Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΟΜΟΦΟΒΙΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Black, στις 12 Μαρτίου 2008.

  1. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    Αν και δεν θέλω να αναφέρομαι πολύ σε Gay θέματα γιατί ξέρω πως πολλοί ενοχλούνται για τον α,β λόγο, μετά από μία χθεσινή λογομαχία με έναν γνωστό φίλο κοινής παρέας μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες και θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις απόψεις σας, όποιες και αν είναι αυτές.

    Καθόμασταν στο Θεατράκι, καφετέρια στην Μαρίνα τις Πάτρας…Απόγευμα, ο καιρός βροχερός με θέα την βροχή που έσκαγε σαν μεγάλα δάκρια στα τζάμια τις καφετέριας και τα κύματα τις θάλασσας που ακουμπάγανε με θυμό στα μαυρισμένα βράχια. Το μυαλό ταξίδευε, πολύς κόσμος και βαβούρα στο μαγαζί αλλά εγώ χαμένη κάπου μακριά.. Προσπαθούσα να χαλαρώσω μετά από ένα γεμάτο 4ημερο και μου ήταν πολύ δύσκολο…

    Εγώ, μια φίλη από Norway που είχε έρθει για το καρναβάλι, ο κολλητός με την κοπέλα του, ένας φίλος και o ξάδερφος μου στο ίδιο τραπέζι συζητούσαμε για το φετινό καρναβάλι, τα θετικά, τα αρνητικά τα παρατράγουδα, οι εκπλήξεις κτλ.. Ξαφνικά νιώθω να στέκετε δίπλα μου ένα παιδί… με τρόπο σηκώνω το κεφάλι μου να δω ποιος είναι και αντικρίζω έναν πολύ γοητευτικό Άντρα. Χαιρετάει τον ξάδερφο μου (γνωστοί) και στην συνέχεια μας συστήνει σε όλη την παρέα. Ευγενικά του προτείνω να καθίσει μαζί μας και φυσικά δέχτηκε..

    Ψιλός καστανός, γυμνασμένος, γαλανά μάτια εκφραστικά με τύπο, στυλ και γοητεία.. Ένα από τα πρότυπα αντρών που με ελκύουν..(σπανίζει) Αφού πέρασε ο πρώτος πάγος γνωριμίας και συζητάμε διάφορα θέματα διακριτικά ο ‘Αντρέας ‘ αρχίζει να φλερτάρει την φίλη μου(Sabrina).. με τρόπο που έδειχνε πως « εσένα θέλω να σε γαμήσω τώρα..!» Διακριτική και με χιούμορ η Sabrina του κόβει την φόρα λέγοντας του « Συγνώμη αλλά δεν είσαι ο τύπος μου.. εμένα μου αρέσουν οι Α/άντρες που έχουν ‘look Gay’ και εσύ είσαι ‘So ΑΝΤΡΑΣ’»

    Και από εκεί ξεκινήσανε όλα!

    Η Απάντηση του Αντρέα με βραχνή και δυνατή φωνή «Δηλαδή σου αρέσουν οι πούστηδες..?» Πάγωσε όλη η παρέα σε κλάσματα δευτερολέπτου!( Λέω άσε μη μιλάς να δούμε που θα το πάει το θέμα..) ενώ του εξηγεί η Sabrina τι εννοούσε για να καταλάβει και να ηρεμίσει γιατί άρχισε να τρέμει και να οδύρεται με την έννοια gay η συζήτηση παίρνει μια τροπή προς την ομοφυλοφιλία με έναν Αντρέα να χαρακτηρίζει και να μειώνει τους gay με τέτοιο τρόπο που έβλεπες στα μάτια του τη μίσος και κακία έβγαζε… Έχει σωπάσει όλη η παρέα και πετάγετε…
    Αντρέας “Έχουμε γεμίσει με πούστηδες(gay) και πουτάνες (lesbians), αρρωστημένα άτομα, προβληματικά, γεμάτα αρρώστιες, ψυχασθενή άτομα, παράσιτα τις κοινωνίας, για μένα πρέπει να κλίνονται σε ψυχιατρικές κλινικές και να σαπίζουν εκεί μέσα."

    Μεταξύ μας να κοιταζόμαστε και να απορούμε γιατί τέτοια αντίδραση! Συγχυσμένος ο Αντρέας και απτόητος συνεχίζει τον μονόλογο του.. “ Εγώ μεγάλωσα με αρχές με αξίες με πιστεύω με ηθικές, οι γονείς μου, μου μάθανε να αγαπάω γυναίκες και όχι άντρες, πάντα μου λέγανε ότι δεν πρέπει να κοιτάω τους άντρες ερωτικά αλλά μόνο φιλικά! Όλοι οι ΑΝΩΜΑΛΟΙ είναι προβληματικά όντα και φταίνε οι οικογένειες τους!"

    Ο ξάδελφος μου(γνωρίζοντας ότι είμαι ομοφυλόφιλη) με κοιτάει στα μάτια και προσπαθεί να καταλάβει ποια θα είναι η αντίδραση μου απέναντι στον Αντρέα μετά από όλα αυτά που ξεστόμισε. Παραμένω σιωπηλή και αφήνω να μιλήσουν πρώτα τα παιδιά από την παρέα μου. Του εξηγούν ότι είναι λάθος αλλά αυτός πεισματάρης να περάσει το δικό του.. Να δείξει πόσο ΑΝΤΡΑΣ σωστός είναι. Βλέπω μια αντίδραση από την παρέα μου επιθετική προς το άτομο του πράγμα που δεν το περίμενα. Τον χαρακτηρίζουν ομοφοβικό, οπισθοδρομικό ρατσιστή και άτομο χωρίς παιδεία! Αντιδρά και πάλι… απτόητη και σιωπηλή ακόμα εγώ.. Αρχίζει να αναφέρει την εκκλησία τον πολιτισμό την αναπαραγωγικότητα, ότι οι Gay κάνουν κακό στην αναπαραγωγή και ότι εξαιτίας τους θα έρθει η συντέλεια.. εεεε ως εδώ λέω! Δεν παλεύετε άλλο η κατάσταση του..

    Με φωνή απειλητική και γεμάτη πίκρα του ξεφωνίζω :ΑΡΚΕΤΑ!!!Ποιος είσαι εσύ που μπορείς να κρίνεις τους ανθρώπους τόσο άσχημα επειδή η μόνη διαφορά τους είναι ο/η σύντροφος που επιλέγουν? Ξέρεις τι ζωή περνάνε αυτά τα άτομα? Νομίζεις ότι ήταν επιλογή τους να αγαπάνε κάτι που θεωρείτε από την κοινωνία «παράνομο και άρρωστο» ? Έχεις την εντύπωση ότι απλά ξυπνάνε ένα πρωί και λένε “ α σήμερα θα γίνω ομοφυλόφιλος?” Ξέρεις τι προσωπική και κοινωνική καταπίεση δέχονται αυτά τα άτομα ειδικά σε νεαρή ηλικία γιατί δεν θέλουν να αποδεχτούν ότι ελκύονται-ερωτεύονται-αγαπάνε το ίδιο φύλο? Και αφού από την εκκλησία δεν είναι αποδεκτό γιατί ο ίδιος ο θεός-χριστός δεν φρόντισε κατά την αναπαραγωγή μας να μην γεννιόμαστε με διαφορετικές ορμόνες? Αλλά βέβαια που να τα σκεφτείς αυτά με το μυαλό που έχεις!


    Η Παρέα μου με κοιτάει τόσο έντονα που εκείνη την στιγμή δεν ήξερα πώς να αντιδράσω. Λένε « έχεις δίκιο» ενώ ο Αντρέας το μόνο που ξεστόμισε ήταν « Μωρέ εσύ καλά τα λες και απορώ που τους παίρνεις το μέρος γιατί τόσο όμορφη γυναίκα δεν φαίνεσαι να είσαι λεσβία αλλά και πάλι για μένα δεν αλλάζει κάτι και εύχομαι τα παιδιά μου να βγουν φυσιολογικά και όχι άρρωστα γιατί αν έρθει ο ιός μου και μου πει : Πατέρα ερωτεύτηκα έναν άντρα θα τον σκοτώσω επιτόπου”

    E, μετά από αυτό είπα ως εδώ! Σηκώθηκα με σκοπό να φύγω, η παρέα μου έχει καταλάβει ότι έχω εξοργιστεί μαζί του και σηκώνονται μαζί μου να φύγουμε… ο Αντρέας λέει « τι έγινε βρε παιδιά που πάτε τι έγινε?» Γυρνάω και του λέω με ύφος « Όταν αποκτήσεις παιδεία και είσαι έτοιμος να ακούσεις και της γνώμες τον άλλων προσπάθησε να κάνεις έναν καλό και σοβαρό διάλογο επί του θέματος. Προσωπικά εύχομαι να μην σε ξαναδώ μπροστά μου και σε παρακαλώ αν τυχόν με πετύχεις κάπου μη τολμήσεις να με χαιρετίσεις!» Η παρέα μου του λέει ότι ήταν άκρος απαράδεκτος και ζητάνε συγνώμη που φεύγουμε και τον παρατάμε μόνο του!

    «Ψιθυρίζω από μέσα μου « τρομάρα μου είπα ότι είναι κ ωραίος άντρας! Μου χάλασε όλη την εικόνα»…….

    Αυτή ήταν μια αντίδραση που έχουν οι περισσότεροι για την ομοφυλοφιλία. Τις έχω ακούσει άπυρες φορές πλέον όμως δεν μου κάνουν αίσθηση.

    Μετά από όλο αυτό το σκηνικό όμως και επειδή είχα παρατηρήσει κάποιους εδώ μέσα να αντιδρούν κακοπροαίρετα απλά θα ήθελα να καταλάβω και να ακούσω την γνώμη έχετε εσείς για την ομοφυλοφιλία.. όχι τα κλασικά πως « το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του δεν με απασχολεί από την στιγμή που δεν με ενοχλεί» κτλ

    Απλές προσωπικές σας απόψεις επί του θέματος όσο και αν πονάνε. Τι σας ενοχλεί και τι όχι σε όλο αυτό. Αν έχετε κάποιες απορίες ευχαρίστως σε όσα γνωρίζω να σας απαντήσω.
     
  2. latexduck

    latexduck Contributor

    Εγώ πιστεύω ότι σε ενόχλησε ότι δεν σε πρόσεξε ο Αντρέας και ήδη άρχισες να τα παίρνεις από αυτό και ξέσπασες μετά. Δεν πρόκειται να σταματήσεις να τα ακούς όλα αυτά εδώ στην Ελλάδα και το ξέρεις, έτσι μεγαλώνουμε ο/η ανώμαλος/η και πιστεύω αναλύσαμε τι σημαίνει ανώμαλος και δεν είναι προσβλητικός χαρακτηρισμός... Όπως είπα και σε άλλο θέμα είναι θέμα επιλογών και είσαι εσύ υπεύθυνη αν διαλέξεις άντρα ή γυναίκα, δεν σου φταίνε οι ορμόνες, αν είσουν π.χ βουλιμική το να τρως πολύ θα ήταν ο εύκολος δρόμος αλλά το να συγκρατήσε ο δύσκολος, έτσι πιστεύω είναι και οι gay απλά δεν θα τους δωθεί ποτέ η ευκαιρία αυτή γιατί διαμορφώνετε μια δικιά τους κοινωνία (κακώς για μένα) η οποία τους βοηθάει να αποκλείουν την επιλογή και να μπαίνουν στο περιθώριο από μόνοι τους προς όφελος άλλων.
     
  3. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Θα σου πω κατι αγαπη μου και να το θυμασαι.
    Ο υγιης ετεροφυλοφιλος αντρας δεν κατηγορει! Μπορει ασφαλως να πει την γνωμη του λεγοντας οτι δεν αρεσκεται στο να κανει παρεα με gay ατομα για λογους προσωπικους κλπ.
    Σιγουρα παντως δεν ξεστομιζει βρισιες!
    Ο τυπος ομως που αρχιζει "οι πουστηδες, οι λεσβιες, οι ανωμαλοι, οι προβληματικοι, κλπ), ειναι ο τυπος που μπορει να τον δεις το βραδυ στα 4 να ξεφωνιζει: "Βαλε μου και τις τριχες μεσα να βγει το παιδι με πουλοβερ"!
    Το εχω ζησει απο πολυ κοντα αυτο!
    Με φιλη τρανς, οπου οταν ο ταριφας καταλαβε τι "παιζει", αρχισε :"πουστηδες, αδελφες, που πρεπει να σας εξορισουν", για να καταληξουμε σε μια νεοαναγειρομενη οικοδομη οπου ενα θα σου πω: "Να δεις την Ναντια να τον ξεσκιζει απο πισω, τα κρεμαστα της σκουλαρικια να πηγαινοερχονται και εγω να του τραβω τα μπιλλακια του και να τον βριζω χαστουκιζοντας τον-δεν θα το εχανα με τιποτε αυτο- και παραλληλα να κοντευω να χεστω στα γελια με το ολο σκηνικο!
    Αρα.....βγαλε συμπερασμα!
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    χμ και ξανα χμ .....
    Lady in Black ..... το καλυτερο απο ολα θα ηταν να δωσεις "δεδομενα" στον Αντρεα που θα του εδιναν την ευκαιρια να επανεξετασει την αποψη του ... οχι ομως με τον τροπο αυτο ... βασικα αν ημουν στην θεση του και μου τα ελεγες ολα αυτα θα σου απαντουσα .. "οχι βεβαια δεν τα γνωριζω ολα αυτα που μου λες ... και γιατι θα επρεπε αλωστε ? .. μην τυχον και τους αδικησω (τους gay) ? .. δεν με αφορα το θεμα τους .. αλλα αυτη την στιγμη αποριπτομαι επειδη δεν ειμαι ενας τετοιος..."
    Δεν σημαινει οτι δικαιολογω τον Αντρεα ... ηταν περα ως περα λαθος ... αλλα σιγουρα δεν βοηθησες να γινει καλυτερος   ...
    Νομιζω οτι η πολυ ομορφη ταινια "Straight Story" δινει την απαντηση οπως θα επρεπε να ειναι και καταφερνει με εναν απιστευτα απλα τροπο να βαλει για λιγο τον straight στα παπουτσια του gay ωστε να καταλαβει .. (οταν οι δικες τους δυναμεις δεν του το επιτρεπουν) ...
    Εν μερη θα διαφωνισω και με την Μιρελλα ... διοτι ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει θεση και αποψη ενω ταυτοχρονα να την βρισκκει οπως του αρεσει .. πεστο φοβο ? εσωτερικος πολεμος ?, αναζητηση ταυτοτητας? , συνεχει αποριψη απο το αλλο φυλλο ? .. ουτε εσυ δικαιουσε να τον κρινεις Μιρελλα νομιζω .. αποψη μου ετσι ? ...
    Η θεση η δικη μου απεναντι στην ομοφυλλοφυλια ....
    Θεωρω (ειλικρινα) οτι δεν υφισταται πραγματικη θεση ... ασπρο ή μαυρο ... υπαρχουν μονο ανθρωποι που για καποιους δικους τους λογους τα βρισκουν μεταξυ τους και ειλικρινα .. αμφιβαλω αν το φυλλο παιζει τον πρωτο ρολο .
    Συχνα οταν βρισκομαι σε διλημα για την αποψη μου , με βοηθαει πολυ να θυμαμαι ενα περιστατικο κατα την εξεταση μου στο πτυχιο του πιλοτου ..
    Ο εξεταστης κλεινει τον κινητηρα για να προσομοιωσουμε μια αναγκαστικη προσγειωση (τεστ ρουτινας στην αποκτηση πτυχιου) και ακολουθησε ο παρακατω διαλογος :
    εξεταστης : "ποια ταχυτητα θα επιλεξεις για ολισθηση ?"
    "-συμφωνα με τον κατασκευαστη , αυτος ο τυπος α/φους εχει για best range τους 65 κομβους "
    "-και αν ειναι 70 ? "
    "-ειμαι απολυτα βεβαιος οτι ειναι 65 " (με χαμογελο επιτυχιας)
    "- εχεις πεταξει ποσους τυπους α/φων κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης σου ? .. 5? , 7? , 10? "
    "-πανω απο 7"
    "-καθε τυπος εχει την δικη του best range glide speed ... το θεωρεις τοσο απιθανο να εχεις μπερδευτει και να κανεις λαθος ?"
    "-ειμαι απολυτα σιγουρος " (με μια μικρη ανησυχια τωρα)
    "-τι θα ελεγες να βαζαμε στοιχημα το πτυχιο σου ? .. αν εχεις δικιο , η εξεταση τελειωνει εδω και πηρες πτυχιο ... αν οχι θα τα πουμε παλι σε 2 μηνες "
    σκεφτομαι λιγα δευτερολεπτα .. "- ειμαι απολυτα σιγουρος , εχω διαβασει καλα .. νομιζω οτι δεχομαι το στοιχημα.."
    "- αα νομιζεις ... ας το κανουμε λοιπον ποιο ενδιαφερον .. αν εχεις δικιο το αεροπλανο θα καλυψει την μεγαλυτερη δυνατη αποσταση καθως κατεβαινει ... αν οχι δεν θα μπορεσεις ποτε να φτασεις στο χωρο που εχεις επιλεξει για αναγκαστηκη προσγειωση .. αν εχεις δικιο λοιπον παιρνεις τωρα ολα τα πτυχια που εχεις μπροστα σου .. αν εχεις αδικο ανοιγεις την πορτα και πηδας .. αφου ετσι και αλλιως μια μερα θα σκοτωθεις και συ και οι επιβατες σου .. ... λοιπον παει το στοιχημα ??? "
    "-μα τι θελετε επιτελους να κανω ??? .. οχι ΔΕΝ ειμαι τοοοοοσο σιγουρος για να πηδηξω αν κανω λαθος"
    "-ανοιξε το γαμημενο ντουλαπακι , παρε το emergency procedures στα χερια σου και διαβασε μου την ταχυτητα .... δεν με ενδιαφερει αν διαβασες καλα χτες το βραδυ αλλα αν σκεφτεσαι με γνωμονα την ασφαλεια και αφου υπαρχει αυτο το χαρτι χρησιμοποιησε το ..."
    ζητω συγνωμη για την πολυλογια εκτος θεματος ...
    αλλα απο τοτε παντα ρωτω τον εαυτο μου αν θα ημουν τοσο σιγουρος για καθε αποψη ωστε να πηδηξω απο το αεροπλανο ...
    και στι θεμα μας παλι ... θα εκανα ποτε μια ομοφυλλοφυλικη σχεση εστω της μιας βραδυας ? .... κατηγορηματικα απαντω ΟΧΙ (γνωριζοντας καλα το τι μου αρεσει) ... θα εβαζα στοιχημα την ζωη μου πανω σε αυτο που λεω ? ... ΠΟΤΕ ...
    Καλα θα ηταν αν καναμε ολοι την ερωτηση αυτη πριν μιλησουμε με "σιγουρια"
    βασικα ποτε δεν με σταματησε η λεξη "ομοφυλλοφιλια" παντα πιστευα οτι η χημεια ειχε τον τελευταιο λογο ... ποιο πολυ σαν προκληση μου κανει παρα σαν συνορο που δεν πρεπει να υπερβω ... και για τον λογο αυτο θεωρω πως οταν λεει καποιος εμενα μου αρεσει μονο το Α ή το Β ... σκεφτομαι το γνωστο "μεγαλη μπουκια φαε , μεγαλη κουβεντα μην πεις" .... και για να αναψω λιγο την κουβεντα ... τα καλυτερα γαμησια τα εχω κανει με "αδιαπραγματευτα" ομοφυλλοφιλες ...   ...
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Αν και το θέμα δεν είναι μόνο το παράδειγμα που ανέφερες, πιστεύω πως ο τύπος απλά τσαντίστηκε επειδή απορρίφθηκε με τη δικαιολογία ( από γυναίκα ιδίως!!!) πως μοιάζει περισσότερο με str8 άντρα παρά με gay.

    Ξέρεις, μπορώ ίσως να καταλάβω την αγανάκτησή του για το συγκεκριμένο περιστατικό και για το λόγο που έφαγε χυλόπιτα, όχι όμως και τους χαρακτηρισμούς του αργότερα μιας και αυτοί ήταν λογικά αποτέλεσμα του λόγου που τον απέρριψε η φίλη σου.

    Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
    Απλά χαρακτηρισμοί σαν αυτούς που ανέφερε ο τύπος βγαίνουν σαν αντίδραση χωρίς απαραίτητα να τους πιστεύει κάποιος.

    Σκέψου ένα παράδειγμα μιας γυναίκας που θα την απέρριπταν κάποιοι άντρες λέγοντας της, πως δε μοιάζει στο look ιδιαίτερα με λεσβία.
    Τι σκέψεις θα περνούσαν τότε από το μυαλό σας ή τι μπορεί να λέγατε;
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Δύο απορίες:

    α) Η ιστορία είναι αλληγορική;

    β) Πώς είναι ένας άνδρας με gay look;

    Δύο παρατηρήσεις:

    α) Ένας μόνος του δεν μπορεί να διαπληκτιστεί, μπορεί να διαφωνεί και μπορεί να είναι αγενής, αλλά αν δεν υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ δύο συμμετεχόντων δεν γίνεται λόγος για διαπληκτισμό. Ασφαλώς λοιπόν για τον ακροβολισμό ευθύνεστε αμφότεροι, όπως και για το γεγονός ότι από τη μία πλευρά η ομοφυλοφιλία ταυτίστηκε με την ανηθικότητα και από την άλλη πλευρά η μη αποδοχή της ομοφυλοφιλίας ταυτίστηκε με την έλλειψη κοινωνικής μόρφωσης. Ο διάλογος αφορά σε αντιπαραβολή επιχειρημάτων, όχι σε ανταλλαγή προσβολών. Οι προσβολές είναι επιθέσεις, όπως ακριβώς είναι τα δαγκώματα, οι αμυχές και οι συμπλέξεις κεράτων στα ζώα. Αλλάζει η τεχνική αλλά η φιλοσοφία μένει η ίδια. Η λογική ως εργαλείο δεν χρησιμοποιείται. Θα μου πεις πως χρησιμοποιείται για να επιλέξει εύστοχες προσβολές (πέρα από το ότι οι σύνηθεις προσβολές είναι default με ισχύ πανανθρώπινη και συνάμα εντελώς απρόσωπη λ.χ. η λέξη "μ**άκας" κατά κυριολεξία, δεν μας λέει τίποτα για έναν άνθρωπο πέρα από το προφανές που όλοι αντιλαμβανόμαστε - πως αυνανίζεται-, ενώ μεταφορικά μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε, από το ότι είναι δύστροπος, μέχρι το ότι πέρασε τη διασταύρωση με κόκκινο) μα και τα ζώα δεν δαγκώνουν στα τυφλά αλλά επιλέγουν ευάλωτα σημεία.

    β) Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί πρέπει κάθε ιδιότητά μας να τυχαίνει αποδοχής από ανθρώπους, τους οποίους δεν αφορά. Έχω διαβάσει αρνητικά σχόλια για το σαδισμό μου, αλλά εφόσον δεν προέρχονται από τον σύντροφό μου, δεν έχουν για εμένα κάποια συναισθηματική αξία. Ομοίως και σχόλια για την πλασματική μου υπόσταση, αλλά εφόσον προέρχονται από άνθρωπο, τον οποίο δεν επιθυμώ να συναναστραφώ, δεν ένιωσα την επιθυμία να αποδείξω το εσφαλμένο τους. Ομοίως και σχόλια για το φρασεολόγιό μου, αλλά εφόσον δεν προέρχονται από κάποιον με τον οποίο υφίσταται αναγκαιότητα επικοινωνίας, τα αξιολόγησα ως αδιάφορα. Η σημαντικότητα του οτιδήποτε μου «επιτίθεται» κατ οποιονδήποτε τρόπο, αξιολογείται κατ αρχήν με κριτήριο το κατά πόσο πέφτει λόγος στο ποιητικό αίτιο, για την ιδιότητά μου, την οποία σχολιάζει. Γιατι να προχωρήσω σε διάλογο, εφόσον ο συνομιλητής μου είναι εξ αρχής ξεκάθαρο ότι δεν είναι σε θέση να πραγματευεί ένα θέμα με πολιτισμένο τρόπο, και εφόσον δεν υπάρχει αναγκαιότητα να καταλήξουμε σε συμφωνία –έστω και διασταυρώνοντας τα κέρατά μας-;
     
  7. zou

    zou

    Απάντηση: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

    Απο τα 15 μου ειχα μια "φιλη" που τη φωναζαμε Αντωνη... Ειχε τα κοτσια να παραδεχθει μπροστα στον καθηγητη των θρησκευτικων μας οτι δεν ειναι και "πολυ γυναικα"... (γραφαμε διαγωνισμα στα θρησκευτικα και οταν παρεσωδε τη λευκη της κολλα με το ονομα της πανω ο καθηγητης γυρισε και ειπε... "κοριτσι εισαι..?" γεματος εκπληξη και εκεινη απαντησε "περιπου" του χαμογελασε και του εκλεισε το ματι φευγοντας) Η φιλη μου λοιπον, ο Αντωνης, ειναι το ατομο που οταν του μιλησα για το μαζοχισμο μου και για την θεληση μου για υποταγη, μου συμπεριφερθηκε οπως της ειχα συμπεριφερθει και εγω τοτε στα 15 μου. "περνας καλα?" αυτο εχει σημασια!
    Δεν θελω να χρησιμοποιησω τη λεξη ανωμαλια, γιατι δεν μου αρεσει... Εχω βγει προ πολλου απο το τρυπακι που θεωρουσα τον εαυτο μου ανωμαλο! Δεν με απασχολει το τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του, απο τη στιγμη που δεν επηρεαζει αμεσα ή εμμεσα εμενα!
    Πιστευω οτι αν ο Αντωνης, ή ο καθε ανθρωπος, που πιστευει η κοινωνια μας οτι ειναι διαφορετικος, μπορουσε να επιλεξει αλλο δρομο, θα τον διαλεγε μονο και μονο για να μην υπαρχει αυτος ο ασχημος ρατσισμος!
    Δεν τους θεωρω ανωμαλους, ουτε μαστιγα, ουτε τιποτα! απλα τους θεωρω διαφορετικους....
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

    Εξαιρετικό λογοπαίχνιο.
     
  9. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: ΟΜΟΦΟΒΙΑ

    συμπληρώνοντας τα άνωθεν να πω πως η ομοφοβία, όπως και κάθε φοβία*, κάτι κρύβει από πίσω...



    *Φοβία: νεύρωση με σύμπτωμα την αίσθηση υπερβολικού άγχους, σε σχέση με κάποια κατάσταση ή κάποιο αντικείμενο, που "φοβίζει" επειδή συμβολίζει κάποια ψυχική σύγκρουση, που το άτομο θέλει να αποφύγει. Είναι μορφή υστερίας (αγχωτική υστερία) ή και σχετίζεται με την ιδεοψυχαναγκαστική νεύρωση.
     
  10. HiSasori

    HiSasori Regular Member

    Κρίμα που το όλο σκηνικό με την βροχή στην τεράστια τζαμαρία στον απόηχο της τρέλας του καρναβαλιού πήγε χαμένο λόγο ενός Αντρ(έ)α!

    Εμένα μου φαίνεται απλά σαν κάποιος ο οποίος την πίστεψε με την υπόσχεση κραιπάλης της συγκεκριμένης περιόδου, έφαγε τα μούτρα του για ακριβώς αυτόν τον λόγο, επειδή περίμενε δηλαδή μόνο ένα πράγμα (να κάνει σεξ) και ξέσπασε επάνω σας επειδή δεν του κάτσατε ούτε εσείς!

    Αυτό από μόνο του δείχνει τι άνθρωπος είναι, ακόμα και αν δεν είχε βγάλει στην φόρα τα κόμπλεξ του και την ομοφοβία του! Ρε άμοιρε Αντρ(έ)α, οι γυναίκες δεν σε θέλουνε όχι επειδή έχει γεμίσει ο κόσμος γκει και λεσβίες, αλλά επειδή φέρεσαι σαν μαλάκας (ας μου επιτραπεί η έκφραση). Κρίμα και είσαι και ωραίο παλικάρι!
     
  11. Διάβασα και σκέφτηκα και ξανασκέφτηκα....

    Το θέμα τελικά δεν ήτανε για τους Gay, αλλά για το πόσο κατά διαόλου μπορεί να πάει ένα φλέρτ, όταν και από τα 2 μέρη υπάρχει ένταση τέτοιου βαθμού και τύπου

    Lady in Black wrote:
    "Ψιλός καστανός, γυμνασμένος, γαλανά μάτια εκφραστικά με τύπο, στυλ και γοητεία.. Ένα από τα πρότυπα αντρών που με ελκύουν..(σπανίζει)"


    Αυτό ήτανε το ελαφρυντικό του Αντρίκου (του So Άντρα)? Είμαι σίγουρος όπως κύλισε το στόρυ ότι αν δεν διέθετε τα παραπάνω χαρακτηριστικά δεν θα καθόσουνα να ακούσεις ούτε καν τη γνώμη για τον σκατόκαιρο πόσο μάλλον τις απόψεις του περι των Gay (χαρακτ. αναφέρεις: "Λέω άσε μη μιλάς να δούμε που θα το πάει το θέμα.." σα να λες κάτσε ρε παιδί μου μην και τα μπαλώσουμε μπας και μας κάτσει το λαχείο απόψε). OXI όμως, ελαφρυντικό έχει επειδή καθήσατε να ακούσετε την γνώμη του, ενώ ενδόμυχα την γνωρίζατε εξ' αρχής και κυρίως μετά την Spice Girl Power (ή μήπως baking powder?) ατάκα της φιλενάδας σου "Συγνώμη αλλά δεν είσαι ο τύπος μου.. εμένα μου αρέσουν οι Α/άντρες που έχουν ‘look Gay’ και εσύ είσαι ‘So ΑΝΤΡΑΣ’" (Καλά μιλάμε αυτό και αν είναι επίπεδο, η φιλενάδα σου θα έκανε καύλιστα για αρχισυντάκτρια του Cosmo)

    Mαζευτείτε. Μην κατηγορούμε για όλα τον Αντρίκο και τον κάθε Αντρίκο (απόψεις σαν και τις δικές του είναι κακώς (ή καλώς για μερικούς) η πλειοψηφεία - άσχετα αν είναι ρατσιστικές και τις καταδικάζουμε. Στην τελική όσο υποκριτή μας τον παρουσιάζεις, άλλη τόση υποκρισία διαφένεται και από πλευράς σου...
    (εγώ πάντως αν φόραγε t-shirt "Kill Kapoutzidis" θα ήμουνα με το μέρος του).

    think 2ice be4 u judz da other racists

    δεν έχω παρά να συμφωνήσω με Syrah στο παρών θρέντ

    Lady in Black wrote:

    "ΑΡΚΕΤΑ!!!Ποιος είσαι εσύ που μπορείς να κρίνεις τους ανθρώπους τόσο άσχημα επειδή η μόνη διαφορά τους είναι ο/η σύντροφος που επιλέγουν? Ξέρεις τι ζωή περνάνε αυτά τα άτομα? Νομίζεις ότι ήταν επιλογή τους να αγαπάνε κάτι που θεωρείτε από την κοινωνία «παράνομο και άρρωστο» ? Έχεις την εντύπωση ότι απλά ξυπνάνε ένα πρωί και λένε “ α σήμερα θα γίνω ομοφυλόφιλος?” Ξέρεις τι προσωπική και κοινωνική καταπίεση δέχονται αυτά τα άτομα ειδικά σε νεαρή ηλικία γιατί δεν θέλουν να αποδεχτούν ότι ελκύονται-ερωτεύονται-αγαπάνε το ίδιο φύλο? Και αφού από την εκκλησία δεν είναι αποδεκτό γιατί ο ίδιος ο θεός-χριστός δεν φρόντισε κατά την αναπαραγωγή μας να μην γεννιόμαστε με διαφορετικές ορμόνες? Αλλά βέβαια που να τα σκεφτείς αυτά με το μυαλό που έχεις!"

    Όταν οι (και καλά) αντι-ρατσιστές γίνονται δημόσιοι κατήγοροι και τα πέρνουνε είναι ότι πιο αστείο μετά το "Υπολόχαγός Νατάσσα". Αυτά που διάβασα μεταφράζονται σαν: "Mαλάκα, χέσε τους gay θα μπορούσαμε να περάσουμε γαμάτα απόψε και εσύ έκανες κακή αρχή με το να κολλήσεις στην καμμένη από το πολύ ΠαραΠέντε (Νορβηγίας) φίλενάδα μου. Γυναικεία Οιστρογόνα in all their Glory (300 φοβού).
     
  12. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    Ας τα πάρουμε με την σειρά.


    Latexduck πραγματικά γέλασα με αυτό “ Εγώ πιστεύω ότι σε ενόχλησε ότι δεν σε πρόσεξε ο Αντρέας και ήδη άρχισες να τα παίρνεις από αυτό και ξέσπασες μετά.”

    Και απαντώ. Όχι δεν με πείραξε καθόλου αυτό δεν είμαι 16 χρονών κοριτσάκι να αντιδρώ έτσι. Ούτε αρέσουμε σε όλους γούστα είναι αυτά. Δεν ξέσπασα όπως αναφέρεις, κάθε άλλο ήμουν πολύ ήρεμη και τον άκουγα με μεγάλη προσοχή. Δεν ζήτησα να αναλύσουμε την έννοια ανωμαλία πάλι, έχει ήδη συζητηθεί και λήξει το συγκεκριμένο.

    Όσο για αυτό που λες “ είναι θέμα επιλογών και είσαι εσύ υπεύθυνη αν διαλέξεις άντρα ή γυναίκα, δεν σου φταίνε οι ορμόνες.”

    Διαφωνώ σε αυτό κάθετα! Θέμα επιλογής είναι να διαλέξεις να φας lacta αντί ion. Αναφέρομαι στις ορμόνες γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό ομοφυλόφιλων ΔΕΝ διάλεξαν ξαφνικά μια μέρα να είναι με το ίδιο φύλο αλλά έτσι γεννηθήκαν. Αν ήταν επιλογή μου καθαρά να αποφασίσω με πιο φύλο θα ήθελα να ελκύομαι, να ερωτεύομαι, να νιώθω, να αγαπάω, προφανώς θα ήταν το αρσενικό. Υπάρχουν και κατηγορίες ανθρώπων που έγιναν στην πορεία είτε από ‘δοκιμή’, είτε από απογοήτευση του αντίθετου φύλου είτε όπως ακούγετε τώρα τελευταία.. “ είμαι bi γιατί είναι τις Μόδας!”

    Κλείνοντας με εσένα θα συμφωνήσω σε αυτό που λες ότι οι gay κλείνονται σε μια δική τους κοινωνία έτσι και μπαίνουν από μόνοι τους στο περιθώριο. Αυτό το έχω συναντήσει και πολλές φορές έχω έρθει σε αντιπαράθεση μαζί τους όταν μιλάμε για γκέτο και περιθωριοποιήσεις. Καλός κακός δεν έχουμε όλοι τον ίδιο τρόπο σκέψεις και λειτουργίας. Απλά έμαθα πλέον να μην ασχολούμαι με ζητήματα η άτομα που δεν γεμίζουν το μορφωτικό μου επίπεδο.


    Αγαπητή Dora ακριβώς την ίδια κουβέντα είπαμε με την παρέα μου αφού αποχωρίσαμε από το μαγαζί.

    « Ο τύπος που αρχίζει "οι πουστάρες, οι λεσβίες, οι ανώμαλοι, οι προβληματικοί, κλπ), είναι ο τύπος που μπορεί να τον δεις το βράδυ στα 4 να ξεφωνίζει»


    Isnogood έγραψα όσο πιο συμπυκνωμένα μπορούσα το ζουμί της υπόθεσης ως κίνητρο. Δυστυχώς ο συγκεκριμένος δεν έπαιρνε από λόγια και δεν άφηνε να γίνει διάλογος και εκεί που έβαζε τέλεια στα λόγια του και προσπαθούσαμε να του κάνουμε ερωτήσεις η να συζητήσουμε μαζί του μας έκοβε και συνέχιζε τον μονόλογο! Έτσι απλά γίναμε ακροατές και περιμέναμε το πότε θα σταματήσει να μιλά για να πάρουμε θέση. « Φαντάσου να είσαι σε μια παρέα με 7 άτομα, ο ένας να μιλάει ασταμάτητα χωρίς να δίνει περιθώρια να ακουστεί άλλη άποψη και οι άλλοι 6 να κοιτάζεστε μεταξύ σας με απορία!»
    Να μου πεις, πέσαμε σε περίπτωση οκ ουδείς τέλειος! Του έδωσα την ευκαιρία να του εξηγήσω κάποια πράγματα αλλά συνεχίζει να βρίζει (μη γνωρίζοντας κι ‘ ολας ότι είμαι ομοφυλόφιλη) έτσι από εκεί και περά απλά μου φάνηκε αδιάφορο να κάνω μια καλή συζήτηση μαζί του και απλά πετάχτηκα και του είπα κάποια από τα ερωτήματα για να δώ πως θα αντιδράσει. Από την αντίδραση του κατάλαβα ότι δεν υπήρχε λόγος να πω κάτι παραπάνω με το συγκεκριμένο άτομο έτσι και δεν ασχολήθηκα.

    «τα καλύτερα γαμήσια τα έχω κάνει με "αδιαπραγμάτευτα" ομοφυλόφιλες»

    Λογικά αναφέρεσαι σε γυναίκες bisexual και όχι σε ομοφυλόφιλες λεσβίες. Πολλοί μπερδεύονται ή έχουν την εντύπωση ότι το κάνουν με lesbians ενώ αυτό δεν υφίσταται. Μια λεσβία ομοφυλόφιλη δεν ελκύεται από το αντίθετο φύλο όποτε αδύνατο να κάνει και σεξ με κάτι που δεν φτιάχνετε.


    Lost boy η Sabrina του εξήγησε τι εννοούσε απλά δεν το ανέφερα στο όλο κείμενο για να μην γίνει κουραστικό το Post μου. Λέγοντας του ότι τις αρέσουν οι άντρες που έχουν look gay εννοούσε.. « Άντρες με baby face τρυφερούς Like baby boys” όχι κουνιστούς η λυγιστούς! Κάτι που δεν ήταν ο Αντρέας. Με την πρώτη ματιά έλεγες « Πω τι άντρας είναι αυτός! Είχε την αγριάδα στο face του, μουσάκι και γενικά το στυλ του ήταν πολύ ‘άγριο. Αν δεν του εξηγούσε όντος θα ήταν λογικό το ξέσπασμα του, το θέμα είναι όμως ότι παρόλο που προσπάθησε η κοπέλα και του είπε αναλυτικά τι εννοούσε δεν σταμάτησε και πήρε φόρα όλη την ομοφυλοφιλία!

    Syrah προφανώς η ιστορία είναι αλληγορική και βλέπω ότι εσύ στάθηκες πιο πολύ στην ιστορία παρά στα ερωτήματα που έκανα.
    Έδωσα την ερμηνεία του άντρα με gay look παραπάνω στoν lost boy. Μη ξεχνάμε πως η κοπέλα ήταν από εξωτερικό και είχε διαφορετικό τρόπο ομιλίας και παραδειγματισμού!

    Tereza στάθηκα σε αυτή την πρόταση σου..

    «Πιστεύω ότι αν ο Αντώνης, ή ο κάθε άνθρωπος, που πιστεύει η κοινωνία μας ότι είναι διαφορετικός, μπορούσε να επιλέξει άλλο δρόμο, θα τον διάλεγε μόνο και μόνο για να μην υπάρχει αυτός ο άσχημος ρατσισμός!»

    Απαντάς αυτόματα και σε αυτό που ανέφερε ο Latexduck “ είναι θέμα επιλογών και είσαι εσύ υπεύθυνη αν διαλέξεις άντρα ή γυναίκα, δεν σου φταίνε οι ορμόνες.”

    Και ναι υπάρχουν πολλοί που πάνε ενάντια σε αυτά που νιώθουν, καταπιέζονται μια ζωή αναγκάζονται να κάνουν οικογένειες γιατί έτσι είναι το σωστό σύμφωνα με τη κοινωνία, αποκτούν παιδιά, έχουν παράλληλη σχέση με το παράνομο έρωτα τους φτάνουν σε μια ηλικία των 35-40 καταλαβαίνουν τι λάθος έχουν κάνει και τι έχασαν τόσα χρόνια, ζητάνε διαζύγιο και μετά περνάνε την φουρτούνα των δικαστηρίων..
    Ε όχι προσωπικά τουλάχιστον δεν θα αλιώσω τον εαυτό μου κάνοντας κάτι τέτοιο. Όπως έμαθα να σέβομαι τον εαυτό μου έτσι σέβομαι και κάθε άνθρωπο. Κοιτάω εμένα και όχι τους γύρω, σήμερα είμαστε αυριο δεν είμαστε και δεν θέλω να φύγω με παράπονο ότι δεν πρόλαβα να ζήσω σύμφωνα με τα δικά μου θέλω αλλά με τα πρέπει των άλλων. Σημασία πλέον έχει να ζεις όχι απλά να επιβιώνεις!


    Sapfw θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα! «συμπληρώνοντας τα άνωθεν να πω πως η ομοφοβία, όπως και κάθε φοβία*, κάτι κρύβει από πίσω...» τα λόγια είναι περιττά!

    HiSasorι άσε και ότι είπα, επιτέλους ηρεμώ και απολαμβάνω την θέα της θάλασσας ξαφνικά μας έσκασε μπουρίνι! Χαίρομαι γιατί η απάντηση που έδωσες ήταν αυτή ακριβώς που περίμενα να δω!  

    «Ρε άμοιρε Αντρ(έ)α, οι γυναίκες δεν σε θέλουνε όχι επειδή έχει γεμίσει ο κόσμος γκει και λεσβίες, αλλά επειδή φέρεσαι σαν μαλάκας (ας μου επιτραπεί η έκφραση).»

    Εκεί γύρισα και είπα « μα τόσο όμορφο παιδί λογικό να μην έχει γκόμενα έτσι όπως συμπεριφέρεται, αντί να λειτουργεί με το πάνω κεφάλι, έχει εγκλωβιστεί στο κάτω και είναι κρίμα μια χαρά παιδί ρε γαμώτο»

    Σας ευχαριστώ Όλους και Όλες για τις απαντήσεις σας. Εύχομαι να καταλάβατε έστω και λίγο τον τρόπο σκέψεις μου. Δεν είμαι καμιά που προσπαθεί να σας πείσει ότι το να είσαι gay δεν είναι κακό κτλ ούτε προσπαθώ να περάσω ένα καλό μήνυμα για την ομοφυλοφιλία. Εκφράζω πραγματικά προσωπικές απόψεις και βιώματα και μου αρέσει να συνομιλώ με άτομα όποια άποψη και αν έχουν για αυτό.