Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παιδικά τραύματα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Justine_O, στις 6 Σεπτεμβρίου 2017.

  1. Justine_O

    Justine_O Member

    Πολλοί ψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι τα φετίχ πολλές φορές είναι αποτέλεσμα κάποιας εμπειρίας που είχαμε ως παιδιά, ότι είναι μέρος της προσπάθειας του μυαλού μας να αντιμετωπίσει το τραύμα αυτό. Και σχεδόν πάντα είναι δύσκολο να συνδέσουμε την παιδική εμπειρία με την κατάσταση σήμερα. Αναρωτιέμαι όμως αν κάποιοι από σας έχουν εντοπίσει κάτι τέτοιο και αν θα ήθελαν να το μοιραστούν. Είχε λοιπόν κάνεις κάποια παιδική τραυματική ίσως εμπειρία που να πιστεύει ότι συνδέεται με τα φετίχ που έχει σήμερα?

    Συγγνώμη αν το νήμα έχει ξαναεμφανιστει στο παρελθόν. Είμαι νέα εδώ. Ούτε αρθρογράφος είμαι. Συγχωρέστε με γενικά για τα λάθη μου.  
     
  2. cider

    cider Kitchen master

    Προσωπικά, δεν έχω εντοπίσει το παραμικρό. Και έχω κάνει και ψυχανάλυση κάτι χρόνια. Ο ισχυρισμός αυτός μού φαίνεται μάλλον ανυπόστατος.
     
  3. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Τα δικά μου φετίχ δε μπορώ να θυμηθώ από που έχουν αντληθεί...
    Χάνονται στα βάθη του χρόνου!   
    Απλώς όταν είσαι μικρός δε συνειδητοποιείς τι είναι, το συνειδητοποιείς αργότερα....
     
  4. Moonflower

    Moonflower New Member

    Εγω πιστευω πως ολοι εχουμε φετιχ απλως καποιοι δεν τα ανακαλυπτουν ποτε. Δεν εχει να κανει με παιδικα τραυματα.
     
  5. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    Σιγουρα υπαρχει καποια ψυχολογικη συνδεση με το παρελθον μας, σε σχεση με τα φετιχ μας
    και πολλες φορες την βλεπεις σε αλλους - πολυ δυσκολοτερο στον εαυτο μας
    Εξαλλου ολες οι συμπεριφορες μας απο καποια βιωματα πηγαζουν, ετσι πιστευω με τις λιγες γνωσεις ψυχολογιας που εχω ( εγκυκλοπαιδικες θα ελεγα)

    Αλλα γιατι να ψαξω να δω γιατι φερομαι ετσι, γιατι να το κατανοησω τοσο βαθια - για να αποδεχτω αυτο που ειμαι, για να το αλλαξω?
    Αφου ειμαι αυτο που ειμαι !!!

    ΚΑι οπως ειπε ενας σοφος, εδω μεσα, σε αλλο παρομοιο ερωτημα
    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Γιατί-υπάρχουν-τα-φετίχ.76609/#post-822811

    Τα φετιχ υπαρχουν γιατί κάπως πρέπει να γυρίζει η γη.
     
    Last edited: 6 Σεπτεμβρίου 2017
  6. Ψυχαναλυτικά υπάρχουν οι παραστάσεις και η εμπειρία στο ασυνείητο, αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως αυτές είναι και τραυματικές..
     
  7. Justine_O

    Justine_O Member

    Σωστά. Δεν είναι απαραίτητο.
     
  8. libra

    libra Regular Member

    Εμεις οι εκτος του χωρου δλδ δεν εχουμε τραυματα;
     
  9. Justine_O

    Justine_O Member

    Δεν είπα κάτι τέτοιο νομίζω. Ο καθένας μπορεί να έχει τραυματικές εμπειρίες και φετίχ η φετίχ χωρίς τραυματικές έμπειρες η τραυματικές εμπειρίες χωρίς φετίχ.
     
  10. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    Εσυ συνδεεις αυτο που εισαι με τα βιωματα σου?

    Λογικα, στη διαδικασια να συνθεσεις το ερωτημα , εψαξες και εσενα ταυτοχρονα
     
  11. Justine_O

    Justine_O Member

    Ναι διαβάζοντας ένα βιβλίο σχετικά με αυτό το θέμα, "κοίταξα" στο παρελθόν μου και βρήκα κάτι ενδιαφέρον. Ξαφνιάστηκα που τόσο καιρό δεν το είχα συνηδητοποιησει.
     
  12. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Γιατι δεν μας λες αυτο που θέλεις να σου πούμε εμείς;