Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο/Η υποτακτικός/η μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thanasis, στις 9 Σεπτεμβρίου 2010.

  1. thanasis

    thanasis Contributor

    Σε συνέχεια του ενδιαφέροντος νήματος της deviantsub,

    και χωρίς να περιορίζομαι σε γυναίκες γκρινιάρες...υπάρχουν και άντρες με PhD σε αυτό. Απευθύνομαι, λοιπόν, σε άντρες και γυναίκες Κ, οποιουδήποτε orientation.

    θέλω να ρωτήσω:
    1. Τι αντιλαμβάνεστε ως γκρίνια στο υ σας; Τι ουδό γκρίνιας έχετε; Πρέπει να έχουμε φουλ τσουρέκιασμα με μούτρα και κρεβατομουρμούρες ή αρκεί μια χαλαρή παθητική επιθετικότητα;

    2. Πώς το διαχειρίζεστε; Κάνετε baby-sitting στην γκρίνια του υ σας; Το μαθαίνετε τρόπους να την διαχειρίζεται; Το υπομένετε; Το αποχαιρετάτε με το αποτύπωμα της πατούσας σας στα οπίσθιά του;
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Δεν υπάρχει ούτε μοναδική ούτε "σωστή" απάντηση. Εξαρτάται από την περίπτωση.
     
  3. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    <γκρίνια>
    Γιατί δεν υπάρχει επιλογή "Σκέφτεστε μήπως υπάρχει κάποιος σοβαρός / αντικειμενικός λόγος που γκρινιάζει" και τι μπορείτε να κάνετε γι'αυτό;!;!;!
    </γκρίνια>
     
  4. Octavios

    Octavios New Member

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Η "χαλαρή" εμπειρία μου στα υ άτομα, μου λέει πως πολλές φορές είναι ό τρόπος για να σε βάλει ξανά στο mood!

    Αυτό που δεν μπόρεσα να χειριστώ επαρκώς, είναι η ισορροπία της ανισορροπίας, όπου γκρινιάζει για να χαρεί την υποταγή, και συνεχίζει να γκρινιάζει -σε τρίτους κυρίως- για δείξει πως δεν θέλει.

    Εάν το άτομο έχει μέσα του το σπέρμα της γκρίνιας και του παράπονου, η λύση υπήρξε για μένα η αδιαφορία. Αμέσως μετά, της χρεώνεις κι αυτό στο λογαριασμό, και οι επιπλήξεις πιάνουν τόπο.

    Δεν μπορώ πάντως να παραβλέψω, πως αυτή η στάση από μέρους της, περιέχει και μια βάσιμη τάση φυγής.

    Το σημάδι της πατούσας μου έμεινε για πολύ καιρό επάνω σε κάποια, η οποία δεν έβρισκε καλύτερο τρόπο θεραπείας από το sex. Και, ναι, έφυγε αφού έτσι είχε βρεί τον ιδανικότερο τρόπο για να κλαίγεται στους άλλους. Το έκανε άλλοθι και οι τσατσάδες της βρήκαν έναν καλό γαμπρό !
     
  5. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Ας παραμείνει το <γκρίνια> mode στο off στο συγκεκριμένο νήμα.

    Τους "σοβαρούς/αντικειμενικούς" λόγους δεν τους χειρίζεσαι με γκρίνια. Αλλά με problem solving, χωρίς να ξεχνάς την θέση σου.

    Αν ο Κ σου δεν θέλει να ασχοληθεί, τότε δεν είναι και τόσο αντικειμενικοί και that's that. Αν είναι τω πράγματι σοβαροί, αλλά ο Κ σου δεν βλέπει (ίσως και από αντίδραση στο τσουρέκιασμα, ε; ), δική σου επιλογή είναι ο Κ, bear with it. Ή κάνε άλλες επιλογές. Ή επανεξέτασε το κομμάτι της υποτακτικότητάς σου.

    Αλλά μην πατρονάρεις.

    ---------- Post added at 14:18 ---------- Previous post was at 13:26 ----------

    Και λειτούργησε αυτό για σένα; Μπήκες πάλι στο mood;

    Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς στα τονισμένα σημεία;

    Αδιαφορία...δίκοπο μαχαίρι αυτή, διότι πολλές φορές απλώς ρίχνεις λάδι στην φωτιά, πιστεύω. Οπότε φαντάζομαι οτι εννοείς οτι αποτελεί λύση μεσοπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα.

    Ενδιαφέρον αυτό ως οπτική, δεν το είχα σκεπτεί.

    Έτσι είναι...πολλές φορές η καλύτερη λύση είναι το παρκάρισμά της αλλού.  
     
    Last edited: 9 Σεπτεμβρίου 2010
  6. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Συμφωνώ απόλυτα.

    Άρα: θα μπορούσε απλά να σημαίνει ότι "δεν μου έχει δώσει το χρόνο που χρειάζεται για να πούμε / {ανα-}λύσουμε δυο πραγματάκια" ...

    {Το α' πρόσωπο είναι χάριν παραδείγματος, δεν ταυτίζομαι επ' ουδενί με την παραπάνω δήλωση.}
     
  7. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Ή οτι "βιάζομαι σώνει και ντε να μιλήσουμε για αυτά τα πραγματάκια ΤΩΡΑ". Οπότε ευκαιρία για το υ να μάθει την αρετή της υπομονής.  

    Διότι δεν ξέρω κανέναν Κ που δεν θα σου δώσει, όποτε αυτός/η κρίνει, το βήμα να συζητήσεις ο,τιδήποτε είναι προς επίλυσιν. Και νομίζω οτι αυτός ο διαχωρισμός (γκρίνιας/problem solving) είναι πολύτιμος/απαραίτητος για τα υ. Όπως πολύτιμο είναι και το οτι η κάθε απόφαση του Κ είναι final, ακόμα και όταν δεν σας αρέσει.
     
  8. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Υποθέτω πως αυτό απαντιέται ανά περίπτωση.

    Π.χ. το "μετά το πρώτο παιχνίδι διαπίστωσα ότι είμαι αλλεργικός στο λάτεξ και περιμένω 3 μήνες για την ευκαιρία να το συζητήσω" είναι ψιλο-χοντρο-αυτονόητο τίνος σφάλμα υποδεικνύει ... σωστά;

    {Ξέρω: παράδειγμα τραβηγμένο από τις τρίχες της μασχάλης. Just making a point ότι δεν είναι όλα ασπρόμαυρα, αλλά διαβαθμίσεις του γκρίζου.}
     
  9. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Μια χαρά παράδειγμα, αλλά στο έχω απαντήσει ήδη:

     
  10. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Ως γκρινια αντιλαμβάνομαι τα "παραπονάκια" τα οποια αν ειπωθουν ΜΙΑ φορα μπορει να ειναι εως κ χαριτωμενα και ασχολουμαι μαζι τους να μάθω απο που και γιατι πηγάζουν.

    Οταν τα ίδια παραπονακια επανελθουν και ξαναεπανελθουν, τοτε ονομαζονται γκρινια.

    Το ενδιαφερον μου αυτομάτως χάνεται, απο οτι μου προκαλει προβλήματα και ενα υ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ τι του έχω πει, είναι προβλημα.

    Εχω ελαχιστο χρονο διαθεσιμο ωστε να αναλωνομαι στο να λέω τα ίδια και τα ιδια.
     
  11. katerina

    katerina Regular Member

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    Γιατί τόσος προβληματισμός???
    Απλό …απλούστατο και δημοκρατικό!!! Το φιμώνεις το υ σου και είναι όλοι ευτυχισμένοι!!!  
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Ο/Η υ μου γκρινιάζει...πώς το χειρίζομαι;

    αποψε παλι αρχισαμε το ιδιο καυγαδακι , το ιδιο καυγαδακι .....

    δεν λεει .. η ζωη ειναι μικρη ... οποιος δεν βολευται και ζοριζεται , ας παει στην ευχη του θεου ...
    τι θες κυρια μου ? ... εμενα με τον χαρακτηρα που εσυ θελεις .. ναι μισο λεπτο να βαλω τα στοιχεια στον κλωνοποιητη ....