Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ουρολαγνεία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος little_slut[PieR], στις 8 Ιουλίου 2005.

  1. Dracioula

    Dracioula New Member

    Συμφωνω απολυτως με τον MasterJp.Σιγουρα μερικοι εχουν πολλες γνωσεις και εμπειριες πανω στο bdsm αλλα ουδεις δεν μπορει να χαρακτηριστει αυθεντια η εγκυκλοπαιδεια ακριβως γιατι ειναι πολυ προσωπικη υποθεση.
    "Το BDSM ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΙΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΝΟΡΜΕΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ.
    ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΙΑ, Ο ΠΟΥΡΙΤΑΝΙΣΜΟΣ, Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΚΙΝΔΥΝΩΝ ΣΩΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ."
    Ισως οι πεντε πιο περιεκτικες γραμμες πανω στο θεμα του πως πρεπει να αντιμετωπιζουμε ο ενας τον αλλον.
     
  2. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Το post αυτο ειναι σχεδον το ιδιο με αυτο που εχει αναρτηθει στο thread "Igies ke arrostimeno." Το παραθετω κε εδω γιατι στην ουσια εκεινο το thread το ανοιξα λογω της συζητησης που αρχισε εδω με αφορμη την ουρολαγνεια.

    Ειναι φυσικα αναμενομενο οτι πολλα σχολια που εχουνε ακουστει προσφατα περι "αρρωστημενου" προκαλουνε αντιδρασεις. Το προβλημα το εστιαζω σε δυο κυριως θεματα οπως σημειωθηκαν απο τον MasterJp και την Tender Lilly. Το πρωτο αφορα την διαθεση κατακρισης αντι για κατανοηση-πιστευω οτι αυτη σχετιζεται στενα με το δευτερο, την λογικη οτι αρρωστημενο ειναι αυτο που δεν ερεθιζει σεξουαλικα η εγκεφαλικα τον γραφοντα.
    Ειναι λυπηρο το οτι σε εναν διαδυκτιακο χωρο σαν αυτον που εχει δομηθει ωστε να υπαρξει το περιθωριο ατομα με τα δικα μας ενδιαφεροντα να μπορουνε να ανταλλασουνε αποψεις κε ιδεες, εχει εισχωρησει μια νοοτροπια κατακρισης κε περιθωριοποιησης καποιων ιδεων η και ενδιαφεροντων.
    Απο την αλλη πλευρα ομως πιστευω οτι αυτο το φαινομενο ενδεχομενως σε καποιον βαθμο (αν κε οχι καθ ολοκληριαν) να οφειλεται στο οτι τετοιο φορουμ με πληθωρα ιδεων κε διαφορετικων πρακτικων δεν εχει υπαρξει στο παρελθον. Ισως η εκθεση σε τοσα διαφορετικου τυπου κε εντασης θεματα ισως αγχωνει κε κανει να νοιωθουνε αβολα ατομα ειτε που η γνωση τους επι του θεματος ητανε πιο περιορισμενη ειτε που λογω της απουσιας τετοιου διαλογου ειχανε κατασταλλαξει σε συγκεκριμενες ιδεες που τωρα καλλουνται να ξανασκεφτουν κε ισως να αναθεωρησουν.
    Ελπιζω οτι με τον συνεχη διαλογο κε με την αναλογη προσοχη στο πως εκφραζομαστε για τα "βιτσια" η τις επιλογες των αλλων που δεν αφορουν σε εμας, θα καταφερουμε να συνυπαρξουμε κε να διδαξουμε ο ενας τον αλλον για τον χωρο αυτο ο οποιος ειναι οσο ποικιλος οσο λιγοι αλλοι χωροι ανθρωπινης δραστηριοτητας.
     
  3. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: ουρολαγνεία

    Lady Phaedra, στην απάντησή μου στην οποία κάνεις αναφορά είπα ξεκάθαρα ότι αρρωστημένο θεωρώ αυτό που μπορεί να με αρρωστήσει είτε ψυχικά είτε σωματικά.

    Το BDSM είναι και θέμα αποχρώσεων και θέμα προσωπικών προτιμήσεων. Κατά τη γνώμη μου πάντα.
     
  4. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    RE: RE: ουρολαγνεία

    Οι διαφορετικές απόψεις εκφράζονται πολλές με ένταση χωρίς όμως να σημαίνει περιθωριοποίηση. Κάποιοι είπαν πως η ουρολαγνία σχετίζεται με την ψυχική ισορροπία των ανθρώπων. Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει και ειναι δεδομένο ότι άλλοι διαφωνούν. Δεν έιναι ούτε κατακριτέο ούτε περιθωριοποιημένο. Είναι η γνώμη τους και είναι σεβαστή
     
  5. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Αυτο στο οποιο αναφερομουνα ητανε η σωστη κατα την γνωμη μου παρατηρηση που εκανες για την ταση του να θεωρουναι καποια ατομα οκ το δικο τους "βιτσιο" αλλα οχι αυτο των αλλων αν δεν τους δημιουργει τις ιδιες αντιδρασεις.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Όταν εκφράζεται ως γνώμη και όχι ως κατάκριση Κωνσταντίνε, άλλο είναι να πείς "Αυτό δεν είναι BDSM είναι αρρωστημένο" και άλλο το να πείς "δεν με εκφράζει, δεν το εξασκώ, είναι πέρα από τα όρια μου".

    Είναι περίεργο (τουλάχιστον) να εξοργιζόματε όταν οι vanilla μας θεωρούν "άρρωστους" και να το θεωρούμε "άποψη εκφρασμένη με ένταση" όταν το κάνουμε εμείς οι ίδιοι.
     
  7. PD

    PD Regular Member

    RE: RE: ουρολαγνεία

    Συγνώμη αλλά θα είμαι λίγο καυστικός:

    Συγχώρεσε μας MasterJP για την ημιμάθεια μας και για το γεγονός ότι δεν έχουμε μεγαλώσει ΑΛΛΑ δεν μας αρέσουν τα "σκ@τ@", πώς να το κάνουμε, ούτε να τα τρώμε, ούτε να τα αλείψουμε, να μας τα αλείψουνε. Δεν μας αρέσει να καταπίνουμε ούρα ούτε και να κατουράνε στο σώμα μας (και το ανάποδο).

    Γενικά στο BDSM ΔΕΝ κατακρίνουμε όσους τους αρέσει το τάδε και σε εμάς όχι. Ο καθένας κάνει ότι του αρέσει και τον εκφράζει.

    ΟΜΩΣ το θέμα των .. κοπράνων και των ούρων είναι ένα ειδικό θέμα, αφορά ακραία μορφή εξευτελισμού και όχι BDSM.

    και λόγω του ότι έχει με αηδιαστικά πράγματα για την συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων πάνω στην Γη γι αυτό επιμένουμε…

    Σημείωση: κανένας μα κανένας από όσους ξέρω εγώ (τους εκτός BDSM), όταν αναφέρθηκαν τα απλά "δέσιμο" και "μαστίγιο" δεν έτρεξε χιλιόμετρα μακριά, αντιθέτως όλοι έκαναν ένα "μμμμμμ" με πονηρό βλέμμα. Για ανεφερέ τους όμως για … σκ@τ@ …

    Και πάλι ξαναλέω ΚΑΛΑ κάνει και σας αρέσει σε όσους αρέσει, την αποψή μας εκφράζουμε  
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    RE: RE: ουρολαγνεία

    PD: Μπορείς να γίνεις όσο καυστικός θέλεις, αν όμως ξαναδώ προσβλητικά post του τύπου

    Θα πάψω πλέον να είμαι τόσο ελαστικός με την ελευθερία της έκφρασης και θα το λογοκρίνω.

    Είσαι ελέυθερος να σου αρέσει, ότι επιλέξεις, όπως και κάθε άλλος εδώ μέσα. Αυτό που δεν θα επιτρέψω, στο βαθμό των δυνατοτήτων μου είναι να γίνεσαι προσβλητικός

    Last but not least

    Δεν έχω την επιθυμία ούτε και την πρόθεση να συγχωρήσω ή να καταδικάσω, τα μέλη του forum είναι ικανά να βγάλουν συμπεράσματα μόνα τους καί όσον αφορά την ωριμότητα και όσον αφορά τις γνώσεις του καθένα από εμάς που εκθέτει τις απόψεις του σε αυτό τον χώρο. Αυτό που έχω και την επιθυμία και την πρόθεση να κάνω είναι να μην επιτρέψω τις προσβολές.
     
  9. PD

    PD Regular Member

    Ενταξει MasterJP, σας σφαζουμε με το βαμβάκι  

    Αλλωστε λεμε "προκαλούν ερωτηματικά", δεν ειπαμε "εισαστε πνευματικα και ψυχικά άρρωστοι"  
     
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Λοιπόν να ξεκαθαρίσω κάτι. Ο proudslave καλά έκανε και είπε την γνώμη του και έτσι θα γίνεται. Απλά μπορούσε να είχε χρησιμοποιήσει μια πιο ήπια έκφραση. Πολύς λόγος για το τίποτα και υπερβολικές αντιδράσεις και από τις 2 πλευρές. Επίσης αν το thread ξεφύγει από το κεντρiκό του θέμα που είναι η ουρολαγνέια σαν φετίχ και μετατραπεί σε ρινγκ αντιπαραθέσεων θα το κλειδώσω.

    Τέλος.
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    PD: Όπως είπα πρίν, τα μέλη του forum είναι ικανά να βγάλουν συμπεράσματα μόνα τους καί όσον αφορά την ωριμότητα και όσον αφορά τις γνώσεις του καθένα από εμάς που εκθέτει τις απόψεις του σε αυτό τον χώρο.
     
  12. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Εξαντλήσαμε πιστεύω τις αντιπαραθέσεις και μάλλον είναι καιρός να επιστρέψουμε στο θέμα του thread. Για όσους χάθηκαν και δεν το θυμούνται