Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πρακτικές που χαρακτηρίζουν το Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 25 Μαϊου 2017.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Γνωρίζουμε πρακτικές που χαρακτηρίζουν μια κατάσταση D/s ή μια κατάσταση Μ/s και φυσικά πρακτικές που προσδιορίζουν τις S/m διαδικασίες.
    Εξάλλου έχουν γραφεί πολλά για αυτά στο φόρουμ.
    Μέχρι τώρα, δεν έτυχε να ακούσω για πρακτικές που χαρακτηρίζουν το Switch.
    Πριν μερικές ημέρες ένα μέλος του φόρουμ @Elric m, αναφέρθηκε σε πρακτικές Switch.
    Δήλωσα ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα περί πρακτικών Switch.
    Πρότεινα να ανοίξει ένα σχετικό νήμα για να μπορέσω, εγώ και ίσως κάποιοι άλλοι, να ενημερωθούμε σχετικά με τις «πρακτικές Switch» που αναφέρθηκαν, αλλά δεν συνέβη κάτι τέτοιο.
    Ανοίγω λοιπόν το θέμα ώστε κάποιος με γνώσεις επί του θέματος να γράψει σχετικά.
     
    Last edited: 25 Μαϊου 2017
  2. espimain

    espimain Contributor

    Τι γίνεται κανένας δεν θα μας διαφωτίσει επί του θέματος;
    Ποιες είναι τελικά αυτές οι πρακτικές Switch;
     
  3. Elric m

    Elric m Leave No Cross Unturned

    Στο κρεβάτι ιδιες πρακτικές είναι, αυτό και ένα μικρό παιδί το ξέρει. Οι διαφορές μας είναι καθαρά στο ψυχολογικό πεδίο.
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Επειδή εσύ ειχες αναφερθεί σε πρακτικές switch, σε άμεση αντιδιαστολή σε πρακτικές D/s, που έλεγα εγώ, αναρωτήθηκα για το τι μπορεί να κάνουν οι switch που δεν το έχω ακούσει τόσα χρόνια.

    Και για να το ξεκαθαρίσω.
    Σε παρακαλώ πες μου αν κατάλαβα καλά.
    Μόλις έγραψες ότι: Δεν υπάρχουν ξεχωριστές πρακτικές που να προσδιορίζουν το switch.
    Μήπως είπες κάτι άλλο και το κατανόησα λάθος;

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
     
  5. Elric m

    Elric m Leave No Cross Unturned

    Εσύ είχες αναφέρει ότι δεν κατανοώ τις πρακτικές D/s και εγώ σου είχα πει ότι τις κατανοώ, άσχετα εάν δεν συμφωνώ σε κάποια πράγματα η δεν με εκφράζουν. Εννοούσα το ψυχολογικό κομμάτι όχι το πρακτικό. Διότι πρακτικά στο κρεβάτι δεν διαφέρουμε. Η διαφορά μας είναι στην καθημερινοτητα με την παρτενέρ μας.
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Καλά, για να το λες κάπως έτσι θα είναι.
    Εξάλλου εσύ έβαλες στην κουβέντα τον όρο "πρακτικές switch".
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
     
    Last edited: 30 Μαϊου 2017
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Εμεις οι switch ειμαστε πολυ απλοι φετιχιστες σε σχεση με τους μυστηριωδεις Αφεντες και τις αινιγματικες sub.... πχ αν συναντηθω με την switch συντροφο μου εξω απο το μπανιο , της χωνω ενα χαστουκι στα μουτρα, αμα με διαολοστειλει , χαμηλωνω το βλεμμα ζηταω συγνωμη και για τιμωρια ξαπλωνω στα πλακακια του μπανιου για να με κατουρισει....αν ομως μετα το χαστουκι μου πει : "σας ευχαριστω πολυ Κυριε.." , την ξαναχαστουκιζω και την σερνω απο το μαλλι στο πατωμα και την πηδαω.....
     
  8. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Πολύ παρεξημένα τα σουιτσάκια. Ο καθένας τους προσάπτει και ένα διαφορετικό χαρακτηριστικό. Κάποιοι τα θεωρούν άσχετα από D/s ή Μ/s .
    Για εμένα σουιτς είναι αυτή/αυτός που αρέσκεται και ικανοποιείται ερωτικά και από τα δύο χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μπορεί ή δεν θέλει να μπει σε πλαίσιο D/s ή Μ/s, απλά μέχρι αυτό να συμβεί και αν απολαμβάνει τη ζωή του με τρόπο που το ευχαριστεί αποφεύγοντας τις κακοτοπιές από όλες τις πλευρές. Παίζει με την ψυχή του με ότι αυτό κρίνει πως αξίζει τον κόπο, δεν οφείλει τίποτα σε κανέναν παρά μόνο στον εαυτό του και ξέρει πως μπορεί να χαρακτηριστεί κάτι άλλο μόνο όταν πραγματικά είναι κάτι άλλο.
    Δε ξέρω αν υπάρχουν συγκεκριμένες πρακτικές σουιτς, ξέρω ότι το σουιτσάρισμα αποτελεί μια τίμια επιλογή όταν κανένα από τα στάτους δεν καλύπτει απόλυτα τα θέλω του και την κατάστασή του. Κανένα σουίτς που θα καταφέρουν να το υποταξουν δεν θα συνεχίσει να αποκαλείται έτσι, κι ας το έχει μέσα του. Θα αποκαλείται όπως θέλει Εκείνος που κατάφερε να επιβάλει την υποταγή του. Και κανένα σουιτς δεν θα λέγεται έτσι όταν το ίδιο επιβάλει την υποταγή σε κάποιον άλλο.
     
  9. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Contributor

    Θέλω να δω πολύ ένα σουιτς να γίνεται Κ.... Must be a sight
     
  10. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Σουιτς μπορεί να είσαι με οποιονδήποτε σε ελκύει. Δεν είναι δεσμευτικό. Δεν το θεωρώ στατους όπως μερικοί.
    Κ ή υ γίνεσαι μόνο σε αυτόν που μπορείς ή όταν δεν μπορείς αλλιώς αντίστοιχα.
    Κανένα υ ή σ δεν είναι υ και σ προς όλους και όποιος το αντιμετωπίζει έτσι είναι απλά παπάρας. Και κανενας Κ δεν μπορεί να επιβάλει την κυριαρχία του σε όλα τα υ ή σ. Τώρα μερικοί μπορεί να λέτε ότι νομίζετε ή μέχρι εκεί που μπορεί να δει ο καθένας.
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Και γιατί να το κάνει;      
    Αυτά ότι "μπορούν σε όλες", τα πρεσβεύουν κάτι ούγκα ούγκα.

    ο @Sejanus βέβαια άλλο πράγμα είπε.  
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2021
  12. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Δεν είπα πουθενά να το κάνει ώστε να απαντήσω στο γιατί να το κάνει.
    Στο δεύτερο σκέλος θα συμφωνήσω για τα ουγκα και θα συμπληρώσω και κάτι πουτσαράδες που νομίζουν ότι κυριαρχία επιβάλει το καβλί τους αντί οι ίδιοι.



    Για να δει κανείς κάτι πρέπει και να μπορεί να το δει ή να το καταλάβει.