Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πολυγαμία / Μονογαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος DreamMaster, στις 23 Δεκεμβρίου 2005.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Αγαπητή λάρα,

    Δεν γνωρίζω κάποιο σύμπαν, όχι ακόμη τουλάχιστον, στο οποίο να μπορεί ένας άνθρωπος να βιώνει συγχρόνως την ενιαία συναισθηματική και σωματική πληρότητα που περιγράφει ο Μαρκές στο χωρίο που είχε ανεβάσει προ αμνημονεύτων χρόνων η @llazouli αλλά και να μπορεί, πόσω δε μάλλον να επιδιώκει, συμπληρωματική αποκομμένη σεξουαλική απόλαυση.

    Το αν αυτό που περιγράφει ο Μαρκές είναι εφικτό, αν είναι εφικτό για όλους, αν η τύχη παίζει ή δεν παίζει ρόλο, αν τελικά είναι γνήσιο ζητούμενο των ανθρώπων ή όχι, είναι μια άλλη συζήτηση. Αλλά εάν αυτό έχει επιτευχθεί, η ιδέα ότι θα υπάρχει και κάποιο άλλο ζητούμενο είναι επιεικώς παρανοϊκή, αφού δεν μπορεί να συνυπάρχουν η ενοποίηση της πληρότητας που περιγράφει ο Μαρκές με τον κατακερματισμό που θα υπονοούσε ένα αίτημα συμπλήρωσης.

    Το κρίσιμο πιστεύω είναι ότι στο απόσπασμα του Μαρκές τονίζεται η πληρότητα της σχέσης και δια της σχέσης άρα υποθέτει και τη δική μας πληρότητα ενώ στο δικό σας σκεπτικό επικεντρώνεστε στην πληρότητα του ατόμου το οποίο δεν πληρώνεται μέσα από τη σχέση του.

    Κοντολογίς, ειδικά περνώντας τα χρόνια, καλό να καταλάβει ο καθένας ότι καλώς ή κακώς δεν μπορεί να τα έχει όλα σε αυτή τη ζωή.  
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Έννοιες όπως η πολυγαμία μεταξύ άλλων, ων ουκ εστιν αριθμός, αποτυπώνουν ως προβληματισμοί/προσεγγίσεις/ερμηνείες την όποια σύγκρουση στον όποιο βαθμό του ανθρώπινου βιολογικού ορμέμφυτου με την κοινωνική ορθοκανονικοποίηση που ο ίδιος ο άνθρωπος έχει δημιουργήσει.
    Ως διαπίστωση το παραπάνω, ας πούμε πως αποτελούν το μέτρο αντίληψης της εξέλιξης του ανθρώπου ατο ευρύτερο γίγνεσθαι...
     
  3. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ενδιαφέρον κείμενο πραγματικά.

    Το να είναι κάποιος υ ασυναίσθητα για να καλύψει τα κενά του κι όταν αυτά καλυφθούν να μετατραπεί σε Κ δείχνει ότι παραδεχόμαστε σα γεγονός αυτό το οποίο έτυχε να σκεφτώ κι εγώ προηγουμένως,το ότι για να αλλάξει κάποιος άρα δεν ήταν στη σωστή του θέση εξ' αρχής.Δηλαδή παρασυρμένο από άλλα μπήκε σε αυτό και όταν αυτά εξαφανιστήκαν,βγήκε.
    Εφόσον δηλαδή έχουμε ως δεδομένο ότι ένα υ θέλει να δώσει τον έλεγχο γιατί αυτό το ερεθίζει.

    Αν η μονογαμία είναι επακόλουθο της έννοιας της ιδιοκτησίας μήπως τα slaves δεν πρέπει να αυτοαποκαλούνται μονογαμικά;
    Δηλαδή μιας και μιλάμε για πολυγαμία/μονογαμία σε bdsm φόρουμ, τι σημαίνει για ένα Κ άτομο να πει το υ άτομο "Δε με εκφράζει να πάω με άλλον,θέλω να πηγαίνω μόνο με εσένα"; εκφράζει κτήση; αφοσίωση; πλάγια επιβολή; επιθυμία απλώς;

    Κατ' επέκταση:
    Μπορεί να κρατήσει τη μονογαμία του ένα άτομο σε βαθιά νερά του bdsm; θα το νοιάζει να τη κρατήσει; μπορεί να λέει ένα υ "εγώ έτσι λειτουργώ"; κάθε "λειτουργία" του δεν αλλάζει στα βαθιά νερά του bdsm;
    Μπορούν να σταθούν οι έννοιες αυτές γενικώς στο bdsm; ή μόνο οι όροι ως όροι;
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ναι γτ όχι;

    Όλα τα παραπάνω. Του " επιβάλλει" την μονογαμία του.
     
  5. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Αφού θεωρείται επιβολή άρα δε μπορεί και να κρατήσει τη μονογαμία του στα βαθιά νερά,ειδικώς αν έτσι του ζητηθεί.

     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Εξαρτάται πάντα με ποιον θα μπλέξει, δεν είναι όλοι πολυγαμικοί, έτσι δεν είναι;
     
  7. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Εγώ συμφωνώ με @vussinada
    Από ενα σημείο και μετά, και οσο προχωράει η σχέση και το υ δένεται και παραδίδει παραδίδει .. αν το Κ του ειναι πολυγαμικο απο μόνο του το υ θα αρχίσει να θέλει να συμμετέχει.

    Αν κιόλας το Κ επιθυμεί το υ του να είναι πολυγαμικο, πολυυ δύσκολα το υ θα κρατήσει το " οριο " του αυτό, αν έχει βάλει τετοιο οριο, αλλιως δεν παίζει καν θέμα.

    Αν δε εξ αρχής το υ, έχει παραδώσει τον έλεγχο των σεξουαλικών συναναστροφών του, στο Κ, μου ακούγεται κουλό να γυρίσει να πει " α δεν παω, είμαι μονογαμικο " τότε τι παρέδωσε?

    Το ίδιο και για το αντίστροφο. Πολυγαμικο υ που το Κ του, επιθυμεί μονογαμια, ακόμη και αν το ίδιο το Κ πολυγαμει. Απο ενα σημείο και μετα το υ, θεωρώ ακολουθεί τη γραμμή του Κ, αλλιώς δύσκολα θα βγάλουν άκρη και το βλέπω να τελειώνει.
     
  8. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Στη μονογαμία του υ ατόμου αναφέρομαι και μόνο.Αν του ζητηθεί να πάει με άλλον/άλλη ενώ είναι μονογαμικό το ίδιο,
    ασχέτως αν το κ άτομο είναι πολυγαμικό ή μονογαμικό.
     
    Last edited: 22 Απριλίου 2018
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ιδέα δεν έχω, ας κάνει ότι το φωτίσει.  
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δεν ξέρω για τους άλλους. Εγώ πάντως την υποταγή μου την δίνω σε Έναν.
     
  11. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Αλλο η υποταγη και αλλο το σεξ. Συζητήθηκε για πολυ υποτακτικοτητα καπου; Γιατί έχω απορίες.
     
  12. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Το νήμα βρίσκεται στην κατηγορία BDSM & Πολυγαμία;
    Εάν οι τίτλοι είναι απλά για τα μάτια έχω κι εγώ απορίες.