Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ο σκηνοθέτης μέσα τους: ερωτικές φαντασιώσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος camera_obscura, στις 11 Ιουνίου 2009.

  1. atasai

    atasai Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Ο σκηνοθέτης μέσα τους: ερωτικές φαντασιώσεις


    Καλά που μπήκε και αυτό το θέμα και αποκτήσαμε και ψυχόμπατσους και στις φαντασιώσεις. Μέχρι τώρα μόνο ως το κρεβάτι είχαν σκαρφαλώσει.

    Αν το ερώτημα περί ενόχλησης δεν απευθύνεται μόνο στο γιατρό, ναι, εμένα με ενοχλεί κάθε λογής προσπάθεια επιβολής της όποιας "κανονικότητας" και ψυχιατρικοποίησης.


    "Δε φτάνει να λέμε ότι η γυμνή γυναίκα των μαζικών μέσω επικοινωνίας δεν είναι ποτέ πραγματικά στη διάθεσή μας: ταυτόχρονα κάνει λιγότερο ελκυστικές (και σχεδόν ενοχλητικές) τις αληθινές γυναίκες. Δεν τις φέρνει κοντά μας, αλλά τις απομακρύνει. Δηλαδή τις κάνει γελοία απάντηση σε μιαν επιθυμία που εντάθηκε με πολύ διαφορετικές υποσχέσεις". Ουμπέρτο Έκο
     
    Last edited: 16 Ιουνίου 2009
  2. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ο σκηνοθέτης μέσα τους: ερωτικές φαντασιώσεις

    Γαληνοτάτη atasai.
    Στο ζυγό της Θέμιδος (τον αρχαιοπρεπή, με τα δύο τάσια),
    εάν η Μόρφωση γεμίσει το ένα τάσι, θα πρέπει στο άλλο
    να βάλουμε ταυτόχρονα Εμπειρία, Χειραφέτηση και Μέτρο για να ισορροπίσει.
    Ειδάλλως, η πολλή μόρφωση καταντά παραμόρφωση΄
    η δε ημιμάθεια γραφικότητα.

    Αποδεκτά τα επιχειρήματα, σεβαστά απολύτως τα αντεπιχειρήματα.
    Απαράδεκτοι οι χαρακτηρισμοί.
    Το συγκεκριμένο νήμα είναι ωραιότατο για να μετατραπεί
    σε στίβο προσωπικών αντιπαραθέσεων, (αμερικανιστί "ροντέο").

    Εμμένω και θα εμμένω πως οι Φαντασιώσεις είναι ανεκτίμητο πεδίο
    εκμετάλλευσης για τους πάντες ώστε να πραγματοποιήσουν κάποια
    ενδοσκόπηση και να αποκτήσουν μία κάποια
    αυτογνωσία για τη σεξουαλικότητα τους.
    Αυτό και προσπάθησα με το δικό Μου προσωπικό τρόπο να πω.

    Εάν (λέω εάν), στα δεδομένα:
    ψ=ενδοσκόπηση
    ω=αυτογνωσία
    και χ=αστυνόμευση/χειραγώγηση
    απαντάς με την εξίσωση: χ=ψ+ω, τότε το ζήτημα δεν άπτεται μόνο των
    λεγόμενων θεωρητικών σπουδών σου αλλά και της όποιας "θετικής" σου κατάρτισης.
    Μένω εδώ.
    Ας μην εκτεθούμε αμφότεροι περισσότερο.

    Ισχύει η τελευταία πρόταση της προηγούμενης παραγράφου.
    Δημόσια δεν πρόκειται να αντιπαρατεθώ μετά από τους όρους
    που έθεσες με τον τρόπο που τους έθεσες.
    Αν παραταύτα σε ενδιαφέρει ακαδημαϊκά το ζήτημα υπάρχουν και τα pm.
    Αν όχι ..... και δυό αυγά Τουρκίας.

    Εκτός απο εσένα προσπάθησα να μην εκθέσω και τον..΄Εκο.
    Βλέπεις, για πρακτικούς λόγους, συνήθως όταν γράφω στο φόρουμ
    είμαι μακριά από τη βιβλιοθήκη και το αρχείο Μου.
    Έτσι αντί να ξεπατικώνω όπως εσύ, μηρυκάζω.
    Πέρα από το ότι δεν κατάλαβα τι νόημα είχε να ανατρέξεις αυτολεξεί
    στην "πηγή" (το ίδιο πράγμα επικαλεστήκαμε με άλλα λόγια),
    ο καημένος ο Ουμπέρτο από τη στιγμή που υποστηρίζει
    ότι μία οποιαδήποτε καλογυαλισμένη ...νάρα είναι ικανή
    να γελοιοποιήσει (ναι, με την πολύ συγκεκριμένη έννοια)
    τη γυναίκα του και μητέρα των παιδιών του,
    ή ακόμα ακόμα και τις γυναίκες "της διπλανής πόρτας",
    ή θα πρέπει να ατύχησε στο γάμο του, ή θα είχε πρόβλημα προσεταιρισμού γυναικών από φοιτητής,
    ή την έχει πολύ μικρή! Εξ ου και το υποννοούμενο περί μικροφαλίας,
    που ήταν και το κέντρο βάρους του υστερόγραφου.
    Να μπει τιμωρία!
    Να επαναλαβεί δέκα φορές από μνήμης και φωναχτά όλα τα ονόματα των βαρβάρων,
    απίστων φυλών που αναφέρονται στο "Όνομα του Ρόδου"!
    Για να μάθει ο μπαγάσας!

    Ύ.Γ. Για όσους δεν το καταλάβατε δεν έχω κανένα πρόβλημα
    με το (καλαίσθητο) πορνό.
    Η εποχή που Με απασχολούσε ποιός την έχει πιό μεγάλη πέρασε
    από τότε που συνειδητοποίησα ότι ούτε την έχω τη μεγαλύτερη του κόσμου
    αλλά ούτε δα και τη μικρότερη,
    οπότε απλά το παλεύω με ό,τι έχω κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
     
  3. atasai

    atasai Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ο σκηνοθέτης μέσα τους: ερωτικές φαντασιώσεις

    Πράγματι, μια τόσο ελεύθερη κουβέντα περί σεξουαλικών φαντασιώσεων θα ήταν πολύ ωραία για να μετατραπεί σε ροντέο. Η νηματοθέτρια σκέφτηκε ότι μπορεί να είμαστε ντροπιάρηδες και να μην τις λέμε, εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να παραμονεύει και η επιτήρηση στη γωνία. Ενδοσκόπηση και αυτογνωσία δεν μπορούν να υπάρξουν υπό την απειλή ποινών (τις ταυτότητες του προβληματικού, του τρελού, του ψυχασθενούς ή ότι άλλο). Και πολλά είπα επί της ουσίας, καθώς δεν βλέπω να σε απασχολεί ιδιαίτερα (και πολύ καλά κάνεις).

    Επί της διαδικασίας τώρα, αν και αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι τις προσωπικές αντιπαραθέσεις που δεν μπορεί να ενδιαφέρουν κανέναν σε μια δημόσια κουβέντα:

    Αντιπαρατέθηκα σε μία θέση, δεν προσπάθησα ούτε να εξάγω ψυχολογικά συμπεράσματα για τον συνομιλητή μου, ούτε συμπεράσματα για το μορφωτικό του επίπεδο, ούτε για το κίνητρο του τρόπου γραφής του, ούτε για τις εμπειρίες του. Είμαστε σε φόρουμ και όπως είναι λογικό θα εκφραστούν αντίθετες απόψεις. Δεν βρίσκω τίποτα μεμπτό στο να επιτεθεί κάποιος στην τοποθέτησή μου. Παραδόξως, τέτοιου είδους επιθέσεις σπανίζουν. Οι λοιπές δεν τιμάνε καθόλου τα επιχειρήματα των εκφραστών τους. Επίσης εκτός από το ότι είναι φόρουμ και όχι εκκλησία, ψυχιατρική κλινική, κτλ, να υπενθυμίσω ότι επιτρέπεται η εγγραφή σε ανθρώπους κάτω των 40. Αν δεν σε ενδιαφέρει ο διάλογος μαζί τους, μπορείς είτε να τους αγνοείς, είτε... τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία. («Αν παραταύτα σε ενδιαφέρει ακαδημαϊκά το ζήτημα υπάρχουν και τα pm. Αν όχι ..... και δυό αυγά Τουρκίας»)

    Τον Έκο τον έβαλα επειδή απλώς έτυχε να βρίσκομαι πολύ κοντά στο βιβλίο και να θυμάμαι πού ακριβώς το έλεγε και το παρέθεσα για την ιστορία. Δεν ήταν κάποιου είδους μομφή. Εφόσον μπορούμε να έχουμε το πρωτότυπο και εφόσον δεν είναι τόσο εκτενές ώστε να κουράσει (είτε κατά την ανάγνωση, είτε κατά την πληκτρολόγηση), γιατί όχι;

    ...συμφωνώ, ας σταματήσουμε αμφότεροι, τώρα.
     
  4. Storm

    Storm Regular Member

    Άκρως ενδιαφέρον το νήμα.
    Πάντα έβρισκα -και μου έχουν πει χαριτολογώντας- ότι έφερνα αρκετά σε μια θηλυκή εκδοχή του Νευρικού Εραστή του Γούντυ Άλλεν, καθότι νευρωτική (προς το νευρόσπαστη) και εκνευριστική μέχρι αηδίας.

    Ο ιδανικός σκηνοθέτης όμως για μένα θα έλεγα ότι είναι ο Wong Kar Wai. Ατμόσφαιρα θερμή και υγρή, όπως αυτή της "Ερωτικής Επιθυμίας", γεμάτη ήχους και μυρωδιές, συναισθηματικά τόσο φορτισμένη και πυκνή που μοιάζει να κόβεται με μαχαίρι...

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  5. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    ο κινεζος αγγελοπουλος ειναι αφτος? 
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. Storm

    Storm Regular Member

    Για λίγο σεβασμό στον καλλιτέχνη! Άκου "Κινέζος Αγγελόπουλος"! Κορεάτης είναι, κύριος!


    Άκου "Κινέζος"!
     
  7. fauve

    fauve Regular Member

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. Syrah

    Syrah Contributor


    Προφανώς το ενδιαφέρον κορυφώνεται στα 3:27'' (.."befragen bis er nicht mehr kann").
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  9. XnX

    XnX Love Through Discipline

    Απάντηση: Ο σκηνοθέτης μέσα τους: ερωτικές φαντασιώσεις

    Winterberg. Dogma 95. Η μήπως ο σκηνοθέτης είμαι εγώ; Εξώ μόνο ήλιος, περαστικός κανένας. Απομένει πνοή αέρα και μας χαϊδεύει απο τα παραθυρόφυλλα. Για αρκετή ώρα άπραγοι βλέμμα καρφωμένο. Εγώ σε αυτήν. Αυτή σε εμένα. Απόλυτη σιγή. Η ζέστη αρκετή και τα πρωτα σημαδια ιδρωτα είναι που κάνουν την εμφάνιση. Δεν αντέχει άλλο. Πρέπει να βρέξει το σώμα της. Εγω όμως ακόμη στον καναπέ. Επιστρέφει σταγόνες γεμάτη. Της αφαιρώ την πετσέτα. Το χέρι μου περιεργάζεται την γυμνή της πλάτη. Τα δάχτυλο χύνεται σε χάδι και το πρώτο βογγητό σπάει την σιωπή...

    to be continued...

    camera obscura, je ne vais pas la (femme) cachee dans la foret;  
     
  10. aethereal

    aethereal Guest

  11. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    Και εγώ συνυπογράφω για Ταραντίνο...!
     
  12. myriella

    myriella Regular Member