Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παιδικά τραύματα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Justine_O, στις 6 Σεπτεμβρίου 2017.

  1. libra

    libra Regular Member

    Τα βιωματα διαμορφωνουν χαρακτηρες παντως. Περιβαλλον κ dna ειμαστε.
     
  2. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    Ηξερα και πιστευα το tabula rasa. Εδω και μερικα χρονια θα ελεγα οχι και τοσο πολυ πια, λογω προσωπικης εμπειριας.

    Παρολα αυτα διαβαστε αυτο το αρθρο, μιλα για dna και βιωματα, ειναι αρκετα ενδιαφερον

    http://www.iefimerida.gr/news/160903/τα-βιώματα-είναι-κληρονομικά-πώς-οι-εμπειρίες-των-προγόνων-μας-περνάνε-στο-δικό-μας-dna

    Το κατα ποσο ισχυει... δηλωνω αναρμοδιος
     
  3. Justine_O

    Justine_O Member

    Αυτό προϋποθέτει να αναφέρω τα φετίχ μου εδώ δημόσια, καθώς και προσωπικές μου εμπειρίες, κάτι για το οποίο δεν είμαι έτοιμη ακόμη. Μάλλον είναι άδικο να ζητάω να κάνουν οι υπόλοιποι αυτό που δε θέλω να κάνω εγώ. Απλά μου είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα και αν ήθελε κάποιος να μοιραστεί κάτι προσωπικό πολύ ευχαρίστως να το ακούσω και ίσως με βοηθήσει να καταλάβω περισσότερα πάνω στο θέμα και να ξεφύγω από τα κόμπλεξ μου. Αν όχι, κι αυτό δεκτον φυσικά.  
     
  4. libra

    libra Regular Member

    Τι σημαινει εμφυτη γνωση; (Ομολογω πως πρωτη φορα το ακουσα κ το γκουγκλαρα)
    Υπαρχει αραγε κανεις ανθρωπος που γεννιεται κ ξερει αστροφυσικη;
    Οπως κ να χει τελικα ολα παιζουν ρολο. Οι εμπειριες κ οχι μονο των γονιων μου ειναι το δικο τους dna που κατα το μισο περιπου ή ακριβως περασε σε μενα που μαζι με τα βιωματα εφτιαξα ή φτιαχνω το χαρακτηρα μου.
    Μου θυμιζει το "η κοτα εκανε τ αυγο ή το αυγο εκεινη".
    Το αρθρο σε προβληματιζει αν κ θα το προτιμουσα με λιγοτερο ιατρικους ορους.
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Πιο σωστό θα ήταν έμφυτη συμπεριφορά. Ας πάρουμε ένα τυπικό homo sapien, chances are θα έχει τις παρακάτω συμπεριφορές:

    1. Αποστροφή προς τα έντομα. Μάλλον αποκτημένο από τη γεωργική επανάσταση και μετά καθώς μέχρι τότε τα έντομα ήταν στο βασικό διατροφολόγιο.
    2. Φόβος για τα φίδια (φίδι = κακό πράγμα για κάποιον που βαδίζει ξυπόλητος στα χόρτα)
    3. Σκοτάδι vs φως, είμαστε ημερόβια ζώα.
    4. Σαγήνη στη θέα της φωτιάς όταν *ΟΛΑ* τα υπόλοιπα ζώα της στεριάς τα κάνουν πάνω τους.

    κλπ
     
  6. lotus

    lotus Silence

    Στον ψυχαναλυτή σου ανέφερες τα φετίχ σου?
     
  7. lotus

    lotus Silence

    Γιατί εμείς δεν είμαστε ειδικοί απλά έχουμε επίσης φετίχ....
     
  8. lotus

    lotus Silence

    Κάτι που για σένα ήταν τραυματική εμπειρία για κάποιον άλλον μπορεί να μην ήταν.
    Επίσης δεν είναι μόνο οι τραυματικές εμπειρίες που συμβάλλουν σε αυτό  
    Είναι και πολλοί άλλοι παράγοντες και σίγουρα το περιβάλλον έχει μεγάλο ποσοστό επίδρασης στο πως θα διαμορφωθούν κάποιες αντιλήψεις και ειδικά το αρχικό περιβάλλον από το οποίο ο άνθρωπος λαμβάνει τις πρώτες εντυπώσεις από τα πρώτα στάδια ανάπτυξης ακόμη, εμπειρίες που μπορεί καν να μην θυμάται.
     
  9. Brainman

    Brainman Deep in a fe mind


    Σωστα, αυτα τα εμφυτα ειναι μεσα στο κραμα της ιδιοσυγκρασιας που διαχωριζεται απο την προσωπικοτητα καθως αυτη πλαθεται συν τω χρονω. η ιδιοσυγκρασια μάς καθοριζει κ ως προς 'εμφυτα' φετιχ
     
  10. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Θα μπορούσε να είναι ένα βιωματικό νήμα, με όλη την αξία του βιώματος. Χωρίς απαραίτητα ειδικούς και μη!  
     
  11. lotus

    lotus Silence

    Άλλο αυτό...  
     
  12. cider

    cider Kitchen master

    Ναι, προτίμησε να ασχοληθεί με πραγματικά σοβαρά ζητήματα που αντιμετώπιζα.