Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ποιο είναι το πιο περίεργο πράγμα με το οποίο έχετε καυλώσει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος happyhellcat, στις 10 Φεβρουαρίου 2014.

Tags:
  1. gazza

    gazza Regular Member

    εγω που δεν ξερω τι ειναι η σαβετα??  
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Σαβέτα είναι το ξυράφι του κουρέα, μερικοί το λένε και Φαλτσέτα.  
    Φαλτσέτα είναι το κοπίδι του τσαγκάρη που έκοβε με φάλτσο τα δέρματα για τα παπούτσια ή τις σόλες.  
    Μαστσέτα είναι το μεγάλο μαχαίρι που κουβαλάνε στη ζούγκλα για να κόβουν τα κλαδιά και τους θάμνους.  
     
    Last edited: 5 Μαρτίου 2018
  3. lexy

    lexy .ti.va.

    Εγώ τα ξέρω αλλιώς, ξυριζόταν ο μπαμπάκας με τέτοια.
     
  4. Dean

    Dean Regular Member

    Ζω με την ελπίδα!  
     
  5. El__Capitan

    El__Capitan Star Alliance, oneworld & SkyTeam Platinum member

    Αγαπητέ @espimain , η σαβέτα και η φαλτσέτα είναι δύο διαφορετικά εργαλεία ξυρίσματος.
    Με την σαβέτα χρησιμοποιείς αποσπόμενες λεπίδες (ξυράφια) ενώ η φαλτσέτα έχει μασίφ λεπίδα.
    Η διαφορά στο ξύρισμα είναι ανεπαίσθητη, απλώς η φαλτσέτα χρησιμοποιείται από τους υπερβολικά μερακλήδες που θα κάτσουν να ασχοληθούν όχι μόνο με το πώς θα ξυριστούν με ένα straight razor αλλά και με το πώς θα το ακονίζουν με δερμάτινο λουρί!
     
  6. El__Capitan

    El__Capitan Star Alliance, oneworld & SkyTeam Platinum member

    Σιγά δεν χάνεις τίποτα! Παρ'όλα αυτά αν θες σου δίνω περαιτέρω πληροφορίες υπό τον όρο να μου μάθεις τα καλύτερα βρώμικα Αθήνας και περιχώρων!  
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Μέχρι την δεκαετία του 70 δεν υπήρχαν ξυράφια για μπαρπέριδες που να παίρνουν λεπίδα μιας χρήσης. Δεν τύχαιναν ιδιαίτερης εκτίμησης οι κουρείς που τα πρωτοχρησιμοποίησαν.
    Μέχρι τότε υπήρχαν και οι φόντιατζίδες που κάνανε τα φόντια για τα παπούτσια κι εκείνοι είχανε τις φαλτσέτες.
    Σήμερα τις σαβέτες τις λένε πολλοί φαλτσέτες.
    Στην σαβέτα (το ξυράφι του μπαρμπέρη η κόψη τύχαινε ιδιαίτερης φροντίδας, με το δέρμα και το αποτέλεσμα το έλεγαν «αιθέρα».
    Η φαλτσέτα ακονιζόταν μόνο σε ακόνι λαδιού.

    Κατά βάθος το ίδιο λέμε αλλα με μικροδοαφορές.  
     
  8. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Πέρασα όλο το απόγευμα με μια κοπέλα που παλιότερα ήμασταν μαζί. Η χημεία που υπήρχε και υπάρχει είναι αδιαμφισβήτητη, στους κοινούς γνωστούς μοιάζει ηλεκτροφόρα, εμείς την αγνοούμε. Θα μπορούσα να έχω καυλώσσει απ' τον τρόπο που καθόταν, θα μπορούσα να είχα καυλώσει απ' τις ρώγες της που φαίνονταν σκληρές μέσα απ' το μακό, αλλά δεν καύλωσα με τίποτα απ' αυτά, καύλωσα με την ειλικρίνεια της στην κουβέντα που είχαμε για διάφορα προβλήματα που αντιμετωπίζει, καύλωσα ακόμα και γιατί άνοιξε την πόρτα και με κράτησε στην έξοδο και μου μιλούσε για πράγματα που δε θυμάμαι κι όταν πήγα να φύγω, βγήκε, έκλεισε την πόρτα και συνέχιζε να μου μιλάει. Θα μπορούσα να έχω επηρεαστεί συναισθηματικά απ' όλα αυτά, γιατί θύμιζαν τους οιωνούς με τους οποίους ξεκινήσαμε κάποτε, αλλά δεν έγινε αυτό, καύλωσα. Μπορώ να το αναλύσω, ταιριάζει με τον τρόπο που λειτουργώ, αλλά δε θα το κάνω, θα το σφραγίσω έτσι μέσα μου, ήταν ένα καλό βράδυ.
     
  9. εγκαταλελειμμένα αρχοντικά του 19ου αιώνα, στην ομίχλη και την καταχνιά
    να πέφτουν αργά οι σοβάδες στα έπιπλα τα σκαλιστά, να τρίζουν οι υδρορροές, να γεμίζουν σκόνη οι αναμνήσεις
    να χαράζει και ιδανικά, να βρέχει


     

     
     
  10. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

  11. Christos_89

    Christos_89 New Member

    Τι να πει κανείς για το Berserk και για τα μόνιμα καυλωμένα δαιμόνια του? Αν και προσωπικά η ένταση που βγάζει ο βιασμός της Κασκα μέσα στο όλο περιβάλλον της "κόλασης" είναι αλλού!