Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί ειλικρίνειας...

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lolis, στις 14 Νοεμβρίου 2006.

  1. lolis

    lolis Guest

    Το πιο σημαντικό στη δημιουργία BDSM σχέσεων είναι ό,τι και στις άλλου τύπου σχέσεις: Η ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ!
    Συμφωνείτε;
     
  2. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Συμφωνώ, εγκρίνω και επαυξάνω, αλλά πόσοι είναι ειλικρινείς;;;;
    Πόσοι δεν λένε τα όσα ψέματα μέχρι να πάρουν αυτό που θέλουν;;
     
  3. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Κι εγώ συμφωνώ...... οτι πρέπει να υπάρχει ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑ!!!
    Όμως το ερώτημα της Princess_Of_Pain ισχύει και για μένα!.... Αρκετές φορές αισθάνθηκα τη "φθήνια" κάποιων ανθρώπων. Και είναι πολύ κρίμα.......... (για τους ίδιους περισσότερο).
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Έχουμε δύο τουλάχιστον νήματα γι αυτό το θέμα, που διαχωρίζουν και σωστά, Κυρίαρχους και υποτακτικούς το καυτότατο τότε Η ειλικρίνεια του Κυρίαρχου με έμφαση στις M/s σχέσεις, δηλαδή είχαμε προσπαθήσει να είναι έτσι το νήμα...   και το Η ειλικρίνεια του υποτακτικού μέσα στο D/s.

    Από τότε, πολύ νερό κύλησε στο αυλάκι...

    Ερώτηση δική μου τώρα: Γιατί σας απασχολεί τόσο πάρα πολύ η ειλικρίνεια; Εντάξει, για τους υποτακτικούς είναι σινιάλο πρόθεσης σοβαρής υποταγής, αίτιο τιμωριούλας ή και απαλλαγής ακόμα κλπ κλπ. Αυτό σε σοβαρές σχέσεις που εξελίσσονται σε βάθος χρόνου. Για τους άλλους γιατί;

    Σε απλές σχέσεις θα μ ένοιαζε η πρόθεση - δυνατότητα να τηρηθεί ένας κώδικας σωστής συμπεριφοράς και ασφάλειας

    Στις σοβαρές σχέσεις με νοιάζει να μπορώ να ευχαριστώ και να υπηρετώ και να νιώθω ασφαλής και ότι στηρίζομαι σε γερά θεμέλια. Να νιώθω... με νοιάζει και να τσεκάρω τα θεμέλια για ειλικρίνεια; Για ποιό λόγο;
     
    Last edited by a moderator: 16 Νοεμβρίου 2006
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Περί ειλικρίνειας...

    ... ισως γι αυτο που μολις εγραψες πιο πανω ?

    για να αισθανεσαι ασφαλης και οτι στηριζεσαι σε γερα θεμελια ,
    και το μονο που να σε απασχολει να ειναι να ευχαριστεις και να υπηρετεις ?

    ... λεω εγω τωρα ....

     
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Και καλώς λες anasia αλλά η τρέχουσα αίσθηση των πραγμάτων που έχω είναι ότι μετράει περισσότερο η σταθερότητα των θεμελίων και όχι τόσο η ειλικρίνεια, χωρίς βέβαια να εννοώ ότι η σταθερότητα είναι χαρτονένια...

    Όταν πιά Του αφήνεται η υποτακτική παύει λίγο λίγο να έχει την ψυχική δυνατότητα να κρίνει, όσο έκρινε έκρινε τώρα έχει ανάγκη να εμπιστευτεί και να παίρνει τα πράγματα όπως έρχονται και αν ο Κυρίαρχος δεν είναι ειλικρινής πάντα, δεν είναι.

    Χάνει Αυτός κάτι έτσι, δεν μπορεί να αφεθεί ο Ίδιος τότε, ίσως δεν μπορεί να "αφήσει τα βυζιά της να πέσουν στο πάτωμα" αν είναι Κυρίαρχη, αλλά ποιός μπορεί να Τον κρίνει; Σίγουρα όχι η υπό.

    Έπειτα... άλλο γνησιότητα, άλλο ειλικρίνεια <s>

    Μπορεί να φαίνομαι ότι κάνω λίγο τον δικηγόρο Του διαβόλου, το θέμα μου δεν είναι να πω ότι δε βαριέσαι Κυρίαρχος να είναι και ότι θέλει, ας είναι και παθολογικός ψεύτης, το θέμα είναι να περνάω εγώ καλά, το ζητούμενό μου είναι να δούμε λίγο πίσω από την τετριμμένη πλευρά του θέματος.

    Γιατί θέλουμε και μας απασχολεί η ειλικρίνεια από τη στιγμή της συναίνεσης και πέρα;

    Αυτονόητη για το υποτακτικό στοιχείο, που αν είναι εκπαιδευμένο έχει πλέον γίνει διάφανο, αδιάφορη ως προς το Κυρίαρχο είναι πλέον υπεράνω κριτικής.
     
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Περί ειλικρίνειας...

    Είναι μια άποψη αυτή lilly με βάση,
    αλλά υπάρχουν και οι υποτακτικοί που δεν μπορούν να συναινέσουν αν δεν υπάρχει απόλυτη ειλικρίνεια ,
    και το μυαλό τους , ένα κομμάτι του είναι εκεί ,
    ίσως και συνέχεια και μπορεί να έχει να κάνει αυτό με το παρελθόν
    και τα βιώματα τους και με τυχόν πληγωμένο σοβαρά άνθρωπο .
    Θα μου πεις , τι στο καλό υποτακτική είναι αυτή τότε ?
    Δεν ξέρω .
    Ξέρω όμως πως η υποταγή του καθενός θρέφετε από διαφορετικά πράγματα …..
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    η απαιτηση για ειλικρινια ειναι αντριστροφα αναλογη με την πονηρια (με την καλη της εννοια) ..... οσο λιγοτερη διαθετεις τοσο καιγεσαι για ειλικρινεια ....
    αλλα και παλι δες τι εχεις ξοδεψει για αυτο που εχεις ... συνηθως μια καλη μαρκα δεν θα σε προδωσει ... εξαρταται τι εχεις πληρωσει ........
     
  9. zinnia

    zinnia Contributor

    Δικια μου τωρα απορια: Πως θα νοιωσεις ασφαλης και πως πατας σε γερα θεμελια, που ειναι ικανα να σε σηκωσουν και να σ απελευθερωσουν και να σε κανουν ν απογειωθεις και να προσφερεις, να υπηρετεις, να δινεσαι, να.., να.. , να... ΕΑΝ δεν την εισπραξεις την ειλικρινεια Του, ή αντιληφθεις πως -εστω και διαισθητικα- χωρις απτές αποδειξεις - το οικοδομημα καπου "μπαζει"..

    Δεν μιλω για συνεχή τεσταρισματα της ειλικρινειας του Κυριαρχου, κατ εμε δεν χρειαζονται -ασε που τα θεωρω και μειωτικα πρωτα - πρωτα για μενα την ιδια... Ελα ομως που μπορεις να πιασεις στον "αερα" εντελως διαισθητικα πως κατι δεν παει καλα; Αν το διαισθανθεις λοιπον, αναρωτιεμαι ποσο ασφαλης μετα θα νοιωσεις...
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Capitano isnogood, τα διεθνή λογιστικά πρότυπα επιβάλλουν τακτικές και ενίοτε καθημερινές ή και real time αποτιμήσεις όλων των στοιχείων ισολογισμού (πάγια, απαιτήσεις, υποχρεώσεις, κεφάλαια, διαθέσιμα) αλλά και εκτός ισολογισμού (υποσχέσεις, αμοιβαίες δεσμεύσεις) με πολύ συγκεκριμένους κανόνες.

    Άλλο ειλικρίνεια και άλλο τάξη και ικανότητα ομαδοποίησης μεγεθών, πρόσθεσης, αφαίρεσης, πολλαπλασιασμού, διαίρεσης, ανατοκισμού και προεξόφλησης.

    Πέρα από αυτό κάηκες με την πρώτη λέξη isnogood τί θα πει "απαίτηση" καλέ μου από εκπαιδευόμενη σκλάβα; Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δίνεις να το ξεκαθαρίσω, λαβαίνεις δώρο γι αυτό, βλέπε υποσημείωση  

    θα έχεις κάνει τα σχετικά ελαφρά πλάγια πηδηματάκια στην ψυχούλα σου τότε zinnia πρωτού καν βγει το ολικό άθροισμα στην ταινία της αριθμομηχανής με τα συν και τα πλην, το πρακτικό επιστέγασμα της ψυχικής απομάκρυνσης δεν αργεί, βλέπε και πρώτη μου παράγραφο προς Capitano isnogood <χαμόγελο>

    Αλλά το "κάτι δεν πάει καλά" δεν έπετε ότι είναι έλλειμμα ειλικρίνειας, έτσι δεν είναι;

    Υποσημείωση: Το δώρο είναι οι δύο πίνακες που κρέμαγαν κάποτε στα μπακάλικα "ο πωλών τοις μετρητοίς" και "ο πωλών επί πιστώσει".
     
  11. zinnia

    zinnia Contributor

    εχεις δικιο..δεν ειναι ελλειμμα ειλικρινειας..ισως ειναι η κορυφη του παγοβουνου που - ποιος ξερει- ποσος συμπαγης ογκος κρυβεται απο κατω του..ομως θα συμφωνησεις φανταζομαι πως ισως την περιγραφουμε ετσι, ως ελλειμμα ειλικρινειας...
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Έτσι όπως το θέτεις είναι απόλυτα σεβαστό και ανθρώπινο, από την οπτική της εκπαιδευόμενης σκλάβας είναι πέρα ως πέρα βανίλλα.

    Το νόημα του "δίνω τον έλεγχο", "δεν είναι στο χέρι μου", "δεν με αφορά" έχει πολύ βαθιές ρίζες και πολλά παρακλάδια σε μία M/s σχέση καθώς και στην εκπαίδευση σκλάβας για το D/s δεν μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα.

    Το θέμα που πρέπει, λέω σήμερα, να μιλήσει με ανοιχτά χαρτιά ο Κυρίαρχος σε μία υποτακτική είναι για την εκτίμησή Του για το αν κάνει για σκλάβα ή όχι και για το αν Αυτός προτίθεται να την κάνει σκλάβα ή να την αναλάβει ως σκλάβα. Έτερον ουδέν.