Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μπορεί

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Her toy, στις 2 Ιανουαρίου 2017.

  1. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Μου ζητάς να απαντήσω σε μια ερώτηση που όσοι άνθρωποι τόσες και οι απαντήσεις και τα σενάρια. Πιασαρικη ερώτηση μεν, χωρίς νόημα δε λόγω των μεταβλητών.

    Τι να σου πω; Τα κλισέ;
    "Ανάλογα τι συμφωνησαν....ανάλογα το ένα ανάλογα την ανάγκη...ανάλογα τον άνθρωπο....." . Πες ότι τα είπα.

    Προσωπική μου γνώμη πάντως είναι ότι ο τυπάς αυτός βαρετός ακούγεται και δεν ξέρει να ζει και πως μπορεί να αξιοποίησει την μεριά αυτή.  
     
  2. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Εννοώ ότι όταν έχεις σχέση με switch άτομο οφείλεις να σεβαστείς το στάτους του, δεν νομίζω ότι ένα switch άτομο θα μπορούσε να ζήσει ολοκληρωμένα το bdsm του χωρίς τις εναλλαγές. Αυτό δεν θα συμβεί στην περίπτωση που ο άλλος είναι καθαρά υποτακτικός ή υποτακτική οπότε υπάρχει διαφορά.

    Και οχι, προσωπικά δεν βλέπω καθόλου ξενερωτο ένα κυριαρχικό που θέλει την υποτακτική του μόνο υποτακτική στο σύνολο της.
     
  3. sssppgr

    sssppgr Regular Member

    Δεν είπα ότι ειναι αδύνατον αλλα πολύπλοκο. To switch ειναι αλλαγή διάθεσης η αλλαγή ρόλου, η περιοδικότητα κάνει το σκεπτικό ποιο απλοϊκό και κατανοητό, σαφώς switch-switch ειναι ποιο απλό, αλλα δεν αποκλείει άλλους τρόπους.τι γινεται αν θέλει να ειναι τοπ και ταυτόχρονα θα πρέπει να ειναι δίπλα στο δικό του τόπ κλπ
     
  4. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Δύο κατά την γνώμη μου λάθη βλέπω εδω:

    1. "δεν νομίζω ότι ένα switch άτομο θα μπορούσε να ζήσει ολοκληρωμένα το bdsm του χωρίς τις εναλλαγές"

    Νομίζω μόνο Switch άτομα μπορούν να το απαντήσουν αυτό. Και ούτε καν συλλογικά. Ατομικά.

    2. "Και οχι, προσωπικά δεν βλέπω καθόλου ξενερωτο ένα κυριαρχικό που θέλει την υποτακτική του μόνο υποτακτική στο σύνολο της"

    Ένας switch δεν είναι λιγότερο υ για το Κ του από ένα υ που δεν ειναι switch. Αν αυτό μπορεί να γίνει κατανοητό έχει καλώς εάν όχι δε θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας.

    Απλά να σου πω επίσης ότι αυτή σου ή πρόταση περί "υποτακτικου στο σύνολο του" ατόμου είναι λίγο... πως να πω... θα έλεγα προσβλητικη αλλά είναι του ματς αυτή η λεξη, αλλά ναι, αυτή η πρόταση είναι λίγο οφ γτ στην τελική ο εν λόγω τύπος τότε γιατί την έπεσε σε ένα switch? Δλδ με την ίδια λογική ας τα έριχνε και σε κι σε μια μιστρες πχ κ μετα να της πει να είναι υ.

    Τέλος πάντων, παρόλο που είμαι και μποτομ και ενίοτε τοπ δεν με θεωρώ switch και θεωρώ πολύ συγκεκριμένη την ψυχολογία και τον τρόπο σκέψης αυτών των ατόμων που ίσως θα ήταν καλύτερα να μας τα πουν οι ίδιοι.  
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Όπως είπα και στον AuroraBorealis αυτά τα υποθετικα ερωτήματα έχουν τόσες απαντήσεις όσες και οι άνθρωποι που τα ζουν. Φαντάζομαι ότι ο μόνος ειδικός να μας απαντήσει λοιπόν είναι οι ίδιοι.

    Απλά το να ρωτάμε "και τι γίνεται αν" μπορουμε να το κάνουμε για όλα τα θέματα για όλα τα στατους και για όλους τους προσανατολισμους και να μην βγάλουμε ποτέ άκρη.

    Τέλος να πω ότι κάποιος που ζει μια σχεση σαν αυτή που περιγράφουμε λίγο έως καθόλου επηρεάζεται από τα δικά μας υποθετικα ερωτήματα. Απλά το ζει και βλέποντας και κάνοντας όπως κάνουμε άλλωστε και όλοι οι υπόλοιποι  
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ο κόσμος δεν είναι ένα καλοκουρδισμένο ρολόι...***
    Όσο τον βλέπουμε έτσι, ακόμα κι αν πιστεύουμε ή ακόμα και η ακαδημαϊκή μας παιδεία συνιστά, μπαίνουμε σε τριπάκι...
    Είναι το τριπάκι που κυριαρχεί μετα τα 60's.
    Είναι έξυπνο κόλπο...
    Βασικά στηρίζεται στην εσωτερική μας άρνηση να κολλήσουν τα μεσα μας με τα έξω μας...
    Είναι κόλπο από έξυπνους καμωμένο, για έξυπνους αφιερωμένο...
    Ας μην υποτιμούμε τους από 'κει...
    Δεν είναι και μαλάκες...

    Επί του θέματος όμως...
    Αυτό που δεν θέλουμε να καταλάβουμε, κόψτε τις αηδίες πως δεν το χωράει ο νους σας aka δεν μπορείτε -μπορείτε και παραμπορείτε και ξέρετε και πώς γίνεται, δεν είναι ανάγκη να το κάνουμε σημαία για να οδηγήσει τα στρατά μας ενάντια στους "άπιστους"...
    Cool μπέιμπιζ cool...

    Και άμα δεν θέτε, δεν είναι ανάγκη να το λέτε, καταλάβαμε... Δεν το κάνουμε θέμα...
    Ποτέ θέμα, με τα καλά παιδιά, τα πραγματικά καλά παιδιά, εεε...?

    Απ' την άλλη μεριά, που έχει σκατόκαιρο και πολλά άγρια θηρία απέθαντα, με αγάπη...

    ______________
    ***Ούτε καν ο Νεύτωνας δεν το είπε έτσι.
    Κάποιοι "φωτισμένοι" όμως τον "καβάλησαν"...
    Όπως και τον Καρτέσιο αργότερα...
    Ξεπεζέψτε...
     
  7. Ταξιδευτης

    Ταξιδευτης Regular Member

    Να πω και εγω ως switch τη γνωμη μου με τις λιγες εστω εμπειριες που διαθετω..Ναι μου αρεσει η εναλλαγη ακομα και με το ιδιο ατομο οπως την εχω βιωσει..Γιατι πρωτα ως αντιδραστικο ατομο για να μπω στη διαδικασια υποταγης παταω και καπως τον εγωισμο μου γεγονος που σε συντομο χρονικο διαστημα με οδηγει στο να αναλαβω εγω τον ελεγχο..Αυτο το γεγονος με εξιταρει ακομαα περισσοτερο στο να ξαναυποταχθω στο ιδιο ατομο..
    Θα συμφωνησω οτι μοιαζει περισσοτερο με παιχνιδι κλπ κλπ..δεν αντιλεγω..Τουλαχιστον ετσι το εζησα εγω.. Εχει να κανει με το τι και πως μας αρεσει..
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Τα αυθεντικά switch άτομα είναι στην πραγματικότητα πολύ πιο λίγα πληθυσμιακά και από τα ηγούμενα και από τα ακόλουθα...
    Ως αυθεντικά σε όλες τις περιπτώσεις (και ηγούμενα και ακόλουθα) εννοώ αυτά που νογάνε και δεν αρκουδίζουν/πιθηκίζουν/καμώνονται...
    Και ως εκ τούτου παλαβά ενδιαφέροντα από κάθε άποψη...
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Το πιο safe status με διαφορά ειναι οι σουίτς, γι αυτό & το επιλέγουν οι περισσότεροι.
     
  10. zoeleene

    zoeleene D̶̸̡̀͏įs̡t̵͞͏o̢̢̕ŗ͝t̨̢e̢͘͜͞͞d̴̸͜͝҉

    Το στατους ειναι επιλογη?
     
  11. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Μη μου πεις ότι ποτέ δεν ήρθε εκείνη η νεραίδα στον ύπνο σου να σε ρωτήσει τι είδους bdsmer θέλεις να είσαι από την στιγμή που θα ξυπνήσεις και μετα ?
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Τι, δεν είναι;