Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μωχάμεντ Σαντ vs Μαζό Αλί

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 19 Απριλίου 2017.

?

Σαντ ή Μαζό;

  1. Σαντ

    66,7%
  2. Μαζό

    33,3%
  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δεν είναι απαραίτητοι οι επιθετικοί χαρακτηρισμοί.

    Για το αν ανήκω στον χώρο... Επιλέγω να βρίσκομαι σ' ένα χώρο με περιορισμένο πλήθος ανθρώπων, σε σύγκριση με το μέσο χώρο. Αν δεν το κάνω γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, τότε είμαι ανόητος και ανόητος δεν είμαι.

    Για τον αν είμαι ώριμος ή όχι ή αν βλέπω τις σχέσεις σαν αγώνα πυγμαχίας... Στο αρχή φέρθηκα ανώριμα. Δεν με ένοιαζε αν είναι μαζοχιστής ή υπό. Αργότερα με μία μαζοχίστρια αλλά όχι υπό, έμαθα να μην το βλέπω ως πυγμαχία. Είμαστε δύο, αλλά όχι για να πυγμαχήσουμε, τουλάχιστον όχι μεταξύ μας.

    Ρωτάω λοιπόν και όποιος γνωρίζει ας μου πει. Με μία υπό Μαζο ή με μία απλά Μαζό θα ταίριαζε καλύτερα, ένας Σαντ;Προφανώς εξαρτάται από τον Σαντ, αλλά αν η επιλογή είναι υπό Μαζό, δε θα πρέπει να είναι και αυτός κυρ; Και αν η επιλογή είναι απλά Μαζό, τότε τι θα ταίριαζε να είναι αυτός;
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Πότε ωριμάζουμε Καπετάνιο;
     
  3. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Ενα φρούτο αν δεν ωριμάσει στην ώρα του,δεν ωριμάζει ποτέ
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    η ανεξάρτητη κατεύθυνσης αναζήτηση και η εμμονή (το γενικό κατούρημα, ο βομβαρδισμός, η απρόσεκτη άμετρη διακηρυκτική προβολή), είναι πριν την ανάληψη ρόλου.
    η προσήλωση και η φροντισμένη ανάδειξη, είναι μετά.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Aκριβώς αυτό...
    (Να προσθέσω πως ισχύει σε οτιδήποτε έχει να κάνει με την ανάγκη του ανήκειν σε οποιαδήποτε εκδήλωσή της)...
     
  6. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Θα πρέπει να δηλώσω μια διόρθωση στο ποστ μου πιο πάνω, όπου "σαδιστής" > "σαδισμός" και όπου "μαζοχιστής" > "μαζοχισμός".

    Τόσο ο σαδιστής όσο και ο μαζοχιστής δεν είναι μόνον αυτό, είναι και πολλά άλλα πράγματα και δεν ξέρουμε ποτέ ποιο θα είναι το κρίσιμο και σε ποια καμπή της σχέσης. Παρεμφερές αλλά όχι ίδιο ερώτημα και από άλλη οπτική είχε θέσει ο MasterPerris στο νήμα
    https://www.greekbdsmcommunity.com/...-υποτακτική-ή-σκλάβα-και-το-αντίστροφο.10424/
    εννοείται πως επειδή το ερώτημα ήταν διαφορετικό είχε πάρει απαντήσεις πολύ παραπλήσιες με το ζητούμενο τούτου του νήματος, μερικές ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες.

    Ακόμα, όσον αφορά την χρήση από πλευράς μου της λέξης "μαζοχισμός" επίτρεψέ μου να παραπέμψω σε αυτό
    https://www.greekbdsmcommunity.com/...-ψυχαναλυτική-της-ερμηνεία.45586/#post-467085
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Φρονώ όταν οι αποσκευές μας γράφουν πάνω "γνώση, επίγνωση" Ηλία, σε πνευματικό νιανιά, που έλεγε κάποιος, όταν ξέρουμε τι κάνουμε, γιατί το κάνουμε και έχουμε μάθει ν' αναγνωρίζουμε το επιθυμητό από το εφικτό.
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Συμφωνώ Καπετάνιε. Το επιθυμητό από το εφικτό