Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποια ειναι τα ορια ταπεινωσης και εξευτελισμου.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Chris69, στις 16 Φεβρουαρίου 2017.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αυτο ηθελα να πω, πως ο σεξισμος ειναι δεδομενος κι οχι μονο για το παραδειγμα που παρεθεσα, συνεπως ειναι αναμενόμενο να υπαρχουν διαφορές στον τρόπο συγκεκριμενα που μπορει να βιωσει ταπεινωση/εξευτελισμό σε βδσμικα πλαίσια ένας άντρας και μια γυναίκα.
    Το τι θα αποδομηθεί στην πορεία και πως είναι αλλο θεμα.
    Αν δεν είχαμε όλα αυτά που κουβαλάμε, με τον συγκεκριμένο τρόπο που τα κουβαλάμε ο καθένας, δεν θα απολαμβάναμε ούτε να εξευτελίζουμε εν βδσμ ουτε να εξευτελιζόμαστε εν βδσμ.

    Το αγαπημένο μου νήμα επί του θέματος αγαπητέ νηματοθέτη, αν σ ενδιαφέρει βρίσκεται εδω:
    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Ταπείνωση-Εξευτελισμός-humiliation.4959/
     
  2. gkass

    gkass τέταρτος τοίχος

    όπως και σε κάθε δράση, όριο είναι ό,τι εξασφαλίζει τη συνοχή και τη λαγνεία της σχέσης....
    όπως και σε κάθε δράση, το ρίσκο είναι προσωπικό....
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αν με διαβάσεις ορθότερα, πουθενά δεν λέω ότι απολαμβάνω τον εξευτελισμό του υ μου μέσα από συντήρηση του σεξισμού καθότι εξευτελίζει πρωτίστως εμένα ως γυναίκα και δη Κυρίαρχη.
    Μονάχα η ταπείνωση με ενδιαφέρει στην εκπαίδευσή του όπου διαφέρει ως προς τον εξευτελισμό, σημαίνει άρση του "Εγώ".
    Τα υπόλοιπα φρονώ ότι έχουν να κάνουν με ενοχικότητα την οποία αποστρέφομαι να διατηρώ στον υ μου, στον εκάστοτε υ μου.
     
    Last edited: 26 Φεβρουαρίου 2017
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ερωτήσεις:
    1. Ποια αεροπλάνο "τρέχει" πιο γρήγορα..?
    2. Έχω παίξει και σέντερ φορ και τερματοφύλακας. Ποιός έχει μεγαλύτερο συναισθηματικό φορτίο πριν και μετά το πέναλτυ?

    Απαντήσεις:
    1, 2. Εξαρτώνται από τα πεδία ορισμού τους και τον ορίζοντα αντίληψης αυτών που ρωτάνε και αυτών που απαντούν...

    Απαντήσεις εν γένει δημιουργούν εξ αντικειμένου στρεβλώσεις.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν βλέπω να έχω υπονοήσει πως εσύ λες κάτι τέτοιο. Μίλησα στον πληθυντικό γιατί δεν απολαμβάνω μόνο εγώ τέτοιου είδους απόλαυση εν βδσμ.
    Μιλώ για μένα όταν λέω πως αν δεν κουβαλούσα σεξισμό, δεν θα υπήρχε ανάγκη να τον πολεμάω. Κι επειδή ο άλλος αγώνας ήταν η αποβολή της όποιας ενοχικότητας, απλά αρνιέμαι να νιώθω ένοχη γι αυτόν και αν κάτι απ αυτόν μπορεί να μου προσφέρει ερωτική απόλαυση, θα το αξιοποιήσω και δεν νιώθω να με εξευτελίζει εκτός βδσμ ούτε σαν γυναίκα, ούτε σαν σκλάβα.
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Διαφωνούμε συλλήβδην αναφορικά με τον συλλογισμό περί σεξισμού. Ωστόσο, η ίδια παραδέχτηκες την ύπαρξη σεξισμού ενώ αρχικώς υποστήριξες ότι δεν είναι ζήτημα επ'αυτού. Αυτός είναι και ο λόγος που σε quotαρα. Δεν υπάρχει λόγος για περαιτέρω συνέχιση του διαλόγου μας.

    Αναφορικά με το νήμα...
    Γενικά στον εναλλακτικό ερωτισμό παρατηρώ αρκετή φαλλοκρατική έμφυλη συντήρηση. Προφανώς καθείς έχει το ελεύθερο να γουσταροκαυλώνει όπως επιθυμεί, όπως έχω το ελεύθερο να κριτικάρω με συλλογιστική.
    Σε βιωματικό επίπεδο, χαίρομαι που έχω συσχετιστεί με άνδρες όπου δεν κουβαλούν σεξιστικά ιδεώδη καθότι ο άνθρωπος δεν είναι ένα κενό παθητικό τσουβάλι ώστε να αφομοιώνει ότιδήποτε του σερβίρει η εκάστοτε πολιτισμική κουλτούρα.
    Με ενδιαφέρει η συνέπεια σκέψεων, λόγων και πράξεων.
    Εν κατακλείδει, δεν έχει να κάνει με το φύλο αλλά με την απορρόφηση των κοινωνικών έμφυλων προκαταλήψεων ώστε να επέλθει το συναίσθημα του εξευτελισμού. Ένας άνθρωπος ο οποίος δεν χαμπαριάζει από δαύτα, δεν έχει ανάγκη τον εξευτελισμό βάσει φύλου.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αντε δοκιμάζω για 3η φορά να εκφραστώ κατανοητά.
    Όταν βιαστικά έγραψα πως το θεμα δεν ειναι στον σεξισμο, εννοουσα πως τον θεωρώ αυτονόητο, αλλιώς ποιος ο λόγος κάποιος να τον πολεμά.

    Υ.Γ. Το αν υπάρχει λόγος να συνεχίσω οτιδήποτε εγώ το αποφασίζω και εντολές και υποδείξεις δεν δέχομαι από κανέναν. Ευχαριστώ.
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ακριβώς για αυτήν την επιθετική σου στάση στο υστερόγραφο κρίνω ότι η συνέχιση του διαλόγου περιττεύει. Οι θέσεις σου είναι εδώ για όποιον θέλει να τις διαβάσει καθώς και οι δικές μου.
    Όταν ένας διάλογος μεταξύ δύο κρίνεται από τον έναν συνομιλούντα ως ανούσιος από εδώ και στο εξής καθότι δεν έχει κάτι περαιτέρω να προσφέρει πέρα από άρτο και θέαμα, τότε λήγει. Ειδάλλως, μένει ο έτερος να συνομιλεί με τον εαυτό του όπου ορισμένες φορές να του κάνει και καλό βεβαίως.
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    εξευτελιστική είναι και η προσπάθεια επιβολής άφυλων χαρακτηριστικών.
     
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ναι, ενδεχομένως να υπάρχει ένα ξεβόλεμα όσων είναι θιασώτες των έμφυλων ανισοτήτων.
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    και μια δυσφορία ίσως για όσους αντιλαμβάνονται τα χαρακτηριστικά ως ανισότητες, αλλά δεν έχω εμπειρία, δεν έχω σχετιστεί.
     
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Είναι προφανές ότι αν αντιλαμβάνεσαι το ίδιο γνώρισμα ως εξευτελιστικό ως προς το ένα φύλο έναντι του έτερου φύλου, τότε ομιλούμε για ανισότητα.
    Είναι πάντως λογικό που πετάχτηκες καθότι έχεις αναφέρει στο παρελθόν την βολικότητα του ορίζοντά σου "η θηλυκιά ακινητοποιήθηκε, για να τον διευκολύνει.".
    Ουδεμία έκπληξις.