Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περι switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος TheWildOne, στις 2 Ιανουαρίου 2007.

  1. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Τα bold δικά μου.
    Η διαφωνία μου στην παραπάνω φράση είναι πως και στις 2 περιπτώσεις ο άνθρωπος λειτουργεί ως Κυρίαρχος ή ως υποτακτικός, δεν είναι. Το να παίρνεις θέση υποτακτικού δεν συνεπάγεται ότι υποτάσσεσαι, ούτε αν κραδαίνεις το crop Κυριαρχείς. Θεωρώ ότι οι 2 αυτές καταστάσεις είναι ξέχωρες και μη ανταλλάξιμες από την στιγμή που βιώνονται. Η όποια εναλλαγή ρόλων στοχεύει στην κάλυψη αισθήσεων και συναισθημάτων, ανάλογα με το τι επιθυμεί κάποιος την εκάστοτε περίοδο της ζωής του.
     
  2. Hamailewn_f

    Hamailewn_f New Member

    Πρέπει πάντοτε να ΕΙΜΑΣΤΕ κάτι? Το να βιώνεις στιγμιαία, ή για λίγες ώρες κάποια συναισθήματα είναι υποδεέστερο του συγκεκριμένου status κάποιου? Δεν είναι κακό να μην έχεις συγκεκριμένη η μόνιμη ταυτότητα, για συναισθήματα κι αισθήσεις μίλησα άλλωστε. Αρκεί πάντοτε να αισθάνεσαι "άνετα" σ' αυτό που βιώνεις. Δεν μπορώ να αντιληφθώ τον εαυτό μου σε μια μόνιμη θέση ή στάση συμπεριφοράς χωρίς όμως να νιώθω άσχημα που δεν είμαι αποκλειστικά κυριαρχική ή υποτακτική. Αυτή τη ρευστότητα προσπαθώ να περιγράψω (ατυχώς μάλλον)
     
  3. ddragon

    ddragon Regular Member

    Εγώ Hamelaion_f σαν switch που είμαι επίσης, σε κατάλαβα άψογα και πρέπει να πώ οτι το έθεσες υπέροχα.
    Θα ήθελα επίσης να συμληρώσω οτι για ορσμένους ο ρόλος στο BDSM δεν είναι απαραίτητα άσπρο η μαύρο... υπάρχει και το γκρί, του οποίου η φωτεινότητα μπορεί να αλλάξει ανάλογα με το αν βρισκεται σε άσπρο η μαύρο φόντο. Όπου φόντο βάλτε την διάθεση γενικότερα καθώς και τι σου βγάζει αυτός/η που είσαι δίπλα του.
     
  4. hugger

    hugger Regular Member

    Την ψυχολογια του switch νομιζω δεν ειναι δυσκολο να την καταλαβει κανεις, ειναι πολυ κοντα στο μεσο ορο του open-minded ενεργου σεξουαλικα ατομου, με επιπροσθετο το στοιχειο της συλλογης εντονων εμπειριων χωρις προκαταληψεις και αποκλεισμους.Προυποθετει αυτοσαρκασμο, δυνατοτητα γρηγορης προσαρμογης, ανοχη και κατανοηση των αναγκων του συντροφου, γνωση των ρολων Top και bottom καθως και επιδεξιοτητα στους χειρισμους σε οποιοδηποτε ρολο κι αν βρισκεται. Οι switch δεν βολευονται κατω απο ταμπελες, ισως δεν ειναι τυχαιο οτι οι υπολοιποι δεν θεωρουν τον ορο switch ταμπελα.
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Περι switch

    Όπου switch βάλε bisexual και όπου top και btm ,βάλε str8 και gay.
    Τι βγαίνει;
    Ένας ορισμός βγαλμένος από το φόβο και την ανασφάλεια με σκοπό την εξύψωση .

    Το κλισεδάκι αυτό το έχω ακούσει κάτι δεκάδες φορές.Σε κάθε περίπτωση:
    -Δε μας καταλαβαίνεις
    -Δε μας αρέσουν οι ταμπέλες,δεν τις βάζουμε(τότε ρε καπετάνιο πως αυτοπροσδιορίζεσαι 


    Σε κάθε περίπτωση. Σα να μου λενε...
    - Είστε πορρωμένοι και τοποθετημένοι στα άκρα,επειδή σας παρέσυρε ο μονόδρομος ή δε μπορείτε να ελίσσεστε.
    -Εσύ γουστάρεις με την ταμπέλα να περιορίζεσαι,να στιγματίζεσαι και ενίοτε να περιθοριοποιείσαι..
    -Είμαστε οι πραγματικά ελεύθεροι σε όλα τα επίπεδα,ενώ εσύ όχι

    κτλ
    κτλ
    κτλ

    Δε βάλλομαι κατά των switch ,αλλά επ ουδενί δε δέχομαι πως ο ορισμός ή τα κύρια χαρακτηριστικά τους είναι αυτά..Είναι διαφορετικά και πιο βγαλμένα από πιο βαθία ένστικτα και από πιο βαθιές ανάγκες.

    Απο κει και πέρα ,όποιος θέλει να είναι ο "μπαλαντέρ του έρωτα και της δραστηριότητας",να μην χρησιμοποιεί τις έννοιες "είμαι" και "ταμπέλα" σε αντιπροβολή και αντίθεση των οποιονδήποτε και του οτιδήποτε..


    Τίποτα προσωπικό με σένα.Η απάντηση έχει περισσότερους αποδέκτες σε ολικό ή τμηματικό επίπεδο..
     
  6. hugger

    hugger Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Περι switch


    Ακολουθωντας το κλιμα, τιποτα προσωπικο, incomplete,
    χαιρομαι που βρισκεις το θαρρος να πεις τη γνωμη σου και ειδικα με καυστικα σχολια για τους switch, προχειρη λυση ταμπελοποιησης για να βρισκομαι εδω και να διασκεδαζω με κατι ξερολες που μιλανε για λογαριασμο των αλλων σαν εσενα.
    Πραγματι, ειναι κριμα εν κατακλειδι που δεν "βαλλεσαι" κατα των switch, γιατι κατι τετοια βληματα σαν εσενα (συ ειπας) τα περιμενουμε εμεις οι switch με ανοιχτες αγκαλες και το βυθομετρο στο χερι.

    Εγω βαλλω κατα των κακογουστων απαντησεων σε ολικο και τμηματικο επιπεδο.
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Περι switch

    οk ,πάμε

    Άμα σε χαλάει ο απογευματινός ύπνος,πρώτα να πίνεις καφέ και μετά τα υπόλοιπα.
    1ον δεν ειρωνεύτηκα.Θα σεβαστώ όμως το δικαίωμα της όποιας έκφρασης σου και θα ανεχτείς το δικό μου.
    2ον δεν αμφισβήτησα τους switch .ίσα ίσα είπα πως ο ορισμός τους δεν έχει καμία σχέση με την πρόχειρη τοποθέτηση σου.Έγραψα πως 'είναι κάτι πιο βαθύ κτλ κτλ".Νομίζω πως πιο πολύ εμβάθυνα,παρά απαξίωσα βάσει των εννοιω΄ν που πας να μου προσάψεις.Την πάτησες φίλε ,scripta mannent.Διάβασε προσεκτικότερα το συγκεκριμένο απόσπασμα.Και μη συγχέεις το σύνολο με κάτι μεμονωμένο που απευθυνόταν σε σένα.
    3ον αν εσύ ,επειδή δηλώνεις switch έχεις πιάσει το μέγα νόημα και εμείς δεν έχουμε άποψη,τότε ας κάνατε το θέμα κλειστό"απευθύνετε μόνο σε switch κτλ κτλ ".

    4ον αναλογίσου ,μήπως γενικά παρεξήγησες καταστάσεις.
    Συγνώμη φίλε.Διαχώρισα αυτά που είπες ,από αυτά που γνωρίζω και πιστεύω.

    Λυπάμαι που το λέω,αλλά υπό συγκεκριμένες συνθήκες (που έχουν να κάνουν με ανασφάλεια και ανάγκη για αντιπροβολή-επαναλαμβάνω)μπορεί να γίνει από κάποιους ,οι οποίοι δεν είναι στην πραγματικότητα switch.Τι μπορεί να είναι;kinky,pervs,game lovers?Ο καθένας με την περίπτωση του.

    Καλά κάνεις.Μαζί σου.

    Εν κατακλείδι ,για να μην ξαναπαρεξηγηθώ.Η έννοια switch πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με μεγαλύτερη δυνατότητα ελιγμών,λόγω διαφόρων καταστάσεων.
    Έχει να κάνει με βαθύτερα ένστικτα και ανάγκες.Και αυτά περιμένουμε να διαβάσουμε εδώ..
     
  8. hugger

    hugger Regular Member

    Incomplete,
    επειδη στο τελευταιο σου ποστ μετρησα ενα Συγγνωμη και ενα Λυπαμαι, κι επειδη κι εγω εχει τυχει να εχω μετανιωσει για αστοχα ποστς μου, αντιπαρερχομαι αλλα σημεια με σχολια σου που θα μπορουσαν να γινουν αντικειμενο ασκοπου flame και ελπιζω και γω το thread αυτο να εχει την τυχη που του αξιζει μεσα στο forum.
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Περι switch

    hugger
    Για αποφυγή παρεξηγήσεων,με το συγνώμη και το λυπάμαι δεν ανακαλώ κάτι.Το ότι εσύ έχεις μετανιώσει για άστοχα posts σου,δεν αφορά εμένα και δεν έχει τίποτα να ταυτίσει με μένα,τουλάχιστον όχι σε αυτό το θέμα. (αυτό το "κι" με οδήγησε στο σχόλιο αυτό)
    Αν θεωρείς ότι άποψη μου υπάρχει για να δημιουργήσει flame(κάθε flame είναι άσκοπο),τότε να ρίξω ένα δεύτερο λυπάμαι.Αν αυτό το flame θα είναι προιόν δικής σου και μόνο αντίδρασης,που θα προέρχεται από τη δική σου και μόνο αντίθεση,είναι δικό σου θέμα φίλε μου.
    Από κει και πέρα,μακάρι όντως το νήμα να έχει την τύχη που του αρμόζει.Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου..
     
  10. ddragon

    ddragon Regular Member

    Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχουν βαθύτερα αίτια για τον λόγο που κάποιος είναι switch.
    Το οτι για κάποιους το BDSM είναι lifestyle δεν σημαίνει οτι πρέπει να είναι για όλους!
    Γιατί δεν είναι αρκετή η απάντηση είμαι switch γιατί έτσι μου αρέσει άπλά;
    Γιατί πρέπει να υπάρχει μια ταμπέλα για τα πάντα;
    Γιατί θα πρέπει να μου αρέσουν μόνο οι ξανθίες η μόνο οι μελαχρινές και να βρίσκομαι να προσπαθώ να εξηγήσω το αυταπόδεικτο οτι υπάρχουν ωραίες ξανθιές και ωραίες μελαχρινές και απλά διαλέγω αυτήν που μου αρέσει περισσότερο;
    Ας σταματήοσυμε επιτέλους να κρίνουμε εξ' ιδίων τα αλλότρια! Κάποιος μπορεί να κάνει κάτι για κάποιον λόγο. Όλοι οι άλλοι δεν σημαίνει οτι το κάνουν για τον λόγο αυτό!
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Περι switch

    Δεν είμαι lifestyler.Θα μπορούσα να απαντήσω,αλλά θα μου πεις/πείτε πάλι,πως πολύ το σκαλίζω.Τέλος πάντων δεν το συνεχίζω.

    Απλά μια διευκρίνιση και μια υπενθύμιση.
    Διευκρίνιση.Αν αντιμετωπίζαμε την κάθε γαμημένη ταμπέλα,ως "απλά μου αρέσει",αυτό το φόρουμ θα είχε μόνο αγγελίες.

    Υπενθύμιση.Όσοι οικειοποιούνται τον όρο της ταμπέλας,τον ξεχνάνε.Ούτε στο λεξιλόγιο τους δεν έχουν αυτήν την λέξη,παρά μόνο για την κυριολεκτική της σημασία.Κάντε μια έρευνα μέσα στο φόρουμ και δείτε ποιοι ασκούνται στη λεκτική της χρήση..

    Την καλησπέρα μου..
     
  12. ddragon

    ddragon Regular Member

    Χμμ ομολογώ πως ναι φιλε Incomplete έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό όταν είπες:

    "Αν αντιμετωπίζαμε την κάθε γαμημένη ταμπέλα,ως "απλά μου αρέσει",αυτό το φόρουμ θα είχε μόνο αγγελίες"

    Απλά εγώ νομιζω πως όταν γίνεται κάτι δεν υπάρχουν μόνο αίτια θαμμένα στο υποσεινίδητο κτλ κτλ... υπάρχουν και τα άλλα, τα πολύ πιο επιφανειακά. Του στύλ... διασκεδάζω έτσι.. περνάω καλά. Σε ορισμένα πράγματα χάνουμε το νόημα προσπαθώντας να διυλύσουμε τον κώνωπα... Ας δεχτούμε κάποια όπως είναι κάποιες φορές, χωρίς να προσπαθούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα, η κάποιον σωστό και κάποιον λάθος.

    Και προς θεού... ας πάψουμε ποιά όλοι να ρίχνουμε μπηχτές και να παρεξιγιόμαστε με το παραμικρό... φόρουμ είναι... κουβέντα κάνουμε, διαφορετικές απόψεις μπορεί να έχουμε.
    (Φυσικά για όλους.. δεν αναφέρομαι σε σένα Incomplete.   )

    Αυτά τα ολίγα και φιλικά!