Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πολύ σεξ.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 19 Οκτωβρίου 2018.

  1. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    1. Ουδέτερη / κάπως θετική αν κάνει καλές πίπες και ξέρει να γαμιέται, κάπως αρνητική αν δεν κανει καλές πίπες και δεν ξέρει να γαμιέται.
    2. Αν είχε, όχι (φτάνει να ξέρει να μαγειρεύει).Αν έχει, ναι (άσχετο αν ξέρει/δεν ξέρει να μαγειρεύει).
     
  2. -Volt-

    -Volt- Contributor

    1. Άσχετο

    2. Δε με αφορά να μάθω, είναι μια συζήτηση που την κόβω μόλις πάει να γεννηθεί. Και ούτε απαντάω αντίστοιχα. Υπάρχουν τερατάκια εκεί που κανένας δε θέλει να ξυπνήσει, από καμία πλευρά.

    3. Έχω φίλες όλων των κατευθύνσεων και μιλάγαμε ανοιχτά για όλα τα θέματα. Ωστόσο δεν ανήκω σε εκείνους που ασπάζονται τη θεωρία της φιλίας των φύλων ( δεν εννοώ πως δεν εκτιμώ και δεν τιμώ τη φιλία, αλλά δε με πείθει κιόλας, πάντα ο ένας στέκεται λίγο πιο χαμηλά διότι βλέπει τον άλλο διαφορετικά, ή θα τον δει κάποια στιγμή και επειδή εκτιμώ τη φιλία, ποτέ μα ποτέ δεν έχω κάνει το πρώτο βήμα σε τέτοιες περιπτώσεις ) και γι' αυτό είναι μια συζήτηση που προσπαθώ να αποφεύγω πλέον. Είτε κι οι δυο ενδιαφέρονται, είτε ο ένας για την περίοδο που δεν είναι γνωστό στον άλλο, μπορεί να προκαλέσει πολύ πόνο. Έχω βρεθεί και στις δυο θέσεις.

    4α. Σε περιπτώσεις που έμαθα παρόλ' αυτά το παρελθόν της με τριβέλιζε, είτε σε γυναίκες που είχαν μηδαμινές εμπειρίες και γινόμουν αμήχανος σε κάποια θέματα, που αλλιώς θα βγαίνανε πιο φυσικά, είτε σε γυναίκες με υπερβολικές εμπειρίες, έκανα σύγκριση όχι με τον εαυτό μου, αλλά με τη σχέση μας και τους προηγούμενους.

    4β. Σε περιπτώσεις που ήξεραν το δικό μου παρελθόν, δεν πήγε καθόλου καλά, υπήρξαν δυο κατηγορίες, εκείνες που σε ένα καβγά κατέφευγαν σε χτύπημα κάτω απ' τη ζώνη σχετικά με τον αριθμό για να τονίσουν κάτι χαρακτηρολογικό, ή για να ξύσουν τον εαυτό τους και να αγριέψουν περισσότερο απ' την ανεδαφική ζήλια κι εκείνες που συνεχώς τις τριβέλιζαν όχι ο αριθμός των σχέσεων, αλλά τα χρόνια των μακροχρόνιων σχέσεων.

    Παρόλ' αυτά, το χειρότερο δεν είναι να ξέρει ο άλλος το αριθμητικό σου παρελθόν, το χειρότερο τριπάκι που μπορείς να πέσεις σε σχέση εντός κι εκτός είναι να κάνεις ανάλυση εμπειρίας, το τι έχεις κάνει. Αυτόν ειδικά το σκελετό κανένας μα κανένας όσο σούπερ ντούπερ και αν το παίζει, δε μπορεί να το διαχειριστεί.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εχμ, γιατί;
     
  4. -Volt-

    -Volt- Contributor

    γιατί κάποιες κοπέλες κάνουν εικόνες στις οποίες δε μπορείς να αμυνθείς και κατά τη γέννηση της σχέσης είναι πολύ κλειστές και αργείς πάρα πολύ να μάθεις μια ζημιά που κάνουν οι ίδιες ως ηθικοί αυτουργοί κι εσύ ως ο αφελής θύτης. Γιατί συμβαίνει αυτό; Εσύ που είσαι και εμβριθής, θυμήσου το Σωκράτη, ξύνομαι για να ανακουφίσω τη φαγούρα - ξύνομαι για να με πιάσει φαγούρα. Που θα πει ότι είναι πολύ γλυκιά η αντιξοότητα για να γιγαντώνει τα πάθη, όταν όμως δεν υπάρχει πολλοί πέφτουν σε αυτό το μηχανισμό. Θα συμφωνήσω πως σε τέτοιες περιπτώσεις γεννιέται ένα πάθος τύπου Ίμενου, αλλά αν τον άλλο τον βλέπεις σαν κάτι περισσότερο, η ζημιά μπορεί να είναι ανυπολόγιστη.
    Εχμ απάντησα;
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Σεβαστή η άποψή σου αλλά αυτό δεν έχει καθολική ισχύ όπως ισχυρίστικες στο αρχικό σου ποστ.

    Εγώ για παράδειγμα δεν μπαίνω σε τέτοια τριπάκια και ο λόγος είναι πολύ απλός: αν το παρελθόν μου πληγώνει κάποιον άνθρωπο τότε αυτός δεν είναι συμβατός για σχέση μαζί μου οπότε το όποιο αρχικό ενδιαφέρον είναι μακροπρόθεσμα αδιάφορο.
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς όταν λες ανάλυση εμπειρίας? 
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Σε τρώει τώρα;  
     
  8. rea..

    rea.. Contributor

    Χαχαχαχαχα δαιμόνια σουρλουλου τίποτα δε σου ξεφεύγει!!   
     
  9. -Volt-

    -Volt- Contributor

    έχεις δίκιο αγαπητέ εμβριθή συνφορουμίτη, υπέπεσα στο σφάλμα του Πλάτωνα  

    και για ν' αφήσω τη σοφιστεία, απάντησα εγώ, για 'μενα και έδωσα μια συμβουλή με βάση την εμπειρία μου. Αν εκφράστηκα λανθασμένα, έχεις απόλυτο δίκιο να με ψέγεις.


    ας υποθέσουμε ότι γνωριζόμαστε οι δυο μας και υπάρχει χημεία. Πιστεύεις πως έχει καμιά σημασία ( θετική ) να αραδιάζει ο καθένας μας τα διαπιστευτήρια του; τι ακριβώς έχει κάνει στο κρεβάτι; έχω γνωρίσει γυναίκες που έχουν κάνει τέτοια ερώτηση, με αφέλεια κάποιες φορές απάντησα.
    Θέλεις να το πιάσω και ανάποδα;
    Γνώρισα κάποτε μια κοπέλα που αφού μου έκανε ένα σωρό ερωτήσεις στα πρώτα στάδια της γνωριμίας, πριν ''βρεθούμε'' οι δυο μας και μετά φρόντισε να μου απαντήσει, χωρίς να ρωτήσω, ότι ο πρώην για τον οποίο με είχε εφοδιάσει με διάφορα στοιχεία, του άρεσε να τη χύνει στην πλάτη. Δεν ξέρω τι αισθάνθηκε εκείνη, όταν ηλιθιωδώς της απάντησα για κάποιες νύχτες με την πρώην στα 12,5 χρόνια που ήμασταν μαζί, αλλά θεώρησε σκόπιμο να μάθω για τον 5 χρόνων πρώην ότι του άρεσε να τη χύνει στην πλάτη. Δεν υπήρχε πιθανότητα να μην το κάνω εικόνα. Θα απαντούσα πως κανένας δε μπορεί να το αποφύγει, αλλά θα παραμείνω στο να μιλάω μόνο για τον εαυτό μου. Έχοντας λοιπόν να αντιμετωπίσω αυτό το δαίμονα, μπορώ να φανταστώ πως ήταν για την άλλη πλευρά, με την ίδια γυναίκα, ή με άλλες.
     
  10. Antonius Block

    Antonius Block We are all just prisoners here of our own device

    Απόλυτα κατανοητό. Απλώς αυτό δεν είναι ακριβώς ανάλυση εμπειρίας. Μία ανάλυση εμπειρίας, per se, ως τεχνική που εφαρμόζεται στα πλαίσια μιας ψυχαναλυτικής θεραπείας δηλαδή, στοχεύει σε διαφορετικά (έως και αντίθετα) αποτελέσματα από αυτά που αναφέρεις (πρόκληση ανυπολόγιστης ζημίας). Μικρή σημασία έχει αυτό, από τη στιγμή που διευκρίνισες τι ακριβώς εννοείς. Το αναφέρω απλώς, χάριν ακριβολογίας.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Το narration fixation έχει το κάτι τις του μερικές φορές...
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Άποψή μου;

    Στα πλαίσια του D/s όπου όχι απλά έχει σημασία, είναι *απολύτως* απαραίτητο, και πρέπει να συνοδεύεται από πλήρη ειλικρίνεια.

    Δεν τις βγάζουμε να τις μετρήσουμε, όταν γνωρίζεις έναν άνθρωπο που θέλεις να πας σε μια δύσκολη -από όλες τις οπτικές- σχέση μαζί του το να γνωρίζεις το παρελθόν του είναι *απολύτως* απαραίτητο, αν μη τι άλλο για να ξέρεις με τι έχεις να κάνεις πριν αποφασίσεις να προχωρήσεις.

    Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το D/s, ισχύει και για την απλή vanilla σχέση την οποία θέλεις να τη δεις σοβαρά. Δεν πέφτουμε από τον Άρη με αλεξίπτωτο, αυτά που έχουμε ζήσει είναι ένα πολύ μεγάλο μέρος αυτού που είμαστε. Θέλω να ξέρω με τι έχω να κάνω και θέλω να ξέρει με τι έχει να κάνει και μετά αν θέλουμε να συνεχίσουμε "Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα"
     
    Last edited: 24 Οκτωβρίου 2018