Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παροχή υπηρεσιών

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 20 Μαρτίου 2009.

  1. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    1. Πότε;
    Πιστεύω στην ενδιάμεση κατάσταση προθυμίας/καθοδήγησης και στις διορθώσεις που θα επακολουθήσουν. Ακόμα και στην περίπτωση ενός έμπειρου και εκπαιδευμένου σκλάβου τα ζητούμενα και τα γούστα του Κυρίαρχου συχνά διαφοροποιούνται. H εμπειρία και η εκπαίδευση συνήθως εγγυάται ταχύτερη προσαρμογή στις διαφοροποιήσεις των απαιτήσεων χωρίς τις πιθανές αντιστάσεις ενός “αρχάριου”. Στην περίπτωση ενός εντελώς άπειρου σκλάβου κάποιες φορές ο Μ μπορεί να μην επιτρέψει καμία πρωτοβουλία.

    2. Τί;
    Στην περίπτωση M/s τα πράγματα είναι φαινομενικά απλά. Ο σκλάβος θα πρέπει να παρέχει ότι είναι φυσικά δυνατό να παρέχει, στα πλαίσια που κρίνει ως δυνατά ο Μ, εντός και εκτός κρεβατοκάμαρας, εντός και εκτός σπιτιού, εντός και εκτός πορτοφολιού (εάν του επιτρέπετε να έχει) με το σκεπτικό πάντα ότι ο σκλάβος έχοντας σώας τας φρένας και ανοιχτά τα μάτια και την ορθή κρίση, πρέπει να είναι σε θέση να δεσμευτεί και να αφεθεί αφού πιστέψει πως από εκεί και πέρα θα είναι ασφαλής.

    3. Πόσο;
    Από τα πρώτα πράγματα που έμαθα είναι πως όταν είσαι σκλάβος ο χρόνος σου δεν σου ανήκει πιά. Λαμβάνοντας υπ’όψη τις ιδιαιτερότητες της καθημερινής διαβίωσης, επαγγελματικά, οικογενειακά κλπ ο Μ προσαρμόζει το πρόγραμμα του σκλάβου. Το service σαν mode μπορεί να έχει χρονικούς περιορισμούς το service καθ’αυτό όμως στο 24/7 δεν έχει πρόγραμμα. Στην αρχή της εκπαίδευσης ή προσαρμογής σε νέα κατάσταση ιδιοκτησίας το service mode θα έλεγα βρίσκεται σε διαρκή λειτουργία. Όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα έχουν την τάση να χαλαρώνουν και εκεί αποδεικνύεται η αναγκαιότητα ύπαρξης πρώτα της εκπαίδευσης και έπειτα των πάγιων πρωτοκόλλων ως συνέχιση του service ακόμα και σε περιόδους όπου απουσιάζει η συνειδητή απαίτηση του από τον Μ.
    Να σημειώσω πως ο Κύριος μου επιλέγει να μου αφήνει προσωπικό χρόνο για λόγους εκτόνωσης και χαλάρωσης.

    4. Γιατί;
    Θα έλεγα πως είναι συνδυασμός όλων των παραπάνω. Εχεις σκλάβο γιατί σε σε γεμίζει, σε διεγείρει και ταυτόχρονα σε διευκολύνει και σε υπηρετεί. Νομίζω πως είναι απίθανος συνδυασμός εάν σκεφτεί κανείς πόση ικανοποίηση δίνει όλο αυτό ταυτόχρονα και στον σκλάβο.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    sis μου νάσαι καλά και αναρωτιόμουν πως να τα εκφράσω!
    Συνυπογράφω  
     
  3. Striker

    Striker Regular Member

    Ζητας να δωθουν απαντησεις σε σταθερες ενος υπερσυνολου (bdsm) που ομως αποτελειται απο διαφορετικα υποσυνολα (models) με τις δικες τους το καθενα σταθερες, ωστοσο ομοια επι της αρχης (εξ'αυτου αλλωστε και συνιστουν το υπερσυνολο).

    Η carissa εδωσε τις πολυ σωστες θεσεις ενος απο αυτα. Συνυπογραφω.


    ΥΓ. Θερμους χαιρετισμους. Μου εχουν λειψει οι παλιοι και καλοσοριζω ολους τους νεοτερους, εστω και μεταχρονολογημενα.
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Παροχή υπηρεσιών


    .... μπερδευεσαι πολυ κ μονη σου ,
    διαβασε το θεμα του νηματος ,
    δεν μιλαει πουθενα για sub και για συντροφους ,
    το poll αναφερεται σε σκλαβους .
    Αλλο sub , αλλο συντροφος , αλλο αγαπημενος ,
    αλλο σκλαβος .


    Υ.Γ Συνυπογράφω και εγω της carissa[L_T] το ποστ ,
    καλως ηρθες ξανα Striker ,χαρα μας !  
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    [...]Επομενως η ανθρωπινη βουληση δεν ειναι ελευθερη, διοτι εγκλωβίζεται υπο τις προσταγες του Κ.I'm surprised!Εχουμε ξεχασει τον ανθρωπο και ειναι σαν να μιλαμε για ''εργαλειο'' 24hours service..whatever..περι ορεξεως... 
     
    Last edited by a moderator: 27 Μαρτίου 2009
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    1. Πότε;
    Όταν το θελήσουν και οι δύο.

    2. Τι;
    Ερωτικές υπηρεσίες.

    3. Πόσο;
    Μέχρι να βαρεθεί ο σκλάβος (δηλαδή όσο αντέξει η σχέση τους).

    4. Γιατί;
    Γιατί αυτές είναι οι ερωτικές τους επιθυμίες.
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    madlene, νομίζω ότι για να καταλάβεις και να μπορέσεις να απαντήσεις στο θέμα του νήματος θα πρέπει να έχεις σκεφτεί και απαντήσει τα παρακάτω ερωτήματα:

    α) Πώς διαφοροποιείται ο "σκλάβος" από τον "υποτακτικού χαρακτήρα ερωτικό σύντροφο";
    β) Πώς διαφοροποιείται ο "σκλάβο" στο BDSM από το "σκλάβο" ως κοινωνικό status;
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ελεύθερη προσωπική επιλογή δεν είναι το να επιλέγεις να είσαι σκλάβος σε κάποιον; Γιατί ένας άνθρωπος να μην έχει το δικαίωμα να θέλει να χρησιμοποιείται από άλλους σαν εργαλείο;
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Καίρια η ερώτηση (και αν και απευθύνεσαι σε άλλο μέλος του φόρουμ, δράττομαι της ευκαιρίας).

    Ο ερωτικός σύντροφος υποτακτικού χαρακτήρα, πράγματι παρέχει υπηρεσίες. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που τις παρείχε η μάνα μου στον πατέρα μου, μια γκόμενα στον γκόμενό της και μια πόρνη στον πελάτη της.

    Εάν πίστευα έστω και για μια στιγμή ότι παρείχα υπηρεσίες, θα κλώτσαγα τόσο δυνατά που δεν θα βρίσκατε ούτε τη σκόνη από τον Μάστερ μου. 

    Αν και στο παρελθόν είχα παραδεχθεί απερίφραστα την ικανοποίηση που προέρχεται από την αίσθηση της χρησιμότητας της σκλάβας, από την δυνατότητα που παρέχει ένας Αφέντης σε μία σκλάβα να γίνει αντικείμενο σεξουαλικής -και εγκεφαλικής - ηδονής, υπηρέτρια, ανεύθυνη μαζοχίζουσα ύπαρξη, σκυλάκι, σκαμπώ, κ.ο.κ., είμαι στην ευχάριστη θέση σήμερα, μετά από αρκετή ενδοσκόπηση, σε συνδυασμό με την πρακτική εφαρμογή όλων των ανωτέρω, καθώς και άλλων πολύ ενδιαφερόντων (που κάποτε θα μοιραστώ μαζί σας), να αναγνωρίσω ότι η ικανοποίηση αυτή είναι ψευδής. Είναι σύμπτωμα αδυναμίας μιας γυναίκας να ζήσει ως αυθύπαρκτη οντότητα, με επιθυμίες, φόβους, αμφιβολίες και αναστολές, σύμπτωμα αδυναμίας να φέρει το βάρος των οποιωνδήποτε ενοχών πηγάζουν από την αδυναμία εκπλήρωσης των προσδοκιών της περί του εαυτού της και περί των άλλων, από την αδυναμία να φέρει το βάρος των "θέλω" της.

    Η σκλάβα δεν παρέχει υπηρεσίες. Δεν είναι δημόσιος υπάλληλος, δεν χτυπάει κάρτα. Ένα πρωί, μετά από ένα gruelling process, ξυπνάει σκλάβα. Τότε, η ταυτότητά της ορίζεται σε όλους τους τομείς της ζωής της από το γεγονός ότι είναι Μία σκλάβα, Ενός ανθρώπου, ακόμη και όταν δρα σε άλλους τομείς, ακόμη και όταν είναι μακριά του, ακόμη και όταν κοιμάται και ουσιαστικά δεν προσφέρει υπηρεσίες ή ακόμη και όταν εργάζεται ή πάει στην τουαλέτα. Δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο, δεν μπορεί να είναι μητέρα, είναι σκλάβα/μητέρα, δεν μπορεί να είναι εργαζόμενη, είναι σκλάβα/εργαζόμενη, δεν μπορεί να είναι καλλιτέχνης, είναι σκλάβα/καλλιτέχνης. Δεν μπορεί να ζει, αν δεν είναι σκλάβα πρώτα από όλα. Αυτό είναι ο ορισμός της, αυτό της δίνει την υπόστασή της, την περηφάνεια της, την διαύγειά της, την σκέψη, την αρμονία της.

    Η σκλάβα δεν είναι τσόλι, δεν είναι κάποια που λέει Ναι σε όλα όσα την προστάζει ο Αφέντης της να κάνει. Η σκλάβα είναι ικανή να πει Όχι, έχει κερδίσει το δικαίωμα να λέει Όχι, και να είστε σίγουροι ότι ένας ικανός Αφέντης έχει κερδίσει το δικαίωμα να αντέχει το Όχι και ίσως και να το χαίρεται. Η σκλάβα είναι ένας δαίδαλος από εγκεφαλικές πόρτες, πολύτιμες, σίγουρες, κλειστές σε όλους τους άλλους, για τις οποίες μόνο Ένας έχει το κλειδί. Η παροχή υπηρεσιών είναι, κατά την άποψή μου, ένα κακέκτυπο της πληρωμένης σεξουαλικής συναλλαγής, εκεί που ιδεωδώς, μία ολοκληρωμένη ύπαρξη μπορεί να ανοίξει τον εαυτό της στην διείσδυση μόνο μίας άλλης ολοκληρωμένης ύπαρξης. Ανοίγει όλο και περισσότερο, όλο και πιο πολλές πόρτες, μέχρι που να μην χρειάζονται ούτε λόγια, ούτε εντολές, ούτε υπακοές, ούτε "υπηρεσίες". Τότε, το κλειδί πετιέται, δεν χρειάζεται πια, όπως δεν χρειάζεται ούτε η εντολή, ούτε η υπακοή, ούτε φυσικά υφίσταται το Όχι. Αυτή είναι η διαδικασία, δεν μπορεί να υπάρξει άλλη, πάντα κατά την άποψή μου, και διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος, διότι είμαι μικρό ακόμα. 

    Οι δύο τότε γίνονται ένα, ενόσω παραμένουν δύο Άλλοι. Αρμονία. Η καύλα προέρχεται από το γεγονός ότι δύο Άλλοι λειτουργούν ωσάν να ήταν Ένα. Το έχω δει αυτό, και λειτουργεί. Είναι κάτι ζηλευτό, υπέροχο. Ενίοτε, λειτουργεί και σε βανίλλα σχέσεις (ξέρουν αυτοί που τόχουν, και τους θαυμάζω).  

    Νομίζω πως στο BDSM η διαδικασία εναρμόνισης είναι πιο συνειδητή, εξαλείφει όμως με τον ίδιο τρόπο τον εγωισμό, παρακάμπτοντας ταυτοχρόνως το τόσο αγχωτικό (εν πολλοίς και για πολλούς - δεν μιλώ για μένα) συναίσθημα.
     
  10. Avel

    Avel Regular Member

    Απάντηση: Παροχή υπηρεσιών

    Αγαπητή dora_salonica,
    Υπέροχη η απάντηση σου,
    Ειλικρινά ενθουσιάστηκα.
    Επέτρεψε μου όμως να σου πω ότι αυτό είναι το απόλυτο. Το ιδανικό. Ωραία τα περιγράφεις. Πόσο συχνά όμως συμβαίνουν αυτά? Σπάνια.
    Ένας υποτακτικός όμως αρκείται σε ότι του προσφέρουν. Σε ότι του δίνουν την ευκαιρία να γεύεται. Έστω και αν αυτά είναι ψίχουλα. Αρκεί να προέρχονται από Εκείνον. Για τον υποτακτικό ότι προέρχεται από τα χέρια του Αφέντη του είναι πολύ. Ακόμα και να Τον υπηρετήσει σαν απλή υπηρέτρια και να φύγει. Δεν συμφωνείς?????
    Διαβάζω μέρες αυτό το νήμα γιατί από την πρώτη φορά με άγγιξε. Νόμιζα ότι μιλάει για μένα. Δεν ήρθε ακόμα η ώρα να απαντήσω. Syrah σε ευχαριστώ που ανέβασες ένα τέτοιο νήμα.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Βρίσκω την πιο πάνω παράγραφο καταπληκτική.
    Απαντά και στην ερώτηση του πως μπορει καποια να ζει το 24/7 στη σημερινη κοινωνία.
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Παροχή υπηρεσιών

    Στο παρόν φόρουμ, υπάρχουν 1626 male slaves και 609 Masters. Υπάρχουν 822 άτομα που ψάχνουν για Mistress και 985 άτομα που ψάχνουν για Master ενώ ταυτόχρονα υπάρχουν 120 γυναίκες σκλάβες, 107 Mistresses, καθώς και 494 άτομα που διατείνονται ότι δεν ψάχνουν για τίποτα.

    Mου είναι εμφανής η αλήθεια. Θα ήθελες να σου την εξηγήσω;