Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παιδικά τραύματα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Justine_O, στις 6 Σεπτεμβρίου 2017.

  1. lotus

    lotus Silence

    Η αλήθεια είναι ότι σε όλα υπάρχουν προτεραιότητες  
     
  2. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Τα δικά μου τα σέρνω από πολύ πολύ μικρος. Που δεν ήξερα καν τι γινοτανε.
     
  3. cider

    cider Kitchen master

    Η αλήθεια είναι ότι το θέμα του νήματος με προβλημάτισε αρκετά ώστε να ανατρέξω στις αναμνήσεις μου. Έτσι, λοιπόν, θυμήθηκα ότι από πολύ μικρός, κάτι σαν πρώτη δημοτικού ας πούμε, οι εικόνες γυμνών δεμένων σωμάτων μου (σε πίνακες π.χ. ή ανάλογες παραστάσεις, καθότι τότε πορνό δεν έπαιζε σαν σήμερα) μου προκαλούσαν μια παράξενη αναστάτωση, η οποία συνειδητοποίησα ακριβώς τι ήταν όταν στα 15 μου κατάφερα να μπω σε ένα συνοικιακό σινεμά και να δω την "Ιστορία της Ο". Άρα, και να υπήρχαν παλαιότερα τραύματα, πότε στα κομμάτια συνέβησαν; Στα 2; Στα 3; Στα 4 μου;
     
  4. moxito

    moxito Travel for the dream!!!

    Προσωπικα πιστευω οτι καποια απο τα φετιχ μας,ισως να συνδεονται αρρηκτα με το παρελθον μας...Μετα απο 2 σκληρα χρονια διαβαζοντας Ιρνιν Γυαλον,Φροιντ και Χορχε Μπουκαι σε συνδιασμο Νιτσε,Καντ,Αρθουρ Σοπεναουρερ,Οσκαρ Ουαιλτ καθως και πολλους αλλους,αναλυωντας ολα αυτα,ενδεχομενος καποιες καταστασεις να δουλευουν ακομα υπογειος και να αντιδρουν ως ερωτικα φετιχ..

    (Ευχαριστω πολυ για τον ελευθερο χωρο του νηματος) 
     
  5. lotus

    lotus Silence

    Δεν είναι απαραίτητα τραύματα..., μπορεί να έχεις εικόνες από εβρυική ή από άλλη ζωή, το έχεις σκεφτεί αυτό?
    Δεν είναι αποδεκτό από το ευρύ κοινό αυτό που λέω αλλά υπάρχουν πολλές μαρτυρίες με διάφορα τέτοια θέματα.
     
  6. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Αλήθεια, πολλοί που δηλώνουν μαζοχιστές είχαν βασανιστεί από την Ιερά Εξέταση. Και στα rope bunnies είχε τυλιχθεί ο ομφάλιος λώρος γύρω τους, μήνες πριν γεννηθούν. Ξέρω έναν που είναι μετενσάρκωση του Λαοκόοντος.

    Για να καταλάβω, αν αυτό, ή οτιδήποτε άλλο, γινόταν αποδεκτό από το ευρύ κοινό θα ίσχυε, αυτόματα; Ή το ευρό κοινό, η πλέμπα, δεν μπορεί να κατανοήσει τέτοιου επιπέδου αλήθειες;
     
    Last edited: 10 Σεπτεμβρίου 2017
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Κάπου διάβασα πως τα φετίχ σχετίζονται λέει και με τα ζώδια...

    Η ουρολαγνεία για παράδειγμα εμφανίζεται σε Ταύρους με ωροσκόπο Αιγόκερο.....

    Έχετε ίδια αντίληψη και εσείς;

    Έχετε ακούσει κάτι περί αυτού;
     
    Last edited: 10 Σεπτεμβρίου 2017
  8. tithon

    tithon Contributor

    αυτό μου επιβεβαιώθηκε προσωπικά όταν, παιδάκι, είχα απαχθεί από κατοίκους περιφερικού του δ' κενταύρου εξωπλανήτη, οι οποίοι μου ζήτησαν ταπεινά να τους αποκαλύψω το μυστικό της δαγκωμένης γάμπας, που πεισματικά είχα κρατήσει για τον εαυτόν μου όταν, δυό αιώνες ενωρίτερα, έζησα εκεί.

    βεβαιώθηκα, με αυτήν την ευκαιρία, οτι ο κόσμος δεν υπάρχει χωρίς εμένα, και άρα δεν είναι δυνατόν ούτε να γεννήθηκα ούτε να πεθάνω κάποτε. εκ τούτου είναι βέβαιο πως αναγεννιέμαι αενάως. το κέντρο του κόσμου απλά με ακολουθεί.
    νομίζω μάλιστα πως και η αναζήτηση παιδικών «τραυμάτων» εντάσσεται στο ίδιο σκεπτικό. στην ευάλωτη ιδέα δηλαδή μιας υπερκόσμιας και άχρονης θεϊκής «ψυχής» ή προσωπικότητας που η πραγματικότητα την τραυματίζει αντί να αλληλεπιδρά μαζί της όπως με κάθε άλλο κομμάτι της.

    οι εμπειρίες μας μας διαμορφώνουν ανάλογα με τον τρόπο που τις εμπεδώνουμε. ανάλογα με την πρόσληψή μας.
     
  9. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

          
     
  10. lotus

    lotus Silence

    Θα μπορούσαν να δηλώνουν και σαδιστές, λειτουργεί κι αντίστροφα.
    Ενδιαφέρουσες γνωριμίες έχεις...
    Το ευρύ κοινό είναι πλέμπα?  
    Ποιος μίλησε για κατανόηση? Για αποδοχή έγινε λόγος...
    Ξέρω κι έναν που χτυπιόταν μόνος του τώρα που το σκέφτομαι κι έγινε φραπές, αν θυμάμαι καλά στην προηγούμενη ζωή του από ότι έλεγε ήταν φραπελιά
     
  11. lexy

    lexy .ti.va.

    Η κοινωνιοβιολογία και οι νευροεπιστήμες έκαναν εξαιρετική πρόοδο στον τομέα αυτό την τελευταία δεκαετία.

    Ο προγραμματισμός των γονιδίων , κυριως των αποκαλουμενων "ρυθμιστών" μεταβάλλεται στην παιδική ηλικία από οικογενειακούς και κοινωνικούς παράγοντες.

    Συμφωνώ με την άποψη του @tithon " οι εμπειρίες μας μας διαμορφώνουν ανάλογα με τον τρόπο που τις εμπεδώνουμε" με την αίρεση ότι στην παιδική ηλικία ο μηχανισμός πρόσληψης, εμπέδωσης και τοποθέτησης υπολειτουργεί ελλειψει πλαισίου αναφοράς.


    (Θα το πω! Ξετρελαθηκα με τον ομφάλιο λώρο στα bunnies! Τοποθετήθηκαν απορίες ετών!)

    Δεν έχω γνωρίσει ούτε εχω συζητήσει με καθαρόαιμο φετιχιστή. Παρατηρώ ότι τις περισσότερες φορές η χρήση του όρου είναι μάλλον καταχρηστική - τη χρησιμοποιουμε για να υπογραμμίσουμε πόσο πολύ μας ερεθίζει κάτι.
     
    Last edited: 10 Σεπτεμβρίου 2017
  12. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Απο τις απαρχες της ψυχαναλυσης διατυπωθηκε η αποψη οτι ο νευρωσικος δεν θυμαται την τραυματικη εμπειρια γιατι την εχει απωθησει ,αλλα την επαναλαμβανει. Ως εκ τουτου οι συνεδριες στο bdsm συχνα εχουν χαρακτηρα ψυχο-δραματος που επαναλαμβανουν την τραυματικη εμπειρια και επιτρεπουν το θυμα να την βιωσει ξανα και να την διαχειριστει καλυτερα εκτονώνοντας τα οποια αρνητικα συναισθηματα σχετιζονται με αυτη. Φυσικα οι συνεδριες bdsm δεν λυνουν το προβλημα θεραπευοντας το τραυμα αλλα παρεχουν μια απλη εκτονωση .
    Η συγχρονη ψυχιατρικη ασχολειται ιδιατερα με το τραυμα και την θεραπεια αυτου. Τελευταια εξελιξη η μεθοδος Emdr. http://www.emdr.com/what-is-emdr/