Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πολυκυριαρχία - πολυποτακτικότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 24 Οκτωβρίου 2017.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Για να καταλάβω.
    Μου λες με τρόπο ότι πρέπει να αποσύρω το νήμα, γιατί το θεωρείς τεχνικό;
    Γιατί έχει καλυφτεί;
    Γιατί και τεχνικό να είναι, δεν μας ενδιαφέρει να το δούμε από τεχνικής πλευράς;
    Ενοχλείται κάποιος αν κουβεντιάσουμε από αυτήν την σκοπιά το γεγονός ή τον τρόπο που λειτουργούν αυτά τα σχήματα, όπως προτάθηκε κάπου αλλού;
    Όσο για το λιγκ, το έβαλες εσύ και όλα μέλι γάλα τώρα.  
    Έβαλα και υποσημείωση στο νήμα ότι σχετικά με το φύλο ο καθένας είναι ότι φύλο θέλει (ψηφίστηκε και στην βουλή) και πάλι μέλι γάλα.
    Όποιος θέλει μπορεί να αναλύσει όποια υποομάδα και υποσυσχέτιση δεν συμπεριέλαβα και πάλι μέλι γάλα.
     
    Last edited: 24 Οκτωβρίου 2017
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Θα μου επιτρέψετε να κάνω εδώ quote αυτό το ποστ από το νήμα του @A-C για να δείξω πόσο σημαντικό είναι να ξέρουμε από που ξεκινάει μια κουβέντα και που μπορεί να καταλήξει εν τέλει.

    Ξεκινάμε λοιπόν να συζητάμε για το πώς λειτουργεί μια δυναμική μεταξύ Κ-Κ-υ. Εδώ τα φύλα δεν αναφέρονται σκόπιμα γιατί δεν παίζουν ρόλο στην δυναμική D/s και δεν αλλάζουν τίποτα μέσα σε αυτή.

    Και ενώ συζητάμε για D/s αναφέρεται ξαφνικά η πολυγαμία. Εδώ έχει γίνει προφανώς η παραδοχή ότι οι εμπλεκόμενοι σε μια D/s σχέση πρέπει και να εμπλέκονται σεξουαλικά. Και από εκεί που μιλούσαμε για τη δυναμική θα βρεθούμε πολύ γρήγορα να συζητάμε για την πολυγαμία.

    Ελπίζω να είναι κατανοητό το πρόβλημα που δημιουργείται εάν αλλάζουμε το φοκους από τη δυναμική είτε στα φύλα των εμπλεκομένων είτε στη σεξουαλικότητα γιατί παύουμε πλέον να μιλάμε για τη δυναμική αφενός και αφετέρου είναι σαν να παραδεχόμαστε ότι εξαρτάται και από τους παράγοντες φυλα και σεξουαλικότητα (στην προκειμένη περίπτωση) πράγμα το οποίο προφανώς δεν συμβαίνει.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Το BDSM ερωτισμός.
     
  4. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Δεν καταλαβαίνω.
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    @espimain

    Δεν τίθεται θέμα μηχανισμού και διαδικασιών, είναι θέμα ουσίας ...
    Και η ουσία αν μη τι άλλο έχει ειπωθεί.
    Σχετικιστικά σχόλια δεν μού λένε κάτι.
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Tα παραθέτω αυτούσια αγαπητέ @cadpmpc για να μην τα ψάχνετε 

    Χαίρομαι πάντως νηματοθέτη που σάς άρεσε ο bdsmνεολογιστικός ορισμός μου και τον χρησιμοποιήσατε στο νήμα σας: 

    Ό,τι άλλο χρειαστείτε, στην διάθεσή σας... 
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ναι, τόσα παραδείγματα και ''κολλάμε'' στον αν έχει το υπό παραπάνω από ένα Κ, σουρεάλ.  
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Νομίζω ότι τελικά αυτό που θέλω να φανεί από την ανάρτηση του παρόντος νήματος, θα το φανερώσουν αυτοί στους οποίους απροσδιόριστα θα αναφερόμουν,
    Θα βγει όλη η πραγματικότητα που ισχύει σήμερα, από μόνη της.
    Προς το παρόν ασχολούμαι με την συνέχεια της ανάρτησης και διαβάζω με ενδιαφέρον τα σχόλια που γράφονται.
    Υποθέτω ότι αυτοί που αντιλαμβάνονται τι κάνω, υπομειδιούν αναμένοντας την συνέχεια.
    Ευχαριστώ για τα σχόλια, ακόμη και γι αυτά που δεν έχουν σχέση με αυτό που κάνω, ακόμη και γι αυτά που γίνονται από άτομα που φοβούνται μην εκτεθούν οι πρακτικές τους.
    Υπενθυμίζω ότι στο παρόν νήμα δεν αναφέρομαι στο αν συμφωνώ ή όχι με την πολυποτακτικότητα αλλά προσπαθώ να την αναλύσω στα στοιχεία της, για να την καταλάβω. Για να μην υπάρχουν αμφιβολίες έχω συμμετάσχει σε τέτοια σχήματα και δεν ήταν άσχημα.
    Αλλού μπορεί να είναι τα άσχημα και κάποιοι επιδιώκουν να μην φανερωθούν. (Γιατί άραγε; ) Αν φανεί κάτι από την ανάλυση ή την ανασύνθεση, δεν θα φταίει η μέθοδος προσέγγισης του θέματος αλλά τα συστατικά που θα φανούν.
    Ονόματα δεν μπορώ να πω, έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω, αλλά θα φανούν φαντάζομαι οι ενδιαφερόμενοι από μόνοι τους.
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ποιος φοβάται και γιατί, ποιο το νόημα να εκτεθούν;
    Δεν καταλαβαίνω.
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Αν τελειώσω το κείμενο το οποίο χαρακτήρισες σουριαλιστικό και δεν έχεις καταλάβει, θα σου εξηγήσω με ΠΜ.
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Καλώς, αναμένω.
     
  12. skia

    skia Contributor

    ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω την ουσία του νήματος.