Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παραδοσιακή Αλληλογραφία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος LeoNaRDo, στις 16 Ιουλίου 2017.

  1. LeoNaRDo

    LeoNaRDo New Member

    Συμφωνώ με την επανατοποθέτηση σχετικά με τη νέα γενιά!

    Βλέπω ότι πράγματι υπαρχουν θαυμαστές του Παλαιου και αυτό είναι ευχάριστο. Η ηλεκτρονική αλληλογραφία ανήκει στον γρήγορο κόσμο τυποποιημένων ανθρώπων. Μεγάλωσε γρήγορα, μάθε γρηγορα, πάνε πιο γρήγορα, φάε γρήγορα, χέσε γρήγορα, δούλεψε γρηγορα, αγαπά γρήγορα, κανόνισε σεξακι στα γρηγορα, αγόρασε γρήγορα, εξετασου γρηγορα, ψωφα γρήγορα, οδηγά γρηγορα και πόσα άλλα ωραία γρήγορα... Ποιος έχει χρόνο να περιμένει με ανυπομονησία το ταχυδρομείο... Αφού το mpakouri22 απανταει πιο γρήγορα στα mails...

    Πφφφ, στείλτε με πίσω στο χρόνο ρε!
     
  2. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Ως άνθρωπος της τεχνολογίας εκτιμώ αφάνταστα τα νέα εργαλεία.
    Το κάθε εργαλείο όμως, έχει την χρησιμότητα του.

    Εάν αφορά δουλεία ή κάποιου είδους διεκπεραίωση, τότε τα
    σύγχρονα εργαλεία υπερτερούν κατά πολύ.

    Κανένα όμως ψηφιακό εργαλείο δεν μπορεί να αποδώσει
    το συναίσθημα που κρύβεται πίσω από τον γραφικό χαρακτήρα,
    τις μεταβολές του γραφικού χαρακτήρα, την σημασιολογία που
    κρύβει η επιλογή του χαρτιού, του στυλό, του μολυβιού. Είτε,
    ακόμα, ένα ενδεχόμενο άρωμα.

    Το κυριότερο όμως πλεονέκτημα της συμβατικής αλληλογραφίας,
    είναι ο χρόνος απόκρισης, που δεν είναι άμεσος. Ακαριαίος. Και
    αυτό, όχι τόσο για την προσμονή που δημιουργείται με όλα τα
    επακόλουθά της. Αλλά γιατί δίνει χρόνο στον γραφών, να συγκεντρώσει
    τις σκέψεις του, να τα βάλει σε μια τάξη και να αποδώσει καλύτερα το
    νόημα που θέλει, χωρίς το άγχος της άμεσης απόκρισης.
     
  3. Ravenia

    Ravenia "Post verba verbera"

    Θα συμφωνησω απολυτα!
     
  4. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Και βέβαια, για να είμαι και εντός θέματος.

    Άλλη χάρη έχει να αφήνεις κρυμμένα χειρόγραφα
    μηνύματακια, με εντολές/αποστολές σε ψυγείο,
    τσάντα, πορτοφόλι κτλ όπου θα τα ανακαλύπτει
    σταδιακά στην διάρκεια της ημέρας της, παρά
    με SMS. viber, etc.

    Όπως, βέβαια, το προσωπικό της ημερολόγιο
    πάντα είναι χειρόγραφο.
     
  5. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Αν και η πρόταση αυτή συνοδεύεται και απο άλλες προτάσεις που δικαιολογούν απόλυτα την λέξη "τυποποιημένων" ωστόσο εγώ θα την απομονώσω διότι την θεωρώ λάθος. Αποψή μου βέβαια πάντα.

    Η Τεχνολογία δεν σε κάνει τυποποιημένο. Τυποποιημένος μπορείς να γίνεις ανάλογα με τον τρόπο που την χρησιμοποιείς.
    Σκέψου οτι έχει και τα θετικά της.

    Ένα email είναι πιο ευκοδιάβαστο απο έναν γράμμα με έναν ιδαίτερο γραφικό χαρακτήρα. Το γράμμα όμως είναι πιο πολύτιμο ως προσωπικό στοιχείο προσωπικότητας του άλλου παρά ένα email.

    To email έρχεται μέσα σε λίγα λεπτά και δεν περιμένεις με αγωνία... πράγμα που σημαίνει οτι μπορείς να ανταλάξεις παρα πάνω emails μέσα στο διάστημα που θα έρχοταν το γράμμα. Το γράμμα ωστόσο επειδή αργεί... μέχρι το επόμενο θα μπορούσες να γράψεις παραπάνω πράγματα και συμβάντα απο τι στο email που στην ουσία αναπαριστάνεις τα ίδια γεγονότα ξανά και ξανά... Το γράμμα μπορεί να είναι πιο ποικιλόχρωμο.

    Το email αμα το σβήσεις μπορείς να το επανακτήσεις μέσα απο τα άχρηστα σκουπίδια... ένω το γράμμα άμα το σκίσεις, κάψεις δεν μπορείς να το επαναφέρεις ξέχνα το...

    Έχει λοιπόν τα καλά του και τα κακά του η επικοινωνία μέσω ηλεκτρονικής μορφής...
     
  6. LeoNaRDo

    LeoNaRDo New Member

    Χμμμμ... Όσο για τη λέξη που χρησιμοποίησα, ας σας ξενερώσω λίγο με την πικρή επιστημονική πραγματικότητα. Παίρνω 100 e-mail, ορίζω 6 κατηγορίες που μου ήρθαν εμένα στο μυαλό και τέλος συνδέω τις κατηγορίες με λέξεις, εκφράσεις, αλληλουχία λέξεων και φράσεων, πλήθος χαρακτηριστικών λέξεων και όσες άλλες συνθήκες εγώ θέλω. Τώρα πατάω το enter και τα 100 διαφορετικά άτομα έχουν τυποποιηθεί κατά πως εγω όρισα βάση των γραπτών τους, σε 6 κατηγορίες βγαλμένες από την διαστροφή μου για κατηγοριοποίηση των ανθρώπων.

    Blue or Red pill??
     
  7. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    @LeoNaRDo
    Εχω να σου πω ενα ευχαριστω ....
    για το ποστ σου....

    Αυτο που μου αρεσει στην παραδοσικη ειναι οτι ειναι ενα snap shot στο χρονο στα συναισθηματα των ανθρωπων,στα θελω τους,απολυτα ακινητο απο την στιγμη που φυγει απο τα χερια του αποστολεα. Αυτο μου αρεσει και αυτο θα εξελιξω κσι θα ενσωματωσω στα θελω μου.
     
  8. Όσες φορές επιχείρησα να γράψω με στυλό τελευταία, το αριστερό χέρι έψαχνε για το Αλτ + κοντρολ
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ας το κάνω λίγο πιο ζόρικο λοιπόν, να φύγει το Alt+Ctr....
    Μολύβι κλασικό ξύλινο 2Β...
    Γράψε όσο πιο στρωτά μπορείς γραμμή παρά γραμμή σε τυπικό τετράδιο, χωρίς να ξύσεις την μύτη...
    Λίγες μέρες μετά, σε λευκό χαρτί...
    Μετα με πένα...
    Μετά με πενάκι Gilot...
    Απόλαυση να δεις σε ένα μήνα πόσο καλά λειτουργεί το χέρι σου και πο΄σο καλά θα σχεδιάζει επίσης...