Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Πολυγαμία" και bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος daffodil, στις 7 Ιουλίου 2005.

  1. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: "Πολυγαμία" και bdsm

    Μονογαμικώς πολυγαμική: Το Ιδεώδες! Ο τροχονόμος στο βρακί, χάνει τ' αυγά και τα πασχάλια.
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    Πριν λίγο ακριβώς συζητούσαμε με Τον Κύριο μου για αυτά που μαύρισα στο ποστ σου.
    Για το πως αρκετες και αρκετοί επίδοξοι Αφέντες, διαίτερα στην αρχή κρατάνε μια μύτη στο ταβάνι και τρέμουν να συμπεριφερθούν αυθόρμητα από το φόβο μην "φανούν" λιγότερο κυριαρχικοί. Αυτός ο αυτεγκλωβισμός στα μάτια μου φαντάζει απιστευτα μη κυριαρχικός.  
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    Θα το ξαναπώ...

    Ελεύθερος ή λιμπερτίνος είναι αυτός που δεν υποκύπτει σε τέτοια διλήμματα.
    Είναι μονογαμικός ή πολυγαμικός, ανάλογα με την περίσταση.

    Το να είσαι, το ένα από τα δύο, το θεωρώ περιορισμό...

    Τι σόι ελεύθερος θα είμαι αν δεν έχω την πολυτέλεια της ανασφάλειας;
    Και τι σόι ελεύθερος θα είμαι αν δεν απολαμβάνω εξαιτίας αυτής;

    Η όλη φάση είναι σαν τους straight και τους gay.

    Κάποτε η Μεταξένια μου μιλώντας με δύο παρτουζιάρηδες, που ήθελαν να βρεθούμε τους ρώτησε αν είναι bi. Και αυτοί είπαν όχι. Και τους είπε ότι κρίμα χάνετε. Και την ρώτησαν γιατί. Και τους είπε, μικρότερο εύρος επιλογών. Τελικά λίγο το κωλαράκι τους ήθελε περιποίηση. Και πέρασαν καλά...

    Έτσι λοιπόν, γιατί να περιοριστούμε;

    Κάποτε με κάποιον gay που βρισκόμουν, του μιλούσα για κάποιες όμορφες γυναίκες. Θύμωσε μαζί μου. Μου λέει, εσύ δεν είσαι μόνο gay; Και του είπα, γιατί να είμαι τόσο ανόητος;

    Γιατί να είμαι μονογαμικός ή πολυγαμικός, μόνο;
     
    Last edited by a moderator: 20 Απριλίου 2008
  4. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    Είναι όλα θέμα επιλογών τελικά... ο καθένας όπως νιώθει...
     
  5. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Απάντηση: "Πολυγαμία" και bdsm

    Πράγματι, η πολυγαμία για να εμπεδωθεί ικανοποιητικά, προϋποθέτει σοβαρή άσκηση, αλλιώς καταλήγει στις ίδιες γελοίες συμπεριφορές των μονογαμικών σχέσεων.

    Το ιδανικό είνα, η πολυγαμία να εμπεδώνεται από κοινού σε ένα ζευγάρι, συναποφασίζοντας για τα συμπλέγματα, τα τρίγωνα, τα τετράγωνα ή τα πολύγωνα που θα μορφοποιήσουν την ερωτική απόλαυση.
    Προσωπικά μού φαίνεται εντελώς ανόητο ο ένας μόνον να αποφασίζει και ο άλλος/η να εκτελεί, μην έχοντας καμία δυνατότητα επιλογής και πρωτοβουλίας για τα όσα αφορούν την ηδονή του.
     
  6. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: "Πολυγαμία" και bdsm

    Oτι θελει, ότι αντεχει κ ότι δυναται -σαφως- κανείς..
     
  7. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: "Πολυγαμία" και bdsm

    Δε διαφωνώ μαζί σου. Η πολυγάμευση δεν είναι κάποια αρετή που αυτομάτως δικαιώνει όποιον την ασκεί. Δε σημαίνει ότι ένας πολύ-γαμίκουλας ή μια μητρομανής αυτομάτως νοούνται ως πρέσβεις του ελευθέρου έρωτα. Αντίθετα συχνά, η θεωρία του «πολυερωτισμού» (όπως και κάθε άλλη θεωρία) στα χέρια ενός ανώριμου, μπορεί να προσαρμόζεται κατά περίπτωση και κατά τα δοκούν και να χρησιμεύει ως δικαιολογία για τα πιο αντιφατικά πράγματα, όπως κάθε φορά βολεύει.

    Ούτε διαφωνώ και με τον Ηλία πιο πάνω που είπε πως η πολυγαμία δεν είναι δα και ηθική υποχρέωση που σώνει και καλά θα πρέπει να την ακολουθούμε πάντα, θέλουμε δε θέλουμε. Το ζητούμενο είναι να διάγει κανείς σύμφωνα με τις επιλογές του, νιώθει άνετα στις όποιες σχέσεις του και να λειτουργεί αβίαστα όπως νιώθει και όχι βάσει κάποιου εξωγενώς επιβαλλόμενου μοντέλου.

    Το μοντέλο όπως που κρίνουμε εδώ είναι το μονογαμικό μοντέλο που είναι και το κυρίαρχο. Σύμφωνα με αυτό τα συμβαλλόμενα μέρη αποκτούν δικαίωμα ερωτικής αποκλειστικότητας την οποία επικυρώνουν είτε με τη ληξιαρχική πράξη γάμου είτε άτυπα δια της ανακοινώσεως σε φίλους και γνωστούς ότι αποτελούν ζεύγος. Θεωρώ ότι είναι από τις πιο επαχθείς δεσμεύσεις και αυτό-δεσμεύσεις, εντελώς έξω από τη φύση του ανθρώπου και ειδικά του αρσενικού.

    Θυμίζω πως τόνισα δυο πράγματα. (1) Πως για να ξεπεραστεί το μοντέλο αυτό χρειάζεται συγκροτημένη συνειδητή άποψη και σημαντική εσωτερική δουλειά ώστε η άποψη αυτή να εμπεδωθεί και ψυχολογικά. (2) Πως το BDSM όπως εμφανίζεται ως lifestyle η/και βίτσιο δεν προσφέρει καμία από τις παραπάνω προϋποθέσεις γιατί απλούστατα έχει συνειδητά αποπνευματοποιηθεί για να καλύψει όλους όσους ασκούν το B το D το S και το M. Με αυτό δεν εννοώ πως άτομα που ασκούν BDSM είναι απονευματοποιημένα. Αλλιώς δε θα έγραφα τίποτα εδώ.
     
  8. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm

    Στα σοβαρά τώρα, γιατί σχετίζεται κάπως το δίπολο μονογαμία-πολυγαμία με το BDSM; Εγώ δεν βλέπω τη σχέση τους.

    Παγίως ισχύει: με την πολυγαμία γνωρίζεις κόσμο, αλλά με την μονογαμία αυτοσυγκεντρώνεσαι.

    Και προφανώς, καιρός φέρνει τα λάχανα, καιρός τα παραπούλια.

    Dream
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: "Πολυγαμία" και bdsm

    Προσωπικά μου φαίνεται εντελώς ανόητο να φαίνεται σε οποιονδήποτε ανόητο μέσα σε ένα bdsm φόρουμ το ότι σε σχέσεις Ms αποφασίζει ο Μ. και αυτό ακριβώς επιθυμεί η s. Να μην έχει πρωτοβουλία και δυνατότητα επιλογής.
     
  10. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: "Πολυγαμία" και bdsm


    όμορφη κ φυσικά σεβαστή η επεξήγηση της δική σου οπτικής, στο μοντέλο που ανέφερα πιο πάνω κ το οποιο κάνεις κουότ..

    1)Να κάνω κάποιες διευκρινήσεις όχι αποκλειστικά σε σένα κ για σενα.. τις κάνω προς όλους/ες που το διάβασαν ανάλαφρα
    κ πήραν τις αποστάσεις τους ( ααα!! δεν αφορά εμένα οι φεικ ειναι έτσι) κ τις εύκολες επεξηγήσεις, του στυλ ααα μα αυτός δεν είναι κυριαρχος
    κ αυτη δεν ειναι υποτακτική.. φως φανάρι..

    Το συγκεκριμένο μοντελο λοιπόν που περιέγραψα δεν αφορά την επιλογή συνειδητης συμπεριφοράς του να ξεγελάσουμε
    τον Κ για να πάρουμε αυτο που θέλουμε (εχοντας ενα κρυμένο χαμογελάκι ικανοποίησης). Εντάσσεται σε ενα γενικότερο
    πλαίσιο αποδοχής του τι ειναι (η υπό), τι θέλει κ πως θα συμπεριφερθεί ώστε να το αποκτήσει.
    Οι εν λόγω υπο, αναγνωρίζουν κ πιστεύουν ότι πράγματι είναι ενας μικρός θεος ο Κ τους, (γι αυτό κ επιζητούν την απόλυτη
    προσοχή του) δεν προσποιούνται, έτσι ως γνήσια συναισθήματα μεταφέρονται στον Κ ο οποίος τα εισπράττει έτσι ακριβως..
    ως γνήσια κ λειτουργεί αντιστοίχως.



    Αυτή ειναι η δική μου ένσταση.. υπάρχει ο στόχος (όσο αγαθός κ αν είναι).. ο τρόπος επίτευξης του.. και το επιθυμητό αποτελέσμα..
    Δεν βρίσκω τίποτα το υποτακτικό..
    όπως έγω τουλάχιστον έχω στο μυαλο μου την υποτακτικότητα..



    Για να γίνει κάτι κατανοητό , πρέπει να υπάρχει ένας σαφής ορισμός των ιδιοτήτων που το χαρακτηρίζουν.

    Πιστευεις οτι υπάρχει ένας σαφής ορισμός σε ότι αφορα την υποτακτικότητα ή κ την κυριαρχικότητα, ώστε στην συνέχεια να υπάρξει
    κ η κατανοηση/αποδοχή ή αναγνωριση τους από τους ενδιαφερόμενους?

    Βλέπω συχνά νήματα που προσπαθουν να οριοθετήσουν/περιγράψουν τα αντίστοιχα στατους
    (σημείωση οτι ειμαστε βδσμ φορουμ)
    Στο πλέον σχετικότερο λοιπόν, με το βδσμ φορουμ στην ελλάδα, οι μετέχοντες σ αυτό δεν έχουν κατορθώσει να συμφωνήσουν στα βασικά..
    τι ειναι κυριαρχος,τι ειναι υποτακτικός, ποιος ειναι σαδιστης, ποιος ο ρολος του σαδισμου, ποσο σημαντικό ειναι το ds, ποσο σημαντικο είναι το ms.

    Βρίσκω λοιπον ότι αυτοι που κατανοουν τα στάτους που επιλεγουν είναι μετρημένοι στα δαχτυλα αν όχι του ενός χεριού.. άντε των 2.



    Διαβάζοντας σε, όλο αυτό τον καιρό, πιστεύω (προσωπική κ υποκειμενική άποψη) ότι δεν εντάσσεσαι στο μοντέλο που περιέγραψα, και ουσιαστικά
    λόγω και εσου υπήρξε κ η διευκρίνηση για τις εξαιρέσεις..

    Θα μου επιτρέψεις όμως για την συντριπτική πλειοψηφία που υπολείπεται να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου..




    ΥΓ: Είναι κ αυτη η συναίνεση .. τα επιτρεπτά όρια...
    που μου δίνουν την αίσθηση του στημένου παιχνιδιού.. αλλά πάλι.. εγω μια απλή περβ ειμαι.. τι να πω για τα όρια κ την συναίνεση?

    ΥΓ2: Ασχετο αλλά κ σχετικό με την πολυγαμία στον πυρηνα του..


    Μετά τιμής
    Ψέμματα
     
    Last edited: 21 Απριλίου 2008
  11. Eri

    Eri

    Re: Απάντηση: "Πολυγαμία" και bdsm

    Η αγαμια τι ειναι?????
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: "Πολυγαμία" και bdsm


    καποιος φιλος εχει τοσο βαρεθει την γυναικα του που για να ολοκληρωσει μαζι της στο σεξ , πρεπει πριν , να εχει αφησει "τυχαια" στο πατωμα ενα περιοδικο ανοικτο σε καποια σελιδα με ομορφη γυναικα ... για χωρισμο δεν τιθεται θεμα διοτι βαριεται να αλαξει κατι στην ζωη του ....
    νομιζω οτι με την μονογαμια δεν αυτοσυγκεντρωνεσαι ... απλα αυτοπεριοριζεσαι στο δικο σου βολικο χωρο
    παντως συμφωνω οτι το ΒΔΣΜ δεν σχετισεατι με αυτο ...