Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο μαζοχισμός είναι ναρκωτικό??

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος katerina, στις 13 Μαρτίου 2011.

  1. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Μπορώ να πω ξεκάθαρα ότι ως μαζοχίστρια εμένα θα μου έλειπαν όλα αυτά τα όμορφα που βιώνουμε στο S/m αν δεν τα είχα. Πόνος , ξεφτίλα τόσο ψυχικά όσο και σωματικα είναι πολύ πολύ καυλωτικα για να τα αποχαιρετήσω. Νομίζω ότι δε θα μπορούσα να μακροημερευσω με έναν μή Σαδιστή Κ. Σίγουρα κάτι θα μου έλειπε.
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    @katerina
    Θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα:
    Ο Κύριος ξέρει ότι άνοιξες αυτό το νήμα και ποια είναι η γνώμη του γι αυτό;
    Έχεις μιλήσει σχετικά με τις επιθυμίες σου και τις προσδοκίες, από την σχέση σου με τον Κύριο σου;
    Ο Κύριος σου θα ήταν πρόθυμος να επικοινωνήσει με άλλους σχετικά με το θέμα που θέτεις στο φόρουμ;
     
  3. katerina

    katerina Regular Member

    To νημα πρωτοδημοσιευτηκε το 2011,ειναι θεωρητικο και υποθετικο...
    Παρα ταυτα, με βοηθησε πληρως να κατανοησω καποια πραγματα που με προβληματιζαν εντονα.

    Ευχαριστω θερμα ολους/ολες για τις απαντησεις σας!  
     
  4. Με ξέρεις τόσο καλά που τρομάζω . . !
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    Θεωρώ πολύ άκομψη τούτη την τοποθέτηση, στα όρια του bullying θα έλεγα, αν δεν σε ήξερα καλύτερα.
    Απογοητευτικό το να σηκώνεις το δάχτυλο μ΄αυτόν τον τρόπο, σε ένα άτομο που εκφράστηκε με σοβαρότητα, σεβασμό και όπως ομολογεί η ίδια, θεωρητικά πριν από κάτι χρόνια.
    Ειλικρινά, ώρες-ώρες την έχω την απορία, τι ζόρι τραβάτε με τις ερωτήσεις των άλλων?
    Και κατ΄επέκταση και με τις ζωές και τις επιλογές των άλλων?
     
  6. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    αν με την λεξη ναρκωτικό, θες να πεις τον βαθυτερο εθισμό. σαν φετίχ και αυτό, εμπεριέχει τον εθισμό...
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Κι όμως είναι σημειολογικό αριστούργημα η ερώτηση, έτσι όπως ετέθη..!
    Πιο ατυχώς συντακτικά δεν γιένεται και πιο υπαινικτική σαφήνεια δεν υπάρχει.
    Άψογα στεγασμένα σε λόγο καθέδρας με πισινή καλών προθέσεων..!
    Αυτό είναι η κοινότητα ως αντίλημα και αυτό ακριβώς ως αντίλημα την αποδομεί.
    (Nα διαβαστεί μετά περισσείας προσοχής, περικαλώ)...
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Η κοινότητα είμαστε εμείς. Και σ΄αυτήν την κοινότητα, δεν χωράνε ''μπάτσοι'', κανενός είδους, ούτε δικαστές, ούτε ανακριτές.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σημείωσα για ποιον λόγο δεν μπορεί να υπάρχει "κοινότητα" όσον αφορά στο βδσμ.
    Για να είμαι σαφέστερος: Δεν μπορεί να υπάρξει "κοινότητα βδσμ" εν Ελλάδι.

    Οι λόγοι:
    1. Η μη αντίληψη της ανάγκης ύπαρξής της (να εκφράσει τι, απέναντι σε τι, σε σχέση με τι) και τα όποια πιθανά οφέλη
    2. Τα ελάχιστα σημεία που απαιτούν γραπτή αποτύπωση του σκεπτικού της, που θα ορίσουν την διαμόρφωση του βεληνεκούς της
    3. Η Έκθεση των μελών της τόσο μεταξύ τους, όσο και σε κάποιον ελάχιστα ευρύτερο κύκλο
    4. To λειτουργικό σχήμα/modus operandi της σε κάθε επίπεδο
    5. Η συνειδητή μη Νομική της Οντότητα
    6. Η ανάληψη του κόστους στην Μηδενική ανοχή της στην περιρρέουσα εμπορευματοποίηση
    7. Το σύνολο της επικοινωνίας της.

    Το ότι φαίνεται να "λειτουργεί" κάπου, κάτι προς κάποια κατεύθυνση αυτή την στιγμή είναι δεδομένο στο πλαίσιο διαπροσωπικών επαφών.
    Επ' ουδενί το όποιο μέσον δεν συνιστά μήνυμα με την ίδια λογική ακριβώς πως το πλήθος των μηνυμάτων δεν συνιστά μετρήσιμη δυναμική.
    Δεν είναι καθόλου κακό, τουναντίον.
     
  10. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Ο μαζοχισμος ειναι ναρκωτικο? Οσο μεθαει το αλκοολ, οσο παχαινουν οι υδατανθρακες. Η δοση κανει το δηλητηριο / φαρμακο.
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

    Προσωπική μου άποψη....
    Ο μαζοχισμός δεν είναι ναρκωτικό....
    Οι ενδορφινες είναι....
     
  12. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Με τον ιδιο τροπο σκεψης, ενας αλκοολικος δεν ειναι εθισμενος στο αλκοολ αλλα στην αιθανολη, το καπνισμα δεν ειναι εθιστικο, η νικοτινη ειναι, ή μπορει καποιος να πει οτι ο αλκοολικος / καπνιστης κλπ ειναι εθισμενος στην κατασταση που τον ριχνει το οποιο μεσο χρησιμοποιει και οχι στο μεσο αυτο καθεαυτο. Νομιζω οτι δεν λεμε κατι διαφορετικο, ισως το επεξεργαστηκαμε με διαφορετικο τροπο.