Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Νομοθεσία και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος seduced mind, στις 16 Ιουλίου 2014.

  1. seduced mind

    seduced mind Guest

    Λοιπόν έχω μια απορία εδώ και καιρό για το τι προβλέπει ο νόμος περί BDSM στην Ελλάδα και έχω σκεφτεί και ένα σενάριο το οποίο θα μπορούσε ίσως να είναι και πραγματικό.

    Εμένα η επαγγελματική μου ασχολία στο εξωτερικό, επιβάλλει το ποινικό μητρώο μου να είναι πάντα μα πάντα λευκό. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο καταδικαστώ για κάποιο παράπτωμα, το οποίο καταχωρείται στο ποινικό μου μητρώο τότε αυτομάτως θα πρέπει να ενημερώσω το σύλλογο που ανήκω και να αποδεχθώ και τη δικιά του τιμωρία, συνήθως κατά 99% οριστική διαγραφή από το σύλλογο συνεπώς χάνω την άδεια εξάσκησης του επαγγέλματος στη χώρα που με ενδιαφέρει όπως επίσης και τη παρακολούθηση σεμιναρίων, διαλέξεων κτλ κτλ κτλ

    Έχω ψάξει το Π.Κ στην Ελλάδα του οποίο το μοναδικό άρθρο που αναφέρεται στο BDSM (και το άρθρο βασικά αναφέρεται μόνο στο SM και όχι στο BD) περι σωματικής βλάβης και χρηστικά ήθη και πράσινα άλογα. Σαν υ που είμαι λοιπόν ο συγκεκριμένος νόμος δεν με αγγίζει γιατί στη χειρότερη είμαι ο παθών.

    Επειδή όμως έχω ζήσει την εποχή των '90ς με τα rave parties και τους ασφαλίτες που μας τη στήνανε απέξω από τα κλαμπ και τα ΜΑΤ να κάνουν ντου μέσα ( amazon όσους το θυμούνται, το πάρτυ στην Αχιλλέως , το kalhua στη συνέχεια , το u-matic λίγο αργότερα, το jungle, το acid στη Θεσσαλονίκη) και μας τραβολογάγανε τάχα για διακινητές κουμπιών για να αθωωθείς πανηγυρικά στο δικαστήριο διερωτώμενοι οι δικαστές τι τους φέρατε εδώ πέρα.... (2 φορές με έχουν πάει σε δικαστήρια δύο φορές έχω αθωωθεί και χωρίς δικηγόρο εκμεταλλευόμενος την τότε ιδιότητα μου και τη βαθμολογία μου στα εξάμηνα) μου γεννήθηκε ένα σενάριο και θα ήθελα κάποιος που είναι δικηγόρος και κατέχει το αντικείμενο να μου πει σίγουρα έγκυρα και εμπεριστατωμένα αν βρίσκει πρόσφορο έδαφος το σενάριο και τι θα γίνει ακριβώς έχοντας κατά νου πως για εμένα λερωμένο ποινικό μητρώο σημαίνει καταστροφή.

    Έστω ότι γίνεται ένα πάρτι σε κάποιο νυχτερινό κέντρο διασκέδασης BDSM και για τον α ή β λόγο δεν ξέρω τους νόμους της Ελλάδας απ' έξω ούτε θα περίμενα ποτέ να με τραβολογάνε μέσα από κλαμπ τα ΜΑΤ στη ΓΑΔΑ λες και πιάσανε τον Αρχινονό της Πούλια, σκάνε τα παιδιά κάνουν ντου γιατί πχ το BDSM απαγορεύεται (δεν ξέρω αν απαγορεύεται λέω αν) τι γίνεται;

    -Καταρχήν οι μπάτσοι μπορούν να πατήσουν σε κάποιο νόμο και να κάνουν ντου;

    Αν ναι τότε το δικαστήριο στο τέλος θα μου λερώσει το μητρώο; Δεν με ενδιαφέρει το εφετείο που θα γίνει αν θα γίνει και έχω δικαίωμα να ασκήσω έφεση σε πόσα χρόνια, το πρωτοδικείο μπορεί να μου λερώσει το μητρώο;

    Σε κάποιους μπορεί να φαίνονται αστεία όλα αυτά, όσο αστείο φαινόταν και σε μένα κάποτε το ότι θα κάνουν ντου τα ΜΑΤ στο u-matic και στο amazon και θα μας μαζέψουν στις κλούβες, αλλά τελικά έγινε παρόλο που και εμένα πριν μου συμβεί μου φαινόταν αστείο και μου έφερνε ατελείωτο γέλιο ακόμα και η ιδέα...

    Υ.Γ Εαν υπάρχει κάποιος νόμος τότε θα σκεφτείτε για τις συνέπειες τη πιο δύστροπη έδρα που μπορεί να βρεθώ αντιμέτωπος για να μου πείτε τις συνέπειες....

    Υ.Γ 1 Βλέπετε τίποτα μαστίγια και BDSM και τέτοια όχι πείτε μου δηλαδή..... Τα flower sticks μαστίγια έλεος δηλαδή.... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

     
    Last edited by a moderator: 16 Ιουλίου 2014
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Το λοιπόν θα σου γράψω όσο γίνεται πιο απλά ( γιατί σίγουρα δεν θα είσαι ο μόνος που θα διαβάσει )...Όσον αφορά τα αδικήματα, πλέον με νόμο ο οποίος είναι σε ισχύ από το 2012 ( αν δεν απατώμαι, αλλά με το που θα έχω λίγο χρόνο ελεύθερο, σου υπόσχομαι ότι θα ξεσκονήσω τα τεφτέρια μου και θα σου πω με σιγουριά ), τα αδικήματα για τα οποία προβλέπεται από τον Π.Κ. ποινή φυλακίσεως έως και 1 χρόνο, διαγράφονται ( δεν παραγράφονται που είναι άλλο θέμα ). Τουτέστιν σε πιθανή δίκη ( δηλαδή ακροατήριο και κυρίως αν ο κατηγορούμενος δικάζεται και για άλλα αδικήματα εκτός από τα προαναφερόμενα και για τα οποία προβλέπεται ποινή μεγαλύτερη της φυλάκισης ενός χρόνου ) κατά την έκδοση της αποφάσεως ( αν είναι καταδικαστική και ο Πρόεδρος αποδεχθεί την πρόταση περί ποινής του Εισαγγελέα ) θα "παραμερίσει" τα "μικρά" αδικήματα ( και ο εισαγγελέας το ίδιο στην πρόταση του. Γιατί αν η δίκη γίνεται μόνο για εκείνα, δεν μπορεί να επιβληθεί ποινή πλέον ). Γιατί απλά δεν μπορεί πλέον να τα τιμωρήσει δια του νόμου...Η ελαφρά σωματική βλάβη είναι ένα από αυτά...Υπόθεση που αφορούσε BDSMικες πρακτικές ομολογώ ότι δεν μου έχει τύχει ποτέ, ούτε εδώ, ούτε στο εξωτερικό όπου εργάστηκα ως "κτηνίατρος" για αρκετά χρόνια. Στην συγκεκριμένη ευρωπαική χώρα που δούλεψα, η νομοθεσία δεν προέβλεπε ( ακόμη, τώρα δεν το ξέρω ) κάτι για το BDSM και από ότι μπορώ να γνωρίζω, ούτε η ελληνική νομοθεσία. Υπήρχαν διάφορα club του είδους και ποτέ η αστυνομία δεν εισήλθε. Τώρα αν κάποιος κυκλοφορεί στον δρόμο με τον πέοντα σε κοινή θέα και μαστιγώνει/μαστιγώνεται, η μέσα στο club τελείται οιαδήποτε αξιόποινη πράξη και η οποία να προβλέπεται από τον Π.Κ. το ζήτημα αλλάζει ...Αν η BDSMική πρακτική γίνεται σε δημόσιο χώρο...Έχει "θέμα" με τα χρηστά ήθη όπως είπες...Οι μπάτσοι σε ένα χώρο μπορούν να κάνουν ντου μόνο κατόπιν εντάλματος η τέλεση πράξεως επ' αυτοφώρο, για, ναρκωτικά, εκρηκτικές ύλες, ληστεία, ξυλοδαρμό κτλ. Όσον αφορά το ποινικό μητρώο, "λερώνεται" και από το Πρωτοδικείο, αν η απόφαση που θα δημοσιευτεί δεν την εφεσιβάλεις μέσα στα χρονικά όρια που τάσσει ο νόμος γι' αυτό.

    Εύχομαι να σε βοήθησα λιγάκι. Πηγή: είμαι "κτηνίατρος"...πλάκα σου κάνω και τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια...κατάλαβες τι είμαι αλλά δεν γουστάρω να το διατυμπανίζω...όχι επειδή ντρέπομαι για τις "διαστροφές" μου και δεν θα ήθελα να αφήσω πολλά "'ίχνη" για το ποιος είμαι ( που μεμπτό δεν θα ήταν έτσι κι αλλιώς )...αλλά γιατί ώρες ώρες ντρέπομαι για το επάγγελμα μου χαχαχα ( και όσο και να γελάω, μιλάω σοβαρά )...Τώρα αν ανάμεσα μας υπάρχει και άλλος συνάδελφος "κτηνίατρος" ( γιατί δεν νομίζω ότι είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα )...και θα ήθελε να δώσει τα φώτα του...
     
    Last edited: 16 Ιουλίου 2014
  3. seduced mind

    seduced mind Guest

    Thank you.... Επιτέλους κατά κάποιο τρόπο γίναμε Ευρώπη..... πως το πάθαμε...
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Τίποτε μωρέ...Πάντως μην την ακυρώνεις τόσο την ελληνική νομοθεσία...Όσο και αν σου φαίνεται κουφό, είναι αλήθεια από τις πιο εμπεριστατωμένες στην Ευρώπη. Το αν δεν εφαρμόζεται δεόντως, είναι άλλο ζήτημα...Και εγώ έξω σπούδασα και σε χώρα αρκετά προηγμένη στο ζήτημα του νόμου...Και σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι και καλύτεροι από εμάς σε πολλά πράγματα στην απονομή της δικαιοσύνης ( τουλάχιστον εκείνη η χώρα που αλήθεια γνωρίζω σαν το τσεπάκι μου, έχοντας ζήσει και δουλέψει εκεί για πολλά χρόνια )...Βέβαια ο εχθρός του καλού, παραμένει το καλύτερο...Και εμείς σε αυτό το θέμα το καλό μόνο για να το ακουμπήσουμε...έχουμε δρόμο να κάνουμε...Αλλά δεν είναι εντελώς σαθρό το σύστημα μας...ούτε όλα του τα γρανάζια...
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    @seduced mind κι εσύ είχες μάνα raver? και ζώνες φθορίου?!! Σαν τους Cyan(τα παιδιά από την Κρήτη) δεν έχει!!

    Έχω την εντύπωση ότι η αστυνομία μπαίνει σε τέτοιους χώρους για άλλα παράνομα και οχι για το bdsm!!
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Που τη θυμήθηκες τη μάνα raver ? χαχαχαχα...Κατά τ' άλλα σωστός  
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Μου το κοπανάει ακόμα η μητέρα μου  
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Χαχαχα  Άπαιχτη η μητέρα σου χαχαχα
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Για φαντάσου να βγάλουν και το μάνα BDSmer!!

    και να βγαίνει με τα δερμάτινα στον Αυτιά η 60+ (γιατί το bdsm, είναι και κληρονομικό)  

    (Προφανώς θέλω διακοπέςςςς)
     
  10. seduced mind

    seduced mind Guest


    Το μοναδικό πράγμα που μου τη δίνει στα νεύρα με την Ελληνική νομοθεσία είναι η χορήγηση μορφίνης σε ασθενείς που την έχουν ανάγκη είναι τόσο περίπλοκος που οι γιατροί αποφεύγουν τη χρήση σε άτομα που την έχουν πραγματική ανάγκη για να μην μπλέξουν με το νόμο εκτός από τις παρενέργειες που έχει και που εκεί μπαίνει θέμα ηθικής όπου κατά τη γνώμη μου σε ένα πχ καρκινοπαθή που βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο είναι αστείο να μιλάμε παρενέργειες όταν το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να μπορέσει να αντεπεξέλθει στο πόνο. Εξαιτίας του νόμου η χορήγηση μορφίνης μας κατατάσσει στις τελευταίες χώρες της Ευρώπης.... χώρια το οικονομικό που ενώ θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί πολύ φθηνότερα βάζουν τους παθόντες να παίρνουν κάτι πανάκριβα αυτοκόλλητα.... μιλάμε για αστείες καταστάσεις.....

    Τους υπόλοιπους δεν είμαι σε θέση να τους κρίνω και δεν μπορώ να έχω άποψη αλλά για αυτόν που σου είπα μου προκαλεί λύπη...
     
  11. seduced mind

    seduced mind Guest

    Mike Dee και Verros αυτοί ήταν....

     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    οχι ο βέρος , ο Χρυσουλάκης ήταν το medieval tales το έχω ακόμα στο αμάξι με bonus track  



    ώρα είναι στα γεράματα να κάνουμε και το αμάξι καγκουράμαξο!