Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Anacreon, στις 17 Ιουνίου 2011.

  1. Κυρίαρχος/κυρίαρχη: Αντικειμενική κατάσταση.
    Ο κυρίαρχος ή η κυρίαρχη κυριαρχούν επί τινός. Δεν νοούνται χωρίς αντικείμενο επί του οποίου κυριαρχούν. Συνεπώς, δεν υπάρχει κυρίαρχος σκέτος - υπάρχει ο κυρίαρχος του παιχνιδιού ή η κυρίαρχη του καταστήματος ή ο κυρίαρχος του χαρεμιού ή η κυρίαρχη του εραστή της.
    Σκέτος κυρίαρχος είναι μόνον ο κυρίαρχος λαός, το οποίο φυσικά είναι παλαιό λαϊκιστικό πολιτικό σύνθημα ήτοι οξύμωρο και αυταπάτη που αποσκοπεί στην εξαπάτηση του φερομένου ως κυριάρχου από τους αληθινούς κυρίους του.

    Κυριαρχικός/κυριαρχική: Τύπος χαρακτήρα, προδιάθεση.
    Ο κυριαρχικός ή η κυριαρχική θέλουν ή επιθυμούν ή αρέσκονται να κυριαρχούν επί τινός. Δεν απαιτείται αντικείμενο κυριαρχίας. Αρκεί η προδιάθεση.

    Βάσει των ανωτέρω προκρίνεται η χρήση του όρου κυριαρχικός/κυριαρχική ως πλέον δοκίμου για τον χαρακτηρισμό του κυριαρχικού τύπου στο πλαίσιο του βδσμ.


    ...
     
  2. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    Κυριαρχικος χαρακτηρας ομως δεν σημαινει οτι μπορει να κυριαρχησει παντου. Μπορει να θελει αλλα το αν θα τα καταφερει ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο. H προδιαθεση δεν συμβαδιζει παντα χερι χερι με την επιτυχια.
    Κυριαρχος ετσι οπως σωστα το περιγραφεις ειναι ενα τετελεσμενο γεγονος. Βεβαια και εδω χωραει πολυ συζητηση γιατι αλλο να κερδισεις την ανευ ορων παραδοση η'' εστω μερικη λογω ικανοτητας και αλλο να σου προσφερθει για διαφορους λογους.
    Συμφωνω παντως οτι Κυριαρχικος ειναι πιο δοκιμος χαρακτηρισμος.
     
  3. Απάντηση: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    Χμ, ναι κι εγώ πιστεύω πως το κυριαρχικός/ή είναι πιο δόκιμο, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις.
     
  4. thanasis

    thanasis Contributor

    Ποια η χρησιμότητα; Το wordplay και οι σημασιολογικοί ακροβατισμοί; Εδώ δεν ξέρουμε καλά-καλά να πιάσουμε ένα μαστίγιο. Το ακριβολογείν; Δεν θεωρώ οτι ένας κυριαρχικός in the bakoor avenue δεν είναι και κυρίαρχος ή οτι δεν έχει την προδιάθεση να είναι κυρίαρχος.

    Προσωπικά χρησιμοποιώ τους όρους αυτούς interchangeably χωρίς πρόβλημα.
     
  5. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    Σύμφωνα με το glossary:
    «Κυρίαρχος Άνδρας - Το άτομο που παίρνει το ρόλο ισχύος ή εξουσίας στην σχέση ανταλλαγής δύναμης (TPE). Ο Κυρίαρχικός Άνδρας έχει τον ψυχολογικό έλεγχο ή ασκεί εξουσία πάνω σε ένα άλλο άτομο και μπορεί, για παράδειγμα, να δώσει διαταγές στο άτομο αυτό, οι οποίες διαταγές πρέπει να εκτελεστούν. Αντίθετο: Υποτακτικός
    Αντρικό αντίστοιχο της Κυρίαρχης»

    Κατά την άποψή μου:
    Oι ορισμοί του glossary θα έπρεπε να είναι λίγο πιο ακριβέστεροι διαχωρίζοντας τον Κυρίαρχο που ήδη ασκεί κυριαρχία σε υπάρχουσα ή υφιστάμενη σχέση, και τον Κυριαρχικό που δηλώνει την ιδιότητά του προς τα έξω για σύναψη σχέσης, αναζητώντας τον/την κατάλληλη σύντροφο.
    Νομίζω ότι εφόσον ο όρος μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως δηλωτικός, προκρίνεται η χρήση του όρου Κυριαρχικός/Κυριαρχική ως πλέον δοκίμου για τον χαρακτηρισμό του Κυριαρχικού τύπου στο πλαίσιο του βδσμ, για εκείνους/ες που αναζητούν στο χώρο αυτό σχετικό status του αντιστοίχου φύλου, ώστε να στοχεύουν ακριβέστερα και να μην χάνουν χρόνο και δημιουργούνται και παρεξηγήσεις μεταξύ τους.


    Συνειρμικά σκεπτόμενος θα έλεγα ότι ο όρος "Υποτακτική" θα έπρεπε να αντικατασταθεί με τον όρο "Υποταγμένη" για να δηλώσει ότι στην παρούσα κατάσταση η Υποταγμένη ανήκει ήδη σε Κάποιον.
     
    Last edited: 17 Ιουνίου 2011
  6. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Λεξοαυνανισμοί! I like it  

    Υποθέτω πως οι όροι του "χώρου" δεν εφευρέθηκαν εδώ. Απλή μετάφραση ξένων όρων είναι οι περισσότεροι. Στα αγγλικά, λοιπόν, δεν υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός. Ο όρος dominant δηλώνει ταυτόχρονα τόσο το ότι βρίσκεται κάποιος σε θέση ισχύος όσο και το γεγονός πως δύναται να βρεθεί. Για παράδειγμα, μπορούμε να μιλήσουμε για dominant male, που στα ελληνικά θα μεταφραζόταν ως κυρίαρχο αρσενικό, ταυτόχρονα όμως μπορούμε να μιλάμε και για dominant personality, κάτι που στην ελληνική θα μεταφραζόταν ως κυριαρχική κι όχι κυρίαρχη προσωπικότητα. Επομένως, φαντάζει λογικό κι επόμενο να χρησιμοποιούνται και οι δύο όροι. Πάντως, πιστεύω πως ο νηματοθέτης έχει δίκιο. Ο όρος κυριαρχικός είναι πιο δόκιμος.

    @ thanasis: Δε βρίσκω καμία άμεση σχέση ανάμεσα στην ικανότητα χειρισμού μαστιγίου ή, γενικότερα, τη δεξιότητα σε SM πρακτικές και στην ικανότητα κυριαρχίας. Μπορεί κάποιος να 'ναι άριστος σ' αυτό και ταυτόχρονα να μη μπορεί, ή συνήθως να μη θέλει καν, να κυριαρχήσει επί του άλλου. Όπως επίσης, μπορείς να κυριαρχείς χωρίς να 'χεις πιάσει ποτέ μαστίγιο στα χέρια σου.
     
  7. thanasis

    thanasis Contributor

    Καλά τα λες, αλλά το point μου ήταν άλλο: οτι είμαστε σαν διδάκτωρες μουσικολόγοι που δεν ξέρουν να παίξουν ούτε φλογέρα.
    /me δικηγόρος-του-διαβόλου-mode off
    Πέραν αυτού, το μαστίγιο ήταν πιο πιασάρικο από το "πέσε στα 4 σκύλααααα".  
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Re: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    Αχ κι εγώ κι εγώ!!

    Συμφωνώ με τα πιο πάνω.
    Αυτή η χυμα κατάσταση αναφορικά με την χρήση των όρων, όπως πολλές φορές έχω πει με ενοχλεί.
    Γιατί ενώ παλιά ρωτούσες κάποιον το στάτους του και ήξερες πως ένα περίπου εννοείτε το ίδιο πράγμα, τώρα όταν γνωρίσω κάποιον πρέπει να περάσω από ολάκερη διαδικασία να ρωτήσω πως ορίζει την Κυριαρχικότητα, πως ορίζει τον όρο Μαστερ, τι υπονοεί όταν λέει σκλάβα κ.ο.κ.
    Πολύ χάσιμο χρόνου.

    Όπως και νά χει, οποιοσδήποτε κοινός κώδικας επικοινωνίας θα ήταν καλοδεχούμενος, αλλά αν έχω μάθει ένα πράμα από το ελληνικό bdsm είναι πως πολλοί θεωρούν πως πρέπει να εφεύρουν το ποδήλατο αντί απλά να χρησιμοποιήσουν αυτό που ήδη έχουν εφεύρει άλλοι και να συνεχίσουν να απολαμβάνουν την διαφορετικότητα και απίστευτη τους μοναδικότητα σε τομείς εκτός βασικών ορολογιών.

    Βρίσκω την παρατήρηση δε που αφορά το Κυριαρχικός/Κυρίαρχος έγκυρη μια και ναι μεν μεταφράζουμε αλλα η Ελληνική γλώσσα έχει τις ιδιομορφίες της  
    Είναι ανάλογη της καταπληκτικής πρότασης του vautrin για την αντικατάσταση της σκλάβας με το εθελόδουλη, το οποίο πιθανόν και να δημιουργούσε λιγότερες αντιδράσεις σε κάποιους που ακούνε σκλάβα και τους έρχονται στο μυαλό φυτείες του Νότου. λολ
     
    Last edited: 17 Ιουνίου 2011
  9. Sylphide

    Sylphide Regular Member

    Απάντηση: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    Γι΄αυτό κι εγώ βανίλλεψα και ησύχασα....ουφ! (Τρόπος του λέγειν ησύχασα, από τη μια η δουλειά, από την άλλη η παράσταση που χορεύω την άλλη βδομάδα...μόνο ήσυχη δεν είμαι...πάντως με τόσο τρέξιμο...όρεξη για bdsm και κυριαρχίες μηδέν!)
     
  10. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    .....Και το νήμα συνεχίζεται χωρίς να λείπουν ως συνήθως για τα ελληνικά δεδομένα η δηκτική διάθεση χέρι-χέρι με την αντίφαση και την αυτοαναίρεση των απόψεων...
     
  11. striggla

    striggla Regular Member

    Απάντηση: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    όλο μας το πρόβλημα είναι οι ταμπέλες....
    αυτό μας μάρανε...

    anyway, η παρατήρησή σου anacreon είναι σωστή και συμφωνώ... αλλά πολύ θα ήθελα να ήξερα πόσοι θα τολμούσαν να αλλάξουν το status τους και να δηλώνουν απλώς προδιάθεση....

    όσοι μείνετε κυρίαρχοι/ες, παρακαλώ να μας γνωστοποιήσετε και το άτομο στο οποίο κυριαρχείτε, για να μην το ενοχλούμε με pm, "πεσίματα" κλπ κλπ γελοία τολμήματα....
    α! και μη μου στέλνετε αιτήματα φιλίας και pm... δεν είστε διαθέσιμοι κι εγώ δε μπορώ τους μη διαθέσιμους  
     
  12. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Παρατήρησις επί των όρων κυρίαρχος/η και κυριαρχικός/ή

    Θεωρω οτι το προβλημα ξεκιναει απο την ερωτηση κι οχι απο την απαντηση,
    η ερωτηση ειναι :

    ερμηνεια 1. status = κατασταση
    εδω η απαντηση ειναι Κυριαρχος

    ερμηνεια 2. status = ιδιοτητα
    εδω η απαντηση ειναι Κυριαρχικος

    και καλα !!
    αντε λεω θεωρητικα να μπει η ερωτηση
    π.χ. στο προφιλ αντι για status
    το status quo (εγραψα !!!! )
    οποτε η απαντηση Κυριαρχος θα μας καλυπτε

    το υποτακτικος θα ηταν σωστη απαντηση?
    διοτι ναι μεν δειχνει ιδιοτητα
    αλλα στην καθομιλουμενη χρησιμοποιειται και ως κατασταση

    π.χ. λεμε ο υποτακτικος μου κι οχι ο υποταγμενος μου

    μ αλλα λογια "πιασ' τ' αυγο και κουρεφτο"