Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί ισότητας των φύλων και άλλων δαιμονίων

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 28 Ιουλίου 2005.

  1. gaby

    gaby Guest

    Κάποια στιγμή, στα γεράματά του ο Sigmound παραδέχτηκε ότι "ποτέ δεν ξέρεις με τις γυναίκες".

    Ισως η αναζήτηση πλούσιων εμπειριών μας έκανε τότε σαματατζούδες και αφού κάναμε όλο το σαματά που θέλαμε στη ζωή μας, μετά γίναμε υποτακτικές.  

    Δεν ξέρω για άλλες femsub, εμένα πάντως μου προξενεί αφόρητη πλήξη το να κυριαρχήσω σε έναν άντρα και βαθύ, ηδονικό ενδιαφέρον το να κυριαρχουμαι.
     
  2. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Ακριβώς το ίδιο αισθάνομαι και εγώ μόνο που το ίδιο ηδονικό ενδιαφέρον νιώθω στην ιδέα (και στην πράξη φυσικά) να κυριαρχήσω σε μια γυναίκα. Κάτω από ιδανικές συνθήκες θα μπορούσα και να υποταχτώ από την κατάλληλη γυναίκα. Άρα θεωρώ το ίδιο ικανές για κυριαρχία και τις γυναίκες, σε καμιά περίπτωση όμως δεν μπορώ να δεχτώ αυτές που βρίσκουν σαν πρόφαση την κυριαρχία για να βγάλουν τα απωθημένα που έχουν προς το "ισχυρό" φύλο.
     
  3. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: Περί ισότητας των φύλων και άλλων δαιμονίων

    Λογικό μου φαίνεται. Όσο και αν δε με ενδιαφέρει στο παραμικρό να κυριαρχήσω πάνω σε οποιονδήποτε, άντρα ή γυναίκα.
     
  4. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: Περί ισότητας των φύλων και άλλων δαιμονίων

    Το φαινομενο αυτο xalakat, και το λεω αυτο με την εννοια του φαινεσθαι, ειναι πραγματι κατι που φαινεται ευλογη παρατηρηση και εντελως ξεκαθαρη διαφορα αναμεσα στα δυο φυλα. Υπαρχουνε ομως πολλες ερευνες, και αν το σκεφτεις θα συμφωνησεις ενδεχομενως και εσυ, που δειχνουνε οτι τα επιπεδα επιθετικοτητας δεν διαφερουνε με βαση το φυλο. Αυτο που διαφερει ειναι ο τροπος εκφρασης τους: οι αντρες τεινουνε να ειναι πιο σωματικα και συμπεριφορικα επιθετικοι, ενω στις γυναικες η επιθετικοτητα ειναι λεκτικη και εκφραζεται πιο relationally. Η δυνατοτητα μιας γυναικας να ειναι επιθετικοτητα με εναν αλλον ανθρωπο συναισθηματικα ειναι ξεκαθαρη σε οποιον κατσει και το σκεφτει και δεν συγκρινεται με αυτην του μεσου αντρα.

    Συμφωνω απολυτα...οι πιο ΅σκληρες΅ σκηνες που εχω δει ειναι μεταξυ γυναικων, και οι πιο highly protocolled σχεσεις και οι πιο restrictive ειναι μεταξυ Mistress and female slave. Διαφωνω ομως στο οτι αυτο εχει να κανει με το οτι ΅γευονται΅ εξουσια, νομιζω οτι συμβαινει λογω του οτι οι γυναικες δεν κοινωνικοποιουνται, οπως οι αντρες, στο να προσεχουνε τις επιπτωσεις της εξασκησης της φυσικης τους δυναμης και συνεπως δεν εχουνε τους εσωτερικους περιορισμους με τον τροπο που τους εχουνε οι αντρες.
     
  5. proudslave

    proudslave Guest

    Πολλές φορές λέμε ότι οι γυναίκες είναι ανώτερες από τους άντρες ίσως επειδή πάει ο νους μας στο ''ΙΣΧΥΡΕΣ''. Πιθανότατα είναι πολύ πιο ισχυρές από τους άντρες επειδή ασκούν εξουσία είτε με καλό ή με κακό τρόπο, είτε το θέλουν είτε όχι.

    Περί της γυναικείας φύσης μέσα από σύμβολα και μεταφορές δανείστηκα τα εξής στοιχεία :

    Υπάρχουν 3 βασικά σύμβολα - μεταφορές της γυναίκας για να καταλάβουμε πόσο σημαντικές και ισχυρές είναι. (και πόσο απαραίτητες).

    1) Σπίτι = Το σώμα της γυναίκας. Το πρώτο ρούχο του ανθρώπου. Μπορείτε να ψάξετε τον πίνακα του Ιερώνυμου Bosch με τίτλο ''ο πειρασμός του Αγίου Αντωνίου''. Η Γυναίκα γίνεται το πρώτο μας σπίτι.

    2) Τραπέζι = To μητρικό γάλα και αργότερα η γυναίκα που μαγειρεύει το φαγητό. Η Γυναίκα είναι αυτή που τροφοδοτεί και δίνει το φαγητό.

    3) Κρεββάτι = Η γυναίκα ως εκείνη που προκαλεί την σεξουαλικότητα. Το κρεββάτι δεν είναι μόνο το σύμβολο του σεξ αλλά και της γέννας, του ύπνου αλλά και του θανάτου. Βλέπε μουσείο Getty τον πίνακα ''The Eternal Feminine''.

    Υπάρχουν 2 βασικοί χαρακτήρες γυναίκας :
    Στοιχειώδης και μεταμορφωτική. Και 4 βασικοί τύποι γυναικών (συμβολικά πάντα) :

    1) Η Καλή μητέρα
    2) Η Παρθένα
    3) Η ξελογιάστρα
    4) Η φοβερή μητέρα

    ΟΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ :

    1) 'Ολες οι στοιχειώδεις γυναίκες είναι :
    - Μεγαλύτερες σε ηλικία
    - Είναι δυνατές πρωταγωνίστριες
    - Είναι μητρικές (είτε με θετικό είτε με αρνητικό τρόπο).
    - Δρουν με αμεσότητα.
    - Η επιρροή τους είναι κυρίως σωματική, όχι τόσο ψυχολογική.

    2) Θετική στοιχειώδης φιγούρα : ΚΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ :

    - Πρωταγωνιστεί με την δική της δύναμη, προστατεύει, τρέφει, θηλάζει κλπ.
    - Συνδέεται συμβολικά με χρώματα της γης και βλάστησης.
    - 'Εχει μια συγκρατημένη ομορφιά.

    3) Αρνητική στοιχειώδης γυναίκα : ΦΟΒΕΡΗ ΜΗΤΕΡΑ - ΓΡΙΑ ΜΑΓΙΣΣΑ :
    - Επιτίθεται ή και κασταστρέφει μέσα πάλι από την μεγάλη της δύναμη.
    ''Παγιδεύει'', ''φυλακίζει'', ''ευνουχίζει'', ''διαμελίζει'', ''καταβροχθίζει''.
    - Συνδέεται συμβολικά με μαύρα και κόκκινα χρώματα - ρούχα και με
    εικόνες αίματος και θανάτου.
    - Είναι άσχημη και ή τερατώδης, συχνά χρησιμοποιεί τον φαλό ώς σύμβολο.


    ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ :

    1) 'Ολες οι γυναίκες που μεταμορφώνουν έχουν κάποια κοινά στοιχεία :
    - Είναι νεαρές.
    - Είναι ισότιμες, σε αναλογία με το Εγώ
    - Είναι δυναμικές, προκαλούν είτε θετικές είτε αρνητικές αλλαγές.
    - Δρουν άμεσα επηρρεάζοντας και χρησιμοποιώντας την δύναμη άλλων
    ανθρώπων ή πραγμάτων.
    - Η δύναμή τους είναι κυρίως ψυχολογική.

    2) Θετική γυναίκα που μεταμορφώνει : Η ΠΑΡΘΕΝΑ ΠΟΥ ΕΜΠΝΕΕΙ :
    - Γίνεται πρωταγωνίστρια έλκοντας και εμπνέοντας τον άντρα (ιδιαίτερα μέσα
    από την εξάχνωση της σεξουαλικότητας)
    - Συνδέεται συχνά με παλ ή παστέλ χρώματα, ιδιαίτερα τα χρώματα του
    ουρανού, μπλε και άσπρο.
    - 'Εχει μια φυσική, αθώα, αιθέρια ομορφιά.

    3) Αρνητική φιγούρα που μεταμορφώνει : ΞΕΛΟΓΙΑΣΤΡΑ, ΝΕΑΡΗ ''ΜΑΓΙΣΣΑ'' :
    - Εξασθενεί ή καταστρέφει τον πρωταγωνιστή ξελογιάζοντάς τον,
    χρησιμοποιεί σεξουαλικά θέλγητρα, συχνά αρνητική γοητεία.
    - Συνδέεται συμβολικά με ζωηρά και έντονα χρώματα, ιδιαίτερα το κόκκινο
    και το μαύρο.
    - 'Εχει μια έντονη, φιλήδονη, εξωτική και ιδιαίτερα αισθησιακή ομορφιά.

    Το παραπάνω μοντέλο της γυναικείας φύσης περιγράφεται στο έργο ''Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ'' : Μια ανάλυση του Αρχέτυπου (University Princeton Press, 1963)
     
  6. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    "Πολλές φορές λέμε ότι οι γυναίκες είναι ανώτερες από τους άντρες ίσως επειδή πάει ο νους μας στο ''ΙΣΧΥΡΕΣ''. Πιθανότατα είναι πολύ πιο ισχυρές από τους άντρες επειδή ασκούν εξουσία είτε με καλό ή με κακό τρόπο, είτε το θέλουν είτε όχι."
    Η λεξη ισχυρος αναφερεται στην αποκτηση και διαχειρηση δυναμης. Με βαση τα λογια του ψυχολογου Γιωργου Πιντερη PhD "Η δυναμη δεν ειναι τιποτε αλλο παρα ενα μεσο , ενα εργαλειο.... Η πραγματικη επιδιωξη αυτων που αποζητουν τη δυναμη ειναι ο ελεγχος.Θελουν οσο το δυνατο να ελεγχουν τους αλλους. Η δυναμη ειναι το εργαλειο που τους επιτρεπει να κανουν την προθεση τους πραγματικοτητα. Τους δινει την δυνατοτητα ελεγχοντας τους αλλους να πραγματοποιουν τα σχεδια τους... Αυτη η επιδιωξη απο μονη της δειχνει οτι δεν εμπιστευεται τους αλλους."
    Νομιζω πως η επιθυμια για αποκτηση δυναμης και εν τελει η χρηση της δυναμης και εξουσιας δεν εχει φυλο , ηλικια , χρωμα κλπ. Ειναι θεμα ψυχοσυνθεσης.
    Η χρηση της δυναμης για ελεγχο του πεπρωμενου των αλλων περισσοτερο μου θυμιζει τις μαζικες απολυσεις σε μια μεγαλη εταιρια για οικονομικους λογους, εταιριες που στην συντριπτικη τους πλειοψηφια ελεγχονται απο ανδρες.Αν το επιχειρημα ειναι οτι" ειναι πολυ πιο ισχυρες οι γυναικες επειδη ασκουν εξουσια" τοτε μαλλον το επιχειρημα αυτο ενισχυει την αντιθετη αποψη γιατι η εξουσια σε γενικοτερο πλαισιο ειναι ακομη μια αντρικη υποθεση (π.χ πολεμος και η εκτοξευση ενος πυραυλου που αφανιζει αμαχους οι οποιοι ειναι συνηθως γυναικες και παιδια. Η εκτοξευση γινεται απο αντρες)
     
  7. xalakat

    xalakat Regular Member

    Λάρα, όντως υπάρχει αντίφαση σ' αυτά που γράφω: Θαυμάζω την δυναμική γυναίκα που ξέρει να εξουσιάζει τους άντρες, η οποία όμως αποτελεί την εξαίρεση του κανόνα και θεωρώ τις γυναίκες ανώτερες λόγω έλλειψης επιθετικότητας και καλύτερης συναισθηματικής νοημοσύνης από τους άντρες.
    Αυτό που με διεγείρει σεξουαλικά είναι ένα ένστικτο, ενώ αυτό που θαυμάζω στην πλειοψηφία των γυναικών είναι το αποτέλεσμα λογικής σκέψης.
    Ως γνωστόν τα ένστικτα βρίσκονται σε σύγκρουση με τη λογική και γι αυτό πέφτω σ' αυτήν την αντίφαση.

    Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το ότι τρεις fem subs από εδώ έγραψαν πως όταν ήταν μικρές είχαν αγορίστικη συμπεριφορά και μάλιστα τους άρεσε να ηγούνται των αγοριών. Κι εμένα, όταν ήμουν μικρός, μου άρεσε να βασανίζω τα κοριτσάκια, ειδικά την αδελφή μου, αλλά είχα και το ένστικτο της υποταγής που σπάνια τότε έβγαινε στην επιφάνεια.

    Εσείς είχατε ένστικτα υποταγής προς τους άντρες παράλληλα με την διάθεσή σας για εξουσιά στα παιδικά σας χρόνια;

    Μήπως τελικά είναι αυτό που λέτε, δηλαδή πως όταν μια ιδιάζουσα συμπεριφορά στην παιδική ηλικία κάνει τον κύκλο της, ο σεξουαλικός προσανατολισμός του ανθρώπου στρέφεται στο αντίθετο άκρο...
     
  8. xalakat

    xalakat Regular Member

    Διόρθωση: Το σχόλιο στο οποίο αναφέρομαι στο προηγούμενο post μου ήταν της tender lilly και όχι της Λάρας.
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Υπάρχει τρόπος να διορθώνεις κάτι στο ποστ σου, χρησιμοποιώντας το "edit" στο κατω μέρος του ποστ σου.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Περί ισότητας των φύλων και άλλων δαιμονίων

    xalakat

    Πιστεύω πως μιλάμε μεν μαζί αλλά ο καθένας καταλαβαίνει τα δικά του.

    Το ότι είμαι σκλάβα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σεξουαλικός προσανατολισμός για μένα. Το ότι ήμουν σαν παιδί διαφορετική από τα πρότυπα τα οποία επιβάλλονται από τα διάφορα κέντρα εξουσίας, λέει μόνο πως είμαι άτομο που από παιδί ακολουθώ τις επιταγές των δικών μου επιθυμιών, ενάντια σε πρότυπα. Δεν είχα επιθυμία να βασανίσω κανένα, αντίθετα μισούσα όσους βασάνιζαν ζώα κι ανθρώπους, και αυτό υσχίει μέχρι σήμερα.
    Μάλλον ψέματα...όταν θυμώσω νιώθω πως θα μπορούσα να κάνω κακό σε άτομα που κάνουν κακό σε άλλα.

    Οπότε εσύ αναφέρεσε στο σεξ ενώ εγώ όχι, όταν αναφέρομαι στην ουσία μου και τους λόγους για τους οποίους είμαι στο χώρο. Μην προβάλλεις σε παρακαλώ πολύ πάνω μου αυτά που ο ίδιος κουβαλάς μέσα σου, και τους τρόπους που εσύ τα βιώνεις.

    Όσο για το αν είχα ένστικτα υποταγής, με την έννοια πως ένιωθα να βγαίνει από μέσα μου υποταγή προς κάποια άτομα δεν το θυμάμαι, μια και για να μου βγεί γενικά υποταγή πρέπει να έχω απένταντι μου Κάποιο που να "νιώσω" ισχυρότερο από μένα την ίδια σε κάποιους τομεις, κι αυτό συμβαίνει πολύ σπάνια ακόμη και σήμερα.
    ΑΝ όμως εννοείς ένστικτα υποταγής, όλες τις ανασφάλεις και συμπεριφορές που σε κάποιο γνώστη του χώρου, θα έδιναν να καταλάβει πως έχω ψυχοσύνθεση σκλάβας, τότε όλη μου η ζωή, είναι γεμάτη από τέτοιες ενδείξεις.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: Περί ισότητας των φύλων και άλλων δαιμονίων

    H δύναμη είναι ένα πολύ ευρύτερο χαρακτηριστικό. Η δύναμη μπορεί να εκφράζεται και εσωστρεφώς, να χρησιμοποιείται για να αντέξει κάποιος εξωτερικές αντιξοότητες και επιρροές. Από αυτή την άποψη είναι συνήθως δυνατές οι γυναίκες. Δε λέω ότι ο Πιντέρης κάνει λάθος, πιθανά για μία συγκεκριμένη ανάλυση να τοποθετήθηκε έτσι, καμμιά φορά γίνεται φαινομενικά λίγο μονοδιάστατος... Σε ποιό βιβλίο γράφει αναλυτικά περί δύναμης; Θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.

    Ο κλασσικός τρόπος με τον οποίο ασκούσαν έλεγχο και εξουσία οι γυναίκες ήταν (φαινομενικά) η αδυναμία.

    Οχι πάντα xalakat και όχι όσον αφορά τους βασικούς αξονες της προσωπικότητάς μας. Απλά άλλες στιγμές εκφράζουμε τα ένστικτά μας και άλλες τη λογική. Και άλλο είναι η σύγκρουση άλλο συστηματικά το ένστικτο να απορρίπτει αυτό που η λογική επιθυμεί. Δηλαδή, να επιθυμείς στρίγκλες επειδή τις νιώθεις για ανώτερες αλλά να λες ο λόγος που θεωρείς ανώτερες τις γυναίκες είναι γιατί δεν είναι στρίγκλες! (το "στρίγκλες" σύντμηση για λόγους συντομίας - μη το πάρετε κατά γράμμα).

    Με συγχωρείς για την παρέμβαση στα προσωπικά σου, αλλά μήπως απλά έχεις μεγάλη δυσκολία να παραδέχεσαι τα λάθη σου;

    Κατά τα άλλα, δε μπορώ να απαντήσω για τις άλλες femsub, αλλά για μένα το να αναζητώ πρωταγωνιστικούς ρόλους στο παιδικό παιχνίδι ήταν πιό πολύ ένας τρόπος να εκφράσω τη δημιουργικότητά μου. Δε με ένοιαζε τόσο να ελέγξω άλλους όσο να κάνω αυτό που ήθελα όπως το ήθελα. Γενικά οι άνθρωποι που αποζητούσαν την καθοδήγησή μου, τότε και τώρα, ούτε καν συμπαθείς δε μου γίνονταν.

    Ποτέ μου δε θέλησα να βασανίσω άνθρωπο, ζώο ή φυτό. Και τώρα, το "κόκκινο πανί" για μένα είναι αυτοί που βλάπτουν ανθρώπους που δε μπορούν να αμυνθούν.

    Μέχρι που ανακάλυψα τον πραγματικό πυρήνα της σεξουαλικότητάς μου, το αν θα υποτασσόμουν ή αν θα κυριαρχούσα ήταν θέμα συσχετισμών. Όταν εύρισκα κάποιο κενό το εκμεταλλευόμουν και κυριαρχούσα, όταν δεν μου το επέτρεπαν οι συνθήκες υποτασσόμουν και αν δε μου άρεσε η κατάσταση, απλά έφευγα. Πάντως στα παιδικά μου χρόνια καμμία διάθεση υποταγής στους άντρες δεν είχα, έκφραση ερωτισμού μου είναι η διάθεση υποταγής στους άντρες όχι συνολικός τρόπος ζωής αλλά όχι και όπως τίθεται μόνο όταν έχω διάθεση για σεξ. Απλά, όταν με ενδιαφέρει ερωτικά ένας άντρας θα τον δω ώς Κυρίαρχο και θα του προσφέρω την υποταγή μου.

    Από τότε που συνειδητοποίησα ότι την υποτακτικότητά μου αξίζει να τη διοχετεύω στην προσωπική ερωτική μου ζωή, έγινα πιό ήρεμη και πιό κυριαρχική στο επάγγελμά μου και στην κοινωνία επειδή δε χρειάζεται πιά να κάνω κρυφά, υποσυνήδειτα σινιάλα της υποτακτικότητάς μου.
     
  12. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    xalakat όχι απλά δεν είχα αισθήματα υποταγής στην παιδική μου ηλικία, αλλά δεν ανεχόμουν καν την όποια προσπάθεια επιβολής και ελέγχου από κανένα από τα 2 φύλα. Ακόμα και στην αρχή της γνωριμίας με τον Αφέντη μου αντιδρούσα σε αυτές τις συνθήκες. Χρειάστηκα αρκετό καιρό για να συμφιλιωθώ με την υποτακτικότητα μου προς Αυτόν, μια και δεν είμαι υποτακτική σε κανέναν απλά και μόνο γιατί είναι άντρας. Θα πρέπει κατ' αρχήν να μου εμπνέει σεβασμό και να διαθέτει πιο ισχυρή και συγκροτημένη προσωπικότητα από τη δική μου. Μέχρι τώρα δεν έχω γνωρίσει και πολλούς που να διαθέτουν αυτά τα στοιχεία, στα δικά μου μάτια πάντα.