Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πειθαρχια (F/m)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Guruni, στις 13 Οκτωβρίου 2016.

  1. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Η πειθαρχια του υποτακτικου προς την Κυρια του ειναι ενα απο τα σημαντικοτερα θεματα που απασχολουν το ζευγαρι ωστε να προχωρα ομαλα η σχεση τους.

    Θα ηθελα να συζητησουμε πως πειθαρχειτε και πως πειθαρχειστε;


    Ποιες μεθοδους πειθαρχιας χρησιμοποιουνται και ποσο αποτελεσματικες ειναι αυτες?

    Απο ποιους παραγοντες εξαρταται η επιλογη της μεθοδου;

    Αυτο ειναι ενα δειγμα των ερωτησεων που με απασχολουν.
     
    Last edited: 14 Οκτωβρίου 2016
  2. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Συγκεκριμένες δεν θα αναφέρω, θεωρώ όμως ότι υπάρχουν δύο κύριες κατηγορίες.
    Σωματική και εγκεφαλική (δεν θέλω να την χαρακτηρίσω συναισθηματική/ψυχολογική για δικούς μου λόγους).

    Όσον αφορά την αποτελεσματικότητα, δίνω βάση κυρίως στην δεύτερη μορφή. Γιατί; Σώμα είναι, θα πονέσει. Ο υπό το ξέρει, το αποδέχεται, το έχει ζήσει. Ποιο υ όμως μπορεί να πει ότι προτιμά την εγκεφαλική τιμωρία, να πει ότι προτιμά να νιώθει ότι έχει δυσαρεστήσει την Κυρία του τόσο που να τον τιμωρεί μέσω της σύνδεσης που έχουν;

    Η άρνηση να προσφέρει την υπηρεσία του σε Εκείνη για παράδειγμα, η στέρηση αυτής δηλαδή της χαράς...

    Η σωματική τιμωρία είναι ίσως η πιο καυλωτική μα είναι και απλή. Το όμορφο είναι το πόσοι τρόποι υπάρχουν να την εκτελέσεις. Προσωπικό αγαπημένο είναι το χέρι και το flogger.

    Η επιλογή της μεθόδου εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
    Τον βαθμό του παραπτώματος, το είδος του, τον χαρακτήρα του υ και ακόμη αν όχι κυρίως από την διάθεση της Κ.

    Ίδια επίπτωση θα έχει η παραμέληση ενός τασκ ζωτικής σημασίας και ίδιο το να μην είναι ο καφές όσο καλός με εχθές;
    Άτοπο μα απλό παράδειγμα νομίζω.
     
  3. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    ιΘεωρώ όμωςότι απάντησα λίγο ελλειπως καθώς αναφερθηκες σε πειθαρχία και όχι απλά τιμωρία και επιβολή πειθαρχίας μέσω αυτής...

    Να συμπληρώσω λοιπόν ότι για μένα η πειθαρχία εξαρτάται επίσης από την σωστή και ανελλειπη καθοδήγηση. Επιτυγχανεται δε με πολλούς τρόπους όπως είναι τα τασκ ή απλά το πρόγραμμα και η συστηματική εξάσκηση.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Παίζει η αυτοπειθαρχία στους άντρες υ;

    Θέλω να πω, εδώ και χρόνια είναι δική μου ευθύνη και υποχρέωση να είμαι όπως με θέλει Ο που με έχει και με κατέχει και συνήθως βγαίνει φυσικά αλλά κάποτε κάποιτε υπάρχει μια εστία αντίστασης ή δεν έχω αυτό που θα ήθελα αλλά κάτι άλλο, τότε χρειάζομαι την αυτοπειθαρχία, ενστικτωδώς ξέρω πότε πρέπει να μπει μπροστά. Το απολαμβάνω όταν συμβαίνει, αυτήν την αυτοκαταστολή  

    @Guruni αν θέλεις να το πάρω από εδώ πες μου, αν και θα με ενδιέφερε η απάντηση για τους άντρες υ.
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ε ναι, να έχει περάσει η περίοδος του μπουσουλήματος.
     
  6. angel42

    angel42 Regular Member

    Η υπάρξη υποτακτικού Με πειθαρχεί απόλυτα... Εξηγήσεις αργότερα... Α.
     
  7. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    η σωματική τιμωρία ούτε καυλωτική είναι, ούτε εύκολη.
     
  8. angel42

    angel42 Regular Member

    Πειθαρχία του υπό ως προς ποιά πράγματα:

    Πειθαρχία ως προς κάθε τι που περιλαμβάνει το συμφωνημένο πλαίσιο...
    Πειθαρχία ως προς τους επιθυμητούς τρόπους έκφρασης του υπό της ασυμμετρίας και της εμπέδοσής της, όπως εντέλλονται από την Κ...
    Πειθαρχία ως προς το καθημερινό πρόγραμμα και τα task από πλευράς υπό που επιβάλλεται από την Κ...
    Πειθαρχία ως προς την αποφυγή επανάληψης των ίδιων ατοπημάτων από πλευράς του υπό...
    Πειθαρχία ως προς την τάση για ανυπακοή ή αντίσταση από πλευράς του υπό για λόγους κόπωσης, βαρεμάρας, απέχθειας, φόβου και όταν πλησιάζονται ή διευρύνονται όρια..
    Πειθαρχία ως προς την απόκτηση νέων δεξιοτήτων και ανάπτυξης πεδίου γνώσεων του υπό που εντέλονται από την Κ...
    Πειθαρχία ως προς τους τρόπους συμπεριφοράς έκφρασης προς άλλα υπό και άλλα Κ πρόσωπα που εισάγει η Κ εντός της σχέσης αν και όταν τα εισάγει...
    Πειθαρχία, πειθαρχία, πειθαρχία...

    Πειθαρχηση του υπο μέσα από ποιούς τρόπους της Κ:

    Καθοδήγηση, εξάσκηση, διόρθωση, επιμονή στις λεπτομέρειες, παρακολούθηση, τιμωρία και επιβράβευση, εξήγηση στο υπό για το τμήμα των δικών του υποχρεώσεων και ευθύνης ως προς τη δική του αυτοπειθαρχία, αυστηρότητα, στέρηση και παροχή προνομίων, προειδοποιητική απειλή για τιμωρία και πραγματοποίηση της τιμωρίας... Release αν το υ παραμένει απείθαρχο, μη εκπαιδεύσιμο, δεν εξελίσσεται και επαναλαμβάνει διαρκώς τα ίδια ατοπήματα...

    Ως προς τις τιμωρίες η ανακάλυψη βάση της ψυχοσύνθεσης, της προσωπικότητας και των σωματικών αντοχών του υπό του τι θα αποτελεί αληθινά επίπονη σωματικά, η/και εγκεφαλικά η/και ψυχικά τιμωρία, τέτοια που στο βίωμα και μετά στο άκουσμα της το υπό να αυτοπειθαρχείται/συμμορφώνεται είναι το ζητούμενο... Η τιμωρία ως εκπαιδευτικό εργαλείο, ως μέσο επιβολής κι εμπέδοσης της ασυμμετρίας, ως αποτρεπτικό μέσο για απειθαρχία και ανυπακοή χρειάζεται να είναι αποτελεσματική. Αλλιώς είναι παιχνιδάκι... Δεν είναι όλες οι τιμωρίες αποτελεσματικές σε όλους τους ανθρώπους... Οπότε είναι κι αυτές θέματα προς διερεύνηση και συχνά, δημιουργικά πεδία προς διαρκή διερεύνηση...

    Για όλες τις πειθαρχίες που απαιτούνται από το υπό, άλλες τόσες απαιτούνται από την Κ... Αυτοπειθαρχία που επιβάλει η ίδια στον εαυτό της για ό,τι σχετίζεται με το συμφωνημένο πλαίσιο, αυτοπειθαρχία ως προς την επιβολή κι εμπέδοση της ασυμμετρίας, τη διατήρηση, την εξέλιξη και την άνθησή της... Αυτοπειθαρχία στους κανόνες και τα όρια που θέτει εκείνη εντός της σχέσης έως τη στιγμή που αποφασίζει για την αλλαγή, τη μετατροπή ή την διεύρυνσή τους, αυτοπειθαρχία, αυτοπειθαρχία, αυτοπειθαρχία κλπ...

    Διδασκαλία του υπό στο θέμα της πειθαρχίας και της αυτοπειθαρχίας δια του παραδείγματος...

    Γι αυτό λέω, η ύπαρξη υπό πειθαρχεί και μένα...

    Αυτά για τώρα...

    Επιστροφή ίσως αργότερα στο θέμα...

    Α.
     
    Last edited: 18 Οκτωβρίου 2016
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ολ' αυτά που γράφετε αφορούν μόνο τη F/m σχέση και όχι την M/f;
    Aν ναι γιατί;
     
  10. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Γιατι δεν μας αφορα η M/f και δεν μπορουμε να εχουμε αποψη γι αυτη.
     
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Nαι ρε παιδί μου, αλλά οι απόψεις περί πειθαρχίας και αυτοπειθαρχίας έχουν να κάνουν με το φύλο του απο πάνω και του απο κάτω, και ως πρός τι;
     
  12. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp


    Ανοιξε ενα νημα με τις ερωτησεις σου λοιπον, αυτες δεν αφορουν το εδω νημα.