Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παίξιμο ρόλων στο D/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 15 Σεπτεμβρίου 2017.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Θα σας ενοχλούσε εάν ένας/μια K ως "παίχτης" ενεργεί σε ρόλο κυριαρχίας ή υποταγής; (δηλαδή, δεν αναγνωρίζουν πραγματικά τον ρόλο που σας δείχνουν και, στην πραγματικότητα, μπορούν να ταυτιστούν με το αντίθετο αυτού του ρόλου) ;

    Αν ήξερες ότι το κάνουν, και ήταν εκ των προτέρων / σαφείς γι 'αυτό, πώς θα άλλαζαν αυτά τα πράγματα;
    Υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα σε κάποιον που παίζει το ρόλο του κυρίαρχου παιχνιδιού που ενεργεί ως υποτακτικός;

    Χρησιμοποιούν τους ρόλους του D/s για να χειραγωγήσουν τους άλλους να ενεργούν / να αντιδρούν με τρόπο που μας ικανοποιεί, ή είναι αμφισβητήσιμο με οποιονδήποτε τρόπο;

    ..μερικοί το βλέπουν ως έναν τρόπο εμπλοκής που εμπλέκεται βαθιά σε μια D/s σχέση ενώ άλλοι απλώς παιχνίδι ρόλων.

    Το δικό μου σκεπτικό λέει:

    Το να είσαι σε θέση να παίξεις ένα ρόλο είναι μια αξιοθαύμαστη ικανότητα. Το να είσαι σε θέση να χάσεις τον εαυτό σου, τουλάχιστον λίγο, σε ένα ρόλο είναι μια ''υπερδύναμη'', προσωπικά εγώ δε παίζω κανένα ρόλο, απλά είμαι.

    any thoughts or opinions?
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εννοείς να μπορεί να εναλλάσσεται μεταξύ top/bottom σε session ή να μπορεί ταυτόχρονα να είναι υ κάποιου/ας και Κ κάποιου/ας άλλου/άλλης;
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @Arioch

    Το πρώτο θα έλεγα το δεύτερο νοτ, δεν μου πέρασε καν απ' το μυαλό ανοίγοντας το νήμα. Μέσα είσαι πάντως . :- )
     
  4. Amateurslave92

    Amateurslave92 New Member

    Εγώ ως υποτακτικός δεν νομίζω να μπορούσα να παίξω το ρόλο του κυρίαρχου, όχι ότι το έχω δοκιμάσει κιόλας απλά φαντάζομαι δεν θα είμαι καλός σε αυτό και θα φαίνεται. Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να ταυτιστούν και με τα δύο οι λεγόμενοι switch.
     
  5. skia

    skia Contributor

    Πλέον είμαι της άποψης όπως τη βρίσκει ο καθένας. Παλιότερα, ήμουν υπέρμαχος του Κ=Κ,υ=υ. Με το καιρό, έγινα πιο δεκτική και σε άλλες απόψεις, χωρίς απαραίτητα να τις υιοθετώ.
     
  6. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τελείως αυτό που θέτεις σαν ερώτημα @Μαντλίν (δεν λέω ότι φταις εσύ για αυτό), (δηλαδή να το κάνουν σαν παιχνίδι αλλάζοντας ρόλο για λίγο ή δίνοντας λάθος εντύπωση για το status που πραγματικά έχουν από την αρχή της σχέσης; ) παρόλα αυτά θα πω πως εμένα ναι θα με ενοχλούσε μια και θέλω οι ρόλοι να είναι ξεκάθαροι, μιας και εγώ έχω επιλέξει την δική μου θέση, και σίγουρα θα μου δημιουργούνταν και κάποιες απορίες για το πόσο πραγματικά είναι ειλικρινείς απέναντι μου.
    Θα συμφωνήσω και με την πρώτη πρόταση της @anthea[C_M]
    Αυτό θα με ενοχλούσε πάρα πολύ, δεν θα το δεχόμουνα.
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    @pilote τι σχέση έχει η ειλικρίνεια;
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Το 2ο. :- )
     
  9. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    Εάν κάποιος γνωρίσει και προχωρήσει σε σχέση με κάποιον που έχει το status του Κ και ενεργεί έτσι, και ξαφνικά μία ωραία πρωία αρχίσει τα <<ξέρεις στο σεχ θα ήθελα να με δένεις και λίγο και να μου δίνεις και μερικά χαστουκάκια στον πισινό>> ή κάποια άλλα τέτοια παρόμοια, και υπάρχει μία αλλαγή στην στάση του, δεν θα δημιουργηθούν εύλογα ερωτήματα για το τι άλλο δεν σου έχει πει;
     
  10. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Δεν νομίζω ότι το ερώτημα είναι τόσο απλό όσο το κάνεις (όχι επίτηδες ή με δόλο ή κάτι) να φαίνεται γιατί εμπεριέχει πολλές παραδοχές οι οποίες θα πρέπει να αναλυθούν πριν απαντηθεί το ερώτημα as such.  
     
  11. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    Ευχαριστώ για την διευκρίνηση ή οποία ενισχύει και την απάντηση μου 
     
  12. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    Δεν θα διαφωνήσω, απλά είμαι οπαδός της απλότητας, και των μικρών και περιεκτικών απαντήσεων και συνήθως έτσι ενεργώ