Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πολυγαμία / Μονογαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος DreamMaster, στις 23 Δεκεμβρίου 2005.

  1. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Το πλαίσιο, κάθε φορά, καθορίζει το τι είναι. Συζητάμε.
     
  2. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Παιδιά συγνώμη.Νομίζω ότι μπερδεύτηκε το πράγμα από αυτά που έγραψα,έπρεπε να ήμουν κι εγώ πιο ξεκάθαρη στα ποστ μου.

    Δεν είχα σκοπό,ούτε καν στο μυαλό σε καμία περίπτωση να ταυτίσω τη πολυγαμία με τη κατάσταση που ένα υ δέχεται εντολή να πάει με άλλο άτομο.
    Το τελευταίο το ανέφερα για να δείξω ότι ό,τι και να είναι ένα υ είτε στρέιτ είτε μονογαμικό αν το κ του θέλει να κάνει το ανάποδο τότε η ίδια του η λειτουργία/νοοτροπία δεν έχει αρκετή ισχύ για το ίδιο,έστω και στιγμιαία μπορεί να γίνει πολυγαμικό ή bi ή ό,τι άλλο,οπότε εξ' αρχής είναι λίγο μπερδεμένο το αν μπορούμε να μιλήσουμε για σταθερή συνέπεια και συνέχεια στις προτιμήσεις/λειτουργίες του υ αφού ανά πάσα στιγμή ή καταρρέουν ή αλλάζουν αν το κ το θέλει έστω και για μια στιγμή ή μια φορά ή 5 φορές ή για πάντα.
    Αυτός ήταν ο προβληματισμός...Αν στα βαθιά νερά του bdsm που λανθασμένα θεωρούσα ότι φωτογράφιζε η έκφραση αυτή το m/s,υπάρχουν και μπορούν να υπάρχουν οι έννοιες αυτές για ένα υ.
    Αν το υ θέλει να είναι "άγραφος πίνακας" και να γράφει το κ του για το ίδιο,μπορεί να αυτοχαρακτηρίζεται ως μονογαμικό ή πολυγαμικό;στρέιτ ή bi;
    Όλα αυτά ήταν σκέψεις που είχα και μόνο.Ποτέ δε τις έθεσα ως κανόνα ή ως σωστές εννοείται.

    Δεν είναι καθόλου για εμένα τέτοιες συζητήσεις και κακώς με έβαλα σε αυτές,μου ταιριάζουνε καλύτερα τα off topic θέματα 
     
  3. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Δεν συμφωνώ.

    Απλά είναι δύσκολα θέματα να εξηγηθούν με λίγα λόγια και γραπτά, και εγώ δυσκολεύομαι πολύ.

    Εγώ πάντως, νομίζω κατάλαβα τι θες να πεις, για το Μ/σ τουλάχιστον, και νομίζω συμφωνώ.
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Τσου! Δεν το επιθυμεί κάτι τέτοιο. Τον αυτοχαρακτηρισμό. Καταγράφονται ως προτιμήσεις.
     
  5. Sonam

    Sonam The most inflated egos are often the most fragile.

    Είμαστε ξαδέρφια με τους χιμπατζήδες και έχουμε κοινό πρόγονο, αν ήμασταν αποκλειστικά μονογαμικό είδος εκ φύσεως θα το ξέραμε, το χρήμα από την άλλη είναι το σύγχρονο επίτευγμα για την ασφαλέστερη διαιώνιση του είδους - παιδιών, παλιά ήταν το ρόπαλο, το θέμα είναι ότι καμιά φορά μπερδεύουμε έννοιες, με λίγα λόγια είμαστε το σύμπαν που ζει τον εαυτό του μέσα από την δική μας ματιά, γιατί είμαστε τα παιδιά των άστρων, δεν έχει σωστό η λάθος για την φύση ως έννοια, απλά έτσι είναι, εδώ έχει σαρκοφάγα φυτά που στο μέλλον θα γυρνάνε σούβλα.
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Θεωρώ ότι η πολυ/μονο - γαμία έχει αξία ως προσδιορισμός μόνο ως αυτόβουλη επιθυμία, ανάγκη κτλ. Αν γαμιέσαι κατ εντολή, είναι υποταγή και τίποτα άλλο.

    Σαν βανίλα ήμουν πολυγαμική.
    Σαν υ, δεν υπάρχει στις ανάγκες μου.
    Πιστεύω ότι οι υποτακτικοί, προσδιορίζονται ιδιοκτησιακά και όχι ατομικά.
    Άρα είμαστε ότι είναι το άτομο που μας κυριαρχεί. Αν είναι μονογαμικός είμαι μονογαμική. Αν είναι πολυγαμικός ή πολυσυντροφικός, είμαι και εγώ, ασχέτως αν κάνω σεξ με άλλους η ίδια ή όχι.

    Όσον αφορά το κομμάτι του αυτοπροσδιορισμού μου, χωρίς την άδειά Του, ούτε ολυμπιακός δεν μπορώ να είμαι. Αυτό καλύπτει τις ανάγκες μου και με ευχαριστεί.


    Σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ ότι σου ταιριάζουν μόνο οι χαλαρές συζητήσεις γενικά άλλα και ειδικά το ερώτημα σου είναι εύλογο και δύσκολο.
     
  7. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Δεν ξέρω αν συμφωνώ με αυτό.
    Είμαι μονογαμικη αν καθε βδομάδα κάνω σεξ με κάποιον ή κάποιους άλλους που δεν είναι ο Κ μου; άσχετα αν μου το είπε εκείνος. Μονογαμικη ..ε δεν λέγομαι, θα γελούσα αν έλεγα " είμαι μονογαμικη "

    Και το..υπακούω δεν σημαίνει δεν απολαμβάνω ή το κάνω με το ζόρι. Δεν ξέρω :/
    <3 εδώ συμφωνώ
     
  8. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @kinsha no onna όντως δύσκολα θέματα πολύ,κι ευχαριστώ που δε συμφώνησες  απλώς έχω περίεργο "μυαλό",δε γνωρίζω και τίποτα και είμαι ικανή να μπερδέψω και τα πιο ξεκάθαρα μυαλά και γι' αυτό το σκέφτηκα αυτό.Αλλά δεν ήταν και τόσο σωστός τρόπος σκέψης γιατί απ' την άλλη δημιουργούνται ευκαιρίες για πληροφόρηση/μοίρασμα σκέψεων κλπ...
    Έτσι συνεχίζω...

    @lexy @rea.. συμφωνούμε στο θέμα αυτοχαρακτηρισμού ότι δεν υπάρχει για slave.Η ερώτηση ήταν περισσότερο ρητορική για να εξηγήσω τη βάση της σκέψης μου...
    Κι αν υπάρχει σαν προτίμηση του slave απλώς,αφού μιλάμε για m/s η προτίμησή του πάλι δεν έχει ισχύ...Άρα υπάρχει σαν λέξη,γνωρίζουμε τι σημαίνει αλλά δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ας πούμε,δεν υπάρχει σαν έννοια σε τέτοια περίπτωση γιατί δε θέλει το ίδιο το slave να υπάρχει όπως και πολλές άλλες προτιμήσεις του.Επιλέγει να ακολουθεί τις προτιμήσεις του master του...Άρα πόσο μπορούμε να λέμε αν ένα slave είναι πολυγαμικό ή μονογαμικό; δεν είναι ό,τι θέλει το master του να είναι; οταν το θέλει και για όσο το θέλει;για λίγο ή ακόμη και για πάντα...
    Αυτό σκεφτόμουν.

    Στο bdsm άρα πόσο ρόλο παίζουν αυτές οι έννοιες;
    Μπορούν να μπούνε εμπόδιο στην υποταγή; Αν ναι,γιατί; Υπάρχουν σεξουαλικές λειτουργίες/προτιμήσεις που είναι πιο σημαντικές από άλλες; Υπάρχουν σεξουαλικές ανάγκες που εμποδίζουν τη σεξουαλική αυτοέκφραση; Υπάρχουν άραγε αλληλοσυγκρουόμενες προτιμήσεις στη σεξουαλική αυτοέκφραση; Αν ναι,τότε μιλάμε για "αντιφατικά" στοιχεία που έτυχε να συνυπάρχουν ή υπάρχει κάτι που δε γίνεται αποδεκτό απ' το ίδιο για χ,ψ λόγους;

    Κι αυτές δεν είναι ρητορικές ερωτήσεις...
     
    Last edited: 24 Απριλίου 2018
  9. v1979

    v1979 Regular Member

    Με δεδομένο ότι ζούμε στη μεσογειακή λεκάνη ( και άρα μέσα μας κουβαλάμε όλο το κοινωνικό dna της συγκεκριμένης περιοχής ) θα προσπαθήσω να θέσω τις δικές μου σκέψεις πάνω στο απλό αυτό ερώτημα και πάντα με αξονα τις σχέσεις Κ/υ για τις οποίες θεωρώ ότι μπορούν να αποκτήσουν δυναμικη εξαιρετικής ποιότητας. Τα Κ πολλές φορές επιλέγουν να κινούνται στη κατεύθυνση της πολυγαμίας αδυνατοντας να ενοποιήσουν σε ένα και μόνο υπό ολη τους την επιθυμία. Όσο οι σχέσεις με τα υπό οριμαζουν , όσο ανοίγουν και συνθέτουν αναζητούν την ενοποίηση. Έκφανση αυτής της ενοποίησης είναι τα παιχνίδια γνωριμίας των υπό η η πολυερωτικοτητα. Το Κ φαιρνει στα πόδια του ταυτόχρονα διαφορετικά υπό θελωντας να δει μια ενιαία εικόνα του στον ίδιο χωροχρονο. Να φέρει σε επαφή διαφορετικά κομμάτια του την ίδια στιγμή μέσα από διαφορετικά πρόσωπα. Αυτό είναι και το πρώτο δύσκολο βήμα στη πορεία της ενοποιησης. Συμβολικά το Κ με την παρουσία διαφορετικών υπό στον ίδιο χωροχρονο έχει τη δυνατότητα να δει διαφορετικά κομμάτια του και πως αλληλεπιδρούν και πόσο αρμόνικα μπορούν να υπάρξουν. Στη πορεία της ενοποίησης καθαρίζει το τοπιο εστιάζει στο ένα και μόνο πρόσωπο και απολλαμβανει να το τροφοδοτεί με όλο και περισσότερα στοιχεία του. Στη πραγματικότητα Κυριαρχεί σε όλες τις εκφάνσεις του μέσα από την σύνθεση του με ένα και μόνο πρόσωπο. Η πολυγαμικοτητα είναι άσκοπη διασπορά ενεργειας και τελικά όσο περισσότερο την αναζητούμε τόσο απομακρυνόμαστε από τον αξονα μας και την επιθυμια μας για συνθεση
     
    Last edited: 23 Απριλίου 2018
  10. Manipulator

    Manipulator Regular Member

    Θα δανειστώ μία φράση ενός πολύ παλιού φίλου και μέλος του φόρουμ και θα την αλλάξω λιγάκι....

    Μόλις η καψούρα μπουκάρει οι θεωρίες περί πολυγαμίας την κάνουν με ελαφρά από το παράθυρο , είτε Κ, είτε υ, είτε όποιο γράμμα θες απ'την αλφάβητο! Η ιστορία το έχει δείξει και ούλοι το ξέρουμε .
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Χοχοχοχο...   
    Δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις! 
     
  12. Higita

    Higita Brain_alcoholic

    Συμφωνώ απόλυτα!