Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πολυγαμία και ειλικρίνεια των Κ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος White_Dream, στις 10 Μαϊου 2017.

  1. Master1232015

    Master1232015 Don't stop at the top

    Στις περισσότερες D/S σχέσεις το Κ είναι πολυγαμικό – βγαίνει, αν μη τι άλλο, από την κοινή εμπειρία (των D/S σχέσεων).
     
  2. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    1. Δεν έχεις καμία δουλειά να ανακατεύεις στη σχέση του με την άλλη κοπέλα. Ας τα βρούνε μεταξύ τους.

    2. Σε ποια ευθύνη αναφέρεσαι;
     
  3. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    Ειτε Κ ειτε Υ ειτε οτι θες , εχεις ευθυνη να ενημερωνεις τον αλλο για την κατασταση σου. Η αληθεια ειναι οτι δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι ποτε ασπρο μαυρο αλλα γκρι , οποτε στις αρχες τουλαχιστον δεν υπαρχει και απολυτη ειλικρινεια της περισσοτερες φορες γιατι θα σκοτωνε αυτο που μολις ανθιζει. Εγω τα λεω απονερα απο αλλες σχεσεις . Αν προχωρησει τοτε τα απονερα χανονται και το ανθος ζει αλλιως συνεχιζουν τα απονερα. Οσο μεγαλωνεις καταλαβαινεις οτι ολοι κουβαλαμε και αλλα πραγματα περα απο τον εαυτο μας και ετσι δεχεσαι πιο πολλα ή σηκωνεσαι και φευγεις αν δεν γουσταρεις . Στην τελικη μην τρελαινεσαι τοσο. Πολυ αναλυση για το τιποτα.
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Δεν γνωρίζετε τί έχει αναλάβει και τί όχι και μέχρι ποίου βαθμού,. Δεν έχετε επαρκή πληροφόρηση. Και σε κάθε περίπτωση δεν σας αφορά αν είναι ή όχι ειλικρινής απέναντι στην υ του. Ούτε μαμά του είστε, ούτε υ του, ούτε φίλη του. Play partner είστε. Ζήστε αυτό που έχετε, ως έχει (όχι ως κάτι άλλο) και μη δίνετε προεκτάσεις που δεν υπάρχουν.
     
  5. White_Dream

    White_Dream Flying to the moon

    1. Οταν για οποιοδήποτε λόγο έρχεσαι σε επαφή με την άλλη κοπέλα, ειτε το θες ειτε όχι ανακατευεσαι.
    2. Ας υποθέσουμε ότι η κοπελα είναι σε σχέση με τον Κ σχεδόν ένα χρονο. Σε όλο αυτό το διάστημα γνωρίζει ότι είναι μοναδική.
    Ξαφνικά, μετά από ένα χρονο, ο Κ επιλέγει να παίζει και με άλλη μία. Η πρώτη υ εξακολουθεί να νομίζει ότι είναι μοναδική.
    Κάποια στιγμη η πρώτη υ ανακαλύπτει ότι ο Κ παιζει και με άλλη.

    Δεν εστιάζω στο γεγονος ότι μπορεί να ζηλέψει -δεν είναι αυτό που με ενδιαφέρει.
    Δεν είναι όμως αναμενομενο να πληγωθεί που ο Κ της έκρυβε την άλλη του επαφή; ή αποτελεί δικαίωμα του Κ να το κανει αυτό;
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    έτσι!
     
  7. White_Dream

    White_Dream Flying to the moon

    Δεν αντιλέγω σε όσα λέτε. Απλώς η ερώτησή μου έγινε για να αποκτήσω γενικότερη γνώση, και σίγουρα όχι για να κριτικάρω ή να υπερ-αναλυσω συγκεκριμενα γεγονότα.
    Κάποια στιγμή θα υποταχθώ κι εγώ σ' εναν Κ.
    Δε βλάπτει να έχω ένα κριτήριο παραπάνω για το ποιον θα εμπιστευτω.
     
  8. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Γιατί να πληγωθεί η υπό που ο Κ της έπαιζε και με άλλες και δεν της το είχε ανακοινώσει; Τι θα πει "νόμιζε ήταν η μοναδική;"
    Αυτά έχουν ξεκαθαριστεί από την αρχή.

    Αν ο Κ είναι πολυγαμικος, δεν χρειάζεται να δίνει αναφορά, αν δεν το επιθυμεί, στην εκάστοτε υπό του για τις υπόλοιπες.
    Η υπό ξέρει ότι αυτό που κάνει ο Κ της, ξέρει γτ το κάνει.

    Δεν πληγώνεται. Δεν πρόκειται περί απιστίας.
     
  9. François Frédéric

    François Frédéric Regular Member

    Ειναι θεσμοθετημενο δικαιωμα των Κ να εχουν πολλες , βλ. ΦΕΚ 324/Δ/1985 . Σε οποιον θελει στελνω το ΦΕΚ για να μην εχει θεματα
     
  10. White_Dream

    White_Dream Flying to the moon

    Αν είναι ξεκαθαρισμενο απο την αρχή, φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα...
    Το "νόμιζε ότι ηταν μοναδική" σημαίνει ότι ο Κ επιλέγει να κρύψει το γεγονος οτι είναι πολυγαμικος.
     
  11. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    Ευθύνη έχει κι η ίδια αφού της ζητείται να αποκρύψει την υπαρξή της "σχέσης" τους απο την άλλη και το κάνει,δεν έχει σημασία το οτι παίρνει εντολή,και οι υπό έχουν ευθύνες θαρρώ,γιατί πράττουν,
    έστω σαν παθητικοί "συνεργοί".
    Ευθύνη έχει σαφώς αλλά βεβαίως όχι για τον κ ή την άλλη υπό αλλά ως προς αυτό που αυτή κάνει ασχέτως αν προέρχεται από υπακοή.

    @subwhat
    Έχεις δίκιο,δεν λέγεται απιστία.
    Λέγεται απόκρυψη αλήθειας άρα ψέμμα.
    Άλλο είμαι πολυγαμικός κι άλλο δε σου λέω οτι πηγαίνω με άλλες.

    Για ποιο λόγο να μη πω;
    Μπαίνω στη θέση του συγκεκριμένου κ λοιπόν.
    Γιατί να μη πω;Το θεωρώ οτι δίνω λογαριασμό;Οτι έρχεται σε αντίφαση με το ρόλο μου;
    Αν είναι έτσι,πάω και χώνω βελόνες στο υ μου στα ξαφνικά,χωρίς να την έχω ενημερώσει.
    Σιγά....ξέρει οτι είμαι σαδιστης.
    Χρειάζεται να εξηγήσω τίποτα;
    τι κι αν δε το καταλαβαίνει το συγκεκριμένο παιχνίδι;
    Να υπακούσει,γιατί έτσι πρέπει.
    Πολύ ασφαλές και λογικό μου ακούγεται σα σκεπτικό. (Σαρκασμός)
    Δεν άλλαξα σκεπτικό,άλλαξα σκηνικό το οποίο δημιουργείται απο το ίδιο σκεπτικό.
    Για εμένα λοιπόν αυτό το σκεπτικό είναι επικίνδυνο.
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Για να τα κάνω ακόμα πιο απλά...
    Λέει αυτή...
    -Υπάρχει κι άλλη σούμπα?
    Απαντάει αυτός...
    1.
    - Και σένα τι σε μέλλει...? (ναι σημαίνει αυτό εν τοις πράγμασι ή δυνάμει)...
    2.
    Άλλη μια (δυο,τρεις, τα παιδιά του Πειραιά)...

    Αν αυτός απαντήσει (1), αυτή κουνάει μαντίλι αν θέλει, αν δεν, νο προμπ. Αν αυτός έχει προμπ, αυτή να κάνει πάρτι, που κάτι έμαθε κλπ κλπ... Γκουντ!
    ________
    Ξαναλέει αυτή (αν 2, και αυτή δεν θέλει να τις γνωρίσει και αυτός συμφωνεί)...
    -Ποιες είναι, θα τις γνωρίσω?
    1.
    Όχι!(και πάντα θα μπορεί να σου προκύψει αν το θέλω). Οπότε επιλέγει αυτή, της κάνει ή δεν της κάνει, χερ πρόμπ.
    2.
    Ναι και (βάλτε ό,τι θέτε)...
    Στο 2 της μπορεί και να υπάρξει κάποιο όριο εκ μέρους της (πχ δεν θέλω να κλαίμε παρέα όταν δερνόμαστε, δεν γλείφω/γλείφομαι, δεν πηδάω/πηδιέμαι, δεν πλακομουνιάζω κλπ), τι κομψά που τα λέω..!

    Θέμα δικό του να το δεχτεί/διαχειριστεί ή όχι...

    Οτιδήποτε άλλο μού κάνει για διάλογο ατόμων που περνιούνται για κάτι, να μη πω τι (ένεκα που η λέξη άνθρωπος σε μερικά δίποδα ακούγεται ως πορνό)...
    Και για να το κάνω ακόμα πιο απλό (ή χειρότερο, ό,τι θέτε), δεν βλέπω να υπάρχει διαφορετική εκφορά και σε αυτό που χαζά κι αυτάρεσκα αποκαλούμε βανιλόκοσμο...