Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιά είναι η ουσιαστική διαφορά Vanilla και D/s σχέσεων

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 28 Ιουνίου 2018.

  1. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    οκ 
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    τη συνεργασία ως διάκριση μεταξύ βανίλα και d/s? ή την αλληλοεπίρρηψη ευθυνών; ή τον καταμερισμό ευθυνών;
    τα «ίδια» τα κατανοώ ευκολότερα. που δεν έχουν χαρακτηριστικά και δεν διακρίνονται. σαν γνήσια ανταλλακτικά, για να το εικονοποιήσω.
     
     
  3. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Η συνεργασία πήγαινε για το νόημα του παραδείγματος,το παράδειγμα δεν ήταν ο πυρήνας του θέματος δηλαδή της σύγκρισης...ήθελα να λειτουργήσει βοηθητικά.
    Ο πυρήνας της σύγκρισης ήταν ότι δεν έχουν ρόλους,κανείς δεν εξουσιάζει...
    Το μοίρασμα ευθυνών γίνεται από κοινού κι είναι ίσο,συμφωνούν κι αποφασίζουν χωρίς να κατηγορούν ο ένας τον άλλον...Με τη λέξη ευθύνες δεν εννοούσα τις ευθύνες σε άσχημες πράξεις τύπου,ποιος έσπασε το βάζο...εννοούσα ευθύνες προγράμματος...
    Ελπίζω να κατάλαβα καλά και να έλυσα τις απορίες 
     
  4. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Για να πω την αλήθεια μου, αυτά που αποζήτησα σε μια σχέση διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να τα έχω από βανίλλα ταίρι και δεν υπήρχε βάση να αναπτυχθούν ορισμένα συγκεκριμένα συναισθήματα, που χωρίς αυτά δεν με απασχολεί να σχετίζομαι - μπορώ να είμαι φίλη, φίλη με προνόμια σε μια τέτοια περίπτωση, αλλά ως εκεί. Άρα θα μου έμενε η φαντασίωση εντός σχέσης αν έμενα βανίλλα, πράγμα που δεν θα έκανα καθώς κάθε λεπτό σκέψης, κάθε πράξη, κάθε συναίσθημα που θα είχε ο άλλος άνθρωπος για μένα θα το ξόδευε άδικα από την ζωή του και η χρήση του στη δική μου ζωή θα ήταν έστω και λίγο εργαλειακή. Δεν θέλω ούτε να σκέπτομαι τις ενοχές από όλο αυτό, όχι, επουδενί!  

    Άλλωστε, αυτό περίπου είναι ο μαζοχισμός - με κάποια ευρεία έννοια νιώθω ότι με αφορά το παρακάτω
     
  5. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Η έμφαση στις σεξουαλικές ιδιαιτερότητες.