Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παίζουμε... κρυφτό;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Elena_gr, στις 1 Ιουνίου 2015.

  1. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Καλημέρα σε όλους  
    Με αφορμή τις κατά καιρούς συνομιλίες μου με διάφορους, μου έχει δημιουργηθεί μια απορία η οποία ίσως σε κάποιους να φανεί αφελής.
    Καταρχήν, θεωρώ πως όλοι μας (ακόμη και αυτοί που δηλώνουν βανίλια) έχουμε κάποιου είδους σεξουαλικές ''διαστροφές''. Άλλοι λιγότερες και άλλοι περισσότερες.
    Μου κάνει όμως εντύπωση και σας ρωτάω Γιατί πολλοί απο εσάς βρίσκετε σε σχέσεις ''βανίλια'', χωρίς ο/η σύντροφος σας να γνωρίζει τίποτα για τα κάτα κάποιον τρόπο ''ιδιαίτερα'' γούστα σας, με αποτέλεσμα να τους απατάτε (για να κάνετε τα γούστα σας), τους κοροϊδεύετε αλλά να κρύβεστε και εσείς οι ίδιοι;
    Έχετε σκεφτεί ότι μπορεί και ο/η συντροφός σας να έχει παρόμοια γούστα, να ντρέπεται να το εκδηλώσει, με αποτέλεσμα και οι δύο να χάνετε στιγμές απόλασυσης;
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Νομίζω ότι οι περισσότεροι, πριν ανοιχτούν κάπου αλλού έχουν διερευνήσει πρώτα τις πιθανότητες με τους βανίλα συντρόφους τους  

    Η σεξουαλική διαστροφή όμως έχει να κάνει με το kink, το BDSM κατά τη γνώμη μου είναι άλλο πράγμα, βασίζεται στο power exchange, δεν είναι φετίχ.

    Το ερώτημα όμως που θέτεις έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για μένα υπό το εξής πρίσμα: του πώς παγιδευόμαστε σε ρόλους και ακρωτηριάζουμε έτσι πιθανότητες στη ζωή μας και στους άλλους...  
     
  3. Dapom

    Dapom Contributor

    Οταν ντρέπονται και οι δύο να ανοιχτούν ο ένας στον άλλο για τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις είναι πρόβλημα...αλλά με τα χρόνια και με την εμπειρία ξεπερνιέται. (θέλω να πιστεύω οτι οι μεγαλύτεροι σε ηλικία δεν έχουν τέτοια θέματα)
    Το πρόβλημα είναι οταν δεν ντρέπεσαι να εκδηλώσεις τις σεξουαλικές σου "διαστροφες" αλλά ο/η "σύντροφος" δηλώνει απέχθεια ή άρνηση για τις συγκεκριμένες.
     
  4. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Πραγματικά είναι πρόβλημα. Πέραν από την συντροφικότητα, το σεξουαλικό κομμάτι είναι εξίσου σημαντικό σε μια σχέση. Αφού λοιπόν στο σεξουαλικό κομμάτι ένας από τους δύο κάνει συμβιβασμούς (και πολλές φορές οδηγείτε να βγάζει εκτός σχέσης τα γούστα του) γιατί να παραμένει σε μια τέτοια σχέση;
     
  5. Dapom

    Dapom Contributor

    Σε μια σχέση ΔΕΝ βρίσκεσαι ΜΟΝΟ για το ΣΕΞ
     
  6. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Αν διαβάσεις καλύτερα το μήνυμα μου θα καταλάβεις ότι θεωρώ σημαντικά τόσο την συντροφικότητα όσο και το Σεξ. Απλά εστιάζω στο Σεξ, γιατι από την αρχή αυτή ήταν η ερώτηση μου.
     
  7. Dapom

    Dapom Contributor

    Διάβασα πολύ καλά αγαπητή μου και κατάλαβα ακριβώς αυτό που λες και για αυτό έδωσα αυτή την απάντηση αφου εστιάζεις στο σεξ.

    Αν λοιπόν η συντροφικότητα είναι το ίδιο σημαντική με το σεξ για σένα τότε η απάντησή μου παραμένει ως έχει.

    Αν όμως το σεξ υπερισχύει (το οποίο δεν το βρίσκω κακό) τοτε κατα τη γνώμη μου δεν μένεις σε αυτή τη σχέση.
     
  8. Elena_gr

    Elena_gr Regular Member

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου, ειδικά αν βρίσκεσαι σε μια τέτοια σχέση, αν όχι καλό θα ήταν να μας απαντήσουν μέλη που είναι ή έχουν υπάρξει σε μια τέτοια σχέση και ψάχνουν ή έψαξαν αλλού να καλύψουν τις ''ανάγκες'' τους.
     
  9. Ελενα εγώ εχω αναγκαστεί να διακοψω σχέση που ήταν όπως περιγράφεις ''υποκριτκή'' σε ότι αφορά τς σεξουαλικές προτιμήσεις.Σε κάποια στιγμή που προσπαθησα να ανοιχτώ για τις κρυφές μου επιθυμίες στο χώρο του φετιχιτικού bdsm αντιμετώπισα την απαξίωση και το χαρακτηρισμό του χεδόν ανώμαλου.Είναι πολύ σημαντικό και τα δυο μέλη να είναι ειλικρινή μεταξύ τους .Η σχέση μας εξω από το σέξ ήταν ότι τελειότερο είχα .ΟΜΩΣ.Η ασυγχρονία στα θέλω μας πάνω στο σέξ σιγά σιγά επισκίασε τα καλά εκτός του σέξ και έτσι αποτραβηχτήκαμε , παγώσαμε και τελικά μείναμε απλά φιλοι.Αρα όπως λες τουλάχιστον σε μένα εδρασε αρνητικά το γεγονός των αταίριαστων ή μη αποδεκτων από τον ένα σεξουαλικών προτμήσεων.Θεωρώ ότι το σέξ παίζει ένα από τους σημανικότερους ρόλους σε μια σχέση.
     
  10. vs

    vs New Member

    Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε δεν εισαι μονο για το σεξ σε μια σχεση.Ειμαι παντρεμενη με καποιον που δεν τον εκφραζει καθολου αυτος ο χωρος και αυτος ειναι με μια που την εκφραζει εντελως!Βεβαια δεν του ειχα αναφερει την σχεση που ειχα με Mistress...Ισως να ητανε λαθος που παντρευτηκα καποιον με διαφορετικες προτιμησεις και ψαχνω αλλου αυτο που μου λειπει στο σεξ καθως ειναι το μοναδικο κομματι στον γαμο μας που δεν καλυπτομαι πληρως.
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Εξ όσων έχω δει, η ηλικία μπορεί να σε μουδιάσει περισσότερο και να λειτουργήσει αρνητικά, όχι ως ωριμότητα και απελευθέρωση. Τέτοια θέματα νομίζω ότι υπάρχουν σε όλες τις ηλικίες, ίσως για άλλους λόγους όμως. Δυστυχώς...

    Ακριβώς για το άλλο, εξίσου σημαντικό κομμάτι, όπως το λέτε αγαπητή @Elena_gr  
    Μπορεί αυτή η σχέση να είναι ένας μακρόβιος σχετικά γάμος, να υπάρχουν παιδιά, κοινή ζωή... Δεν τα διαλύεις όλα αυτά για το σεξ. Και αυτές οι σχέσεις είναι συχνά πολύ πιο ευτυχείς από όσο νομίζουμε, από όσο έχω δει από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου.
    Η συντροφικότητα, η ομόνοια (εννοώ το όμοιος νους), το κοινό παρελθόν, οι κοινές εμπειρίες, η τρυφερότητα, η αγάπη, η εμπιστοσύνη, η στήριξη στα δύσκολα, το να ξέρεις ότι μπορείς να βασίζεσαι στον άλλο, το όμοιο πνευματικό επίπεδο, το επίπεδο μόρφωσης, τα κοινά γούστα σε πολλά άλλα πράγματα (πέραν του σεξ), είναι όλα πράγματα που δένουν τους ανθρώπους, που τους κάνουν να θέλουν να είναι μαζί, ακόμη και αν το "κρεβάτι" δεν είναι τόσο καλό. Και με τα χρόνια πολλοί είναι αυτοί που προτιμούν όλα τα άλλα. Και δεν τους θεωρώ δυστυχείς ή ασέξουαλ αυτούς τους ανθρώπους. Απλώς έχουν άλλες προτεραιότητες. Εξάλλου ούτε μόνον το σεξ μπορεί να κρατήσει μια σχέση. Όχι για πολύ καιρό.  
    Συχνά υποτιμούμε πόσο σημαντικά είναι τα άλλα, εγώ έχω κινδυνέψει να χάσω σπουδαίους ανθρώπους της ζωής μου επειδή ακριβώς τα υποτίμησα. Αλλά, ειδικά σε τέτοιες εποχές, είναι τόσο σπουδαίο να βρίσκεις ανθρώπους που να μπορείς να μοιραστείς τη ζωή σου, όχι μόνον το στρώμα σου, που δεν τους αφήνεις να περνάνε έτσι  

    Αν μου επιτρέπετε, νομίζω πως το πρόβλημα εδράζεται όχι στα διαφορετικά σεξουαλικά γούστα αλλά σε αυτή ακριβώς την αντιμετώπιση των επιθυμιών αυτών.
    Όταν μας απαξιώνουν ή μας χαρακτηρίζουν "σχεδόν ανώμαλους" (το έχω πάθει βέβαια), τότε το πρόβλημα δεν είναι ότι κάτι δεν άρεσε στον άλλον, θα μπορούσε να μην του αρέσει το χρώμα των μαλλιών μας ή το ότι το αγαπημένο μας φαγητό είναι γουρουνόπουλο και θέλουμε να το τρώμε στη λαδόκολλα και να γλείφουμε και τα δαχτυλάκια μας. Είναι ότι αν μας απαξιώσουν, μας απαξιώνουν συνολικά ως ανθρώπους και υπάρξεις. Αυτό είναι το σαράκι που τρώει εμάς και τις σχέσεις, όχι το να μην υπάρξει συμβατότητα σε κάτι, ακόμη και αν αυτό είναι το σεξ.
    Η περιφρόνηση είναι ένα από τα συναισθήματα που καταστρέφουν ανεπιστρεπτί μια σχέση. Και είναι το μοναδικό συναίσθημα που το κάνει αυτό. Υπάρχουν μελέτες πάνω σε αυτό  
    Ελπίζω να μην έγινα αδιάκριτη, απλά θίξατε κάτι ενδιαφέρον και άδραξα την ευκαιρία να μιλήσω πάνω σε αυτό  
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Η άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να παραμένει. Αν το προσπάθησε και εν τέλει δεν συναντιώνται οι τρόποι που δύο άνθρωποι απολαμβάνουν σεξουαλικά ο ένας τον άλλον, καλό είναι η σχέση, ως ερωτική, να τερματίζεται.