Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ναρκισσιστική προσωπικότητα:Η μυθική διαδρομή της.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 9 Μαϊου 2009.

  1. Apolytos

    Apolytos I am back bitches

    Ενα χιουμοριστικο:

    "If you are in a relationship with a narcissist, what is the only thing you have in common?

    You both love them."
     
  2. E. Dantes

    E. Dantes Uno, nessuno e centomila

    Ενα ασφαλες κριτηριο για να καταλαβεις οτι εμπλεξες με ναρκισσο, ειναι το νσ φωνσζει στο σεξ το δικο του ονομα, οχι το δικο σου.
     
  3. folha

    folha deja vu

    γι' αυτό μπλέκω μόνο με συνονόματους!  
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Sorry dear, αλλά πως σε λένε? 
    (Εγώ γιατί δεν έχω βρει ποτέ συνονόματους/ες για σεξ? Οέο?) 
     
  5. folha

    folha deja vu

    Δεν πιστεύω ότι με πίστεψες ε;  
    γιατί αν πράγματι περίμενα να βρω συνονόματο για σεξ... θα' μουν στον άσσο  

    (το όνομά μου δεν είναι από τα πιο συνηθισμένα ούτε στην αρσενική ούτε στη θηλυκή εκδοχή του... )
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Ούτε το δικό μου, και η αλήθεια είναι ότι δεν έχει τύχει να γνωρίσω γυναίκα συνονόματη που να μου αρέσει, ούτε έχω σχετιστεί ποτέ με άνδρα που να γιορτάζαμε την ίδια μέρα. Λες να είναι ναρκισσιστικό αυτό? 
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    πας γυρευοντας για ανδρικο ονομα???      
     
  8. folha

    folha deja vu

    Απολύτως ναρκισσιστικό αγαπητή   όταν κάποια συνονόματη σου συστήνεται κι ακούς το όνομά σου, νομίζεις ότι επαναλαμβάνει το δικό σου από θαυμασμό  
     
  9. lotus

    lotus Silence

    Είναι πολύ λεπτή και πολλές φορές δυσδιάκριτη η γραμμή ανάμεσα στη διαταραχή και στα απλά χαρακτηριστικά του ναρκισσιστή ακριβώς γιατί όπως αναφέρθηκε είναι και πολύ έξυπνοι....
    Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται αυτό που λέγεται διαφορική διάγνωση για να αποδειχτεί η διαταραχή γιατί μπορεί κάποιος να είναι κοινός καθημερινός άνθρωπος και να εκδηλώνει ανάλογα την περίπτωση (κατά συνθήκη δηλαδή) κάποια χαρακτηριστικά.
    Αν έχει όλα τα στοιχεία που ανέφερε η @Madeleine Rk από το DSM τότε κατά πάσα πιθανότητα τείνει προς τη διαταραχή.
    Αλλά χωρίς τη διαφορική διάγνωση μπορεί να διαγνωστεί κάποιος με ναρκισσιστική διαταραχή (Dorian Gray) ενώ στην πραγματικότητα να είναι κάτι πολύ πιο επικίνδυνο όπως σχιζοφρένεια με στοιχεία ναρκισσιστικά (Noman Bates του Χίτσκοκ στο Ψυχώ, χαρακτήρας βασισμένος σε υπαρκτό πρόσωπο Εντ Γκέιν) ή κάτι πολύ πιο απλό όπως ένας καθημερινός άνθρωπος
    Και πέρα από την πλάκα αν πιστεύει κάποιος ότι για οποιονδήποτε λόγο έχει περιβάλλον του κάποιον που πιστεύει ότι η συμπεριφορά του παρεκκλίνει σε επικίνδυνο σημείο και μάλιστα σε σημείο το οποίο να είναι δικαιολογίσιμο αλλά να δημιουργεί κάποια φοβία καλό θα ήταν ούτε να στρουθοκαμηλίσει, αλλά ούτε και να κρίνει. Αν θεωρεί ότι υπάρχει σοβαρή αιτία καλό θα ήταν (όσο κι αν τους σταυρώνετε) να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό αν μη τι άλλο να αναφέρει τι συμβαίνει και να καθοριστεί αν υπάρχει ή όχι βαθμός επικινδυνότητας ή όχι (π.χ. η παρανοϊκοί είναι τόσο έξυπνοι που γοητεύουν και μαγνητίζουν πολύ εύκολα και έλκουν στον ιστό τους ...)
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Ένα ψώνιο που μπορεί να διαχειριστεί την κατάστασή του, ξέρει πχ πότε να κάνει τουμπεκί, δεν βλέπει συνομωσίες εναντίον του όταν δεν υπάρχουν οι συνθήκες για να πλασαριστεί όπως θα ήθελε και επίσης αν και δεν ελέγχει τις σκέψεις του ελέγχει τα λόγια του και δεν λέει ψέματα πως τάχα μου είναι μέγας και τρανός στη δουλειά του αν και θα το ήθελε, θεωρείται ναρκισιστής;
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Το ότι είναι νάρκισσος δεν σημαίνει πως είναι και μαλάκας...
    Κάθε άλλο..
    Πα να πει, πως κάλλιστα μπορεί να είναι...
    Κατά την εκτίμησή μου, ο πλέον αυθεντικός...
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Εxcessivement!