Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι λόγοι που με έκαναν να στραφώ στο BDSM..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Iwn1989, στις 10 Νοεμβρίου 2017.

  1. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ναι. Ο έρωτας και τόσα άλλα πράγματα σκάνε μύτη απρόσκλητα κι όποτε εκείνα γουστάρουν στις ζωές μας.

    Όχι απαραίτητα κακό. Ούτε καλό. Είναι αυτό που είναι και έχει τη γοητεία του αυτό το πράγμα.

    Για μένα η ανάλυση και η ανάγκη κατάταξης των πραγμάτων, όπως και όλα, θέλουν το μέτρο τους.
    Αν γίνονται απλά και μόνο για να εφησυχάζουν και να διασκεδάζουν την ανασφάλεια που επιτάσσει αδράνεια σαν παγιωμένη στάση ζωής,
    πιο πολύ κακό παρά καλό κάνουν.

    Ευτυχώς η ζωή σπάει απτόητη πλάκα με όλα αυτά, και έτσι σπλαχνικά μας προσφέρει όλα τα ερεθίσματα που μας δίνουν απαντήσεις απλόχερα, είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι.
     
    Last edited: 11 Νοεμβρίου 2017
  2. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

      Σωστόν.

    άμα έχει χτίστει κανείς όνομα στην πιάτσα, έχει κι αυτό το στόμα να φροντίσει και να θρέψει ρε γαμώτο!...

    Τι μπελαλίδικη εργολαβία...
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    δεν υπάρχουν συγγένειες ανάμεσα στην αυταναφορική καψούρα, που εξαντλείται σε προσδοκίες, γκρίνιες, απαιτήσεις, κι εμμονικές «ευθύνες»,
    και στον λειτουργικό θαυμασμό, για παράδειγμα. ή σε άλλες εκδοχές. δεν υπάρχουν συγγένειες, τονίζω.
    στον πυρήνα των διαφωνιών βρίσκεται, μάλλον, η τεράστια απόσταση στο περιεχόμενο που δίνεται στη λέξη έρωτας από διάφορα πολιτισμικά υπόβαθρα.

    η προσέγγιση «έτσι το κάνουν όλοι, γιατί έτσι το κάνω εγώ» άλλοτε είναι διασκεδαστικό πυροτέχνημα κι άλλοτε καταθλιπτικός κυνισμός. περιορισμένη πάντα.
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Έρωτας σαν να ηχεί στα αφτιά κλασσική μουσική, καψούρα σα να ακούει Παντελίδη.

      
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Όλο για πολιτικούς μιλάτε εδώ μέσα...
    Α μα πχια..!
    Μέχρι και την εξαίρεση την σπάνια βάλατε...
     
  6. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Ερωτήσεις.
    - Κρίνετε ότι επιτήδευση και θεωρία είναι συγγενείς αρνητικές έννοιες;
    - Νομίζετε ότι υπάρχει περίπτωση κάποιος να ασχολείται με το bdsm ως μέρος της (κοσμο)θεωρίας του;
    - Από τη στιγμή που είστε κι εσείς εδώ μέσα, πώς δεν είναι δήθεν και "θεωρητική" η συμμετοχή σας;
    - Πόσο "παντελονάτη" πιστεύετε ότι είναι μια γενίκευση όπως "μας έφαγε η δηθενιά και η θεωρία εδώ μέσα";
     
    Last edited: 11 Νοεμβρίου 2017
  7. Mistress_Artemis

    Mistress_Artemis New Member

    Θα συμφωνησω απολυτα με την Chairwoman! Και εγω για να μπορεσω να μπω σε μια προσωπικη σχεση D/S θελω ο υποτακτικος μου να ειναι απολυτα ερωτευμενος και παραδωμενος σε εμενα και να του εχω κατακτησει εντελως ψηχη, σωμα και καρδια.Για να το διευκρινησω παντα αναφερομαι μονο στον συντροφο υποτακτικο μου που ειμαστε ζευγαρι και στη ζωη. Διαφορετικα δεν εξιταρομαι, δεν φτιαχνεται ο εγκεφαλος μου ωστε να μπορεσω να λειτουργησω. Και μιλαω για να ζησω το απολυτο και οχι ενα φτιαξιμο της στιγμης, η του session η ακομα ακομα και της εξουσιας οπου ασκω επανω στη ζωη ενος υποτακτικου μου δινοντας του μια εντολη η καθοριζοντας του εναν τροπο ζωης οπου να θελω να ζει ωστε να με ικανοποιει. Τιποτα απο ολα αυτα δεν με ικανοποιουν τοσο οσο αυτο που ειπε η Chairwoman οτι η δύναμη του απόλυτου έρωτα και της απόλυτης παράδοσης να είναι κινητήριος για τον οδήγησει στο να μου αφιερωσει εντελως τον εαυτο του.
    Ομως ειλικρινα θεωρω οτι ειναι τελειως προσωπικες επιλογες του καθε ενος το πως ζει και βιωνει την δικη του σχεση με τον ανθρωπο του και σιγουρα δεν υπαρχει ενας οδηγος στο να μας καθοριζει το πως πρεπει να ζησουμε αυτο το οποιο αισθανομαστε και να το περιοριζουμε μεσα σε καλουπια. Ο καθε ενας σαν ξεχωριστος ανθρωπος που ειναι αλλιως το βλεπει και διαφορετικες αναγκες εχει και καλυπτει βρισκωμενος στον χωρο αυτο. Οταν δηλαδη για εμενα και την Chairwoman αυτο ειναι το ζητουμενο μας και αυτο που μας κανει πραματικα ευτυχισμενες ποιος μπορει να το κρινει λεγοντας οτι ειναι λαθος η σωστο και γιατι?
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ήσυχο, ησυχο το ποταμάκι
    αργοκυλάει το γαλάζιο το νεράκι
    και τραγουδάει την αγάπη την χρυσή
    μια κι ήρθες αγαπούλα μου εσύ...

    Classic Greek Cinema   

    oh well..

     
  9. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Ο δρόμος του καθενός στο βδσμ είναι μοναχικός κ μοναδικος.
    Σαφώς κ όλοι σκεφτόμαστε κ δρούμε με βάση τα θέλω μας. Ακόμη κ αν κάποιος νιώθει ότι κινείται μόνο με βάση τις ορμές του, και αυτό προϋποθέτει σκέψη κ αυτοκατανοηση.
    Πολύ ωραίο το θρεντ.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

         
         
     
  11. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Αν τα παραπάνω ισχύουν, τότε περιορίζεται κατά πολύ η ελευθερία τη βούλησης που πίστευα ότι υφίσταται....(πάλι φιλοσοφική συζήτηση άνοιξα  )