Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οριζόντιος ή κάθετος ο διαχωρισμός των status στο bdsm?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 7 Νοεμβρίου 2016.

  1. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Μία άλλη οπτική του θέματος, πέρα από το πως αντιλαμβάνονται και διαχωρίζουν τα status οι πιο έμπειροι,
    είναι το πως τα βλέπουν και οι νεοεισερχόμενοι στον "χώρο".

    Με αφορμή αυτό που έγραψε η @Janine σχετικά με την ατάκα του φίλου της: "Το ξέρω, αλλά γιατί να το αλλάξω; Ωραίο δεν ακούγεται το Master?"
    θυμήθηκα ένα περιστατικό πριν από κάνα-δυο χρόνια όπου πήγα σε ένα event μαζί με μια φίλη που βρισκότανε για πρώτη φορά σε κάτι παρόμοιο.
    Εκεί, μεταξύ άλλων, ήρθε και συστήθηκε ένας τύπος, ο οποίος είπε ότι είναι Dom, ενώ εγώ και η φίλη είπαμε: Top και bottom, αντίστοιχα.
    Όταν φεύγαμε από το event, μου κάνει η φίλη μου:

    "Ρε συ, την ώρα που είχες πάει λίγο πιο δίπλα, ξαναήρθε αυτός ο ... και με ρώτησε κοιτάζοντας με "μάγκικο" και καλά ύφος:
    "Ξέρεις ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε έναν Top και σε έναν Dom?".
    Εγώ του το ξέκοψα κατευθείαν: "Όχι, και ούτε θέλω να μάθω".
    Δηλαδή αυτός ο ηλίθιος, πλησιάζει όποια καινούργια βλέπει και το παίζει: "Dom" για να κρύψει τα χάλια που έχει;"
     
  2. Janine

    Janine Regular Member

    Ε, γιατί να είσαι με έναν Top, αν σου δίνεται η ευκαιρία να είσαι με έναν Dom?   (Να κι ο κάθετος διαχωρισμός, ότι ο Dom είναι ντεμέκ "καλύτερος" ή πιο "έμπειρος" από τον Top, ενώ στην πραγματικότητα απλά έχουν διαφορετικές επιθυμίες ως προς την ανάληψη ισχύος στη σχέση).

    Έχω ακούσει τη διαφορά ανάμεσα σε Top και Dom να ορίζεται ανάλογα με το πόσο "ακραίο" (κατά τη γνώμη ποιου άραγε; ) είναι το κινκ που κάνεις. Συγκεκριμένα, η πρώτη πρώτη σκηνή Topping που έκανα ποτέ, περιελάμβανε anal fisting (έχω ιδανικά χέρια μου είπαν   ). Αργότερα, γνωστός μου Dom και σαδιστής, καθ' όλα καλό παιδί κι άξιο παλικάρι στο χώρο, υπεράνω πάσης υποψίας, μου δήλωσε ότι αυτό που έκανα ήταν "Domming", γιατί η πρακτική ήταν κατά τη γνώμη του "ακραία". Η σαφής και επαναλαμβανόμενη εξήγησή μου ότι δεν υπήρξε μεταβίβαση ισχύος πέραν της σκηνής, έπεσε στου κουφού την πόρτα. Δεν συνεννοηθήκαμε.
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Σιγά να μην σε καταλάβαινε, αφού δεν ήθελε να ξεστραβωθεί, όπως πολλοί βαριοί κι ασήκωτοι Ντόμηδες!
    Και σιγά την ''ακραία'' πρακτική!
    Εγώ σε σένα θα εμπιστευόμουν τα πάντα! 
     
  4. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Το βουδουσουμου εχει γινει mainstream.
    Ολοι πιστευουν οτι εχουν καποιο ρολο σ αυτο.
    Αυτοματα, οτι εχουν και θεση σ αυτο.
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    Το θέμα δεν είναι αν πιστεύουν πως έχουν ρόλο στο bdsm.
    Aς πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει.
    Και καλά κάνει, αφού έτσι αισθάνεται.
    Το θέμα είναι αν βολεύεται σε κάποιον ρόλο γιατί τον θεωρεί ανώτερο από κάποιον άλλο.
    Να το ξαναπούμε, αξίζει τον κόπο, οι άνθρωποι κάνουν τα στάτους κι όχι το αντίθετο, μπας και γίνει αντιληπτό τουλάχιστον τι υποστηρίζουμε, κάποιοι άνθρωποι τουλάχιστον που το πιστεύουμε.
    Ποσώς με ενδιαφέρει τι δηλώνει ο καθένας, η αντιληψή μου γι΄αυτό το πρόσωπο δεν θα επηρεαστεί από το φερόμενο ως στάτους του, που και πάλι θα πω, μπορεί να το φέρει περήφανα, ή ως παράσημο/κόσμημα, ό,τι γουστάρει, μαγκιά του, αφού τον γεμίζει και τον κάνει χαρούμενο.
    Άρα, με νοιάζει αν ο Τάκης, που είναι αποδεδειγμένα μπαγλαμάς είναι Top ή Dom ή Μάστερ?
    Ότι ρόλο και να ενδυθεί, μπαγλαμάς θα παραμείνει.
    Και το αντίθετο φυσικά. Αν εγώ εκτιμώ έναν άνθρωπο για το όλον του, με νοιάζει αν είναι slave ή Μάστερ?
    Θα τον κάνει χειρότερο ή καλύτερο το ένα από τα δύο?
    Δε νομίζω...
     
  6. eyes_closed

    eyes_closed polished our dreams

    ενα γεια και απο μενα ,υπαρχει και το διαγωνιο κατ εμε και τι θελω να πω, ολα ειναι σκαλια που η τα ανεβαινουμε η τα κατεβαινουμε η μενουμε στασιμη σε κατι που μας εκφραζει ,απο εκει το διαγωνιο γιατι εχεις ελπιδες να κρατηθεις ενω το καθετο λογω βαρυτητας θα πεσεις η θα χρειαστη πολυ προσπαθεια να αναρριχιθεις .δηλωνουμε κατι για να ξεχωριζουμε απο εναν μπουσουλα ονομασιων και την προθεση μας.δεν ξερω αν θα παραξηγηθω για αυτο που σε λιγο γραψω αλλα ο master γινεται master μ εναν slave και ο slave γινεται slave μ εναν master
     
  7. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Τα στατους δεν αφορούν ιεραρχία , εμπειρία , γνώση . Το μόνο που αφορούν είναι το επίπεδο ελέγχου που επιθυμεί κάποιος . Το αν εχει τα προσόντα , την γνώση , την εμπειρία για να ασκήσει ή να δεχτεί έλεγχο είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο . Σίγουρα δεν δείχνουν το ποιον κάποιου αλλά δείχνουν κάποια χαρακτηριστικά είτε εχει επιλέξει συνειδητά είτε στην τύχη.
     
  8. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Ειδικοτητα ονομαζεται η συσσωρευμενη αγνοια πανω σ ενα θεμα.

    Λυκος.