Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο Δεκάλογος του σωστού σκλάβου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος MsAliki, στις 17 Ιανουαρίου 2007.

  1. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Ζώντας την D/s 24/7 σχέση μου με τον denied , βλέποντας τη συμπεριφορά του και τις αντιδράσεις του και συζητώντας μαζί του για όλα όσα μας αφορούν,κατέληξα σε ορισμένα συμπεράσματα τα οποία δημιουργούν τον συνδυασμό της σωστής συνταγής για το:
    Πώς ένας σκλάβος είναι σωστός σκλάβος.
    Παρακάτω είναι ο Δεκάλογος στον οποίο κατά τη γνώμη μου κάθε σκλάβος πρέπει να είναι πιστός και να τον τηρεί.

    1.Να αγαπάει την Κυρία του
    Διότι η αγάπη του δίνει δύναμη να συνεχίσει.
    2.Να είναι υπάκουος
    Διότι η υπακοή είναι υποχρέωση κάθε σκλάβου.
    3.Να είναι πρόθυμος
    Διότι πρέπει να είναι έτοιμος ανά πάσα στιγμή να υπηρετήσει την Κυρία του.
    4.Να είναι ανιδιοτελής
    Διότι ο σκλάβος δεν πρέπει να έχει προσδοκίες από την Κυρία του.
    5.Να είναι ανοιχτόμυαλος
    Διότι έτσι θα μπορέσει να παλέψει και να αντισταθεί στον εγωισμό του.
    6.Να είναι εξυπηρετικός
    Διότι η Κυρία του συνεχώς θα του ζητάει πράγματα.
    7.Να είναι υπομονετικός
    Διότι μπορεί να του ζητηθεί να κάνει πράγματα που δεν του αρέσουν.
    8.Να είναι τρυφερός
    Διότι κάθε Κυρία χρειάζεται τρυφερότητα.
    9.Να είναι προστατευτικός
    Διότι κάθε Κυρία χρειάζεται έναν σκλάβο στον οποίο να μπορεί να βασιστεί.
    10.Να είναι υποτακτικός
    Διότι κανείς δεν μπορεί να αποκαλείται σκλάβος αν δεν είναι πρώτα απ'όλα υποτακτικός
     
  2. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    Πολύ σωστά τα παραπάνω, θα μπορούσαν ίσως να προστεθούν και άλλα, όπως για παράδειγμα : να είναι συνεπής, φιλαλήθης, επαιδεύσιμος, χθόνιος ως προς τις προσδοκίες και τις δυνατότητές του κτλ.

    Επίσης κατά τη γνώμη μου, τα 1,5,8 και 9 που έγραψε η MsAliki θα πρέπει να ισχύουν και απο την πλευρά των Κυριάρχων.
     
  3. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Εφ'όσον είναι υπάκουος(2) είναι και συνεπής.
    Εφ'όσον είναι υπομονετικός(7) είναι και εκπαιδεύσιμος.
    Αν δεν είναι φιλαλήθης σημαίνει οτι δεν πληρεί τις προυποθέσεις: 1-4-10 που σημαίνει οτι δεν είναι άξιος για σκλάβος.
    Με μπερδεύεις λίγο με το "χθόνιος" Hliostalahth λέξη που σημαίνει:κολασμένος/καταχθόνιος/υποχθόνιος.
    Όσο για τους Κυριάρχους εξυπακούεται-κατά τη γνώμη μου- οτι αν δεν λειτουργούν βασισμένοι στα:1/5/8/9 και πολλά άλλα,δεν μπορούν ονομάζονται Κυρίαρχοι.
     
  4. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    Έχεις δίκιο που μπερδεύτηκες MsAliki, διότι η λέξη "Χθόνιος" συνήθως χρησιμοποιείται για να περιγράψει τον σκοτεινό - κακό άνθρωπο, υπάρχουν ωστόσο και περιπτώσεις που χρησιμοποιείται για να περιγράφει τον ρεαλιστή.
    Νομίζω - αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με - ότι έτσι διαφοροποιείται και απο την λέξη υποχθόνιος (αυτός που βρίσκεται κάτω απο την γη).


    Χρησιμοποίησα λοιπόν την λέξη "χθόνιος", θέλοντας να πω γήινος, προσγειωμένος ως προς τις δυνατότητες και το που μπορεί να φτάσει, δεδομένου πως στο ξεκίνημά μας πολλοί πιστεύουμε ότι μπορούμε να φτάσουμε πιο μακρυά απο ότι στην πραγματικότητα δυνάμεθα.

    χθόνιος-α-ο ΜΥΘ. που αναφέρεται στον Κάτω Κόσμο, σε θεότητες και δαιμονικές μορφές που συνδέονταν με τον Κάτω Κόσμο, αλλά και με τη γονιμότητα της γης.

    πηγή : Πάπυρος Larouse
     
    Last edited by a moderator: 18 Ιανουαρίου 2007
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Το αρχικό λέξημα είναι χθων (η), και σημαίνει γή, χώμα.
    Κυριολεκτικά: "Χθόνιος" είναι εκείνος που αφορά τη γή, "υποχθόνιος" είναι εκείνος που κινείται κάτω από τη γή και "καταχθόνιος" είναι εκείνος που κινείται κάτω από τη γή.
    Μεταφορικά: Και οι τρεις λέξεις χρησιμοποιούνται για να περιγράψουν τον ύπουλο, δόλιο άνθρωπο, τον μηχανορράφο.
    (Πηγή: Γ. Μπαμπινιώτη, Έκδοση '98)

    Και σε κάποια άλλα λεξικά που κοίταξα τη συγκεκριμένη λέξη δεν υπάρχει κάποια αναφορά στο ρεαλιστή. Οπότε υποθέτω ότι η χρήση στης λέξης μεταφορικά για να περιγράψει τον ρεαλιστή δεν είναι δόκιμη.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    αν και από το ποστ της Hliostalaxth ήταν φανερό ότι με την λέξη "χθόνιος" εννοούσε "προσγειωμένος" και το εξήγησε μετά  
     
  7. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    MsAliki να συμπληρώσω εγώ τι λέω όταν παραβεί κάτι από τα παραπάνω "να ξέρεις ότι δεν θα έχεις τιμωρία γιατί θα σου αρέσει, απλά θα σε διώξω από την ζωή μου, χωρίς δεύτερη κουβέντα"  
     
  8. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Μάλλον και ο σωστός υποτακτικός έχει το δικαίωμα να κάνει το ίδιο πράγμα στην Κυρία του
    αν αυτή τελικά δεν τηρεί κάποιους από τους κανόνες που θα'πρεπε, έτσι Princess_of_Pain ?

    Εκτός κ' αν υποτακτικός=τα υπομένω όλα, ακόμη κ' την εκμετάλευση κ' την αδιαφορία κ' το φτύσιμο (γιατί ο/η άλλος είναι Ανώτερος/η μιας κ' της έχουμε δώσει τέτοια δύναμη).
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Παρότι ζητάς την προσωπική απάντηση της Princess of Pain, θα ήθελα να σου γράψω και εγώ τη γνώμη μου.

    Συμφωνώ μαζί σου ότι ο σκλάβος παραχωρεί την εξουσία στην Κυρία του. Εκείνη ενδεχομένως να είναι γενικά πολύ κυριαρχική ή επιβλητική ή εντυπωσιακή ή μορφωμένη, αλλά δικαίωμα να εξουσιάζει έχει μόνο εκείνους που της το επιτρέπουν. Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι δηλώσεις όπως "Είμαι σε όλα Κυρία" ή "Όλοι οι άνδρες υποτάσσονται στη θεΐκή μου δύναμη" βρίσκουν πάντα τις αντιδράσεις που τους αξίζουν (δεν αναφέρομαι μόνο στο παρόν forum).

    Τέλος θεωρώ ότι αυτά που γράφεις μέσα στην παρένθεση, είναι η απάντηση στην ερώτηση που προηγουμένως θέτεις. Επομένως, ναι και ο υποτακτικός, συνειδητά ή όχι έχει κριτήρια στην επιλογή της Κυρίας του. Αν μία γυναίκα δεν τα εκπληρώνει, είτε εξ αρχής, είτε κατά την πορεία της σχέσης, προφανώς την απορρίπτει.
     
  10. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    mr.goodcat δεν νομίζω να υπάρχει Κυρία που σέβεται τον εαυτό της και δεν τηρεί τους βασικούς κανόνες.
    Εξ'άλλου πιστεύω ότι πολύ δύσκολα ένας υποτακτικός "απολύει" την Κυρία του.
    Αυτό μόνο μου έλειπε να δω και θα είμαι πλήρης ημερών    
     
  11. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Σας ευχαριστώ και Τις 2 για τις απαντήσεις που μου δώσατε.. 
     
  12. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Ο Δεκάλογος του σωστού σκλάβου

    Σχετικα με το 4 θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Δε μπορει να προσδοκα ενας σκλαβος (ή σκαλβα) το ενδιαφερον της Κυριας του? Δε μπορει δηδλαδη να θελει την προσοχη και τη φροντιδα της Κυριας του?