Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περι switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος TheWildOne, στις 2 Ιανουαρίου 2007.

  1. female

    female Contributor



    Κάποτε ειπώθηκε (από τον KyriosG αν θυμάμαι καλά) πως όλοι λίγο - πολύ έχουμε κάτι από switch μέσα μας. (Προσωπικά το ερμήνευσα και με την έννοια οτι ένας υποτακτικός, και πολύ λογικά, για παράδειγμα, δεν είναι "Yes, Sir", "Yes, Ma'm" σε όλες τις πτυχές της ζωής του.)

    Το δικό μου ερώτημα είναι -- οι switch, νοιώθουν εντελώς 50 - 50 τις κλίσεις τους ως προς το δίπολο κυριαρχία - υποταγή, ή τείνουν να έχουν μια έμφαση προς τον ένα ή τον άλλο πόλο, ας πούμε 60 - 40; Απολαμβάνουν ακριβώς εξίσου τη θέση τους και στους δύο πόλους, ή μήπως τη μία θέση τους λίγο περισσότερο, ή λίγο διαφορετικά (πχ. τη μία θέση λίγο πιο εγκεφαλικά, την άλλη πιο 'σωματικά') από την άλλη; Νοιώθουν δηλαδή περισσότερο ως προς το ένα, αλλά ανάλογα τις συνθήκες, τις διαθέσεις, τον / την παρτεναίρ, δύνανται (και απολαμβάνουν) να προσαρμοστούν και ως προς το άλλο;

     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Μου αρέσει και χαίρομαι, που επιτέλους ασχολούμαστε με τους συνοδοιπόρους Μ/μας και διαπιστωμένα "αδικημένους", "αμφιλεγόμενους", "αμφισβητούμενους" από Ο/όλους Μ/μας switch.
    Επιτέλους, ας προσπαθήσουμε Ο/όλοι οι υπόλοιποι, να καταλάβουμε (όσο μπορούμε) την επιλογή Τους, αν και Εγώ θα το έλεγα, την φύση Τ/τους.

    Εχω βάσιμους λόγους να πιστεύω, ότι οι περισσότεροι εδώ, σε αυτό το forum (άνδρες – γυναίκες), λειτουργούν ως switch.
    Δεν ξέρω αυτά τα άτομα, τι ανάγκες καλύπτουν με το να δηλώνουν (ψευδώς) Dom-Domme και sub, και ακόμα Mitsress-Master και slave και τι τα κάνει, να μη δηλώνουν ευθαρσώς ότι, είναι switch.
    Αυτοί είναι οι μόνοι τύποι ανάμεσα Μ/μας, που σίγουρα δεν τους καταλαβαίνω και δεν τους ενστερνίζομαι, διότι τους θεωρώ δειλούς, ανώριμους και υποκριτές, (Εκτός και αν αυτό συμβαίνει από άγνοια της πραγματικότητας Τ/τους)

    Έχω γνωρίσει switch που έως την στιγμή της γνωριμίας Μ/μας λειτουργούσαν ως Κυρίαρχοι.
    Ήταν καθαρά στο δικό Μου χέρι - σαν Κυρίαρχος- να τους πείσω, υποδεικνύοντας τους την θέση που θα είχαν απέναντι Μου και (για πάντα).

    Πολλοί από Σ/σας που Μ/μας γνωρίζετε ξέρετε και βλέπετε ότι ο σκλάβος Μου δηλώνει switch.
    Ναι είναι έτσι! Ήταν πριν γνωριστούμε ένας καλός Master (και ξέρω τι λέω). Αν κάποτε τελειώσει η σχέση Μ/μας ίσως γίνει και πάλι ένας καλός Master (…υποπτεύομαι και καλύτερος  ) Το ότι σήμερα δηλώνει switch στο status του αυτό ισχύει για Ο/όλους τους Α/άλλους/ες, όμως και όχι για Μένα που τον θεωρώ και λειτουργεί απόλυτα ως ο προσωπικός Μου σκλάβος.
    Όπως ήταν φυσικό γι΄αυτόν και επειδή ήταν υποτακτικός Μου πια, άλλαξε το status του και το έκανε slave. Όταν το είδα και αφού τον ευχαρίστησα για την πράξη του (ήθελε @ρια για να το δηλώσει με τις όποιες συνέπειες), του υπέδειξα να το κάνει switch.
    Αυτός είναι, αυτό πρέπει να δηλώνει.

    Έχω συναντήσει switch, που ήταν υποτακτικοί μαζί Μου (και πολύ μάλιστα) και σήμερα γνωρίζω ότι είναι Κυρίαρχοι σε σχέσης M/s, ευτυχισμένοι στο ρόλο τους και ολοκληρωμένοι με αυτό που έχουν και ζουν.

    Σε μια σχέση, που και οι Δ/δυο λειτουργούν ως switch, απλά οι ρόλοι είναι εναλλασσόμενοι και αυτό συμβαίνει σχεδόν αυτόματα.
    Μη νομίζετε ότι το συζητάνε....Είναι αστείο να πιστεύετε ότι λένε μεταξύ τους "σήμερα είμαι Εγώ ο Αφέντης/α και συ η σκλάβα/ος". Τους βγαίνει αυθόρμητα ανάλογα τις διαθέσεις τους και με το ποιος από τους δυο είναι, περισσότερο "δυνατός/η" στα θέλω Τ/του την συγκεκριμένη στιγμή. Εναρμονίζονται και το βιώνουν.

    Καλά κάνουν και βρίσκονται ανάμεσα Μας.

    Υ.Γ. Μη ξεχνάτε ότι κανένας Μ/μας και κανένα status δεν "κινδύνεψε" και δεν εκπλαγήκατε από Κ/κάποιον/α που δήλωσε εξ αρχής ότι είναι switch.
    Όμως Είμαι σίγουρη ότι, από μια κάποια γνωριμία Σ/σας ίσως και να ταραχτήκατε η και να απογοητευθήκατε, όταν ανακαλύψατε στην πορεία της σχέσης σας ότι Α/αυτός-η λειτουργεί σαν switch. Αυτό που δεν το περιμένατε, σίγουρα θα Σ/σας χάλασε την απόλυτη εικόνα, που είχατε για το άτομο αυτό.
     
    Last edited: 14 Ιανουαρίου 2007
  3. hugger

    hugger Regular Member

    Αποκλειστικα προσωπικη μου αποψη στο ερωτημα σου, τα ποσοσστα ειναι 100% και για τα δυο. Δεν ειναι φυσικα το συνολο 200%, αλλα με την εννοια οτι οταν εισαι στη μια φαση λειτουργιας, εισαι εντελως σε αυτη. Επισης, συνηθως νομιζω δεν υπαρχει καν θεμα προσαρμογης στις προτιμησεις του αλλου. Ο switch ειναι εκει γιατι ηδη εχει κανει την επιλογη του για το τωρα. Το μετα και το αυριο, ειναι μια αλλη στιγμη.
     
  4. hugger

    hugger Regular Member


    Μπορει να ειναι και στο τελος της πορειας, το αποκλειεις?
     
  5. ddragon

    ddragon Regular Member

    Εγώ μιλώντας για μένα πάντως... θέλω να δώσω και μία άλλη διάσταση.
    Δηλώνω switch αν και μεχρι τώρα οι εμπειρίες μου ήταν όλες σαν Dom στην ουσία. Όμως επειδή θέλω πολύ να γνωρίσω και την άλλη πλευρά και πιστεύω θα μου αρέσει εξίσου... δεν έχει για μένα τόσο σημασία που μου δόθηκε η ευκαιρεία μόνο σαν Dom να λειτουργήσω.
    Δέν το βλέπω οτι το τί είμαστε καθορίζετε μόνο απο τι κάναμε... αλλα και απο το τι θα θέλαμε να κάνουμε.
     
  6. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Χαιρόμαστε! Δυστυχώς είναι κατηγορία που συχνά ακούγεται, κατά κανόνα κοντά σε χιλιοειπωμένες φράσεις όπως «οι switch είναι αναποφάσιστοι», «δεν ξέρουν τι θέλουν», «δεν είναι πραγματικοί BDSMers», και άλλα όμορφα.

    Συμφωνώ επίσης μαζί σου ότι πάντα υπάρχει κάποια τάση προς ένα από τους δύο ρόλους-πόλους. Δύσκολα θα βρεις κάποιον που είναι 50-50 switch (αλλά όχι αδύνατο). Επί παραδείγματι, οι δικές μας τάσεις είναι αυτό τον καιρό σχεδόν 100% κυριαρχικές ως προς τρίτους. Μεταξύ μας όμως αλλάζουμε συχνά ρόλους, ανάλογα με τη διάθεσή μας.
     
  7. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Εδώ μας βρίσκεις σύμφωνους (και συμφωνεί μαζί σου και η διεθνής κοινότητα, με διασημότερο τον Kinsey). Αυτό που καθορίζει τη σεξουαλικότητά σου δεν είναι οι ευκαιρίες αλλά οι προθέσεις και οι φαντασιώσεις.

    Αν αποτελούσαν μόνο οι ευκαιρίες και oι εμπειρίες μέτρο σύγκρισης, τότε, πχ, ένας τελείως μυθικός 18χρονος ετεροφυλόφιλος που δεν είχε ποτέ σεξουαλική επαφή με γυναίκα θα πρέπει να θεωρηθεί ασεξουαλικός, και ένας αμφιφυλόφιλος με ελάχιστες ευκαιρίες να συνευρεθεί με ομόφυλο άτομο θα ήταν ετεροφυλόφιλος.
     
  8. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Σωστή παρατήρηση hugger. Σαφώς και δεν το αποκλείω. Απλά είναι πιο σύνηθες αυτό, για αυτό και το αναφέρω...
     
  9. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Όντως έτσι είναι Κυρία: Όπως Ξέρετε, ανήκω σε μια ξεχωριστή κατηγορία switch, που λέγονται switch slaves και λειτουργούν καθαρά υποτακτικά απέναντι σε μια Κυρίαρχη (ή σε έναν Κυρίαρχο). Είμαι ιδιοκτησία Σας, το αποδέχομαι και απολαμβάνω την υποταγή μου. Είμαι σε μια πολύ φυσική και άνετη θέση για μένα (αν και υποπτεύομαι πως Κ/κάποιοι θα δυσκολευτούν να κατανοήσουν τι εννοώ)

    Σε αυτή την χρονική στιγμή, έχει επικρατήσει η υποτακτικότητα μέσα μου. Βιώνω έντονα την υποταγή και απολαμβάνω την υπηρεσία σαν σκλάβος. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν έχω και φαντασιώσεις κυριαρχίας κατά καιρούς, ή πως αισθάνομαι ενοχές που "είμαι έτσι" και πως "πρόδωσα" κατά κάποιον τρόπο τον εαυτό μου ή την εικόνα του "ιδεώδους αρσενικού" Κυρίαρχου που θα "έπρεπε" να είμαι.

    Είμαι αυτό που είμαι και πλέον αισθάνομαι βέβαιος, άνετος και σωστός με τις επιλογές μου (αν και όπως θα Θυμάστε, ήταν δύσκολο για μένα να αποδεχτώ αρχικά. Έδωσα μεγάλη μάχη με τον εαυτό μου και με την εικόνα που είχα στο μυαλό μου για μένα).

    Ίσως να μην γίνω ποτέ "βεριτάμπλ" Master. Δεν με ενοχλεί αυτό, δεν το θεωρώ κάποιο όνειρο που θα πρέπει να κυνηγήσω. Το όνειρο μου είναι άλλο, να είμαι σωστός και ειλικρινής με εμένα και τους ανθρώπους γύρω μου. Αν μη τι άλλο, ένα μεγάλο μάθημα που έμαθα στην υπηρεσία Σας, είναι πως πρέπει να είμαι ειλικρινής με τον εαυτό μου και να αποδέχομαι τις επιθυμίες μου και την φύση μου.

    Αν στο μέλλον, σε κάποια άλλη φάση της ζωής μου λειτουργήσω ξανά μόνο Κυριαρχικά, αυτό θα έλθει εντελώς φυσικά, και θα μου το προκαλέσει κάποιο άτομο που θα έχω απέναντι μου. Έως τότε, απολαμβάνω αυτό που είμαι τώρα και δεν το έχω ανάγκη, πέρα από την υπάρχουσα σχέση D/s. Δεν είναι κάτι που με διχάζει, κάθε άλλο μάλιστα.

    Υ.Γ. Ευχαριστώ για την στήριξη σε αυτή μου την πορεία. Και για την στήριξη γενικότερα...
    ------&-&---@
     
  10. Hamailewn_f

    Hamailewn_f New Member

    Είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι αν είμαι τελείως "τρελή" όταν απομονώνω μέσα μου τις καταστάσεις... Συμφωνώ απόλυτα με την "προσωπική" σου άποψη hugger. Όπως δεν μπορεί μια μάνα να ξεχωρίσει τα παιδιά της (ας μην θεωρηθεί βλάσφημη η σύγκριση) έτσι δεν μπορώ να αγαπήσω περισσότερο το ένα ή το άλλο κομμάτι του εαυτού μου, αγαπώ και την sub και την Domme μέσα μου. Νιώθω άνετα και όμορφα κάθε φορά, σε κάθε θέση... Και φυσικά και εξαρτάται από το ποιόν έχω απένταντί μου.

    Σημείωση: το ίδιο όμορφα νιώθω και σε μια "vanilla" σχέση...(άρα συνολικά 3 τα αγαπημένα μου παιδιά-πλευρές του εαυτού μου)
     
  11. Andre

    Andre New Member

    Είναι αλήθεια πως οι Switch άνδρες είναι περισσότεροι από τις γυναίκες. Ωστόσο, τελικά είναι πολύ περισσότεροι από ότι κάποιοι φαντάζονται. Με το forum αυτό ήδη έχει φανεί ένα σημαντικό ποσοστό switchers και πιστεύω πως το ποσοστό αυτό θα μεγαλώσει με το καιρό.
     
  12. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Περι switch

    Κατα την προσωπικη μου αποψη οι switch στα ματια των αλλων status ειναι συχνα παρεξηγημενοι για εναν κυριως λογο.Πολλοι sub δηλωνουν switch για να χρυσωσουν το χαπι πρωτα στους αλλους κ υστερα στον εαυτο τους,νομιζοντας οτι ετσι θα γινουν μερικα κλικ πιο αποδεκτοι.
    Ετσι οι πραγματικοι/ες switch ειναι πολυ λιγοι αφου νομιζω οτι ειναι κ το πιο δυσκολο status..ειναι το ιδιο καλοι κ στους 2 ρολους αλλα συνηθως λειτουργουν Κυριαρχικα σε καινουργιες γνωριμιες..
    Ειδικα οταν προκειται για εμπειρους/ες switch ειιναι πολυ ευκολο γι αυτους να Κυριαρχουν(αφου γνωριζουν τη νοοτροπια του υποτακτικου απο μεσα) κατεχουν καλα τη τεχνικη κ απολαμβανουν στο επακρο το παιχνιδι..
    Βεβαια σε εξαιρετικες περιπτωσεις ''αφηνονται'' να υποταχθουν γιατι ο Κυριαρχικος/η αξιζει τον κοπο..
    Μην θεωρειται ομως δεδομενο οτι θα συμβαινει συνεχως(κ ας εχει αρχισει μ'ενθουσιασμο),αφου ανα πασα ωρα κ στιγμη μπορει να σταματησει ν αφηνεται Η'' απλα να μην ''τραβαει'' αλλο για πολλους λογους....
    Κατι που εχει εξαιρετικο ενδιαφερον ειναι μια σχεση απο 2 switch..το περιεγραψε η S.M.A.R.T αρκετα καλα,αλλα πιστεψτε με εχει τοσες ευμεταβλητες παραμετρους μια τετοια σχεση που δεν βαριεσαι ποτε