Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ομοιότητες BDSM και θρησκείας (με την ευρεία έννοια)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 6 Ιουλίου 2005.

  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Ομοιότητες BDSM και θρησκείας (με την ευρεία ένοια)

    ως ανθρωπος που γνωριζει και τους δυο χωρους (θρησκεια και bdsm) , δεν ξερω αν υπαρχουν ομοιοτητες .. ισως να μοιαζει απλα η εικονα του αποτελεσματος , ξερω ομως καποιες τεραστιες διαφορες ..
    η μεγαλυτερη απο αυτες ειναι η λεξη "πρεπει" .
    σε καθε θρησκεια υπαρχει ενας (εκαστοτε) θρησκευτικος ηγετης/καθοδηγητης που συνεχως υπενθυμιζει και απαιτει οτι πρεπει να αγαπας τον Θεο , πρεπει να αποδεικνυεις την πιστη σου σε Αυτον και ποτε να μην αμφισβητεις ...
    για καθε "αγαπη" υπαρχει ενα ακλονητο "διοτι" ... : αγαπαω το παιδι μου διοτι ... μπλα μπλα μπλα .. αγαπαω τον συντροφο μου διοτι μπλα μπλα μπλα ... αγαπαω τον φιλο μου διοτι μπλα μπλα μπλα .... αγαπαω τον Μαστερ μου διοτι μπλα μπλα μπλα ...
    ομως στην θρησκεια υπαρχει το εξης παραδοξο : - αγαπαω τον θεο διοτι ετσι πρεπει ..... - και γιατι ετσι πρεπει ; ... - διοτι ετσι μου λενε να κανω ...
    πιστεψτε με ... αν δεν υπαρξει αυτη η ..... πλυση εγκεφαλου να την πω ..... εχουν αμολαρει ολοι οι πιστοι ..
    απο την αλλη , δεν εχω συνατησει ποτε μου υποτακτικο που να του ζητησε κανεις να γινει ετσι ...
    υπαρχουν και αλλες πολλες διαφορες αλλα αυτη ειναι τοσο σημαντικη που σχεδον δεν χρειαζεται να αναφερθει αλλη .
     
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Τελικά, αυτή πρέπει να είναι μία πολύ κλασική προσέγγιση - όχι ότι είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι είμαι τρελή...

    Ο λόγος που θέλω να καταθέσω κάτι και σε αυτό το παλιό νήμα, είναι ότι είδα σήμερα ένα έργο του Werner Herzog, το Land of silence and darkness, το οποίο με άγγιξε πολύ. Είναι ένα ντοκυμαντέρ για ανθρώπους που είναι τυφλοί και κωφάλαλοι και ζουν στην απόλυτη μοναξιά, στο σκοτάδι και στη σιωπή. Παρόλα αυτά, καταφέρνουν και επικοινωνούν (καλύτερα από ότι τα καταφέρνουμε εμείς) χρησιμοποιώντας την αφή, φτιάχνουν λέξεις αγγίζοντας σημεία πάνω στην παλάμη. Σε κάποια φάση, μια γυναίκα έχει τα γενέθλιά της και συγκεντρώνονται όλοι οι φίλοι της από το ίδρυμα να φάνε και να διασκεδάσουν (βρίσκουν και το κουράγιο και διασκεδάζουν). Τότε σηκώνεται μια γυναίκα και λέει ένα ποίημα. Είναι μία φοβερή στιγμή του έργου, δεν περιγράφεται. Το παραθέτω εδώ και το αφιερώνω σε όλες τις φίλες σκλάβες που συμμερίζονται κάποια από αυτά τα συναισθήματα...

    THE MOST WONDERFUL ART

    To stay apart
    when others have fun
    but being happy all the time
    gladly carrying out
    the most sacred task
    renouncing in a noble way
    one's personal desires
    living in darkness from the sun
    but shining like a star.
    That is the art
    that only one whose soul is bent on heaven
    can understand.

    The most sacred task...Δεν θα μπορούσα να περιγράψω καλύτερα τον κόσμο της slave...Εκτός ίσως από το κομμάτι που αναφέρεται στον ήλιο. Γιατί η κάθε μία από μας έχει τον ήλιο της...
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Ομοιότητες BDSM και θρησκείας (με την ευρεία ένοια)

    Nothing is sacred when no one is saved.
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Ομοιότητες BDSM και θρησκείας (με την ευρεία ένοια)

    Των βάθρων και των βαράθρων, ανάλογα τα μεγέθη, γαρ.
     
  5. nightingale

    nightingale Regular Member

    Απάντηση: RE: Ομοιότητες BDSM και θρησκείας (με την ευρεία ένοια)

    Συμφωνω απολυτως! Και προσθετω πως οσο κι αν καποιες vanilla γυναικες (και αντρες) ερεθιζονται με τετοιου ειδους φαντασιωσεις, ποτε δε προκεται να το επιδιωξουν να μαστιγωθουν και να πονεσουν στην πραγματικοτητα.
     
  6. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: Ομοιότητες BDSM και θρησκείας (με την ευρεία ένοια)

    Συγχέεις την έννοια την εκκλησίας (του κλήρου) και της θρησκείας. Τεράστιο θέμα το οποίο όμως θεωρώ πως εδώ δεν είναι ο χώρος για να συζητηθεί.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Σταματα ο εσωτερικός διάλογος και δεν υπαρχει σκεψη, παρελθον ή μελλον, βιώνεις την στιγμή.

    Πριν καμμια 25ετια ειχα διαβασει σ ενα απο τα βιβλια του ανθρωπολόγου Carlos Castaneda - Journey to Ixtlan: 19. Stopping the World

    Υπάρχει ονλαιν το βιβλίο, αλλά τώρα που έκανα μια γρηγορη αναζητηση, βρηκα κατι που τουλαχιστον στα πρωτα λεπτα εξηγει γιατι δεν ειναι εκκεντρο το μυαλο σου, πάντα κατά την δική μου γνώμη και βασει των προσωπικών μου βιωμάτων και εμπειριών. Η έννοια του διαλογισμού άνετα χωράει ένα είδος διαλογισμού κατά τον οποίο αντί να επικοινωνείς με τον φυλακα άγγελο ή τους πνευματικους αορατους καθοδηγητες ή τον ανώτερο σου εαυτό, επικοινωνείς με το θέλημα του/της Κ.

     
  8. koptik

    koptik New Member

    Αν σκεφτείς το με πόση βεβαιότητα αποδεχόμαστε ότι έτσι ακριβώς όπως το έχουμε στο μυαλό μας έτσι είναι τελικά το bdsm και το σεξ,
    και δεν υπάρχει καμιά άλλη ερμηνεία.
    Και από την άλλη δεν μπορούμε να καταλάβουμε, να φανταστούμε ή και να διανοηθούμε καμιά φορά (σημβαίνει όταν γινόμαστε απόλυτοι) στο πώς κάποιος άλλος/η μπορεί και τι βρήσκει διαφορετικά στο κρεββάτι. Πώς μπορεί να κάνει διαφορετικά πράγματα από εμάς ή πώς να κάνουμε τα ίδια πράγματα στο κρεββάτι, αλλά αυτός να τα σκέφτεται διαφορετικά, τότε ναι μοιάζει σαν να προσπαθούμε να προσεγγίσουμε το βδσμ και το σεξ σαν την μία και μοναδική αλήθεια.
    Άρα βάση των δύο παραπάνω, το bdsm μοιάζει με θρησκεία.
    Συλλογικά ακατανόητο σε όλη του την ευρύτητα και τελικά το μόνο που αξίζει είναι η προσωπική θεώρηση.
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πολλοί μπορούμε αγαπητέ.   Κι αυτό μαθαίνεται με την γνώση και εμπειρία. Αντιλαμβάνεσαι πως αν όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην Ρώμη, και κάποιος άλλος βρίσκεται σε κάποιο άλλο από σένα δρόμο, δεν σημαίνει πως έχει χαθεί, σημαίνει πως βρίσκεται απλά σε άλλο δρόμο. Κι αν όλοι οι δρόμοι δεν οδηγούν στην Ρώμη, εμένα τι με νοιάζει; Μακάρι να έχω αρκετό κουράγιο και δυνάμεις να φτάσω εγώ στην Ρώμη, μια κι αποφάσισα να θέσω την Ρώμη ως την δική μου ποθητή απόληξη.

    Αυτό αφορά τα πάντα, από την φιλοσοφία, θρησκεία και bdsm.
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Λέτε ρε παιδιά το bdsm να είναι ο τέταρτος δρόμος?
    Τσάμπα προσπαθούν κάποιοι να εξελιχθούν. Εδώ όλα είναι έτοιμα... 
     
  11. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    "Απαγορεύονται θέματα σχετικά με Αθλητικό, Πολιτικό και Θρησκευτικό περιεχόμενο"

    Έχει αλλάξει κάτι ? Αν ναι θα ήθελα να έχω κάποια πληροφόρηση προτού τοποθετηθώ. Σε διαφορετική περίπτωση θα συνιστούσα στη διαχείριση να κλειδώσει το νήμα πάραυτα.
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Enthralling kernel G : Χάνετε το νόημα, συνιστώ να ξαναδιαβάσετε το εισαγωγικό ποστ.