Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Πολυγαμία" και bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος daffodil, στις 7 Ιουλίου 2005.

  1. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: "Πολυγαμία" και bdsm

    Αυτή εξετάζεται κατά περίπτωση. Για ορισμένους μάλιστα ίσως αποτελεί αγαθό προς το κοινωνικό σύνολο και λειτούργημα.
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    Μάλιστα, έτσι λοιπόν με την πολυγαμία, αλλά το καλύτερο και ποιοτικότερο πήδημα γίνεται μεταξύ αυτών που γνωρίζονται καιρό και πηδιούνται συχνά.
    Τους λόγους τους καταλαβαίνετε...

    Στο bdsm φαντάζομαι πως ισχύει κάτι ανάλογο.
     
  3. Markisios_Nte_Sant

    Markisios_Nte_Sant Regular Member

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    πολυγαμία και BDSM...
    επίσης μονογαμία και πολλαπλοί BDSM σύντροφοι...
    περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...
     
  4. iakinthosgr

    iakinthosgr Guest

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    εγώ θα πρότεινα σε ένα ζευγάρι να συζητούν πριν ξεκινήσουν αναζήτηση BDSM εμπειριών με τρίτους (πολλοί φοβούνται να εκφράσουν τις φαντασιώσεις τους στο έτερον ήμισυ)
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    Φοβερά ενδιαφέρον νήμα.

    Μια ακόμη απόδειξη του πόσο αντιδιαμετρικά αντίθετες είναι οι bdsm με τις vanilla σχέσεις.

    Στις vanilla λαμβάνεις αποδοκιμασία αν δέχεσαι την απιστία του συντρόφου σου, ενώ στις bdsm λαμβάνεις αποδοκιμασία αν δεν την δέχεσαι...
     
  6. MiB

    MiB Regular Member

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm


    Λογικό δεν είναι; Από τη στιγμή που οι vanilla σχέσεις αναπτύσσονται πρώτα σε συναισθηματική βάση, ενώ οι bdsm σε σεξουαλική; Στην πρώτη περίπτωση υποτίθεται ότι έχουμε σαν βασικό κίνητρο την ικανοποίηση της ανάγκης για συντροφικότητα, ενώ στην άλλη περίπτωση το βασικό κίνητρο είναι η ικανοποίηση των οποιωνδήποτε "εξειδικευμένων" σεξουαλικών τάσεων; Κάνω λάθος;  
     
  7. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    Νομίζω πως κάνεις. Οι λόγοι για τους οποίους μπαίνει κάποιος σε μία σχέση δε σχετίζονται με το είδος της σχέσης (bdsm, vanilla, σοκολάτα και δεν ξέρω τι άλλο) όσο με το χαρακτήρα και τα θέλω του. Άλλοι μπαίνουν σε μια σχέση για να ικανοποιήσουν συναισθηματικές ανάγκες, άλλοι για καθαρά σεξουαλικές κι άλλοι μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν το εγώ τους. Επιπλέον, πώς βγάζεις το συμπέρασμα πως οι bdsm σχέσεις (και όχι απλά sessions) αναπτύσσονται πρώτα σε σεξουαλική βάση; Δε νομίζω πως κάποιος θα παρέδιδε σε μόνιμη βάση κομμάτια του ελέγχου του εαυτού του μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει μία στιγμιαία καύλα του  
     
  8. MiB

    MiB Regular Member

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    μπορεί όντως για αρκετούς σε vanilla σχέσεις το αρχικό κίνητρο να είναι το σεξουαλικό όπως λες ή οτιδήποτε άλλο.. αλλά ειλικρινά αδυνατώ να σκεφτώ άλλο βασικό/αρχικό κίνητρο για να μπει κάποιος/α σε μια bdsm σχέση, εκτός από την ικανοποίηση της εκάστοτε σεξουαλικής του/της ιδιαιτερότητας..

    αν έχεις συγκεκριμένα επιχειρήματα για να μου αποδείξεις το αντίθετο, με μεγάλη μου χαρά θα τα ακούσω..
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Re: "Πολυγαμία" και bdsm

     
     
  10. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    Απιστία νοείται μόνον το κατά τον Π.Κ. αδίκημα, που λογίζεται, πλέον, κακουργηματικό υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.
    Άλλο πεδίο εφαρμογής της έννοιας 'απιστία' δεν γνωρίζω - ή μάλλον, αναγνωρίζω.
    Επιδοκιμάζω ενθέρμως κάθε 'κεράτωμα', σε οποιοδήποτε τύπο σχέσης - και άνευ περιορισμών. Έχω άλλωστε ζητήσει την ποινικοποίηση της μονογαμίας.
    Υπάρχει βέβαια, μια μέθοδος συνδυασμού της μονογαμικής διάθεσης με την πολυγαμική διαθεσιμότητα: Το όργιο ή η απλή παρτούζα.
     
    Last edited: 16 Οκτωβρίου 2008
  11. female

    female Contributor

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm







    Θα έλεγα πως (κι αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι του χώρου) κάποιος μπαίνει σε μια sm, Ms, Ds ... σχέση για να ικανοποιήσει με τον ανάλογο (sm, Ms, Ds ...) τρόπο τις (και σεξουαλικές) επιθυμίες του, αλλιώς, κάνει μια ειδικού τύπου σχέση για να ικανοποιεί με ειδικό τρόπο τις ειδικές σεξουαλικές, περισεξουαλικές και άλλες επιθυμίες του. Με εξαίρεση τη μορφή, δεν νομίζω τα κίνητρα είτε των του χώρου είτε των εκτός χώρου να διαφέρουν ως προς τη δημιουργία σχέσης, κλπ. Κατά την ίδια λογική, τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια έχουν μόνο κίνητρο το σεξ ή ψάχνουν το/ τη σύντροφο που μπορεί να εκπληρώσει και τις ομοφυλοφιλικές τους σεξουαλικές επιθυμίες;




     
  12. MiB

    MiB Regular Member

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm


    Από τη στιγμή που τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια είναι vanilla status κι όχι bdsm δε νομίζω πως διαφέρει το είδος της σχέσης τους με τα ετερόφυλα vanilla status ζευγάρια.. τα κίνητρα είναι τα ίδια..