογος ότι δεν χρειάζομαι συνταγογραφηση (3 που γνωρίζω τουλάχιστον) πράγμα που έκανε και ο ΕΟΦ με ΦΕΚ!
    Σαφώς και κακώς τα δίνουν αλλά αυτό ειναι αλλο θέμα..

    Μου έχει τύχει συντροφος που απο την πολυ επιθυμία να στρεσάρεται και να αγχώνεται και να έχει κακα αποτελέσματα αυτό στη στύση...Πράγμα που το ξεπέρασε μετά από χρήση 2-3 φορες κάποιου σκευάσματος. Άρα συμπεραίνω ότι δεν πρεπει να είναι μόνο για το σεξ της αγγαρείας...

    Τα φυτικά τα θεωρούν συμπλήρωμα διατροφής γιατί απλα συνδυάζουν τα συστατικά που έχουν τα συμπληρώματα αλλά με επικέντρωση στις ουσιες που βοηθούν στη στύση... that's all...