Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι ασύμμετρες σχέσεις την εποχή της οικονομικής κρίσης.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 8 Μαϊου 2017.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ψάχνω να βρω, τι είναι αυτό που προκάλεσε αυτήν την επιθετικότητα σε κάποιες απαντήσεις.

    Λογικά με την αφαιρετική λογική, οι παραπάνω φράσεις. Αποκλείω το προσωπικό.

    Είπα. Το σεξ βοηθάει σα ναρκωτικό κάποιες φορές να ξεχνάς. Κανένας δεν το έχει κάνει; Δεν υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν;


    Είπα η αναζήτηση του σεξ, (εδώ σίγουρα έχω λάθος, απλά το θεώρησα αυτονόητο ότι μιλώ για τους ανθρώπους της προηγούμενης πρότασης), φέρνει πολλούς στο μονοπάτι των ασύμετρων. Γιατί ο χώρος μας δεν ανήκει στη σεξουαλική έκφραση και άρα δεν θα τον βρει κάποιος που ψάχνει το σεξ;

    Είπα, ότι είναι ελκυστικές στη διαχείριση του άγχους και των ευθυνών. Το ελκυστικές είναι το λάθος; Δηλαδή δεν είναι, για κάποιον που καταλήγει σε αυτόν τον χώρο για πρώτη φορά, να μην πω για κάποιους και για δεύτερη;

    Δεν συνηθίζω να απαντάω σε επιθετικές απαντήσεις. Την ψύχραιμη και δίχως αιχμές διαφωνία, με επιχειρήματα, την σέβομαι, όσο την δική μου άποψη και την θέλω. Η επιθετικότητα έχω επιλέξει να μην με αγγίζει, εκτός αν είναι από ανθρώπους που σέβομαι. Τότε θα ρωτήσω το γιατί. Άρα δεν βρίσκω το λόγο για να ρωτήσω.

    Κάνω μία όμως ακόμα προσπάθεια, για τα ερωτήματα. Αν υπάρχει έστω και ένα ποσοστό ανθρώπων που έχουν βρεθεί σε αυτό το χώρο, για τους παραπάνω λόγους, τι έχετε να πείτε σε αυτούς; Έστω και υποθετικά και ας μην υπάρχουν.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Στο ποσοστό που είναι επιτυχής, ναι. Αναγνωρίζω το λάθος μου, ως το μη αληθής πράξη.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @subwhat : Το ερώτημα ήταν αν αποτελεί πράξη κυριαρχίας και τέθηκε ως συσχετισμός της πράξης με τους τελεστές της, σκοτεινή ή φωτεινή, ηθική η ανήθικη, καλή ή κακή είναι αδιάφορο για το συγκεκριμένο ερώτημα, όπως ήδη ανέφερα προς τον @cadpmpc .
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Ηλίας : για την ύπαρξη αντίδρασης προϋποτίθεται η ύπαρξη δράσης, για να αναγνωρισθεί ως επιτυχής κυριαρχία μια απόπειρα είναι αναγκαίο η πράξη να έχει ήδη αναγνωριστεί ως κυριαρχική, think about it.
     
  5. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ωραία, το σκέφτομαι   Να έχει ήδη αναγνωριστεί ως κυριαρχική. Τι είναι αυτό που θα την έκανε να αναγνωριστεί ως κυριαρχική;
     
  6. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Ακριβώς στο ερώτημα σας απάντησα.

    Η φωτεινότητα και η ηθική, δεν με απασχολούν. Πιθανότατα δεν ταυτοποιουμε τους ιδιους ακριβώς τελεστές.

    Η πράξη κυριαρχίας ειναι όταν μπορώ να κάνω κάτι γτ ο άλλος δεν μπορεί να κάνει αλλιώς.

    Όντως όμως δεν μπορεί να κάνει αλλιώς; Αν μπορεί συνεχίζει να είναι κυριαρχική πράξη;
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Ηλίας : Το ίδιο ερώτημα έθεσα κι εγώ ρωτώντας για τα χαρακτηριστικά της και την αντικειμενικότητά του ορισμού τους.

    @subwhat : την φωτεινότητα ("σκοτεινότητα") και, κατ' επέκταση, την ηθική θέσατε εσείς ως παράμετρο στο κομμάτι του ποστ σας που αναφερθήκατε ευθέως στο άτομό μου και σε αυτό απάντησα. Θα θεωρήσω πως σας αρέσει απλά να έχετε τον τελευταίο λόγο λοιπόν.

    Ναι, αυταπόδεικτα, ένα η πράξη (διαδικασία) και άλλο το αποτέλεσμά της.
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Πριν το τελικό αποτέλεσμα, χαρακτηρίζεται από τις προηγούμενες ανάλογες πράξεις. Αυτό όμως είναι ορθό ως κριτήριο για μία πράξη που ακολουθεί; Οι προηγούμενες κυριαρχικές πράξεις (που χαρακτηρίζονται με την ίδια λέξη, όπως πόλεμος) , ορίζουν και τις επόμενες; Όταν ο Γκάντι επέλεξε τον δρόμο μίας πράξης, για την απελευθέρωση όπως αποδείχτηκε επιτυχής εκ του αποτελέσματος, δίχως σωματική βία, δεν κρινόταν από ένα πλήθος ανθρώπων, ως μία παθητική πράξη και μη κυριαρχική, εφόσον δεν ακολούθησε την περπατημένη, όπως συνηθιζόταν σε ανάλογες πράξεις;
     
    Last edited by a moderator: 9 Μαϊου 2017
  9. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    @MasterJp

    Ο ευγενής ορος "σκατενια κυριαρχία" εισήχθει σε άλλο νήμα, από μέλος του φόρουμ, για να περιγράψει μια ψευδή απομίμηση κυριαρχίας που επιχειρεί να ασκήσει κάποιος "που εχει μαυρίσει το μάτι του από την αγαμία".

    Δεν είχε ηθικό χαρακτήρα, οπως εσείς διαβάσατε και υποθεσατε.

    Θα σας αφήσω τον τελευταίο λόγο, μετά απο αυτήν την διευκρινση, που μου φάνηκε αναγκαία στην ουσία της.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μετά την διασαφηνιστικότατη παρέμβαση του @tithon ...
    ...
    Το πράμα πάει ως εξής: Σκοπός, μέσα (τα πάντα όλα, ναι κι αυτά), επιβολή, κυριαρχία.
    Αποστολή εξετελέσθη.

    Τότε κάθε καλός κατακτητής διασφαλίζει την κατάκτησή του.
    Με την ίδια ακριβώς μεθοδολογία.
    Αυτό λέγεται διαχείριση/διακυβέρνηση.
    Επιτυχημένη είναι όταν η σχέση κόστους/απόδοσης είναι αποδοτική, καταπώς ορίζεται από τον κατακτητή/κυρίαρχο.

    Μείνετε εδ'ώ λοιπόν και μην αναλώνεστε σε φρίλια και νταντέλες και αν η γιαγια μας είχε πατίνια και σου-μου-του...

    Τα μέσα και τα εργαλεία δεν είναι κατ' ανάγκη διακριτά ή σαφή.
    Ρωτήστε και τον Μακιαβέλι να σας πει...
    (Τον Μακιαβέλι τον ανέφερα ως σταρ, είναι κι άλλοι εξ ίσου ικανότατες μουχρίτσες)...

    Και κάτι άλλο επί της ουσίας...
    Για να υπάρξει αντίδραση πρέπει να έχει υπάρξει δράση. Σωστόν!
    Από την στιγμή που έχει εγκατασταθεί κυριαρχία ποιος είναι αυτός ο κατακτητής που θα ζητούσε την επιβεβαίωσή του και όχι την αριστοτεχνική (διάβαζε ουσιαστική/εμπεδωμένη) επιβολή του σε κάθε "διέξοδο" του κατακτημένου..?
    Αν αυτό υποννοείται, το θέμα ουσίας δηλαδή, στους προβληματισμούς στο νήμα θα συμφωνήσω...
    Να ...συμφωνήσω ή να πέσω γκρογκί αν υποννοείται το ...άλλο..?
    (Άσε που αν υποννοείται το άλλο, πιθανότατα ο κατακτητής έχει πάρει τα ...του, θου... τω στόματί μου)..?
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Το βέβαιο είναι οτι η κρίση αντιμετωπίζεται πιο εύκολα όταν έχει κανείς στενούς δεσμούς και ουσιαστικές σχέσεις με άλλους ανθρώπους, παρά όταν είναι μόνος του στην τρύπα του.
     
  12. Master1232015

    Master1232015 Don't stop at the top

    Σε περιόδους οικονομικής κρίσης γενικά η σεξουαλικότητα και ο ερωτισμός των ανθρώπων περιορίζεται.

    Αυτό συμβαίνει άσχετα αν η σχέση είναι ασύμμετρη.