Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο σαδισμός ως αποτέλεσμα εμπειριών

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 13 Μαρτίου 2009.

  1. Emma

    Emma Contributor

    "The healthy man does not torture others. Generally it is the tortured who turn into torturers" Carl Jung

    Αν δεχτούμε ότι το παραπάνω ισχύει, τότε ποιά τα προτερήματα και ποιά τα μειονεκτήματα του να βρεθεί/αφεθεί κανείς στα χέρια ενός σαδιστή (Κυρίαρχου) με τέτοιο παρελθόν/εμπειρία;

    Αν το αμφισβητήσουμε, ποιά τα επιχειρήματα γι' αυτό;



    Υ.Γ. Έχουν πέραση τα θέματα για τον σαδισμό τελευταίως ε;  
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Ο σαδισμός ως αποτέλεσμα εμπειριών

    elfcat, llazouli, underherfeet, και λοιποί γνωστοί και φίλοι, κράνη-παλάσκες, και μαζευτείτε!!!

    Εγώ και τα γονίδιά μου ήρθαμε, και σκάβουμε ήδη χαρακώματα...  



    Υ.Γ.: Ο Γιούνγκ, αν συμπεριλάμβανε σ' αυτό όλους τους σαδιστές, έλεγε παπαριές!


     
  3. vautrin

    vautrin Contributor

    Μάλλον δίκιο είχε. Τα πρώην θύματα γίνονται οι σκληρότεροι θύτες όταν αποκτήσουν δύναμη κι εξουσία κι η ιστορία επιβεβαιώνει τα πορίσματα της ψυχανάλυσης. Αρκεί να σκεφτεί κανείς την μαζική μετάλλαξη χριστιανών, κομμουνιστών, εβραίων κλπ από αμνούς σε λύκους.
     
  4. llazouli

    llazouli Contributor

    χε χε Μέχρι εσείς και τα γονίδια σας να οχυρωθείτε, με μια κυκλωτική κίνηση, θα σας έχουμε πάρει το σκαλπ!

    Μα πού στο καλό είναι οι αποδέλοιποι να βαφτούμε με τα χρώματα του πολέμου... 
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Ο σαδισμός ως αποτέλεσμα εμπειριών

    δηλώνω παρούσα και αναμένω και τους λοιπούς/ες αδελφούς και αδελφές 

    Ο Γιούγκ είναι η συμπάθειά μου....
     
  6. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Πιστευω οτι οταν ο σαδισμος πηγαζει απο τασεις εκδικητικοτητας,απο αναιτιες τιμωριες,γενικοτερα απο οτιδηποτε αλλο περαν της σεξουαλικης ευχαριστησης τοτε υπαρχει προβλημα
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ο Αpollyon εχει δικιο.(να'μαι και γω!)
    Δεν ειμαι σαδιστης ,δεν θα μπορουσα να βασανισω κανεναν αλλον μεν εκτος του βασανιστη μου δε, η του βασανιστη καποιου αγαπημενου μου προσωπου.Τον τελευταιο θα μπορουσα να τον κοψω σε μικρες φετουλες.
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Ο σαδισμός ως αποτέλεσμα εμπειριών

    .... εγω απο την αλλη δεν πιστευω πως υπαρχει σαδισμος και ... σαδιστης σαν συνεχεια .
    Ολα ειναι στο μυαλουδακι , και αυτο δεν μπορει να φτασει πιο περα ,
    μενει εκει .

    Ετσι και μονο υπαρχει φυσικα ,
    η φαντασια μπορει να φτασει πολυ μακρια ....
    αλλα μονο αυτη !

    Ακυρα ολα τα νηματα που αναφερονται σε αυτον για μενα ,
    συζητησεις του κωλου ,
    για να περναει η ωρα ...

    δεν ειναι κακο οποτε ,
    πως θα περασει η ωρα εξαλου ?
     
  9. llazouli

    llazouli Contributor

    Moυ θύμισες αυτό που χες πει σε άλλο θέμα, ότι αυτοί που έχουν υποστεί στο πετσί τους την εξαθλίωση είναι πιο εύκολο να εξεγερθούν, κατ' επέκταση και να κάνουν τις αγριότερες ωμότητες.
    Τελικά, αναρωτιέμαι, μήπως μόνο οι σκλάβοι είναι προορισμένοι να εξελιχθούν στους πλέον σαδιστές αφέντες;
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Ο σαδισμός ως αποτέλεσμα εμπειριών

    Ας παρουμε για παραδειγμα εναν κακομοιρη,που στη δουλεια του ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης,ποτε δεν τον υπολογιζαν,παντα καταπιεζοταν.Αν αυτος ο ανθρωπος ασχοληθει με το bdsm σε Κυριαρχο ρολο πως τον φανταζεστε?...να βγαζει ολα του τα κομπλεξ,να ειναι της λογικης ΄'επειδη ειμαι ο Αφεντης σου πρεπει να υπακους'' κοινως οσα ολα τραβηξε,τα βγαζει αλλου.
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δεν ειναι θεμα σαδισμου,ειναι θεμα εκδικησης,η ακομα και αποδοσης δικαιοσυνης,οπως την βλεπω εγω τουλαχιστον.
     
  12. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Ο σαδισμός ως αποτέλεσμα εμπειριών

    Αυτόκλητος και μια και πέρναγα απο δω να πω δυο λόγια

    Αν και ειδικεύομαι στην κριτική για τις σαδιστικές τάσεις μάλλον δε γνωρίζω πολλά-δεν έχω γνωρίσει από κοντά ανθρώπους σαδιστές-σίγουρα γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που μοιάζει να αντλούν ικανοποίηση κάνοντας άλλους να νιώθουν άσκημα. Εκτιμώ ότι τέτοιες διαδικασίες έχουν να κάνουν με το θρέψιμο του "εγώ" και είναι μάλλον επίκτητες(σαν αποτέλεσμα βιωμάτων όχι απαραίτητα συγκεκριμένων) και όχι φυσικές-γενετήσιες συμπεριφορές.

    Κοιτώντας σε μένα βλέπω μια αδυναμεία-άρνηση να βλάψω άλλους ανθρώπους και πάντα ήθελα να πιστεύω ότι ήταν φυσικό μου χαρακτηριστικό.
    Αλλά μάλλον είναι επίκτητο κατά μια έννοια κάποιου είδους "αδυναμία"

    Με πολλές αναστολές και δυσκολία προσπάθησα να το κάνω κάποια στιγμή όταν μου ζητήθηκε-είναι διαφορετικά όταν προσφέροντας κάποιου είδους συγκεκριμένο πόνο ο άλλος νιώθει συναισθήματα εφορίας