Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ομοφυλοφιλία: Ας ανοιχτούμε επιτέλους...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Lady_in_Red, στις 5 Μαρτίου 2008.

  1. lexy

    lexy .ti.va.

    Η "καταλληλότητα" δεν ορίζεται σε κανένα μάνιουαλ. Κι όταν επιχειρείται είναι έργο ακατάλληλο.
    Θεωρώ πως ο καθαρόαιμος εγωϊστής είναι θέσει childless.
     
  2. Εχει ενδιαφέρον να σχετικοποιούμε τα πάντα πίσω από μιά "πολιτικά ορθή" αποφυγή ηθικολογίας επί παντός ζητήματος. Προτιμώ να έχω άποψη και να αναλαμβάνω την ευθύνη της διατύπωσής της και τη γενναιότητα της αναθεώρησής της, όταν κρίνω πως δεν ισχύει.

    Ο καθαρόαιμος εγωιστής κάνει παιδιά γιατί πιστεύει πως, όπως και όλα τα άλλα, είναι δικαίωμά του.
     
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    εσυ γιατί θα έκανες ή θα ήθελες να κάνεις παιδιά;
     
  4. Δε μπόρεσα ποτέ να δώσω πειστική απάντηση στον εαυτό μου, γι αυτό δεν έκανα.
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    εγωιστικό  
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    Επιμένω πως ο εγωϊστής επιλέγει να μην αποκτήσει παιδιά, κυρίως επειδή ρισκάρει την μετατόπιση ενδιαφέροντος.

    @peleas , δεν υπήρξε πειστική απάντηση ή επέλεξες να σε πείσεις πως δεν υπάρχει; Υπήρξε αρκούντως πειστική απάντηση στο γιατί δεν θέλεις;
     
  7. και βάλε  
     
  8. Η ματαιοδοξία του εγωιστή πως θα συνεχιστούν τα γονίδιά του τον κάνει να ξεπεράσει την "προσωρινή απώλεια" της απόλυτης προσοχής. Εξ άλλου, φροντίζει να πλάσει εγωιστικά το τέκνο του κατ' εικόνα και ομοίωση δική του. Τι πιό μεγαλειώδης έκφραση του εγωισμού...

    Εχω δώσει τις απαντήσεις μου, αμόρ. Αλλά πρόκειται για κάτι που δεν θα ήθελα να συζητήσω εδώ.
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    Εντάξει  

    Θεωρώ τη ματαιοδοξία ξεχωριστή και αυτόνομη "ποιότητα" και όχι χαρακτηριστικό του εγωϊσμού.
     
  10. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    γιατί μπαίνεις τότε σε μία τέτοια συζήτηση και όταν αυτή γίνεται λίγο πιο προσωπική σταματάς;

    εύκολη η ηθικολαγνία.

    Πρωτίστως το ''εγωιστικό'' ήταν γιατί είπες δεν έκανα και ξεχνάς συνειδητά ότι δεν αρκεί μόνο ο ένας  
     
  11. Δεκτή η παρατήρησή σου. Εδώ όμως δεν κάνουμε ομαδική θεραπεία. Δεν είναι απαραίτητο να στηρίξεις μιά άποψη αποκλειστικά σε προσωπικό βίωμα. Τότε κανείς δε θα είχε δικαίωμα να μιλήσει για ότι δεν έχει ζήσει.

    Χρησιμοποίησα πρώτο ενικό επειδή απηύθυνες σε μένα την ερώτηση. Για την ιστορία, η απόφαση ήταν κοινή.
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Φυσικα και δεν είναι απαραίτητο, όμως σε προσωπικό βίωμα στήριξες την απάντηση σου και από εκεί απορρέει ο υπόλοιπος διάλογος. Δεν μίλησε κανείς για ομαδική θεραπεία ή για θεραπεία γενικότερα, δεν με ενδιαφέρουν αυτά και δεν νομίζω ότι ενδιαφέρουν και κανέναν. Θεωρητικά λοιπόν, μετάνιωσες;