Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Νάρκισσοι-σχέσεις, πως μπλέξατε μαζί τους, πως να ξεμπλέξετε, αν θέλετε!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 23 Ιουλίου 2017.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Brenda θέλω να σε ρωτήσω. Νιώθεις ενοχές για το σαδισμό σου; Φοβάσαι πώς ο σαδισμός σου μπορεί να πηγάζει ή να γεννήσει ναρκισσιστική τάση; Η απορία μου μπορεί να είναι άκυρη, αλλά διαβάζοντας τα ποστ σου σε αυτό το νήμα, ένιωσα, το σαδισμό σου. Λειτουργώ με το ένστικτο. Κλείνω τα μάτια και προσπαθώ να δώσω εικόνα σε αυτό που νιώθω. Σε είδα σε ένα υπόγειο με ένα μαστίγιο στο χέρι και κάποιον χτυπάς. Είναι σα να τον ξέρεις καλά. Τόσο καλά σα τον εαυτό σου. Ή μπορεί κάποιος που ήξερες τόσο καλά. Ή απλά εγώ ταξιδεύω στο κόσμο μου   Αλλά ο σαδισμός δεν είναι δικός μου. Είναι συνεχής, χωρίς ανάσα και σε έχει κυριεύσει. Πάθος που ζορίζεσαι να το ελέγξεις. Να είσαι καλά, άκυρα ή όχι με καύλωσες   Οι ευαίσθητοι μην δίνεται σημασία είμαι ανώμαλος.
     
  2. brenda

    brenda FU very much


    Να' σαι καλά βρε Ηλία, αλήθεια στο λέω, γκούρλωσα τα μάτια διαβάζοντας το ποστ σου, ειλικρινά, τέτοια ανάλυση δεν την περίμενα!
    Όχι Ηλία μου, δε νιώθω καμιά ενοχή για τον σαδισμό μου, πάντα συναινετικά τον εκφράζω, όπως συναινετικά παλιότερα (και τώρα ενίοτε) εξέφραζα και τον μαζοχισμό μου. Δεν έχω κατηγορήσει ποτέ κανέναν επειδή με σάδισε (ίσως μόνο ότι δεν με σάδισε αρκετά). Σε ό,τι αφορά το κορμί, τα πράγματα είναι τόσο απλά, εκεί με την ψυχή, πιάνουν και μπερδεύονται τα γαμημένα...

    Μπα όμως, δε νομίζω ότι διατρέχω κίνδυνο να το γυρίσω στον ναρκισσισμό, έχω τους λόγους μου να νιώθω προστατευμένη από κάτι τέτοιο, αλλά θα είμαι σε επαγρύπνιση, ειδικά μετά την δική σου καινοτόμα ερμηνεία των προθέσεών μου! 
    Ωραία η εικόνα σου, με το υπόγειο και το μαστίγιο. Κάτι μού έφερε στο μυαλό από το παρελθόν, αλλά είναι και πολύ γοητευτική και για το μέλλον. Κι εγώ ανώμαλη είμαι, αλλά άλλου είδους, όλοι ανώμαλοι είμαστε in a way...

    Απίστευτα χαίρομαι που σε καύλωσα. Πάντα τέτχοια! 
     
  3. μια πολύ δραστική λύση για να ξεμπλεξετε: δείξτε τους πως έχουν εκτεθεί.
    εξαφανίζονται πάραυτα.
    επιστρέφουν βέβαια, αλλά η διασκέδαση σας είναι εγγυημένη.
     
  4. desire

    desire No one like you https://youtu.be/aZcXD6bCK8U

    Πισω απο το προσωπειο ενος ναρκισσου που φαινομενικα ειναι ενας ανθρωπος γεματος απο αυτοπεποιθηση , μοναδικοτητα,ανωτερωτητα ,κρυβεται ενα ασθενες εγω το οποιο ξεπροβαλλει οσο δεν συνδεεται ουσιαστικα και αληθινα βαθια με τους αλλους.Η προσωπικοτητα του καταρρεει οπως ενας πυργος στην αμμο και του βγαινει αυτοκαταστροφικη συμπεριφορα.Δεν τους θεωρω θυτες ,στην ουσια ειναι θυματα της ιδιας τους συμπεριφορας.Ισως οι ζεστες,τρυφερες σχεσεις ακομα και αυτες οι οικογενειακες, βοηθουν τα ατομα αυτα που εχουν μια τετοια διαταραχη να ξεπεραστει σε καποιο βαθμο το προβλημα τους.
     
  5. libra

    libra Regular Member

    Ακολουθω το 2ο γενικως. Γεμισε ο τοπος απο δαυτους.
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Δεν πιστεύω ότι αυτός είναι ο τρόπος να αντιμετωπιστεί το θέμα.
    Ωστόσο, αν πιστεύετε ότι με αγάπη, τρυφερότητα και αποδοχή θα τους "γιατρέψετε", be my guest, σύμφωνα με την δική μου εμπειρία, δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
    Αλλά και πάλι, το θέμα μας δεν είναι η διαταραχή, αλλά οι έμμεσα εμπλεκόμενοι.
    Εγώ προσωπικά, πιστεύω ότι δύσκολα μπορεί να απεμπλακεί ο νάρκισσος από τις συμπεριφορές αυτές.
    Ίσως πιο ρεαλιστικό να είναι να δούμε πως θα απεμπλακούν οι συνεξαρτώμενοι από τις σχέσεις που δημιουργούνται.
    Όσο για τα "θύματα" και τους "θύτες", είμαι κι εγώ πεπεισμένη ότι δεν υπάρχει "αθώο θύμα".
    Σαφώς και έχουν μερίδιο ευθύνης.
    Αρκεί να το συνειδητοποιήσουν...
     
  7. brenda

    brenda FU very much

    Να μου προσέχετε το νήμα, πολύ το αγάπησα.

    Να προσέχετε τους εαυτούς σας, από νάρκισσους και όχι μόνο.

    Και να μην αυτομαστιγώνεστε, να καταφέρετε να συγχωρήσετε τους εαυτούς σας, πρώτα απ´όλα που πέσατε στη λούμπα, shit happens.

    Η ζωή συνεχίζεται και είναι αλλού.

    Μπορεί και να τα ξαναπούμε, μπορεί και όχι. 
     
  8. dim1

    dim1 ®

    Όλοι το αγαπήσαμε.
     
  9. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

  10. brenda

    brenda FU very much

    Μπορούν οι νάρκισσοι να νιώσουν συναισθηματικό πόνο;

    Elinor Greenberg, Psychologist, Author, Lecturer, and Consultant on Narcissistic Disorders

    Αν δεν είστε εσείς ο ίδιος Ναρκισσιστής ή κάποιος που αγαπάτε, είναι πιθανό να μην μπορείτε να συνειδητοποιήσετε ότι οι περισσότεροι άνθρωποι με διαταραχή Ναρκισσιστικής Προσωπικότητας βρίσκονται συχνά ένα μόνο μικρό βήμα μακριά από το να πέσουν στον λάκκο της ντροπής και του μίσους απέναντι στον ίδιο τους τον εαυτό. Αδιαμφισβήτητα είναι σε θέση και όντως βιώνουν συναισθηματικό πόνο.
    Στην πραγματικότητα οι περισσότερες συμπεριφορές που συσχετίζουμε με Ναρκισσιστικές Διαταραχές, όπως:

    • Η συνειδητότητα της κατάστασης
    • Προσπάθειες για την εδραίωση κυριαρχίας
    • Το να καυχώνται για τα επιτεύματά τους
    • Το να υποτιμούν άλλους ανθρώπους
    • Να υποστηρίζουν ότι έχουν πάντα δίκιο
    • Το να βλέπουν τους άλλους είτε ως ''νικητές'' είτε ως ''χαμένους/ηττημένους''
    είναι στην πραγματικότητα προσπάθειες των Ναρκισσιστών να θωρακίσουν τους εαυτούς του από τον εσωτερικό τους φόβο ότι δεν είναι αλήθεια ιδιαίτεροι, καθώς προσποιούνται καθ΄όλη την διάρκεια της ζωής τους, κι ότι στην πραγματικότητα είναι κατώτερης ποιότητας ''εμπόρευμα''.

    Καθώς χορεύουν στην άκρη του λάκκου, προσπαθώντας να εμφανιστούν απόλυτα άνετοι και γεμάτοι αυτοπεποίθηση, διαρκώς κοιτάζουν μπροστά προσπαθώντας να βρουν πιο στέρεο έδαφος για την αυτο-εκτίμησή τους.
    Κατακλείδα: Οι Ναρκισσιστές μπορεί να μην νιώσουν τον δικό σας συναισθηματικό πόνο, αλλά σίγουρα μπορούν και όντως νιώθουν τον δικό τους.


    Πηγή Quora- Μετάφραση brenda
     
  11. Morfonios

    Morfonios When i want your opinion then i' ll remove the gag

    Το ποσο ευτυχισμενοι ειναι οι ναρκισσιστες φανταζομαι μονο οι ιδιοι μπορουν να το γνωριζουν, αλλα στην περιπτωση που ειναι δυστυχισμενοι, παραειναι εγωιστες για να το παραδεχτουν, οποτε μονο υποθεσεις μπορουνε να κανουμε