Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οψεις Κυριαρχίας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος DreamMaster, στις 19 Δεκεμβρίου 2005.

  1. G_E

    G_E Contributor

    To Domineering στα ελληνικά μεταφραζεται και ως τυραννικός.
    Webster's College Dictionary:

    domineer= to rule over in a harsh (σκληρό) or arrogant (αλαζονικό) way; tyrannize;bully (ψευτοπαλικαράς)

    Domineering= arrogant, overbearing, tyrranical
     
  2. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Κύριε Dream θα διαφωνήσω με το αυτολεξί του Domineering μια και η αναδρομή στο λεξικό απέφερε τον ορισμό Αυταρχικός και όχι Κυριαρχικός  
     
  3. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Σωστό το τυραννικός και επιτρέπει και σε αυτούς με λαϊκές ρίζες να μην νιώθουν ξεκομμένοι από το BDSM - άντε, με τους "ιντελεκτουέλ" που μαζευτήκαμε εδώ μέσα!

    αναφέρομαι βέβαια σε γνωστούς στίχους - σταθμούς, "Άγγελέ μου, τύραννέ μου", "γιατί με τυραννάς;" κλπ.

    Dream

    ΥΓ. Μην παρεξηγηθεί τώρα κανείς, λίγο το christmas spirit μ' έχει πιάσει! - 40 βαθμούς η Zubrowka κι έχω να πιώ κοντά ένα μήνα!

    ΥΓ2. Ε, τώρα, little_slut, τί υποννοείς με το αυταρχικός, ότι οι άλλοι είναι γλυκούληδες; Ψάχνουμε για μια λέξη που να αποτυπώνει την "ειδοποιό" διαφορά.
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Οψεις Κυριαρχίας

    Να υποθεσω οτι η υπάρχει και η κατηγορία over_γGT Dominant? Ειμαι κι απ' αυτό αλλά λιγο.
     
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Προφανέστατα, μόνον ο τρίτος.
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Πιστεύω πως έτσι απλά όλοι θα ήθελαν να έχουν ένα control στο οποίο θα ελέγχουν πλήρως τον άλλον . Φανταστείτε ένα μηχάνημα , το κεντρικό πίνακα ελέγχου μιας προσωπικότητας , πόσοι θα μπορούσατε να αντισταθείτε ; Και πόσοι σκλάβοι , θα έβγαζαν στην επιφάνεια το πραγματικό τους θέλω ; Αν αποδεχτείτε αυτήν την άποψη μου , τότε που ανήκετε ; Και οι όψεις κυριαρχίας μήπως τότε θα δήλωναν εκφράσεις εν δυνάμει συμπεριφοράς ; Αν κάναμε ένα γκάλοπ για το πόσοι στον κόσμο θα ήθελαν αυτήν την εξουσία , πόσοι πιστεύετε θα την αρνιόντουσαν ;
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Οψεις Κυριαρχίας

    Οι κυριαρχικοί συμπεριλαμβάνονται στη λίστα;