Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οταν επεμβαινουν τα συναισθηματα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Apetitikos, στις 4 Μαρτίου 2008.

  1. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Όσο βαθαίνουν τα συναισθήματα, τόσο αυστηρότερος γίνεσαι...
     
  2. kali crow

    kali crow Guest

    αχ και ενα θρεντ λιγο σχετικο με το προβλημα μου.
    μια βασικη ερωτηση που βασιζεται στο προβλημα μου με τον πρωην Κυριο μου.
    με απλες λεξεις?ειμαι ερωτευμενη μαζι Του.
    οποτε ειναι κατανοητο οτι ειχα και εκρηξεις ζηλειας,αγχους,πονου ψυχικου κτλ...
    βανιλα συναισθηματα.
    το θεμα ειναι οτι θελω να ξερω τι κανω σε μια τετοια περιπτωση?
    πως γινεται να εκφραζω στον πιθανο Κυριο μου αυτα που αισθανομαι διχως να ειιμαι βανιλα?
     
  3. Eri

    Eri


    Απο ποτε τα συναισθηματα εχουν στατους?????
    Αλλη ειναι η βανιλα ζηλια αλλη η υποτακτικη ζηλια αλλη η κυριαρχικη ζηλια (χμμμμ αυτο μαλλον συμφωνα με τους κανονισμους δε θα πρεπει να υπαρχει) ??????
     
  4. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Οταν επεμβαινουν τα συναισθηματα

    Όταν επεμβαίνουν τα συναισθήματα έχουμε……….. πυροτεχνήματα!!! 
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Οταν επεμβαινουν τα συναισθηματα


    Μωρο μου εσυ με τα .... πυροτεχνηματα που αναβεις !  

    ετσι ειναι ομως ,
    και ειναι υπεροχο να μπορεις να αισθανεσαι και να νιωθεις ,
    και εκει ειναι το μυστικο ... '' να μπορεις '' , και οπως ειπε και η Eri ,
    τα συναισθηματα δεν εχουν στατους και ειναι απαραιτητα σε οποια σχεση κ
    απο οποια πλευρα .
     
  6. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    η αλήθεια είναι ο,τι καταρχήν όπως ήδη είπε καποιος δεν υπάρχουν στάτους στα συναισθήματα. Ούτε πιστεύω ότι με κανέναν τρόπο αποκλείονται τα συναισθήματα , όπως έρωτας, αγάπη κλπ απο το bdsm . Ισως μάλιστα να μην γίνεται χωρίς αυτά σε κάποιες περιπτώσεις.  

    Bασική μου θέση : οποιοδήποτε συναίσθημα οφειλει να γινεται σαφές και ευδιάκριτο σε οποιαδηποτε bdsmικής μορφής σχέση - συνεύρεση.
    Πολύ βασική αρχή που ενας Κυρίαρχος , οφείλει να καταδεικνύει εξ αρχής σε υποτακτικούς που δεν ειναι έμπειροι.

    Αυτό είναι χρήσιμο έως απαραίτητο για τη διασφάλιση της σχέσης , της ψυχικής υγείας του υποτακτικού αλλά και για την επικοινωνία.

    Με απλά λόγια αν ο Κ δεν εχει υπόψη του ότι κάτι σε λυπεί ή σε πιέζει ή ότι αισθάνεσαι το ένα ή το άλλο τότε δεν μπορεί να χειριστεί σωστά την κατάσταση ούτε να σε προφύλλάξει συναισθηματικά και βεβαίως αδυνατεί να επικοινωνήσει κατ' ουσίαν με τον υποτακτικό του.
     
  7. kali crow

    kali crow Guest

    σωστο αυτο που λες.του δικου μου πρωην Κ του το ειχα πει εξω απο τα δοντια.το ηξερε και μου χε πει χαρακτηριστικα οτι δε μου ζητα να τα εξαλειψω τα συναισθηματα μου αλλα να τα προσφερω αλλιως.η αληθεια ειναι οτι το βανιλιστικο σε μενα πηγαινε συννεφο.εκανα πολλες προσπαθειες και καταφερα να βελτιωθω αρκετα.εφτασε στο σημειο να μου πει οτι ειμαι απαθης πολλες φορες στο πως μιλαω(φαντασου...)
    αλλα μονο απαθης δεν ειμουν και το ξερει....
     
  8. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    γλυκειά ,sad kali crow   δεν γνωρίζω τον πρωην Κύριό σου , και δεν μπορω να εκφέρω άποψη για το τι ήθελε ή τι εννοούσε αλλιώς.

    τι εννοείς όμως λέγοντας ότι "το βανιλιστικο σε μενα πήγαινε σύννεφο " ?  

    Κατανοώ πλήρως τη δυσκολία προσαρμογής σε μια βδσμ σχεση όταν δεν έχει υπάρξει προηγούμενο (αν και έτσι κι αλλιώς κάθε σχέση είναι διαφορετική ) και όλοι έχουμε περάσει απο τα πρωτα στάδια ...απο βανιλοποιησης. Αυτό που σίγουρα δεν λειπει ακομα και απο αυτη τη διαδικασία είναι τα συναισθήματα πάντως!! και είναι ουκ ολίγα και μάλλον πολυδιάστατα και κάποιες φορές δύσκολο να αποσαφινίσουμε τι ακριβώς αισθανομαστε.

    Σ΄αυτό το σημείο είναι πολύ σημαντική η προσπάθεια που πρέπει να κάνει κανείς με τον ιδιο του τον εαυτό για να αναγνωρίσει τα 'καινούρια' συναισθήματα που δημιουργουνται αλλα και με τη βοηθεια του Κ. ο οποιος ως πιο έμπειρος ίσως (οφείλει να συνδράμει προς αυτη την κατεύθυνση)
     
  9. gothman

    gothman Regular Member

    Απάντηση: Re: Οταν επεμβαινουν τα συναισθηματα

    Χμ, τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ τα συναισθήματα είναι μάλλον ο λόγος για τον οποίο κάποιος ασχολείται απο την αρχή με τις σχέσεις κυριαρχίας/ υποταγής, εκτός και αν το βλέπει εντελώς σαρκικά το όλο ζήτημα.

    Μάλλον το ''παιδί'' (το βάζω σε εισαγωγικά προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είναι ειρωνικό) που άνοιξε το τόπικ θα έπρεπε να χαίρεται που υπάρχουν συναισθήματα προς την κοπέλα απο πλευράς του. Η σχέση τους νομίζω (δεν είμαι και ειδικός αλλά λέω μια γνώμη) θα δυναμώσει έτσι, και ίσως γίνει και πιο απολαυστική και η όλη κατάσταση, μιάς και τώρα ότι κάνουνε θα είναι πολύ πιο βαθύ απο πρίν. Οπότε δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να προβληματίσει, μάλλον το αντίθετο 
     
  10. HiSasori

    HiSasori Regular Member

    Να και ένα θέμα που θα παρακολουθήσω με ευχαρίστυση!

    Άποψη: Το να λες ότι τα συναισθήματα αντιτίθενται στην ομαλή ροή μιας BSDM σχέσης είναι σαν να λες ότι το τσίλι γίνεται λιγότερο καυτερό επειδή του έβαλες μέσα ζάχαρη! Ίσα ίσα που σε γλυκαίνει και θες να καείς περισσότερο! (Γουστάρω να μιλάω με παραλληλισμούς αν δεν σας πειράζει)..
    Και αν τα συναισθήματα σου δημιουργήσουν ενοχές, κάνε ένα βήμα πίσω, επικοινώνησε με την παρτενέρ και δώσε τους άλλο νόημα και τροπή!

    Έχοντας πει αυτό, καταλαβαίνω ότι τα συναισθήματα μπορεί να μην είναι ότι το πιο θεμιτό σε (ημι)ευκαιριακές σχέσεις.. Αλλά δεν νομίζω ότι αυτό διαφέρει σε κάτι από αντίστοιχη βανίλλα κατάσταση!
     
  11. Geisha

    Geisha Regular Member

    Απάντηση: Οταν επεμβαινουν τα συναισθηματα


    Μα πότε ΔΕΝ επιδρούν συναισθήματα;

    (Μήπως είμαι πολύ ρομαντική που πιστεύω πως το bdsm
    έχει σχέση με ολοκληρωτική βαθιά ψυχική επαφή μεταξύ Κ και υ?)
     
     
  12. Apetitikos

    Apetitikos Regular Member

    Απάντηση: Οταν επεμβαινουν τα συναισθηματα

    Μου αρεσει το γεγονος ότι δεν υπάρχευ μια ταυτιση απόψεων και σε αυτό το θεμα. άρα τιποτα δεν είναι αξίωμα και τίποτα δεν είναι συγκεκριμένο με κοινή αποδεκτή νοοτροπία . Αντιλαμβάνομαι πως το BDS είναι καθαρά υποκειμενικό από ένα σημείο και μετά. Από το σημείο που προσδιορίζεται και επικεντρώνεται στα βασικά ένστικτα. Αυτό το λέω και για να το διαβάσει ένας φίλος που θέλει να είναι προεδρος γκουρου προσπαθώντας να απαξιώσει όσους δεν κατέχουν καλά ...εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για το θεμα αυτό. και πιστευω πως όσο πιο πρωτόγονη είναι η ταση τόσο πιο αυθεντικός είναι κάποιος.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή σας